TOPLUMDA KADININ ROLÜ ve ÜLKE SATRANCINA YANSIMASI
(16-07-2015, 10:56)M.Aşkın TAŞAN Nickli Kullanıcıdan Alıntı: ANATOMİK YAPI ÜZERİNE...
Yaptığım bir ankette doğru olduğu sonradan kabul edilebilecek, ilginç bir cevap da almıştım;
Hormonların etkisi de vardır.

İlk bakışta bu yaklaşımın tamamen kas gücüne dayalı spor dalları için geçerli olabileceği fikri gelir akla. Ama satranca uyarladığınız, onunla ilişkilendirdiğiniz zaman temel sebepleri arasında bağlantılar da kurulabilir.
Örneğin erkek testosteron hormonları daha saldırgan yapar. O saldırgan doğal yapı içinde oynanabilir satranç. Bu durum oyuncunun oyun stiline de yansıyabilir.
Bazen kahvelerde sözel kavgalarla biten oyunları hatırlatır bize.Tanıklık yapanlar bilir.
Erkeklerin oyunlarında saldırgan stil daha yoğun ve belirgindir. Bu durum satrancın neden erkek sporcularda daha uzun süre gündemlerinde kalmalarını açıklayan geçerli bir görüş de olabilir.

(Devam edecek...)

Aşkın Bey bu konuda anket yapmanıza pek gerek yoktu sanırım.

Bahsedilen kadın - erkek anatomik farklılığıdır.

Tüm Dünya'da yapılmış milyonlarca çalışma vardır.

Eğer bayan satrancını konuşuyorsak; Bizi ilgilendiren, Dünyanın satrançta önde gelen ülkelelerindeki bayan oyuncularla, Türkiyedeki bayan oyuncuların olanakları,eğitimleri,spor hayatları gibi bir takım konulardır.

"Satranç doğal saldırgan yapı içerisinde oynanır" diyorsunuz, bunu tuhaf buldum açıkça söylemeliyim.

Rus, Gürcü, veya son zamanlarda Çinli bayan oyuncuların, daha iyi oynamak için, testosteron hormonu kullandıklarını sanmıyorum.

Kadın ve erkek sarancının kıyaslanması ayrı bir konudur.

Ve 18 yaş altı Avrupa takımlar şampiyonasına, 2 tane bayan oyuncu gönederemeyişimizin; ne toplumsal yapı ile, ne TSF nin olanaksızlıkları ile, ne erkek satrancı ile, ne de hormonlar ile ilgisi yoktur.
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
RE: TOPLUMDA KADININ ROLÜ ve ÜLKE SATRANCINA YANSIMASI - Yazar: Miyazaki - 16-07-2015, 11:25

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi