Türkiye Yaş Grupları Şampiyonaları
(18-07-2015, 12:40)Naci Erdem Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Finalin çok sayıda oyuncu ile yapılmasından daha çok iller (hatta ilçeler ..) düzeyinde kapsamlı çalışmalar, turnuva ve eğitim faaliyetleri yapılmalı, Türkiye Şampiyonası daha çok seçilmişlerin finali olmalı, parayı ve zamanı bulanın geleceği bir şampiyona olmamalı. Örneğin illerin şampiyonasından sonra bölge şampiyonaları, daha sonra Türkiye şampiyonasına gelinmeli ..
Geçmiş yıllarda 14 oyuncu/13 tur, 18 Oyuncu/17 tur şeklinde yapılan Türkiye Şampiyonaları vardı.. Şimdiki sistemler ustaları keşfetmeye uygun değil .. Anlık performanslara dayalı ve bence hatalı ..
Altyapı önemli, Altyapı gerekli, Altyapı olmazsa olmaz ..

Naci Bey, iyi günler. parayı ve zamanı bulanın turnuvası konusunda fikrimi belirtmek istiyorum. zaman çalışan kişiler için bulunması inanılmaz derece zor olan birşey. 20 gün izni olan bir kişiyim . kendi açımdan anlatıyorum. yılda gideceğim turnuva sayısı sabittir. belki +1 olur. (hafta sonu turnuvaları hariç)
1. Türkiye kupası, 2. turnuva lig turnuvası, 3. 'sü genelde çanakkale olurdu bu sene Çeşme oldu.
Türkiye Kupası zaten bir eleme turnuvası oluyor. orada derece elde edenler finale gidiyor. ki finale gidenlere bakarsanız masrafları karşılanmasına rağmen gelemeyenler oluyor . geçen sene finale 25. sırada olan oyuncu gitti diye hatırlıyorum. daha önceden 40. sıradaki oyuncuların bile gittiğini hatırlıyorum finale.

eskiden il seçmeleri , çeyrek final , yarı final , final final yapılıyordu Türkiye şampiyonası. tabi ki bu sistem bence de bir şampiyona için çok uygun ama, şunları göz önünde bulundurmak gerek. Bugün hemen hemen neredeyse Türkiye'deki tüm üst düzey satranç oyuncuları ders veriyor , belki de vermek zorundalar. bu turnuvalara gidemeyen oyuncular 2 hafta sonu ders veremezse hatırı sayılır miktarda kayıpta bulunuyorlar. belki sistem turnuvaları bu yöne yönlendiriyordur. sadece zamanı denk gelen sporcular gidebiliyor genelde turnuvalara. yoksa il birinciliği yapılsa , oradan derece alınıp gidilse bile, sadece bu hakkı kazananlarla bile turnuva yapıldığında sporcuların gidemediğini görüyoruz(ör. Türkiye kupası finalleri )

Kaldı ki Avrupa Bireysel Şampiyonası gibi inanılmaz güçlü bir satranç turnuvası bile '' seçilmişlerin '' turnuvası değildir.
paranız ve vaktiniz varsa gidebilirsiniz. bunu Subatta yapılan Türkiye kupası elemelerine benzetebiliriz, ama türkiye kupası finalinede dünya kupasına da gitmeniz için buralarda derece elde etmeniz gerekli.
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
RE: Türkiye Yaş Grupları Şampiyonaları - Yazar: H Mustafa Demir - 18-07-2015, 21:47

Konuyu Okuyanlar: 3 Ziyaretçi