TOPLUMDA KADININ ROLÜ ve ÜLKE SATRANCINA YANSIMASI
(14-07-2015, 23:54)Ateş Ülker Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Aşkın bey,Satranç kurallara bağlı olarak yapılan bir Spor olduğundan ve aynı zamanda Kadın ve Erkeğe aynı fırsatların kolayca verilebildiği bir spor olduğundan,Satranç alanında kadınlara yönelik iyileştirmeleri istememiz ve kabul ettirmemiz zordur.Mutlaka kadınların durumunu da tartışmak mümkündür.Ama bize büyük bir yarar sağlamayacaktır.
...
Gördüğünüz gibi o kadar soru ve sorun var ki kadın hakları benim hiç aklıma gelmiyor.Çünkü kafamdaki soruların yanıtını bulamıyorum.

Sevgili Ateş Bey,

Satranç eğer bir spor ise, sporun sosyolojik temellerini inkar edemeyiz.
Yakup Bey'in figanı haklıdır.
Kimbilir belki yıllardır bu yazdıklarım hiç konuşulmadığı ve fark edilmediği için bu duruma gelmemizde büyük etken olmuştur.

Yıllardır kadının toplumdaki yeri (siz kadın hakları diyorsunuz, ben toplumun kültürel etkisiyle kadına biçilen rol diyorum)gözarde edildiği için bu gün ancak süzülebilen çok dar bir kesim satranca ulaşabilmiş ve çok küçük bir yüzdesi de devam edebilmektedirler.

Yakup BAYRAM boşuna feryat etmiyor. Değişik açılardan bakılabilir elbette.
Ama yalnızca satranç tekniği açısından çözülebilecek bir durum olmadığını biliyorum.
- MATRANÇ -
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
RE: TOPLUMDA KADININ ROLÜ ve ÜLKE SATRANCINA YANSIMASI - Yazar: M.Aşkın TAŞAN - 15-07-2015, 10:28

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi