İzmirde satranç oynayamıyoruz !!
Gamze hanımın yukardaki bazı ifadeleri bana hitap ediyor.Kendisinin düzenlemiş olduğu turnuvalar bilgim dışındadır.İnsanları belli bir turnuvayı boykot etmeleri yönünde baskı altında bırakmak henüz fiili olarak gerçekleşmemiştir.İlerde gerçekleşebilecektir.Çünkü sorunlarımız var.Bu sorunları görmek isteyenler görüyor.Görmek istemeyenler görmüyor.Siz engebeli bir arazide yerli satranççıyı 3-5 km.Güneş altında yürütüp yorduktan sonra,turnuva yerinde konaklamış ve dinlenmiş yabancı usta ile oynatırsanız,biz de bu sorunu yüzlerce kişiye anlatırız.Sözü çok uzatmaya gerek yoktur.Hiç sorun olmadığına inanan varsa gelir burada "hiç sorun yoktur"diye yazabilir.Yönergelerin birkaç defa değiştiğini yine yukardaki mesajlardan öğrendik.Bu da bir sorundur.Bütün sorunları çözmek ortak dileğimizdir.Benim kişisel çıkar peşinde koştuğumu öne sürmeniz zordur.67 yaşındaki kişi kişisel çıkarı peşinde koşamaz.Zaten koşar gibi yapsak bile Yönetim Kurulunun tasarruf tedbirlerine takılırız.Ben son 4 senedir kendi imkanlarımla yurtdışında istediğim turnuvaya katılabiliyorum.Amacım kişisel çıkar kovalamak değildir.50 yıldır Türk satrancının içindeyim."Bu sorunları çözelim" diyorum.Yapılan harcamaların büyük kısmını yabancıların lehine yapıyoruz.Bunun karşılığında yerli sporcu yabancı ile karşılaşamıyor.Açık turnuvalarda ancak 9 turda 2 yabancı ile oynayabiliyor.Şu halde en önemli sorunlardan biri budur.Bunu aşmak için Balkan ülkelerindeki turnuvalara katılmak gerekiyorsa gençlere bunu tavsiye edeceğiz.Yol göstermek psikolojik baskı yapmak sayılmaz.Her erişkin kendi iradesi ile karar verebilir.Benim yazılarımdan ürkmeleri mümkün değildir.Ama içinde bulunduğumuz kısır döngüyü kırmak zorundayız.Çünkü hepimizin değişik sorunları var.Turnuva düzenleyen yöneticilerin de sorunları var.Yönergelerini onaylatamıyorlar.Burada karşılıklı görüşlerimizi belirtiyoruz.Kişisel hakaret olmamak koşulu ile zaman zaman gerilim olacaktır.Sadece kişisel hakaretlere ödün vermeyelim ve hoşgörü ile bakmayalım.Bugün size yönelen kişisel hakaret yarın bana yönelir.Kişisel hakaret ile karşısındakini susturmaya çalışmak ilkel bir yöntemdir.İzmir'de de sorunlar var.Yerel yönetcilerin haklı olduğu konular da var.Buca turnuvası ,yönerge Federasyonun web sayfasında yayınlanmışsa,düzenleyici üyemiz söylediklerinde haklıdır.Eğer sadece İzmir İl temsilciğinin sayfasında yayınlanmışsa bir eksiklik olmuştur!
Ateş Ülker
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
RE: İzmirde satranç oynayamıyoruz !! - Yazar: Ateş Ülker - 07-07-2015, 15:03
Zorunlu bir yazı - Yazar: Gokhan_Narman - 07-07-2015, 23:34
RE: İzmirde satranç oynayamıyoruz !! - Yazar: wadef - 08-07-2015, 12:05

Konuyu Okuyanlar: 2 Ziyaretçi