Türkiye Yaş Grupları Şampiyonaları
Benim anlamadığım bir konu oldu bu.
Yaş gruplarına gitsin ya da gitmesin?
Bunu biz mi belirleyeceğiz?
...
Bırakın sporcuyu ailesini istediği turnuvaya katılsın istemediğine katılmasın.
Ancak siz kaliteli turnuvaya katılmasını istiyor ve onun şartlarını teşviğe yönelik geliştirmiyorsanız, desteklemiyorsanız, o zaman bir şeyler eksik gidiyor demektir.

Otelleri konuşmuyorum. Onca paralar verilerek turnuvalara katılmak uygun da değil adil de...Bunu aylarca yazdık.

Okul turnuvalarına neden düşmanlık var?
Anlamadım?

Gazoz turnuvası, çakma turnuva...

Bunlar yakışır mı arkadaşlar?
Bizim bir çok değerli sporcumuz geçmişten beri okul turnuvalarından çıkar.
Civciv yumurtadan çıkmış kabuğunu beğenmemiş...
Okulların satrançla tanışmasını sağlayan turnuvalardır bu turnuvalar.
Ha, Dünyada ve Avrupa'da önemsenmiyor, en kuvvetli sporcular katılmıyor. Onun için de gazoz-çakma turnuva oluyor öyle mi?
Yapmayın...
O zaman bildiğimiz tüm yerli yabancı turnuvalar da benzer bir yaklaşımla birbirlerine göre gazoz du değildi, çakmaydı yok gerçekti diye kıyaslanır.
O zaman bakın ne gazoz turnuvalar çıkar.
..
Bırakın gazoz turnuvaları da okulların bulduğu çözümleri konuşun.
Ben vakti zamanında bu konuda örnek birliktelik kurarak kendi kulüpleşmesini gerçekleştiren okul aile birlikleri bilirim.
Bunları da burada örnekledim.
...
Öyle okul ve öğrenciler var ki bu turnuvalara tam bir düzen ve maddi destek ile katılabiliyor.
Çok iyi yaklaşım gösteren, destek çıkan okul yönetimleri var. Bunlar örnek teşkil edecekler.
Okul içi örgütleri var.
Aile birlikleri ve örgütleri var.
...

Okul yönetiminin beklediği şey öğrencisini yarıştırabilmek.
Onun için kaynak gelir kalemleri bulma şansı , TSF turnuvalarından -3- misli fazladır.
...

Ben bunu anlayamadım. Okul turnuvaları TSF yaş gruplarından 18 sene önce başlamış ve yerleşik bir düzende 1982 yılından beri aksamadan yapılıyorken bunu değersizleştirmek, ortadan kaldırılmasına yönelik taleplerde bulunmak ne kadar anlaşılır bir fikirdir?

Elbette dünyadan en iyilerini örnek alıp bize uyan şartlarda yapalım, düzenleyelim.

Devlet başarılı sporcuyu korur diyoruz ama, devlet artık kendi yatırım ödeneğini azaltıyor.

Çare biziz arkadaşlar!
Devleti, TSF yi boş verin..
Sporcusu,antrenörü, hakemi, yöneticisi, velisi, her birimiz...
TSF sadece düzenleyici kalmalıdır, çok sonra gelir...

Sporcusunun yetiştirilmesiyle, turnuvalara katılımının(otel turnuvalarından bahsetmiyorum) kaynak bulup sağlanmasıyla ( devlet eskisi gibi ödemiyor), kulüpleşme ile, satranç merkezlerinin teşviğini ve gelişimini sağlanmasıyla...

Ben başından beri il örgütleri diyorum.

Selam ve saygılar.
- MATRANÇ -
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
RE: Türkiye Yaş Grupları Şampiyonaları - Yazar: M.Aşkın TAŞAN - 18-07-2015, 18:35

Konuyu Okuyanlar: 3 Ziyaretçi