İzmirde satranç oynayamıyoruz !!
Ne yazık ki 81 ilin içinde muhtemelen en çok turnuva düzenleyen illerden biri belki de Birincisi olduğu halde biz burada İzmir ilindeki turnuva sayısını tartıştık!Aylarca hiç turnuva düzenlenmeyen bir ili tartışmış olsak daha yararlı olurdu.Gökhan Erdem'in yakınması son 3 ay içinde İzmir'de erişkinlere hitap eden yarışma düzenlenmemiş olmasıdır.Bunu güzel bir üslup ile söylediği takdirde kendisini dikkatle dinleyeceğiz.Erdem'in isteği açık turnuva yapılmasından ibarettir.Oysa ben ondan çok yaşlı olduğumdan olsa gerek çok daha fazlasını istiyorum!Her sabah aynı şeyleri tekrarlamış olsam da yine hatırlatmak istiyorum.Her ay bir açık turnuva düzenlenmesi sorunlarımızı çözmeyecektir!Bu turnuvalarda yerli sporcuların katılımını kolaylaştıracak koşullar sağlanmalıdır.Örneğin tatil günlerine hiç tur konmuyorsa ve iş günleri de turlar hep mesai saatlerine konuyorsa açık turnuvanın yapılması ile yapılmaması arasında büyük fark yoktur.Bir ilde düzenlediğiniz turnuva ulaşımın sıkıntılı olduğu uzak bir köşede ise ve o ilde oturanlar dahi o turnuvaya katılamıyorsa her ay bir turnuva düzenlemenizin değeri azalır.Sponsorların maddi kaynaklarını tamamen yabancılar lehine harcamayı alışkanlık haline getirmişseniz,hergün turnuva düzenleseniz bile Türk satrancına yararı olmayacaktır.Önemli olan düzenlediğiniz uluslararası turnuvada yerli sporcunun yabancı ustalarla kaç defa karşılaşabildiğini tespit etmektir.Yabancı usta ile karşılaşma sayısı her zaman olduğu gibi 1/9 şeklinde ise düzenlediğiniz turnuvanın yerli satranççılara yararı olmayacaktır.Yarar bu gibi durumlarda sadece düzenleyen kurumun kendi tanıtımını yapmış olması ile sınırlı kalacaktır.Turnuva düzenleyicileri yerli sporcuları ve amatörleri teşvik etmekte tereddüt ediyorsa çok sık turnuva düzenlemenin dikey gelişmeye katkısı sınırlı kalır.Bir ilin veya il temsilcisinin başarısı tek başına düzenlenen turnuva sayısı ile ölçülmez.Başarının diğer kriterleri de gözden geçirilmelidir.O ilde bulunan Satranç kulübü sayısı,ünvanlı usta oyuncu sayısı,Elo puanı çıkarmış sporcu sayısı,Eğitim faaliyetleri sayısı unutulmaması gereken kriterlerdir."izmirlisatrancı"kod isimli üyemiz sanki sadece İzmir'de her ay bir turnuva düzenlenmesini istemektedir.Başka isteği yoktur.Oysa bundan çok fazlasını istemek zorundayız.Turnuvayı gruplara ayırmak teşvik açısından yararlıdır.Ama A grubunun alt sınırını çok aşağıya koyduğunuz zaman gruplara bölmenin yararları azalmaktadır!
Ateş Ülker
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
Zorunlu bir yazı - Yazar: Gokhan_Narman - 07-07-2015, 23:34
RE: İzmirde satranç oynayamıyoruz !! - Yazar: Ateş Ülker - 08-07-2015, 10:29
RE: İzmirde satranç oynayamıyoruz !! - Yazar: wadef - 08-07-2015, 12:05

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi