TOPLUMDA KADININ ROLÜ ve ÜLKE SATRANCINA YANSIMASI
ÇALIŞTAYDA BİR GÖZLEM.
Türkiye Satranç Federasyonu tarafından düzenlenen SATRANCIN ANA SINIFLARINDA YAYGINLAŞTIRILMASI projesinin ön hazırlığı amacıyla organize edilen "Uluslararası Satranç Seminerleri", 13-14 Haziran 2015 tarihlerinde ANKARA MEYRA PALACE OTEL'DE yapılmıştı.
3. Oturum olan "Satranç Eğitiminde Materyaller" konusunda konuşmacı WGM OLGA DOLZKAYA kendi ülkesindeki uygulamaları ve çocukların yetiştirilme yöntemlerini sunumla anlatacaktı.
Konu her ne kadar satranç olsa bile toplumca uzun konuşmaları pek benimsemeyiz. Konu ne kadar önemli olursa olsun dinleme süremizin sınırlarını motivasyonumuz belirler. Bazen bu tip sunumlar da bile uyuklayanlar olabiliyor. Meclisteki uyuklamaları gazetelerden de görürüz ara sıra...
Özellikle OLGA DOLZKAYA'NIN sunumunu bekliyordum ve sunumu bir kaç farklı konudan bakış açısıyla gözlemleyecektim. Dinleyici kitlesini daha iyi gözlemleyebilmek için arka sıraları tercih ettim. Bir yandan da notlarımı alıyordum. Ne de olsa bu topluluk ilk kez bir WGM fikirlerini canlı olarak aynı ortamda dinleyecekti.
Fark ettiğim en önemli ayrıntılar; konuya girişi, motivasyonu açısı, doğal sohbet ses tonu, konu ile ilgili tecrübelerini aktaran yöntemi, sunduğu güncel örnekler inandırıcılığı ve samimiyeti idi.
Biz genellikle İskandinav insanlarını soğuk bakışlı ve zor iletişim kurulabilir olarak düşünürdük. Bunun sadece bir ön yargı olabileceği çıktı karşımıza.
Konuşma süresinin sonuna kadar dinleyici kitlesinin tamamının uyumasına izin vermeyen akıcı, çekicilik sunan ve sıcak bir sunum ve anlatım gördüm. Tek bayan misafir olan bu çalıştayda diğer konuşmacılar için aynı iddiada bulunamam.

Sonuç olarak toparlarsak...

Yaş ilerledikçe sportif satranç çalışmalarına katılan kız sporcu sayısı azalmaktadır. Bu durum son 15 senedir gözlem ve ölçümlere dayalı bir tespittir. Ancak bu konuda özellikle temelden başlamak üzere etkisi kalıcı olan çözümler ve tedbirler alınmalıdır.

Öneri olarak:

Özellikle alt yapı çalışmalarına seçilen sporcuların satranç çalışma programlamaları daha gerçekçi ele alınmalıdır.

Aile ve öğrencinin gelecek kaygısını en aza indirici ve giderici tedbirlerin alınabilmesi için kurumlar arası işbirliğine gidilerek etkin ve doyurucu düzenlemeler yapılmalıdır.

Bu çalışmaların öncesinde gerçekçi programların yapılabilmesi için geniş katılımlı şur'a ve çalıştaylar düzenlenmelidir.

Bu programların hayata geçirilebilmesi için üniversiteler arası koordinasyon kurulu ile işbirliğine gidilerek çağdaş ülke modelleri üzerinde çalışılmalıdır.
Yüksek öğrenim hazırlıkları içindeki sporcularımıza maddi kaynaklar oluşturulmalıdır.

Bu öğrencilerimizin uluslararası alanda yapılan karşılaşmalar sonucu üstün başarılı olanları yüksek öğrenime girişte kolaylık ya da farklı alanlarda iş olanakları yaratılması gerekir.

Üst düzey antrenörle çalışabilme aşamasındaki her sporcuya TSF tarafından ayrıca; burs, yüksek öğrenim aylığı ya da sporcu destek fonu gibi ödenekler oluşturulabilmelidir.

Bayan sporcularımıza ulusal takım kamplarında yine bir bayan antrenör gerekebilir. Bu antrenör öncelikle yerli bir antrenör olmalıdır. Bu durum zorunluluk içermemekle birlikte özellikle bayan sporcularımıza ek bir motivasyon da kazandırabilecektir. Üst düzey bayan yabancı bir antrenör de elbette düşünülebilir.

Eğitim Kulüplerinin alt yapısında yetişmiş ve üniversite hazırlık aşamasına gelen her bir sporcu için (bay-bayan) o eğitim kulübünce sponsor bulma seçenekleri düşünülebilir.

Üniversiteler Arası Türkiye Birinciliği'ne kesinlikle kalıcı sponsor bulunmalıdır.Buradan oluşturulacak maddi kaynaklar ile dereceye giren sporcuların üniversite eğitimlerine maddi destek oluşturulabilir.

Satrançta belli bir kuvvet aşamasına gelen (örneğin 2200 ELO ve üstü) her bir 16-20 yaş aralığındaki genç sporcularımıza yüksek okul okuyup okumadıklarına bakılmaksızın belirli maddi kaynaklar ya da destek fonları düzenlenmelidir.

Özellikle yerli antrenörler unutulmamalıdır. Daha özendirici ve teşvik edici program ve sözleşmeler yapılmalı başarılı çalışmalara ve sportif sonuçlara maddi olarak destek sunulmalıdır.

Ben bu alanda gerçekçi düzenlemeler yapılmadan ülkemiz bayan sporcularımızın özellikle 12 yaş üstünde ilerleme süreçlerinin zayıf kalacağına inanıyorum.
Bunun sosyal, psikolojik, fizyolojik ve ekonomik sebeplerine değinmeye çalıştım.

"-Eğer bir yerli antrenör kendi ülkesinde kendi sporcularının eksilerek yok olduğunu görüyor ve bunu açıkça söylüyorsa gerçekten de "gemi su alıyor" demektir. Buna katılırım.

Ama bakış açısından olsa gerek, soruna yaklaşım farkı ortaya çıkmıştı. Ben "geminin içinde olmak gerek" diyorum. Henüz batmadı. Dışından batışını seyredemem.

Selam ve saygılarımla...
- MATRANÇ -
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
RE: TOPLUMDA KADININ ROLÜ ve ÜLKE SATRANCINA YANSIMASI - Yazar: M.Aşkın TAŞAN - 17-07-2015, 10:53

Konuyu Okuyanlar: 2 Ziyaretçi