Türkiye Yaş Grupları Şampiyonaları
Merhaba Mustafa Bey,
Zamansızlık sorununuzu çok iyi anlıyor, takdir ediyorum. Zira ben de zaman bulamamaktan dolayı kendi ilimdeki turnuvalara bile katılmakta zorlanıyorum. Ben konuyu zaman ve para bulup gitmek gidememek şeklinde "genel" olarak ele aldım. Hedeflediğim esas konu satrançtaki dikey gelişim veya nitelik/nicelik durumlarına yöneliktir.
İfade ettiğiniz üst düzey bir çok satranç oyuncusunun geçimleri için verdikleri uğraşıları turnuvalara katılım için yapamadıklarında uğradıkları ekonomik kayıp gerçek bir tespit, buna yol açan da ne TSF ne de ülkemizin durumudur. En alt konumda illerde yer alan veya alacak olan eğitim/ihtisas kulüpleri olmalı, bu kulüpler ekonomik olarak güçlü olmalı, eğitim sonrası turnuvalara katılımda hem sporcuyu hem de antrenörünü maddi yönden desteklemelidir. Bu tablo özlenen, arzu edilen bir tablodur, ama pratikte ne kadar gerçekleşebilir o da ayrı bir konudur.
Turnuvalara gidememek bir anlamda organizasyon hatasıdır. Örneğin okulların tam son dönem sınavlarını yapıldığı bir tarihle kalkar "Yıldızlar Türkiye Şampiyonası" yaparsanız zaten giderek tükenmekte olan bu yaşlardaki oyuncularımızı baştan bu spordan soğuturuz. Bizler için yıllardır en iyi oyuncu kaynağı olan okullarımız adına yapılan Okul Sporları turnuvalarının hafta içi tam da okul ders saatlerinde 09:00~17:00 saatler arasında yapılması, söylediğimiz halde bunda ısrarcı olunması da ayrı bir oyuncu kıyım işidir ..
Türkiye Kupası bir eleme sonucu gidenlerden oluşmuyor, ilindeki il birinciliğine katılan ve bitiren istisnasız herkes gelebiliyor, daha ilginci de ilindeki turnuvaya katılmayanlar da ek organizasyon katkı payı vererek katılabiliyor. Bu durum oyuncularımız için aslında iyi bir durum, zira o yıl özel bir işi dolayısıyla katılamamışlara çok güzel bir fırsat, işin özünde oyuncu kaybetmemiş oluyoruz. Ama iş "Nitelik" konusundan ele alınırsa ??
"Seçilmişler" nitelemesi final turnuvalarının bir özelliği olmalı yine de, en azından bu iş için en iyi sistem olan berger, yani döner sistem turnuvanın seçme gücünü kullanmalıyız.
Tabi ki herkesin üst düzey oyuncu olması gerekli diye bir durum yok, en azından ben bir empati yaparsam kendime dönüp bir bakmalıyım, konuyu daha çok üst düzey sporcuları nasıl arttırabiliriz açısından ele alıyorum.
Belki de Üstad Yakup hocamın açtığı bu başlıktaki konuyu yanlış yönden inceliyoruz ??
[font=Trebuchet MS]ZESDER Balıkesir Zekâ ve Zihin Sporları Kulübü[/font]

Bu Konudaki Yorumlar
RE: Türkiye Yaş Grupları Şampiyonaları - Yazar: Naci Erdem - 19-07-2015, 08:28

Konuyu Okuyanlar: 4 Ziyaretçi