TOPLUMDA KADININ ROLÜ ve ÜLKE SATRANCINA YANSIMASI
(14-07-2015, 17:49)Miyazaki Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Bu konu tartışma ve görüş belirtilebilecek bir konudur.
Şunu belirmeliyim: Ben böyle bir başlıktan bahsetmedim.

Sadece milli takımızda bulunan, Türkiye'de yetişmiş oyuncularımıza yakın güçte, bayan oyuncu yetişmiyor, bayan yıldızlardaki durumumuza bakın ve son olarak 18 yaş altı Avrupa takım şampiyonasında, bayan takımımız neden yok dedim.

Sayın hocam,
Ne dediğinizi anlıyorum.
Ne sorduğunuzu da biliyorum.
Haklısınız. Bayan sporcumuz yok!
Müsaade ederseniz ben bu konuyu farklı bir açıdan bakarak, tarihsel süreç içinde açıklamak istiyorum.

Her zaman görüş bildirebilirsiniz.
İzninizle...

Miyazaki:

" Yanlışlık nerede? 500.000 lisanslı sporcudan kaçı bayan bilmiyorum ama sonuç ortada...
TSF kendi yönetim biçimini sorgulamalı.
Satranç bilim, sanat ve spor olduğuna göre harmanlamayı iyi yapmak gerekir.
Türkiye satrancının düştüğü hallere bakın!
Ben satranca yıllarını vermiş, olumsuzluklarla bizzat TSF içerisinde mücadele etmeye çalışmış bir SATRANÇÇI olarak bu tablodan UTANÇ duyuyorum."

Sayın Hocam,
Hiç utanç duymayın.
İçinde olduğunuz emek sarfedilmiş hiç bir çalışmanızdan da asla utanmayın.
Çok duygusalsınız.

Bu toplumsal bir gerçeğin engellenemez sonuçlarıdır.
Konu başlığınızı sadece satranç çerçevesi içinde kalarak çözemezsiniz.

Bu şekilde hiç kimse çözemez!
Burada anlaşalım önce.
Kültürel, sosyolojik, mesleki ve politik bir süreçtir bu.
Bunu anlatmak istiyorum.
Bana katılabilirsiniz...
...

Ülkemizde kadına uygun görülen ve görülmeyen rolleri öncelikle değerlendirmek gerekir.

Nüfusumuzun yarısını teşkil eden kadınların yasalarda eşitlik olmasına rağmen günlük yaşantımızda eşitliğine dayalı bir statü kazanamamasının en temel sebebi kadının toplumdaki algılanma biçimidir.

"Satranç ile ne ilgisi var?" demeyin lütfen!

Uzaktan ve yakından çok ilişkilidir. Şikayet ettiğiniz sonucun toplumsal nedenidir.
...

(Devam edecek...)
- MATRANÇ -
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
RE: TOPLUMDA KADININ ROLÜ ve ÜLKE SATRANCINA YANSIMASI - Yazar: M.Aşkın TAŞAN - 14-07-2015, 20:30

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi