kadınların beyni satranç oynamaya uygun değil . nigel short
bu başlık şu an dünyada en çok tartışılan konu . aslında çokta tartışılmıyor . çünkü bu konu öteden beri bilimsel araştırmaların konusu. yani dünya, kadın beyni ile erkek beynini bilimsel açıdan satranç üzerinde araştırıyor .

en son ingiliz büyükusta nigel short un bu yönde bir açıklaması gündeme damgasını vurdu .
http://www.hurriyet.com.tr/dunya/2878380...3543009441

çok önceleri suzan polgar üzerindede bir araştırma yapılmış ve doping için numuneler alınmış, ''bir kadın nasıl erkeklerle böyle başa baş oynuyor'' diye üzerinde doping testleri yapılmıştı . yapılan o testte bilinen veya bilinmeyen tüm yabancı maddeler araştırılmıştı . türkiyede olsa yer yerinden oynardı . ama o olay bir bilimsel araştırma olarak algılandı . dünyada kıyamet kopmadı .halen böyle açıklamalar sexist açıklama olarak kabul ediliyor ve sadece ayıplanıyor . şu günlerdede hou yifan üzerindede araştırmalar varmı acaba. yoksa nigel short'un kadınları aşağılayıcı bir anlayışa sahip olduğunu düşünemiyorum .

satranç magazininde ise ''kadınlar turnuvalarda sadece güzellikleri ile dikkat çekiyor'' gibi bir hava hakim . tabii ki satranç dünyasınında bir magazin ortamı olmalı , olacakta.

muzaffer şekerli
muğla, datça
Ara
Muzaffer Bey size katılmıyorum.

"Kadınların beyni ... uygun değil" derseniz bu tam olarak sexist bir cümle olur. Boşluğa ister satranç koyun, ister matematik, ister şoförlük. Size göre sexist ne demek merak ettim doğrusu. Kadın ve erkek beyni farklı olabilir belirli konularda kadınlar ortalamada erkeklerden daha başarısız da olabilir ancak siz yine de "kadınlar .. uygun değil" diyemezsiniz. Özellikle de zekayla ilgili konularda. Bunun adı ayrımcılıktır, küçümsemektir, hakaret etmektir en hafif tabiriyle de sexist açıklamadır.

Nigel Short satranç medyasından gördüğümüz kadarıyla sempatik, iyi kalpli birisi. Orada amacının kadınları küçümsemek olduğunu ben de düşünmüyorum fakat yanlış bir cümle kurmuş. Tartışılması da oldukça normal. Bu konuyu açmanız iyi oldu bizler de tartışalım ki böyle tehlikeli cümlelerden uzak durmayı öğrenelim.

Saygılar.
Ara
Nerede okuduğumu hatırlamıyorum.
Çocuklar zekayı anneden alıyormuş. Karmaşık insan yapısı ile ilgili olarak çok sade bir cümle,farkındayım, fakat bunu okuduğumu hatırlıyorum.
Ben Nigel Short´u sempatik bulmuyorum (Kişisel görüşümdür,kalbine bir şey söyleyemem.)
Ara
Sempatik olmaya en uzak satranççılardan biridir Short.

Şimdi varsayalım ki bu cümleyi kadınlar için değil de zenciler için söylemiş olsun. Nasıl bir tepki alırdı sizce? Şimdikinden çok daha fazla değil mi? Peki aradaki fark nerden kaynaklanıyor?

Cinsiyet ayrımcılığı ırk ayrımcılığı ile aynı tutulmalıdır.
Ara
Nigel Short Hürriyet Gazetesinin sitesinde yazdığı gibi "kadınların beyni satranç oynamaya uygun değil" demedi. Tepki çekmek için Nigel Short'un sözlerini işlerine geldiği gibi değiştirmişler. Nigel Short'un yazdığı makalenin tamamı bu linkte: http://en.chessbase.com/post/vive-la-dif...full-story
Yazının hiçbir yerinde kadınların beyninin satranç oynamaya uygun olmadığı yazmıyor. Nigel Short'un söylediği, kadınların ve erkeklerin beyin yapılarının farklı olduğu, bu yüzden de genel olarak farklı alanlarda daha başarılı oldukları.
Ara
Bu konu hakkında zaman zaman çok şeyler yazılıyor, konunun bilimsel bir araştırma konusu olduğunu düşünüyorum.
Short kuvvetli ve iyi bir satranç oyuncusudur,hakkını vermek gerekir.
Sempatik bulmamam konuyla ve satrancı ile alakalı bir durum değildir.
Ara
Konunun hangi eksende tartışıldığını anlayamadım doğrusu.
a-"kadınların beyni satranç oynamaya uygun değil" mi tartışılıyor?
b-"Nigel Short satranç medyasından gördüğümüz kadarıyla sempatik, iyi kalpli birisi" mi tartışılıyor?
c-"Nigel Short sempatik değildir" mi tartışılıyor?
d-"Cinsiyet ayrımcılığı ırk ayrımcılığı ile aynı tutulmalıdır" bu sayfanın ilk haber iddiası ile ilgisi nedir?
Ya da ;
e- Sevgili Kahraman SOBAY'IN dediği gibi " Nigel SHORT'UN söylediği, kadınların ve erkeklerin beyin yapılarının farklı olduğu, bu yüzden de genel olarak farklı alanlarda daha başarılı oldukları." mı?
Bunu bir anlasak...
Kahraman, yazının gerçek kaynağını gösterdiyse konu her halde o eksende tartışılmalıdır.
Çünkü sadece bir gazetenin eksik yorumu, konuyu ana ekseniniden saptırmaya yetmiş.

Ben aydınlanmak istediğim için yazıları okumayı tercih ettim.

Ancak yanlış çıkış noktası ana konuyu çok dallandırıyor hatta yok etmiş.
Bu konuda gerçek yorumlar acaba nedir?
- MATRANÇ -
Ara
Haberi yapan gazetenin amacı da zaten sırf "TIK ALMAK", ne kadar tık o kadar reklam, ne kadar reklam o kadar para!!!.
Sonucunda böyle tartışmaların ortaya çıkması umurlarında bile değil.
İlgili gazetenin internet sitesinin ana sayfasında %90 böyle haberler görebilirsiniz.
Manşetle içerik alakasız...
Başlıkla içerik alakasız... bir sürü haber var. Ben artık okumuyorum.

Şikayet etmek lazım.

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi