Kayıtlı Oyuncuların Turnuvaya Gelmemesi ..
Merhaba,
Bir turnuvaya kayıt olup herhangi bir geri bildirimde bulunmaksızın hiç gelmeme konusunda neler yapılabilir?
Balıkesir Zeka ve Zihin Sporları Kulübü (ZESDER) olarak düzenlediğimiz turnuvalara on-line kayıt olup hiç gelmeyen oyuncularımız var. Kullandığımız özel turnuva kayıt sitesinin bilgi maddeleri arasında "telefon numarası" ve "e-posta" satırları var ama yazılmadan, boş geçilerek kayıt olunabiliyor, sonrasında da hiç gelinmiyor. Emin olun öyle isimler var ki bir çok turnuvanın kayıtları arasında var ama zat-i alileri ile henüz tanış olamadık?! Telefon haneleri boş tabi ki!
Kullandığımız özel sitenin kayıtlarını açarken bir uyarı maddesi koymayı düşünüyorum. Telefon ve e-posta bilgileri girilmeyen kayıtları sileceğim. Böylece kısıtlı kontenjanlarda boşuna yer işgal edilmesin, zira gelmeyenlerin doldurduğu kontenjanlar nedeniyle gelmek isteyip de gelemeyenler var. Ama ne derece doğru olur bu davranış, onu da bilemiyorum ??
Kayıt olup gelemeyebilir oyuncularımız, insanlık halidir, anlarım ama haber verme işi de bu kadar yabana atılmamalıdır.
[font=Trebuchet MS]ZESDER Balıkesir Zekâ ve Zihin Sporları Kulübü[/font]
Zorunlu doldurulması gereken alanlar olmalı.
Mazeretsiz gelmeyenler sonraki turnuvaya alınmamalı.
2-3 mazeretsiz tüm yıl hakkını kaybetmeli vs...
Çeşitli yaptırımlar uygulanmalıdır.
Ara
Bu tip keyfiyetleri önlemek için resmiyet kullanılmalıdır.
Keyfi katılmamaları resmi bir şekilde önlemek ve yaptırım uygulamak gereklidir.
Turnuva sistemi bu yüzden yara alıyor. Onca takım ve saat açılıyor, gereksiz eşlendirmeler ve puan kayıpları, bazen saat ve takım kiraları...

Üstelik saatlerce süren salon düzenlemeleri ve yeniden 2. turun sonundan itibaren tekrar geriye toplanan takımlar...
Boşa zaman ve enerji kaybı.
Bu şımarıkça sorumsuzlukların ve uzaktan tiyatro izlemenin bir bedeli olmalı.

Keyfiyete resmiyet uygulanmalıdır !
Oyuncunun bir sonraki turnuvaya alınmamasının hukuki temeli oluşturulmadan uygulama olursa o zaman keyfiyete keyfiyet olur. Bu kurumsal yaklaşıma uymaz.
Belki kayıt yaptırdığı ama mazeretsiz katılmadığı turnuva eğer katılım bedelli ise, o bedeli de ödeyerek yeni kayıt yaptırmalıdır.
Turnuvanızın katılım bedelli olup olmadığını bilmiyorum. Her durumda da buna benzer önlem alınacak düzenlemeler yapılmalıdır.

Bu düzenlemeyi de iller belli standartlar içinde kendi kontrollerinde yapıp uygulamalıdırlar.

Selam ve saygılarımla...
- MATRANÇ -
Ara
Yine başladık madem, sizi şöyle alalım Aşkın Bey: http://forum.satranc.biz/showthread.php?...9#pid19239

Şike yaptığını size itiraf eden bu kişi hakkında gelişmeler hakkında bizi bilgilendirirseniz sevinirim.

Soru çok basit. Siz de kısa ve öz yazın lütfen; ŞİKE YAPAN SPORCU HAKKINDA SOMUT OLARAK NE YAPILDI?
Ara
Tutku Bey,
Konumuz şike değil.
Naci Bey kayıt yaptırdığı halde hiç gelmeyen sporculardan bahsediyor. Ben mi yanlış anladım yoksa?
Ama sorunuzda kast edilen şey eğer; “ şike yapılan sporcu hakkında ne yapıldı ki, kayıt olduğu halde mazeretsiz gelmeyenlere ne yapılacak” ise, o zaman bunu da açıkça tartışır ve fikirlerimi söylerim elbette.
Sizce bunu bu kutuda tartışmak doğru olur mu?

En baştan söyleyeyim, belki kamuoyunu tatmin edecek hiç bir şey yapılmadı. Gerçekten de bilmiyorum bu konudaki gelişmeyi. Belli bir noktadan sonra gündemimden düştü gerçekten.
Bunu en başta yazıyorum ki, gene konu dışına çıkıyor suçlamaları bıktırıyor artık. Çünkü konu ve çözümü, sorulan sorunuz kadar basit değil.
- MATRANÇ -
Ara
(11-05-2015, 21:34)M.Aşkın TAŞAN Nickli Kullanıcıdan Alıntı: En baştan söyleyeyim, belki kamuoyunu tatmin edecek hiç bir şey yapılmadı.
Anladım, kısa cevabınız için teşekkürler. İyi aklamlar...
Ara
Ancak o süreçte taslak yönetmeliklere kadar önerilerim olmuştu.

Gerek Naci Bey’in bahsettiği kayıtlı olduğu turnuvaya mazeretsiz ve keyfi olarak katılmamada ve gerekse şike konularında benim görüş ve önerilerim çok açıktır.

Geçmişte yazdıklarım ile aynı düşünce noktasındayım.

Çok özlü olarak özetlemem gerekirse;

Ben öncelikle TSF’NUN bu temel konularda FIDE tarafından belirlenen esaslar doğrultusunda hareket etmesini ve kararlıca bir duruş sergileyerek takip etmesini beklerim.

TSF’NUN öncülüğünde bir komisyon kurulup incelenmesini ve gerekli hukuki yönetmelik taslak düzenlemelerinin yapılmasından sonra incelenmek üzere FIDE’YE gönderilmesini öneririm.

Tüm bunlar yapılmaz ya da sürüncemede bırakılırsa kendi ülke sınırlarım içindeki tüm satranç organizasyonları için bağımsızca düzenlemeler yapmak için FIDE ile iletişim kurarım.

Bunlar benim yapılabileceğine inandığım ve silsile takip eden uygulamalardır.

Eğer kasıtlı olarak yapılan sahtekarlıklar var ise, geçenlerde Dubai örneğinde de paylaşıldığı gibi tespitler ile belgeler, gerekirse paylaşır ve hak ettiği sportif çerçevede belli bir yasal düzenlemeler doğrultusunda cezalandırırım.

TSF’NUN FIDE’YE rağmen ne yapıp yapmadığı beni ilgilendiriyor.

Ben bağımsız olarak düzenlemeler yapılabilir diyorum.

Selam ve sevgilerimle…
- MATRANÇ -
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi