İzmirde satranç oynayamıyoruz !!
Sayın Gökhan ERDEM,

Satranca (yada turnuvalarda oynamaya) 2012 yılında başladığınızı söylüyorsunuz, bu forumu ne kadar zamandır okuduğunuzu bilmiyorum o nedenle size birçok kişinin bildiği bir iki şey hatırlatayım. Bulunduğunuz bu ortam türk satrancının bir çok önemli konusunun tartışıldığı, bence en değerli satranç içerikli platformlardan biridir. Yıllardır takip ederim, ilk yazımı 2008 yılında yazmıştım. Türk Silahlı Kuvvetleri olarak NATO Birincisi olmuştuk, takım kaptanı olarak bize katkı sağlayan insanlara teşekkür etmiştim. O nedenle ben burada saygısız bir üslupla yazmam, okuyanları bilir ve onlara saygı duyarım. Üsluba takılmam bir saygı göstergesidir, size de tavsiyem aynısını yapmanızdır.

Şüphesiz üslup konunun içeriğini bastırmamalıdır. Talebiniz açık; daha fazla open turnuva istiyorsunuz. Yalnış bir istek değil, tabiiki isteyebilirsiniz. Ben de ilk yazımda bu bölümüne bir şey demedim zaten. Ben turnuva yapanlara hitabınızdan memnun değilim. Sizin olduğu kadar onların da il temsilcisiyim. Doğal olarak az yada çok katılımlı olsun, samimiyetle çalışarak turnuva yapanlara küçümsemenize destek vermem.

İstediğinizi anladım ve fikrimi söyledim, hala benden yazmamı istiyorsunuz. Bunun üstüne hangi konuda konuşacağız? Ana başlıkları ile bakalım;

1. Organizasyon: Nasıl bir turnuva düzenlenir bilmiyorsunuz. Bu konuda konuşmak için bilgi sahibi olmak ihtiyacı da hissetmiyorsunuz. Ben oyuncuyum, isterim diyorsunuz. Yapılmamış turnuvalar hakkında bilgi soruyorsunuz, tabiiki sorabilirsiniz. Ama verdiğim cevap anlaşılır olacak mı? Federasyon yada gençlik Hizmetlerinin bana verdiği bütçeyi bilmiyorsunuz. Bu bütçe ile neler yapmak zorunda olduğumu bilmiyorsunuz. Tüm problemlerin çözümünü de bulmuşsunuz : HER AY BİR OPEN. Keşke sizin deyiminizle "İzmir'in bu acınası hali" bu şekilde düzelse.

2. OYUNCULUK: Bir sporcu olarak gelişimi konuşalım diye düşünsem;

"Eskiden satranç kitabını elime alıp saatlerce çalışırdım videolar izlerdim internetten maçlar yapardım ama şu an İzmir' de satrancın belli bir kesime yasaklanması sebebiyle hepsi tarih oldu diyebilirim.Satranç genel kültür olsun diye bilinmez Hocam. Bilgilerini tahtaya aktarıp uygulamak gerekir"

cümlesi ile aynı platformda buluşamayacağımızı açıkça anlatıyorsunuz zaten. ben satrancı 1982 de öğrendim. Oyunculuk kariyerimi anlatmayacağım, inşallah siz daha iyilerini gerçekleştirirsiniz ama yine de basit bir hatırlatma yapayım. İyi bir sporcu olmak istiyorsanız, sürekli olarak gelişim için çaba sarf etmelisiniz. 2012 yılından 2015 yılına kadar kabaca aynı kuvvet derecesinde bulunmuşsunuz (1500 UKD) civarı. Ben 2010 ELO ya sahibim ve sürekli okurum. Benden birşey öğrenmek, yada bilgi paylaşmak değil bana akıl vermek derdindesiniz, sonuçta bu konuda da bir iletişimde bulunamıyoruz.

3. ANTRENÖRLÜK : Bu konu ile ilgilendiğinizi gösteren yada bilgi seviyenizi gösteren bir şey yok. Ama chessbase kurslarını küçümsemenizden kabaca bu konuda da bilgi birikiminizi anlıyorum.

4. HAKEMLİK : Hakem değilim, İl temsilciliğinin bana öğrettiği en önemli derslerden biri gerçek bir satranç hakeminin işinin ne kadar zor olduğudur. Ama siz bu konuda da bir şey konuşmak istemiyorsunuz.

5. İl temsilciliği : Hizmet vermeli ve problemlere mümkün olduğunca çözüm üretmeliyim. Deniyorum ve defalarca söylediğim gibi İzmir'li bir çok değerli satrançsever de bana yardımcı oluyor. Bu sürekli bir faaliyet ve yeterli diyeceğim bir seviye yok. Beni ve arkadaşlarımı iyi niyetli ama beceriksiz diye düşünüyorsanız, biraz haksızlık ettiğinizi düşünürüm. Çünkü 1991 (Sen doğmadan bir yıl evvel yani) yılından beri yöneticiyim, Yönetim (İşletme yoktu benim zamanımda ) bölümünden mezunum. Hayatım boyunca da yöneticilik yaptım.

Sonuç olarak tamam konuşalım da ne konuşacağız: Mesajını aldım, sana hizmet vermekle yükümlüyüm ama kusura bakma ben senin gibi yaz tatiline çıkmadım.

Son cümlem şudur: "Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak tehlikelidir, Kendine ve yakınlarına zarar verirsin"

Böyle bir konu başlığı ile forum okuyucularının değerli vakitlerini aldığım için özür diliyorum.
Saygılarımla

Sayın AbdülkadirBener,

Yazınızı sonra farkettim. Sporcunun turnuva istemesi doğaldır ama İl temsilciliği bütçesi ile her ay bir OPEN turnuva olmalı düşüncesinde değilim. Daha dengeli olarak hizmet verilmeli diye düşünüyorum. Ama sporcu istediğinde her hafta satranç oynayabileceği bir yer olmalı. Onu da inceliyoruz, açabilir miyiz bir yer diye. Bu konuda denemeler oldu ama istenilen başarıyı elde etmedi..

Turnuva yapmak çok kolay, ama sadece madalya yada kupa büyükleri yeteri kadar turnuvaya çekmiyor. 15-20 kişilik bir gruba Halkapınar spor salonunda sürekli turnuva yaparsam, bütçeyi HIZLA bitiririm.

Özel turnuva yapanlar ile konuştum zaten, ellerinden geleni yapacaklarını söylediler.
Saygılarımla
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
Zorunlu bir yazı - Yazar: Gokhan_Narman - 07-07-2015, 23:34
RE: İzmirde satranç oynayamıyoruz !! - Yazar: wadef - 08-07-2015, 12:05

Konuyu Okuyanlar: 4 Ziyaretçi