Satrançta nasıl form tutulur?
Uzun zaman satranca ara vermiş bir oyuncu eski günlerine geri dönmek adına ne gibi çalışmalar yapmalıdır? Kendini nasıl ısındırmalıdır?

Kombinezon çözmeyi deniyorum ve şunu fark ettim 5 hamlelik kombinezonları hesaplayabilsem bile yeri geliyor 2 hamlelik taktikleri göremiyorum. Bu durumu, tek sorun hesap gücü değilmiş diye yorumluyorum. Bir çeşit oyunu unutma söz konusu sanki. Yanılıyor muyum? Genel olarak oyun algısını geliştirecek, hisleri kuvvetlendirecek ne gibi çalışmalar yapılabilir?
Ara
Değerli üye,
Öteden beri benim çok isteyip de asla zaman ayıramadığım bir konudur. Bu konuda kendime bir program yapmıştım.
Nereden başlayacağım konusunu düşünürken sadece satranç mı olmalıdır bu çalışmalar?
Siz şu andaki anın değerini bilmelisiniz. Madem ki ikinci denemeniz, o zaman sizi daha ileriye taşımalıdır bu kararınız.
Çok iyi bir gerçekçi programlama ön şarttır. Zamanı kendi lehinize çevirin.
Yaşınızı ve oyun gücünüzü bilmiyorum.
Ama kendimden örnek verirsem, önceliklerim her türlü eksikliklerimin tespiti ve telafisi ön plana çıkar.
Önerim dijital eğitim programlarıdır.
Özellikle de alternatifsiz sisteme ait olanları...
Ben Chessbase ve PEŞKA diyorum.
Öncelikle eğitim ve telafi için PEŞKA programları...
Chessbase üst yapı için uygun bence.

Birçok şeyi önemseyebileceksiniz ve hepsiyle ilgili olumlu şeyler yapmak isteyeceksiniz.Tehlike de burada zaten. Önemseyip de kontrol edemediğiniz kısımları size dert olabilir.
Bu yüzden bir öncelik listesi yapınız.
Listeden neleri kontrol edilebileceğinizi belirleyiniz, bunların farkında olunuz.
Ancak sadece çalışmak yetemeyecek, günlük dinlenme spor ve beslenme-uyku düzenlemeleri de yapmalısınız.
Düzenli ve verimli uyku şart! Ertesi günkü enerji ve motivasyon için...
Selamlar...

"Kombinezon çözmeyi deniyorum ve şunu fark ettim 5 hamlelik kombinezonları hesaplayabilsem bile yeri geliyor 2 hamlelik taktikleri göremiyorum. Bu durumu, tek sorun hesap gücü değilmiş diye yorumluyorum. Bir çeşit oyunu unutma söz konusu sanki. Yanılıyor muyum? Genel olarak oyun algısını geliştirecek, hisleri kuvvetlendirecek ne gibi çalışmalar yapılabilir?"

Bu tespitlerinizden sonra,

Unutma normal, çünkü ara verilmiş. Belki de nitelikli yerleşmemiş olabilir hafızanıza. Bunu düşünün.
En iyi öğretmen pratiktir.

Sadece sanal ortamda düşünmeyin. Bilgisayarın yeri çok ayrı!
Ama tahta bambaşkadır.

Konu ile ilgili çözeceğiniz aşamalı soruların sayısı çok önemlidir. Aynı konuyla ilgili çıtanın gittikçe yükseldiği soruları içeren PEŞKA programı çok yerindedir.
- MATRANÇ -
Ara
Form tutmak için Türkiye'de düzenlenmekte olan açık turnuvalara katılmanız ilk koşuldur.Çeşme'den başlayarak Çanakkale,Keşan,İstanbul,Malatya ve başka hangi turnuva varsa katılmayı planlamanızı tavsiye ederim.Tabii öncelikle bu turnuvaların yönergelerini ve koşullarını okumanız gerekir.Bunlara katılma imkanınız varsa katılabildiğiniz oranda form tutma ihtimaliniz de vardır.Hiçbirine katılma imkanınız yoksa amacınıza ulaşmanız zordur.Önce koşulları inceleyiniz!Koşullar size uygun düşmüyorsa nedenlerini burada konuşalım!
Ateş Ülker
Ara
Bence motivasyon en önemlisi.
Nickname olarak kullandığınız ifadeye inanıyorsanız fena.
Bunu değiştirerek başlayın derim. Big Grin

Büyüklerimizin önerilerini ardından tatbik edebilirsiniz.
(29-06-2015, 17:34)abdulkadirbener Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Nickname olarak kullandığınız ifadeye inanıyorsanız fena.
Bunu değiştirerek başlayın derim. Big Grin

Smile Cevap için teşekkür ederim hiç olmazsa gülümsetti Smile
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi