İzmirde satranç oynayamıyoruz !!
Herkese merhabalar
Evet doğru duydunuz İzmir'de satranç oynayamıyoruz. Ya kardeşim emin misin bak http://izmir.tsf.org.tr/ ye dünya kadar turnuva var diyebilirsiniz. Evet var doğru. Fakat kategorilere dikkatle baktığınızda sadece belli bir kesime turnuva düzenlendiğini görüyoruz. Yönergede açık kategori yok!! 2007-2008 doğumlular teşvik kategorisi adı altında paraları alınıp üstüne tenekeden madalya verip satranç oynayabilirken neredeyse 12 yaşından büyük olanlar adeta yasaklı gibi ısrarla özel turnuvalara alınmıyor. Ayrıca federasyonun yaptığı turnuva yok!! . Özel günlerde (23 Nisan 19 mayıs) gibi yapılacak turnuvalar da yapılmıyor. Sadece il birinciliği ve open turnuvalara kaldık anlayacağınız. Bu konuda bir kaç yere ulaşmaya çalıştım, mail attım fakat geri dönüş olmadı.
Özetle sebebini anlayamadığım bir sebepten İzmir' de satranç maalesef lego seviyesine düşürülmüştür.
İzmir'in bu acınası halini siz değerli forum üyeleriyle paylaşmak istedim ve eminim ki bu konuda yapılabilecek bir şeyler vardır.
Saygılarımla
Ara
Valla İstanbul'da da öyle. Hatta Bursa'da, Samsun'da, Adana'da falan da.

Çünkü Türkiye 2.000 yılından sonra satrancı kaybetti.

Bugün ülkede var olan satranç, onu yönetenlerin bilgi ve yönetim düzeyinin halka inmiş halidir: 7 yaş ve 900 kuvvet derecesi (tabii 7 yaşından gün alıp bugünkü yönetimin satranç düzeyinden daha yüksek düzeyde olan onlarca oyuncuyu tenzih ederim).

Bunun temel sorumlusu ne yazık ki hepimiziz, satranç camiasının tümü.

Sınır ve nüfus olarak Avrupa'daki herhangi 5 ülkesinin büyüklüğüne sahip olan bu coğrafyada 17 ile 80 yaşı arasındaki insanlar, koca bir yılda oynayacak 2 turnuva bulamıyorlarsa birşeyler değişmek zorundadır.

Satranç bugün, satrancı bilmeyen, dahası satrançtan nefret eden bir takım kişilerin elinde ve idaresinde. Ne var ki camia eskiden kahvehanede, günümüzde ise facebook'ta birbirine tezahürat yapmaktan başını kaldırıp, elinden neyin kaçtığını göremiyor.

En geç 3-4 yıl içinde bu ülkede 2 turnuva bile bulamayacaksınız.

O yüzden artık sadece ciddi oyuncular değil amatörler bile Sırbistan'a, Gürcistan'a, Makedonya'ya gidiyor.

----------

Türk satrancının sorunlarına dokunmak amacıyla açtığım kişisel blogumda bu sorunlara yer vermeye çalışıyorum.

Satrancı seven ama bu ülkedeki düzenden yaka silken herkesi beklerim.

Muzaffer bey, Datça'dan bademleri ayrıca bekliyorum Smile

https://mojoschesscafe.wordpress.com
Ara
Ne denebilir ki gerçekten çok yazık.
Hislerime tercüman olmuşsunuz.
Temel sebep tabi ki maddi. Mesela yine İzmir'den örnek verelim. Ege üniversite'sin de turnuva yapılıyor. Heyecanla bakıyorum ooo ne güzel gidip oynayalım diye. Sonra bir bakıyorum kategorilere hayal kırıklığı. minikler, süper minikler, minik ustalar,ultra minikler, satranç bilmeyen ama 5 yıl içerisinde oynamaya başlayacak minikler cart minikle curt minikler kategorilerini görmek artık sinirimi bozmaya başladı. Tamam miniklere de yap kimse bir şey demiyor ama neden açık kategori yok ???
Ciddi bir yönetim krizi söz konusu...
Şöyle bir tahmin yürütelim. Neden açık kategori yok ?
Organizatör turnuvanın olacağı kafeye gider. Kafenin sahibiyle şu diyalog geçer.
-Merhabalar hafta sonu burada turnuva yapmak istiyorum olur mu ?
-Olur tabi neden olmasın da kaç para vereceksiniz ?
-Veririz bir şeyler ayarlarız orasını hem bak bir sürü küçük çocuk gelecek hem de aileleriyle hem buradan yer içerler de hem sen hem ben kazanırız.

Açık kategori yoksa bunun için yok. Ben 23 yaşında üniversite öğrencisiyim örneğin. Turnuvaya tek gideceğim .Karnım acıktığında yanımda ısrar eden minik çocuklar olmadığı için gidip bildiğim ettiğim her hangi bir yerden kafama göre yiyeceğim. Hakem ve organizatör bir hata yaptığında '' hooop siz napıyosunuz bu iş böyle değil' diyebileceğim. Ama oraya gelen ' minik usta' velisi ya şu tenekeden madalyayı alalım da gidelim derdinde sistemin işleyişinden anlasa bile hakemlerle organizatörlerle papaz olmayım düşüncesinde.
Acaba hakemlere turnuvanın yapıldığı kafede 50 liralık harcama sözü versek bizi de alırlar mı dersiniz Huh
Ara
Bence turnuvalarda açık kategorinin olmamasının nedeni para değil.
(04-07-2015, 16:25)abdulkadirbener Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Bence turnuvalarda açık kategorinin olmamasının nedeni para değil.

ne peki sizce
Ara
Sayın mojojojo blogunuzdaki yazılarınızı okudum.
Her üçünü de çok başarılı buldum. Tebrik ederim. Takip edeceğim.
Gözümden kaçmış olan turnuvalar olabilir ama bazıları aşağıdadır.
İzmir'in her yaştan ve her seviyeden bir çok satranç oyuncusu bu turnuvalarda oynamıştır.

Bence konuyu açan arkadaş çocuk turnuvalarının çokluğu hakkında haklı olabilir ancak büyüklere yönelik turnuvalarda küçümsenmeyecek sayıdadır.

Bu arada Mojo Jojo yazmaya başlamış. Çok sevindiğimi söylemek isterim...

1) 17-18 Ocak 2015 4. MTS Logistics Açık Satranç Turnuvası
2) 06-08 Şubat 2015 Berk Tuğra Çalışkan Satranç Spor Kulübü 6. Elo Turnuvaları
3)18-19 Nisan 2015 Aliağa Belediyesi Geleneksel 14. Satranç Turnuvası
4) 15-20 Haziran 2015 3. Uluslararası Çeşme Açık Satranç Turnuvası
5) 16-19 Nisan 2015 Buca Belediyesi Geleneksel ELO Satranç Turnuvası
6) 28-29-30 Kasım 2014 İl Birinciliği Ön eleme Turnuvası
7) 15-21 Aralık 2014 İzmir İl Birinciliği
8) 3-4 Ocak 2015 Konak Rotary Kulüpleri Geleneksel Satranç Turnuvası
ENİS BİLYAP
Ara
(04-07-2015, 16:47)izmirlisatranccı Nickli Kullanıcıdan Alıntı: ne peki sizce

İnanın bilmiyorum. Bir iki olasılık geliyor aklıma ama para meselesi bence olasılıklardan biri değil.
"Para kazandırmıyor" düşüncesiyle yapıldığına ihtimal vermiyorum.
Mojojojo'nun ikinci yazısını mutlaka okuyun!!
Orada tabir caizse birkaç "geçirme" var. Konuyla alakalı gibi buldum ben.

Yetkililerin kendilerine resmi bir dilekçe ile başvurup neden düzenlenmediğini sorabilirsiniz. Böylece biz de öğrenmiş oluruz gerçek gerekçelerini.
Bu arada "düzenlenmiyor" ile "az düzenleniyor" arasında fark var. Göreceli bir durum. Kaç adet olursa normaldir?

Selamlarımla.
(04-07-2015, 17:04)EnisBilyap Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Gözümden kaçmış olan turnuvalar olabilir ama bazıları aşağıdadır.
İzmir'in her yaştan ve her seviyeden bir çok satranç oyuncusu bu turnuvalarda oynamıştır.

Bence konuyu açan arkadaş çocuk turnuvalarının çokluğu hakkında haklı olabilir ancak büyüklere yönelik turnuvalarda küçümsenmeyecek sayıdadır.

Bu arada Mojo Jojo yazmaya başlamış. Çok sevindiğimi söylemek isterim...

1) 17-18 Ocak 2015 4. MTS Logistics Açık Satranç Turnuvası

Sayın Hocam gayet güzel yazmışsınız.
Benim şikayetim zaten şu yöndeydi belki belirtmeliydim bilmiyorum.
Nisana kadar böyle bir sıkıntı söz konusu değildi zaten.
Bu saydığınız turnuvaların bazılarına ben de katıldım. Ancak Nisan'dan sonra dikkat ederseniz sadece Çesme Open oldu. Genelde turnuvaların yoğunlaştığı bahar ve yaz aylarının bu kadar kurak geçmesi gelecek için de endişe verici. Bu turnuva Çeşme'de yapılmasından dolayı İzmir Merkez satranç oyuncuları için pek de cazip olmadı en azından benim için (maddiyat, zaman )
İzmir'in yeri satranç camiası için gerçekten çok önemli. Türkiye'nin en iyi oyuncularını yetiştirmiş İzmir turnuvalar cenneti olmalı diye düşünüyorum.
Saygılarımla...

(04-07-2015, 17:11)abdulkadirbener Nickli Kullanıcıdan Alıntı:
(04-07-2015, 16:47)izmirlisatranccı Nickli Kullanıcıdan Alıntı: ne peki sizce

İnanın bilmiyorum. Bir iki olasılık geliyor aklıma ama para meselesi bence olasılıklardan biri değil.
"Para kazandırmıyor" düşüncesiyle yapıldığına ihtimal vermiyorum.
Mojojojo'nun ikinci yazısını mutlaka okuyun!!
Orada tabir caizse birkaç "geçirme" var. Konuyla alakalı gibi buldum ben.

Yetkililerin kendilerine resmi bir dilekçe ile başvurup neden düzenlenmediğini sorabilirsiniz. Böylece biz de öğrenmiş oluruz gerçek gerekçelerini.
Bu arada "düzenlenmiyor" ile "az düzenleniyor" arasında fark var. Göreceli bir durum. Kaç adet olursa normaldir?

Selamlarımla.

Öneriniz için teşekkürler bu konunun takipçisi olup gerekli yerlere başvurularımı yapacağım.
Ara
Sayın izmirlisatranccı ,

Forumdaki başlığınızı şimdi gördüm. "İzmir'in bu acınası hali'nin" birinci sorumlusu olarak burada da kısaca fikrimi paylaşmak isterim.

1. Özel mailime 11 Haziran 2015 tarihinde attığınız maile cevap vermiştim. Ayrıca aynı konuda Foruma yazmadan evvel BİMER'e yaptığınız şikayete de federasyon yetkililerinin cevap vereceğini biliyorum. Konuyu Foruma da taşımanız, haklı olduğunuza inandığınız bir konuda her platformu deneme niyetinde olduğunuzu gösteriyor ki bu niteliği sizin gibi bir üniversite öğrencisinde görmekten mutluluk duydum.

Diğer taraftan, "teneke parçası madalyalar", "hakemlere cafede 50 tl harcama sözü verme yöntemi ile turnuvaya girmek" " Ama oraya gelen ' minik usta' velisi ya şu tenekeden madalyayı alalım da gidelim derdinde sistemin işleyişinden anlasa bile hakemlerle organizatörlerle papaz olmayım düşüncesinde" ifadeleri sizin eğitim seviyenizdeki bir kişinin üslubu olmamalıdır. Türkçemizi daha iyi kullanarak da aynı şikayette bulunabilirsiniz diye düşünüyorum.

2. Kesinlikle İzmir'de düzenlenen turnuva sayısı ne benim ne de Federasyonun "ideal" diye düşündüğü seviye değildir. Şu ana kadar yaptığımızı tabii ki yeterli bulmuyorum ama bir yıl boyunca az yada çok katılımlı gerçekleşen turnuvalar için harcanan emeğin de küçümsenmesini hoş karşılamıyorum. Size tavsiyem herhangi bir kafede UKD'ye dahil bir turnuva gerçekleştirmeyi denemenizdir. Eleştirdiğiniz işin zorluk derecesini bilmek size doğru tahminlerde bulunmada fayda sağlayacaktır.

Değerli Kardeşim,
Sana ve satranca gönül vermiş diğer sporculara hizmet vermek için bir yıldır elimden geleni yapıyorum. Bu konuda yürüttüğüm çalışmalara, Başta Federasyon Başkanımız olmak üzere federasyonla ilişkili yada ilişkisiz herkes elinden gelen yardımı yaptı. Somut önerileri olan herkesi de memnuniyetle dinler yada en ufak çıkar sağlamadan ortak çalışırım. Görüşlerinize saygı duyuyor ve dikkatle değerlendiriyorum.
Saygılarımla.

Gökhan NARMAN
İzmir İl Temsilcisi
Ara
Görüldüğü gibi Piramidin ortasında sorunlar var.Bu bölümdeki yakınmaların en azından kısmen haklı olduğunu çoğumuz biliyoruz.En ciddi sorunlar Piramidin ortasındadır.Bakın bir üyemiz maddi nedenlerle ve zamansızlık nedeniyle Çeşme turnuvasına katılamadığını yazdı.Bu Piramidin ortasında bulunanların klasik sorunudur.Bu sorunları neden azaltamıyoruz?Federasyon Başkanına yardım etmekle görevlendirilmiş olanlar proje üretmiyor!Görünürde üretilen tek proje "Büyükusta-Bütün Ülkeye" karşı maçıdır.Bu projeyi neden ortaya koydular?Hem ses getirecek hem de Piramidin üst kısmının gücünü göstermiş olacaktır.Piramidin ortasına ise hiçbir yararı yoktur.Yatırımları tamamen Piramidin tepesine sunmak, Federasyon yönetimlerinin 1991 den beri değişmeyen yöntemidir.Bunun değişmesi çok uzun zaman alacaktır.Çünkü bütün çalışanlar ve yardımcılar kendilerini bu yönteme alıştırmıştır.Yeni bir proje getirip Federasyon Başkanına onaylatmak isteyen yoktur.
İzmir'de yaşayan arkadaşımız İzmir'de düzenlenen yarışmaya katılamıyorsa o zaman uzak illerdeki arkadaşların hiç gelme şansları yoktur.Yine bu bölümdeki yazılardan birinde amatörlerin Balkan ülkelerindeki turnuvalara katılmaya başladıkları hatırlatıldı.Bunları sayısı başlangıç için önemli değildir.Ama bazı yenilikler yapılmazsa bunları sayısı artacaktır.Çok sayıda amatör ve Piramidin ortasında bulunan Satranç sporcusu Türkiye'de düzenlenen yarışmalara katılmayarak boykota başlayacak ve en kısa ve kolay yoldan gidebileceği ülke arayacaktır.O zaman Türkiye'deki açık turnuvalarda yabancı ustalar kendi aralarında oynamaya başlayacaktır.Düzenleyiciler de yerliler için ödül ayırmaktan kurtulmuş olacaktır!!Birçok il temsilcisinin ciddiyetine ve iyiniyetine güveniyorum.Gökhan Narman da bunlardan biridir.Bugünkü Federasyon Başkanı da çok sayıda insanı sonuna kadar dinleyerek yeni bir anlayış getirmiştir.Ancak bardağın dolu olan kısmı henüz sorunları aşmamızı sağlamamaktadır.İstanbul'da yapılan son turnuvalardan birinde yerliler Dağcılık antrenmanı yaptı.Paraya kıyanlar turnuva yerine ulaşmak için faytona bindiler.Sonra da yorulmuş yerli ile temiz havada dinlenmiş yabancı karşılaştılar.Yerlilerin bunu önceden hesaplayıp katılmamaları gerekirdi.Hem katıldılar.Hem de sonra yorgunluktan yakındılar!!
Eninde sonunda mutlaka bir "Satranç Sporcuları Birliği"kurulacaktır.Bu proje ben hayatta iken gerçekleşmeyebilir.Uzun zaman alacağını düşünüyorum.Ama birgün gerçekleşecektir.Çünkü gittiğimiz yol bellidir.Yeniliklerin kabul edilmesi çok zaman almaktadır!
Ateş Ülker
Ara
17-18-19 Nisan 2015 tarihlerinde yaptığımız Buca Belediyesi Geleneksel ELO Satranç Turnuvasına A Kategorisinde (24 kişi başvurdu) 15 kişi oynadı, B Kategorisinde (76 kişi başvurdu) 32 kişi oynadı ve C Kategorisinde (39 kişi başvurdu) 17 kişi oynadı. Bu turnuvada turnuva katılım ücretinin alınmadığını da hatırlatırım. Bu arada neden Açık Kategori yapmıyorsunuz, biz ödül peşinde değiliz yeter ki pahalı olmasın biz katılırız diye haykıran Gökhan Erdem bu turnuvaya ön kayıt yaptırmış ve hiç bir gerekçe bile göstermeden turnuvaya katılmamıştır. Ve sizler hala Açık turnuva yapılmamasından şikayetçisiniz. Şimdi söyleyin o zaman siz olsanız ne yapardınız?

Ödülleri incelemek isteyenlere turnuva duyurusunun yapıldığı linki paylaşıyorum.
http://izmir.tsf.org.tr/turnuvalar/730-b...c-turnuvas
Ara
Sevgili Birol Kardeşim,

Bu tip sorular her zaman sorulacaktır. Siz ne yaparsanız yapınız. Hangi koşullarda olursa olsun önemli değildir birilerince.

Satranç turnuvalarının gerçekten neden yeteri sayıda düzenlenemediğini çok ayrı bir konuda tartışmak gerekir.

Meyve veren ağaç taşlanır.

İzmir'in son zamanlarda neden taş yağmuruna tutulduğunu anlayamamak çok zor değildir.
Elinize sağlık ve kolay gelsin.
Sizin gibi iyi niyetli tüm satranç emekçilerine selam olsun.
- MATRANÇ -
Ara
(06-07-2015, 02:02)Ateş Ülker Nickli Kullanıcıdan Alıntı: İzmir'de yaşayan arkadaşımız İzmir'de düzenlenen yarışmaya katılamıyorsa o zaman uzak illerdeki arkadaşların hiç gelme şansları yoktur.

Doğru bir yaklaşım.
Ama İzmir için bu yazılanlar ne kadar doğrudur?

Ateş Bey İzmir'de turnuvaların düzenlendiğini ama yarışmaya bir şekilde katılımın sağlanamadığını belirtti.

O zaman, turnuva var!
Zemin var.
Düzenleyici personel var.
En kaliteli turnuvalar da var.
Katılım ücretsiz, ama bol kategori ödüllü olanları bile var!!

Var oğlu var.

Kendi öz personel kaynakları, alt yapı sorunları düşünüldüğünde yapabileceğinin en iyisini yapmaya çalışan bir ekip var mıdır?
Bence kesinlikle vardır.

Peki her şey dört dörtlük müdür?
Elbette hayır!

Ya çözüm ?
...

Eldeki kaynaklara göre sunun bakalım çözümünüzü?

"Bu kadar çocuk turnuvası yapmazsınız " dersiniz olur biter değil mi?
Bunu İzmir için söyleyemezsiniz!

Kategori çeşitliliğine rağmen turnuva yoğunluk ve doluluk oranı en fazla
il eğer İzmir ise...

O zaman bağcı dövmeye devam!
- MATRANÇ -
Ara
Geçmişin bir gününde şaşırmış kalmıştım.

Aynı gün acaba Karşıyaka mı, Buca mı?
Bornova’da kine mi katılsam, Balçova’ya mı takılsam?
Alsancak’ ta mı kalsam, Urla’ya mı kaçsam?
Yok, yok ben en iyisi Güzelyalı’ da kalsam…

Bir zamanlar böyle kararsızlıklar içinde genç düşünceler ile yaşarken katılacak turnuva bulamaz kendi aramızda turnuvalar yapardık.
Şimdi aynı yerlerde ortalama en az 2-3 merkez ve bir o kadar satranç-cafe ye dönüşmüş mekan var.
Canlı yayınlar…
Ücretsiz katılıp sürpriz ödüller,
Emekçi can dostlar ve mekanları,
Tecrübeli, en kaliteden organizatörler,
Her yaştan onlarca-yüzlerce oyuncu,
Hesaplanan çeşitli raitingler,
Harika amatör ama profesyonellere taş çıkaran yayın ekipleri,
İzleyici kitleleri,
Harika manzaralı mekanlar,
Yıldırımlar, normaller ve ağır partiler,
Yayınlanan sonuçlar, fotolar,
Dağıtılan ödüller.

Hey, İZMİR!
ÇALMA TURNUVALARIMIZI, BİZE DE BIRAK BİRAZ.
İzmir’ de yaşayıp da turnuvalara katılamayan arkadaşları da,
Kayıt yaptırıp haber vermeden gelmeyenleri de kutlarım.
- MATRANÇ -
Ara
Turnuva organizasyonlarını kategorilere bölmeden tek kategoride bölümler halinde önce, turnuvalarda yaşanan genel sıkıntıdan bahsetmek çok daha doğru olur.

Örneğin her yaştan sporcunun yarıştığı açık kategorilerde (açık kategori yazıyorum bunu bölmek olarak nitelendirmeyin) her yaş açık yaş kategorisinde davranış modelini gözlemlemek kolay.
14 yaş kategorisine kadar katılımcıları velilerinde iştirak ettiği kategori olarak ele alalım.
A) Bu kategoride var olan veli gruplaşma davranışı 14 yaşa gelene kadar yoğunluk kazanıyor yani veliler turnuvalarda birbirini tanıdıkça sağdan soldan aldıkları duyumlarla kendilerine istikamet seçiyor yani hiçte hakları olmadıklarını düşündüğüm bu durumda tavır koyarak şunun turnuvasına katılalım bak bununkine katılmayalım gibi rolleri benimsiyorlar. Bir veli olarak turnuva ortamlarında bu ve benzeri durumlara çok şahit oldum.

Önce kendini bir nevi tatminden uzaklaşarak satranç ortamını objektif değerlendirmek çok daha doğru olur. Ha bu turnuva seçmeyin anlamında bir söylem değil. Demek istediğim kalitelide olsa zıt gruplara mensup organizatör ve sporcu arasında gelişen çatışmadan bahsediyorum. Bir süreç içerisinde normal gelişen bu durum bazı bir takım eğitmen modelini üstlenen eğitici grubunda işin içine girmesi ile yönlendirme işin içinden çıkılmaz bir durum alıyor.

Falancanın turnuvasına gitme efendim mesela (benzetme) saçını beğenmedim yok ayakkabı modelini beğenmedim yok aramızda bir zamanlar şöyle bir dialog geçti demezler de tavsiye etmiyorum derler derler demesinede kendi içlerindeki garip anlaşılmaz kinin aslında hedefte olan bu spora zarar verdiğinin farkına dahi varmazlar.

Sen tek olamazsın sadece sen var olamazsın arkadaş bir grup dahi olsan tüm diğer kulvarlarda olduğu gibi kimsenin kimseye mobing uygulamaya hakkı yok.
B) Gençlik döneminde gerek okul yaşantısında gerekse iş yaşantınızda sahip olduğunuz gruplaşmalarla organizasyonları baltalama gibi bir hakkınız dahi olmamalı. 9 masalı kulüpte 18 sporcuyu dahi dolduramadığım zamanları biliyorum. Bunların içerisinde

1. Geleceğini söyleyerek hiçbir sebep bildirmeden gelmeyenler
2. Geleceğini söyleyerek telefona dahi çıkmayanlar
3. Gelerek haber vermeden turnuvayı terk edenler
4. Para hiç önemli değil ben durumu olmayan çocuklardan bunuda almıyorum fakat bariz belirgin minimum olsa dahi sırf küçük zararlarla turnuvayı baltalayarak ücretini vermeden ve son 2 tura gelmeyerek haber vermeden gidenler

HİÇ YAŞ SINIRLAMASI YAPMADAN

Katılımcılara defalarca anlatmaya çalışsakta yönergeleri okumaya tenezzül etmeden yada bilhassa özellikle açık yakalamak için didik didik edenler.

TURNUVA DÜZENLEMEK ÇOK KOLAY MESELE BİR OKADARDA ZOR. ZOR OLAN KISMI ZORLAŞTIRANLARDA OLMAMASI İÇİN GAYRET GÖSTERENLERDE.

C) Birde bir kulübe mensupsanız beklentileriniz çocuğunuz yada kendiniz için en yüksek seviyede ise çıkar peşinde iseniz en büyük yönlendirme işte o taraflardan geliyor. Bunu açık ve bariz çok iyi hissediyor görüyor fakat ismini koyamıyorsunuz.
Bir takımda oynamak milli sporcu olabilme gayreti içinde olmak popüleritenin en afillisini istemek için bu tür yaklaşımlar basit küçük oyunlar içinde olmak Satranca zarar veriyor sporcuya zarar veriyor veliye zarar veriyor. Sonrada bakmışız ki 12 yaşından sonra tek tük oyuncu kalmış.

Her türlüsünden insanı bezdirmemek iştahını kesmemek en ideal olanı.

Yani ben 9 masayı zar zor doldurabiliyorsam, yönergelerim daima değişikliğe uğruyorsa kayıt yaptıran sporcu söz verdiği halde gelmiyor birde telefonlarıma çıkmama nezaketsizliğini gösteriyorsa birde ben tüm sporcuları madalyasız göndermiyorsam en kalitelisinden kupalar takımlar hazırlatıyor çaya kahveye ücret ödetmediğim halde helal hoş olsun çirkin yönlendirmelere maruz kalıyorsam (dedikodu ve çirkin ithamlar) birde kıskançlık hat boyuttaysa tüm bu emeklere karşılık internet ortamında sanal tacize uğruyor ve kulüp ismi yıpratma çabalarına maruz kalıyorsam. NEDEN TURNUVA DÜZENLEMELİYİM (BİR GRUP ÜNİVERSİTELİ ÇOCUĞUMUN KULÜBE VERDİĞİ DESTEK HİÇTE KÜÇÜMSENECEK TARZDA DEĞİL ) BURAVO ONLARA GERÇEK SATRANÇÇILAR BİRDE ÇAKMALARI VAR.
Ha birde ufak tefek vaatlere sindirilenlerde yok değil bunlarıda gördüm başka birşeyde sormamak gerekli
Kategori ayrımı yapmadan ilk yazacaklarım.

yazımın devamı kategoriler üzerine olacak. Kimse üzerine alınmasın onlar kendini biliyor 

YAZIMIN DEVAMI VAR
Ara
(06-07-2015, 01:07)Gokhan_Narman Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Sayın izmirlisatranccı ,

Forumdaki başlığınızı şimdi gördüm. "İzmir'in bu acınası hali'nin" birinci sorumlusu olarak burada da kısaca fikrimi paylaşmak isterim.

1. Özel mailime 11 Haziran 2015 tarihinde attığınız maile cevap vermiştim. Ayrıca aynı konuda Foruma yazmadan evvel BİMER'e yaptığınız şikayete de federasyon yetkililerinin cevap vereceğini biliyorum. Konuyu Foruma da taşımanız, haklı olduğunuza inandığınız bir konuda her platformu deneme niyetinde olduğunuzu gösteriyor ki bu niteliği sizin gibi bir üniversite öğrencisinde görmekten mutluluk duydum.

Diğer taraftan, "teneke parçası madalyalar", "hakemlere cafede 50 tl harcama sözü verme yöntemi ile turnuvaya girmek" " Ama oraya gelen ' minik usta' velisi ya şu tenekeden madalyayı alalım da gidelim derdinde sistemin işleyişinden anlasa bile hakemlerle organizatörlerle papaz olmayım düşüncesinde" ifadeleri sizin eğitim seviyenizdeki bir kişinin üslubu olmamalıdır. Türkçemizi daha iyi kullanarak da aynı şikayette bulunabilirsiniz diye düşünüyorum.

2. Kesinlikle İzmir'de düzenlenen turnuva sayısı ne benim ne de Federasyonun "ideal" diye düşündüğü seviye değildir. Şu ana kadar yaptığımızı tabii ki yeterli bulmuyorum ama bir yıl boyunca az yada çok katılımlı gerçekleşen turnuvalar için harcanan emeğin de küçümsenmesini hoş karşılamıyorum. Size tavsiyem herhangi bir kafede UKD'ye dahil bir turnuva gerçekleştirmeyi denemenizdir. Eleştirdiğiniz işin zorluk derecesini bilmek size doğru tahminlerde bulunmada fayda sağlayacaktır.

Değerli Kardeşim,
Sana ve satranca gönül vermiş diğer sporculara hizmet vermek için bir yıldır elimden geleni yapıyorum. Bu konuda yürüttüğüm çalışmalara, Başta Federasyon Başkanımız olmak üzere federasyonla ilişkili yada ilişkisiz herkes elinden gelen yardımı yaptı. Somut önerileri olan herkesi de memnuniyetle dinler yada en ufak çıkar sağlamadan ortak çalışırım. Görüşlerinize saygı duyuyor ve dikkatle değerlendiriyorum.
Saygılarımla.

Gökhan NARMAN
İzmir İl Temsilcisi
Sayın Gökhan NARMAN
Daha önce maille ve facebook sayfası üzerinden sorduğum aynı soruya cevap vermiş değilsiniz. Bu tutumunun benim yanlış bulduğunuz üslubumdan daha kötü bir durum. Sorum şu şekiideydi :Federasyonun neden özel günlerde dahi turnuva düzenlemediğini (19 Mayıs, 23 Nisan vs ) ve etkinlik takviminde 13 Haziran’nda görülen hızlı satranç il birinciliğinin neden açıklama yapılmadan iptal edildiğini sormuştum. Burdan da 3. defa soruyorum ve bir cevap bekliyorum.
Üslup konusuna çok takılmışşınız sayın hocam ben bundan bir rahatsızlık duymuyorum aksine anlatılmak isteneni dilekçevari resmi cümleler kullanmak yerine daha kısa yoldan ve daha etkileyici anlattığım düşüncesindeyim . Tenekeden madalya. İki kelime de İzmir satrancının kanayan yarası anlatılıyor.
İyi niyetinizden hiç bir şüphem yok ancak gerçekten yapılan faaliyetler çok ama çok yetersiz. Çözümününde zor olduğunu düşünmüyorum .Turnuvalara açık kategori bölümü eklemek. Bunu federasyon eliyle yapamıyorsanız (?) özel turnuva organizatörlerine bu konuyu hatırlatmak faydalı olacaktır.
Daha önce de belirttiğim gibi satranca ilk başladığım 2012 yılında ordan oraya koşardık Kemalpaşadır Mülkiye'dir. Haftasonu turnuvalarıdır. Devamını şahsımın ukd sorgulama bölümünden görebilirsiniz.
Eskiden satranç kitabını elime alıp saatlerce çalışırdım videolar izlerdim internetten maçlar yapardım ama şu an İzmir' de satrancın belli bir kesime yasaklanması sebebiyle hepsi tarih oldu diyebilirim
Satranç genel kültür olsun diye bilinmez Hocam. Bilgilerini tahtaya aktarıp uygulamak gerekir
Saygılarımla...

(06-07-2015, 09:37)birolyuce Nickli Kullanıcıdan Alıntı: 17-18-19 Nisan 2015 tarihlerinde yaptığımız Buca Belediyesi Geleneksel ELO Satranç Turnuvasına A Kategorisinde (24 kişi başvurdu) 15 kişi oynadı, B Kategorisinde (76 kişi başvurdu) 32 kişi oynadı ve C Kategorisinde (39 kişi başvurdu) 17 kişi oynadı. Bu turnuvada turnuva katılım ücretinin alınmadığını da hatırlatırım. Bu arada neden Açık Kategori yapmıyorsunuz, biz ödül peşinde değiliz yeter ki pahalı olmasın biz katılırız diye haykıran Gökhan Erdem bu turnuvaya ön kayıt yaptırmış ve hiç bir gerekçe bile göstermeden turnuvaya katılmamıştır. Ve sizler hala Açık turnuva yapılmamasından şikayetçisiniz. Şimdi söyleyin o zaman siz olsanız ne yapardınız?

Ödülleri incelemek isteyenlere turnuva duyurusunun yapıldığı linki paylaşıyorum.
http://izmir.tsf.org.tr/turnuvalar/730-b...c-turnuvas
Oncelıkle kendımden baslıyım. Evet o konuda haklısınız gelemeyecegımı haber vermelıydım bır sekılde. Fakat bu uygulama kurunun yanında yas da yanar tarzı oluyor. Turnuvaya gelmeyen Ahmet yuzunden neden Mehmet magdur olsun. Bu sorunun onune gecmek ıcın mts veya mulkıye turnuvarında kı model uygulanabılır. katılım ucretı oldugu zaman onceden bır banka hesabına yatirılması saglanır. Boylece katılımcılar daha sorumlu davranır.
Ucretsız turnuva ıcın ornek verıcek olursak da yukarı da saydiınız katılımcı sayıları herseye ragmen az degıl hocam bence oynamak ısteyenler magdur edılmemelı dıye dusunuyorum.
Ayrıca sayın hocam turnuva yapmak için kalabalık şart mı ? Facebook grubunda belirttiğim gibi toplu sünnet töreni falan mı yapmak niyetiniz ? Satranç oynamak isteyen 10 adet yetişkin insana kapınız kapalı mı ?
Bence kalabalık peşindeyseniz sizi biraz doğuya Çin' e davet etmek isterim .Tam sizin istediğiniz ortam. Bir turnuva yaparsanız binlerce ÇOCUK katılır siz de mutlu olursunuz. Sanırım istediğiniz de bu. Tabi ya yaptığınız turnuvalara açık kategori koymama sebebiniz açık kategori oyuncularının beklediğiniz ilgiyi göstermemesiymiş.
Tekrar söylüyorum sayın hocam yapacağınız turnuvalara açık kategori eklemek kimseye bir zarar getirmez.

(06-07-2015, 14:02)M.Aşkın TAŞAN Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Sevgili Birol Kardeşim,

Bu tip sorular her zaman sorulacaktır. Siz ne yaparsanız yapınız. Hangi koşullarda olursa olsun önemli değildir birilerince.

Satranç turnuvalarının gerçekten neden yeteri sayıda düzenlenemediğini çok ayrı bir konuda tartışmak gerekir.

Meyve veren ağaç taşlanır.

İzmir'in son zamanlarda neden taş yağmuruna tutulduğunu anlayamamak çok zor değildir.
Elinize sağlık ve kolay gelsin.
Sizin gibi iyi niyetli tüm satranç emekçilerine selam olsun.
Yazdıklarınızın hepsini okudum ama en çok gözüme takılan 'meyve veren ağaç taşlanır' kısmı oldu . Hadi o zaman bu cümledeki meyvenin tanımını yapalım.
Meyve : Özellikle Nisan' dan sonra İzmir de hem özel hem de federasyon tarafındn hiç bir açık kategori turnuva düzenlenmemesi ( Çeşme Open hariç($$$) ) ve sürekli olarak yapılan onlarca minikler turnuvasının yapılması. Yani sorun şu : turnuva yapılıyor yapılmıyor değil ama sadece belli bir kesime yapılıyor.
Ya sayın organizatörler yaptığınız turnuvada biz de oynamak istiyoruz demek neden insanları rahatsız eder neden bundan gocunurlar ??
Tamam elektrik mühendisi adayıyım ama napıyım zaman makinesi bulup küçülüyüm mü ?
Masum bir istek. Satranç oynayabilmek..
Sadece bu kadar .
Ara
17-18 Ocak 2015 4. MTS Logistics Açık Satranç Turnuvası

Bunları sevgili Enis BİLYAP yazmış.

Sayın İzmirli satranççı bunları da siz yazmışsınız;

“…kategorilere dikkatle baktığınızda sadece belli bir kesime turnuva düzenlendiğini görüyoruz. Yönergede açık kategori yok!! 2007-2008 doğumlular teşvik kategorisi adı altında paraları alınıp üstüne tenekeden madalya verip satranç oynayabilirken neredeyse 12 yaşından büyük olanlar adeta yasaklı gibi ısrarla özel turnuvalara alınmıyor. …”

“…Ciddi bir yönetim krizi söz konusu...
Şöyle bir tahmin yürütelim. Neden açık kategori yok ?”

…Bu saydığınız turnuvaların bazılarına ben de katıldım. Ancak Nisan'dan sonra dikkat ederseniz sadece Çesme Open oldu. Genelde turnuvaların yoğunlaştığı bahar ve yaz aylarının bu kadar kurak geçmesi gelecek için de endişe verici. Bu turnuva Çeşme'de yapılmasından dolayı İzmir Merkez satranç oyuncuları için pek de cazip olmadı en azından benim için (maddiyat, zaman )”

Sayın İzmirli satranççı bunları da siz yazmışsınız.

Sn. Birol YÜCE’ de şöyle yazınca;

“Bu arada neden Açık Kategori yapmıyorsunuz, biz ödül peşinde değiliz yeter ki pahalı olmasın biz katılırız diye haykıran Gökhan Erdem bu turnuvaya ön kayıt yaptırmış ve hiç bir gerekçe bile göstermeden turnuvaya katılmamıştır. “

Siz de şöyle yazmışsınız;

“…Evet o konuda haklısınız gelemeyecegımı haber vermelıydım bır sekılde. Fakat bu uygulama kurunun yanında yas da yanar tarzı oluyor.

Hoppala...
Yani ben sizin neyi eleştirdiğinizi anlayamadım doğrusu?

İzmir büyüyor. Eski turnuvaları, üniversite mekanı ile sınırlı, katılımcıların büyük çoğunluğunun aynı kampüslerden olduğu turnuvalar elbette kolay düzenlenir.

Siz ayağınıza turnuva istiyorsunuz.
İstanbul ulaşımı (daha doğrusu ulaşımsızlığı) İzmir’de yok. İstanbul’da bir turnuva için sabah namazından önce yola çıkmalısınız, abartmıyorum!

Bazı turnuvalara katıldığınızı kendiniz yazmışsınız.
Kayıt yaptırıp da gelmediklerinizi bilmiyorum.
Çünkü adınızı bilmiyorum.
Ama izmirlisatranccı diye de yazmışsınız.

Bu arada kayıt yaptırıp da habersizce gelmediğinizi de siz söylediniz.
Oysa kayıt daha zaman alır, bir gelemeyeceğini bildiren telefondan…

“Turnuvaya gelmeyen Ahmet yuzunden neden Mehmet magdur olsun.”

Sevgili genç arkadaşım,
Ne zamandır oynadığınızı bilmiyorum. Keşke iş sadece sizin dediğiniz gibi Ahmet ile Mehmet’i ilgilendirse…
Şu meyve konusu da tartışmaya bir şey getirir mi sizce?
Siz isteyince mi turnuva düzenlenecek?

Orada bir program var. Yılın 12 ayı da turnuva olmalı değil mi?
Yılın ilk 6 ayında 8 turnuva sayılmış size...

Bence bir daha düşünün.
- MATRANÇ -
Ara
Gamze hanımın yukardaki bazı ifadeleri bana hitap ediyor.Kendisinin düzenlemiş olduğu turnuvalar bilgim dışındadır.İnsanları belli bir turnuvayı boykot etmeleri yönünde baskı altında bırakmak henüz fiili olarak gerçekleşmemiştir.İlerde gerçekleşebilecektir.Çünkü sorunlarımız var.Bu sorunları görmek isteyenler görüyor.Görmek istemeyenler görmüyor.Siz engebeli bir arazide yerli satranççıyı 3-5 km.Güneş altında yürütüp yorduktan sonra,turnuva yerinde konaklamış ve dinlenmiş yabancı usta ile oynatırsanız,biz de bu sorunu yüzlerce kişiye anlatırız.Sözü çok uzatmaya gerek yoktur.Hiç sorun olmadığına inanan varsa gelir burada "hiç sorun yoktur"diye yazabilir.Yönergelerin birkaç defa değiştiğini yine yukardaki mesajlardan öğrendik.Bu da bir sorundur.Bütün sorunları çözmek ortak dileğimizdir.Benim kişisel çıkar peşinde koştuğumu öne sürmeniz zordur.67 yaşındaki kişi kişisel çıkarı peşinde koşamaz.Zaten koşar gibi yapsak bile Yönetim Kurulunun tasarruf tedbirlerine takılırız.Ben son 4 senedir kendi imkanlarımla yurtdışında istediğim turnuvaya katılabiliyorum.Amacım kişisel çıkar kovalamak değildir.50 yıldır Türk satrancının içindeyim."Bu sorunları çözelim" diyorum.Yapılan harcamaların büyük kısmını yabancıların lehine yapıyoruz.Bunun karşılığında yerli sporcu yabancı ile karşılaşamıyor.Açık turnuvalarda ancak 9 turda 2 yabancı ile oynayabiliyor.Şu halde en önemli sorunlardan biri budur.Bunu aşmak için Balkan ülkelerindeki turnuvalara katılmak gerekiyorsa gençlere bunu tavsiye edeceğiz.Yol göstermek psikolojik baskı yapmak sayılmaz.Her erişkin kendi iradesi ile karar verebilir.Benim yazılarımdan ürkmeleri mümkün değildir.Ama içinde bulunduğumuz kısır döngüyü kırmak zorundayız.Çünkü hepimizin değişik sorunları var.Turnuva düzenleyen yöneticilerin de sorunları var.Yönergelerini onaylatamıyorlar.Burada karşılıklı görüşlerimizi belirtiyoruz.Kişisel hakaret olmamak koşulu ile zaman zaman gerilim olacaktır.Sadece kişisel hakaretlere ödün vermeyelim ve hoşgörü ile bakmayalım.Bugün size yönelen kişisel hakaret yarın bana yönelir.Kişisel hakaret ile karşısındakini susturmaya çalışmak ilkel bir yöntemdir.İzmir'de de sorunlar var.Yerel yönetcilerin haklı olduğu konular da var.Buca turnuvası ,yönerge Federasyonun web sayfasında yayınlanmışsa,düzenleyici üyemiz söylediklerinde haklıdır.Eğer sadece İzmir İl temsilciğinin sayfasında yayınlanmışsa bir eksiklik olmuştur!
Ateş Ülker
Ara
(07-07-2015, 11:38)M.Aşkın TAŞAN Nickli Kullanıcıdan Alıntı: 17-18 Ocak 2015 4. MTS Logistics Açık Satranç Turnuvası

Bunları sevgili Enis BİLYAP yazmış.

Sayın İzmirli satranççı bunları da siz yazmışsınız;

“…kategorilere dikkatle baktığınızda sadece belli bir kesime turnuva düzenlendiğini görüyoruz. Yönergede açık kategori yok!! 2007-2008 doğumlular teşvik kategorisi adı altında paraları alınıp üstüne tenekeden madalya verip satranç oynayabilirken neredeyse 12 yaşından büyük olanlar adeta yasaklı gibi ısrarla özel turnuvalara alınmıyor. …”

“…Ciddi bir yönetim krizi söz konusu...
Şöyle bir tahmin yürütelim. Neden açık kategori yok ?”

…Bu saydığınız turnuvaların bazılarına ben de katıldım. Ancak Nisan'dan sonra dikkat ederseniz sadece Çesme Open oldu. Genelde turnuvaların yoğunlaştığı bahar ve yaz aylarının bu kadar kurak geçmesi gelecek için de endişe verici. Bu turnuva Çeşme'de yapılmasından dolayı İzmir Merkez satranç oyuncuları için pek de cazip olmadı en azından benim için (maddiyat, zaman )”

Sayın İzmirli satranççı bunları da siz yazmışsınız.

Sn. Birol YÜCE’ de şöyle yazınca;

“Bu arada neden Açık Kategori yapmıyorsunuz, biz ödül peşinde değiliz yeter ki pahalı olmasın biz katılırız diye haykıran Gökhan Erdem bu turnuvaya ön kayıt yaptırmış ve hiç bir gerekçe bile göstermeden turnuvaya katılmamıştır. “

Siz de şöyle yazmışsınız;

“…Evet o konuda haklısınız gelemeyecegımı haber vermelıydım bır sekılde. Fakat bu uygulama kurunun yanında yas da yanar tarzı oluyor.

Hoppala...
Yani ben sizin neyi eleştirdiğinizi anlayamadım doğrusu?

İzmir büyüyor. Eski turnuvaları, üniversite mekanı ile sınırlı, katılımcıların büyük çoğunluğunun aynı kampüslerden olduğu turnuvalar elbette kolay düzenlenir.

Siz ayağınıza turnuva istiyorsunuz.
İstanbul ulaşımı (daha doğrusu ulaşımsızlığı) İzmir’de yok. İstanbul’da bir turnuva için sabah namazından önce yola çıkmalısınız, abartmıyorum!

Bazı turnuvalara katıldığınızı kendiniz yazmışsınız.
Kayıt yaptırıp da gelmediklerinizi bilmiyorum.
Çünkü adınızı bilmiyorum.
Ama izmirlisatranccı diye de yazmışsınız.

Bu arada kayıt yaptırıp da habersizce gelmediğinizi de siz söylediniz.
Oysa kayıt daha zaman alır, bir gelemeyeceğini bildiren telefondan…

“Turnuvaya gelmeyen Ahmet yuzunden neden Mehmet magdur olsun.”

Sevgili genç arkadaşım,
Ne zamandır oynadığınızı bilmiyorum. Keşke iş sadece sizin dediğiniz gibi Ahmet ile Mehmet’i ilgilendirse…
Şu meyve konusu da tartışmaya bir şey getirir mi sizce?
Siz isteyince mi turnuva düzenlenecek?

Orada bir program var. Yılın 12 ayı da turnuva olmalı değil mi?
Yılın ilk 6 ayında 8 turnuva sayılmış size...

Bence bir daha düşünün.
Öncelikle şuradan başlamalıyım . Eskiden beri adetimdir forum sitelerine ad soyad la kaydolmam. Kimliğimi saklama gereği de duymuyorum. Adım Gökhan soyadım Erdem. 2012 in Mayıs'ndan beri satranç oynuyorum .
Daha önce de demiştim. Doğru turnuvaya ön kayıt yaptırıp gelmedim / gelemedim. Evet doğrusu nedir arayıp veya maille haber vermek. Özel gerekçelerin arkasına sığınmıyorum. Herşeye rağmen bu işin doğrusu haber vermekti. Ben hatalarımda ısrar etmeyip onlardan ders alma uğraşında olan biriyim. Ama herhalde bu hatamdan dolayı satrançtan da men edilmem beklenemez. Onun içindir ki ne benim hatamdan dolayı turnuvaya gelenler mağdur olsun ne de başka turnuva da gelmeyenler yüzünden ben mağdur olayım. Gelen oynasın bunda birşey yok.
Birol Hocam hatırlar veya hatırlamaz bilemeyeceğim ama 2012 Kasım aylarında yapılan İzmir İl birinciliği ve Ege Üniversitesi Ferdi Birinciliği' ne ayağımın kırılması sebebiyle koltuk değneğiyle yarım yamalak yürüsem de gelecek kadar da satranç aşığıyım bilmenizi isterim.
Sayın Enis Bilyap ın da belirttiği gibi şu zamana kadar açık turnuva olarak şikayet edecek bir durum yoktu. Asıl sıkıntı Nisan' dan sonra başlıyor. Son 3 ayda 1 turnuva ( Çeşme Open($$$). Ayda 0.33 turnuva .
Bundan önceki aylarda turnuva yapılması bundan sonraki dönemlerde turnuva yapılmamasını haklı çıkarmaz.
Ne kadar minik turnuvası yapıldığı beni hiç ilgilendirmez. isterseniz ayda 50 tane yapın ama ayda 1 tane açık kategori yapılmıyorsa İzmir gibi bir yerde hem ben organizatörlerden mantık çerçevesinde bir açıklama beklerim ( Ya işte gelmiyonuz da etmiyonuz da banane yapmıcam çok istiyosanız siz yapın DEĞİL ) hem de il temsilciliğinin işlevini yitirdiğini düşünürüm.
Söylediklerimi toplayacak olursam İzmir ilinde ayda en az bir açık turnuva olmalı diye düşünüyorum. Eğer bu olmuyorsa şikayet etmeye sonuna kadar hakkımız vardır ve bu kimsenin zoruna gitmemeli.
NOT : Meyve konusuna girmemekte fayda var sayın büyüğüm zira hava sıcak malum meyveler çürük çıkabiliyor.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi