Satranç Emekçilerini 1 MAYIS ta Alanlara Çağırıyoruz
Bi başlık, satranççıları çağırdık.
Bi baktık, ortada kaldık.

Kızışınca işler birden faşizme boyandık,
Hani elimizde taş, molotof, kazık?

Bu bir davet! Dedik, "uzlaşırık".
Sonunda birlikte kutladık.

(biraz amatörce oldu)
...

Sevgili Ilgaz kardeşim,
Sendika fikriniz ile ilgili düşününce aklıma bazı kalıcı açmazlar geliyor. Çünkü tepeden başlıyorsunuz temel atmaya. Bu ne kadar doğru?

Belki satrancın toplumsal ve sportif anlamda yeterince örgütlenebileceği süreç sonunda;
1-Satranç Sporcuları Derneği,
2-Satranç Çalıştırıcıları ve Hakemleri Derneği,
3-Satranç Kulüpleri Birliği ...
(isimler hayal ürünüdür)
gibi toplumsal oluşumların birleşmesi ile daha güçlü bir hareket olurdu. Çünkü bu STÖ nin belli bir süreç birlikte ya da ayrı mücadelesi toplum tarafından tanınırdı, bilinirdi ve kanıksanırdı.
Maya böyle oluşur!

Mücadelesine tanıklık yapan insanlardan kurulu sendikal hareketler kendiliğinden canlanır.
Maya böyle tutar!

Aksi durumda;
Zamanla, kurulan diğer sendikalarda olduğu gibi ayrışmalar kaçınılmaz olacaktır. Çünkü bu bir araya gelişlerin ortak değeri sadece satrançtır. Bakın burada bile nasıl ayrışmalar var.

Bence asıl o zaman bu fiyasko sonuç, toplum tarafından tanıklık yapılarak değersizleşir.

Geçmişte TÖS, POLDER, EĞİTDER' de olduğu gibi...

Günümüzde eğitim sendikalarının ayrışmışlığına bir bakın, ne demek istediğimi anlayacaksınız.

Devletin yanlış uygulamalarına karşı kurulan EĞİTDER, zamanla Eğitim İş, Eğitim Sen gibi aynı yöne bakan insanlarca güç kaybına uğrayıp bölündü.

Zamanla devlet de karşı sendikalarını kurmadı mı?

Günümüzde ezilen memur sendikalarına bakın. Terazinin diğer kefesi de sendikal anlayışa karşı iktidar güçlerince dengelenmedi mi? Şimdi memurlar sizce hak mı arıyorlar, yoksa biat mı ediyorlar?

Satrancı nasıl bir gelecek bekliyor, derseniz ben farksız olacaktır derim.

Bizi bir arada tutan ne yazık ki satranç değildir artık! Çünkü bir arada ve satrançtan yana değiliz!

Bizi bir araya çağıran satrancın sesi de değildir.
Ama satranç emekçilerine aynı işi yaptıran satranç oyununun sonsuz keyfi değil, geçim zorunluluğudur.

Sonuçta hep bir arada sportif satranç hedeflerine doğru sendikal yolda birlikte yürüyelim, tamam...
Ama yan patikalardan da katılımlar olsun, farklı sokaklardan da. Giderek büyüyen bir güç olsun. Sesimiz duyulsun.
Sizce olacak mı?

Farklı görüşler de olsun, farklı satranç kuruluşları da...
Güç böyle oluşmaz mı?

Ben, gerçek gücün ancak örgüt bilinci olan insanlardan oluşmuş birlikteliklerden doğabileceğini anlayabilene kadar çok mesleki bedeller ödedim. Maaşım kesildi. Sorgulandım, gözaltılar yaşadım.
Bu konuda gözünü kırpmadan hayatını ortaya koyan insanlar, arkadaşlar tanıdım.
Böyle güç ve kader birliği yapabilecek insanlara inanıyor musunuz?
Belki de inancınızdan yola çıktınız.
...

Ilgaz Bey,
Doruklarınızdaki rüzgarı anlıyorum. Ancak meslek yaşamının büyük bir bölümü sendikal hareket içinde geçmiş, bu hareketin içinde yönetici olarak görev alan birisi için bunları hatırlatmak bir görevdi.

SATRANÇÇILAR GELECEĞİ GÖRMEDEN ADIM ATMAZ.
Size hedefinize uzanan yolda başarılar dilerim.
- MATRANÇ -
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
RE: Satranç Emekçilerini 1 MAYIS ta Alanlara Çağırıyoruz - Yazar: M.Aşkın TAŞAN - 04-04-2015, 20:06

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi