İzmirde satranç oynayamıyoruz !!
Turnuva organizasyonlarını kategorilere bölmeden tek kategoride bölümler halinde önce, turnuvalarda yaşanan genel sıkıntıdan bahsetmek çok daha doğru olur.

Örneğin her yaştan sporcunun yarıştığı açık kategorilerde (açık kategori yazıyorum bunu bölmek olarak nitelendirmeyin) her yaş açık yaş kategorisinde davranış modelini gözlemlemek kolay.
14 yaş kategorisine kadar katılımcıları velilerinde iştirak ettiği kategori olarak ele alalım.
A) Bu kategoride var olan veli gruplaşma davranışı 14 yaşa gelene kadar yoğunluk kazanıyor yani veliler turnuvalarda birbirini tanıdıkça sağdan soldan aldıkları duyumlarla kendilerine istikamet seçiyor yani hiçte hakları olmadıklarını düşündüğüm bu durumda tavır koyarak şunun turnuvasına katılalım bak bununkine katılmayalım gibi rolleri benimsiyorlar. Bir veli olarak turnuva ortamlarında bu ve benzeri durumlara çok şahit oldum.

Önce kendini bir nevi tatminden uzaklaşarak satranç ortamını objektif değerlendirmek çok daha doğru olur. Ha bu turnuva seçmeyin anlamında bir söylem değil. Demek istediğim kalitelide olsa zıt gruplara mensup organizatör ve sporcu arasında gelişen çatışmadan bahsediyorum. Bir süreç içerisinde normal gelişen bu durum bazı bir takım eğitmen modelini üstlenen eğitici grubunda işin içine girmesi ile yönlendirme işin içinden çıkılmaz bir durum alıyor.

Falancanın turnuvasına gitme efendim mesela (benzetme) saçını beğenmedim yok ayakkabı modelini beğenmedim yok aramızda bir zamanlar şöyle bir dialog geçti demezler de tavsiye etmiyorum derler derler demesinede kendi içlerindeki garip anlaşılmaz kinin aslında hedefte olan bu spora zarar verdiğinin farkına dahi varmazlar.

Sen tek olamazsın sadece sen var olamazsın arkadaş bir grup dahi olsan tüm diğer kulvarlarda olduğu gibi kimsenin kimseye mobing uygulamaya hakkı yok.
B) Gençlik döneminde gerek okul yaşantısında gerekse iş yaşantınızda sahip olduğunuz gruplaşmalarla organizasyonları baltalama gibi bir hakkınız dahi olmamalı. 9 masalı kulüpte 18 sporcuyu dahi dolduramadığım zamanları biliyorum. Bunların içerisinde

1. Geleceğini söyleyerek hiçbir sebep bildirmeden gelmeyenler
2. Geleceğini söyleyerek telefona dahi çıkmayanlar
3. Gelerek haber vermeden turnuvayı terk edenler
4. Para hiç önemli değil ben durumu olmayan çocuklardan bunuda almıyorum fakat bariz belirgin minimum olsa dahi sırf küçük zararlarla turnuvayı baltalayarak ücretini vermeden ve son 2 tura gelmeyerek haber vermeden gidenler

HİÇ YAŞ SINIRLAMASI YAPMADAN

Katılımcılara defalarca anlatmaya çalışsakta yönergeleri okumaya tenezzül etmeden yada bilhassa özellikle açık yakalamak için didik didik edenler.

TURNUVA DÜZENLEMEK ÇOK KOLAY MESELE BİR OKADARDA ZOR. ZOR OLAN KISMI ZORLAŞTIRANLARDA OLMAMASI İÇİN GAYRET GÖSTERENLERDE.

C) Birde bir kulübe mensupsanız beklentileriniz çocuğunuz yada kendiniz için en yüksek seviyede ise çıkar peşinde iseniz en büyük yönlendirme işte o taraflardan geliyor. Bunu açık ve bariz çok iyi hissediyor görüyor fakat ismini koyamıyorsunuz.
Bir takımda oynamak milli sporcu olabilme gayreti içinde olmak popüleritenin en afillisini istemek için bu tür yaklaşımlar basit küçük oyunlar içinde olmak Satranca zarar veriyor sporcuya zarar veriyor veliye zarar veriyor. Sonrada bakmışız ki 12 yaşından sonra tek tük oyuncu kalmış.

Her türlüsünden insanı bezdirmemek iştahını kesmemek en ideal olanı.

Yani ben 9 masayı zar zor doldurabiliyorsam, yönergelerim daima değişikliğe uğruyorsa kayıt yaptıran sporcu söz verdiği halde gelmiyor birde telefonlarıma çıkmama nezaketsizliğini gösteriyorsa birde ben tüm sporcuları madalyasız göndermiyorsam en kalitelisinden kupalar takımlar hazırlatıyor çaya kahveye ücret ödetmediğim halde helal hoş olsun çirkin yönlendirmelere maruz kalıyorsam (dedikodu ve çirkin ithamlar) birde kıskançlık hat boyuttaysa tüm bu emeklere karşılık internet ortamında sanal tacize uğruyor ve kulüp ismi yıpratma çabalarına maruz kalıyorsam. NEDEN TURNUVA DÜZENLEMELİYİM (BİR GRUP ÜNİVERSİTELİ ÇOCUĞUMUN KULÜBE VERDİĞİ DESTEK HİÇTE KÜÇÜMSENECEK TARZDA DEĞİL ) BURAVO ONLARA GERÇEK SATRANÇÇILAR BİRDE ÇAKMALARI VAR.
Ha birde ufak tefek vaatlere sindirilenlerde yok değil bunlarıda gördüm başka birşeyde sormamak gerekli
Kategori ayrımı yapmadan ilk yazacaklarım.

yazımın devamı kategoriler üzerine olacak. Kimse üzerine alınmasın onlar kendini biliyor 

YAZIMIN DEVAMI VAR
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
RE: İzmirde satranç oynayamıyoruz !! - Yazar: GAMZE ÇALIŞKAN - 06-07-2015, 21:14
Zorunlu bir yazı - Yazar: Gokhan_Narman - 07-07-2015, 23:34
RE: İzmirde satranç oynayamıyoruz !! - Yazar: wadef - 08-07-2015, 12:05

Konuyu Okuyanlar: 3 Ziyaretçi