Türkiye Yaş Grupları Şampiyonaları
(19-07-2015, 09:42)Miyazaki Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Şu ana kadarki yorumlardan yola çıkarak, bir kaç noktada fikrimi belirtmek istiyorum.

Olaya bakış açım; şimdilik önem, şekil ve bunların sonucunun, taraflara olabilecek fayda ve zararları şeklindedir.

Türkiye, başlığı taşıyan yarışmalar %90 veya daha fazla oranda önemlidir, değilse önemli hale getirilmelidir.

Yarışmaya katılan kesimi, kabaca 3 grupta toplayabiliriz.

İlk grup, Milli takım ve (veya) Milli takım havuzuna girerek, kendilerini satrançta daha ileriye götürecek, çalışma ortamlarına ve turnuvalara katılma hakkını elde etme amacında olanlar.

ikinci grup, bu gruba yakın istekleri olan fakat bunlar gerçekleşmese de yarışmaya gitme ve tecrübe kazanma veya tatil-satrancı yaşama hevesinde olanlar.

üçüncü grup, bu ikisinin karışımı veya daha başka nedenleri olanlar.

Turnuva şekline baktığımızda; Şu anki yaş grupları yarışma sistemi, sadece, ilk grup için yararlı bir sistem değildir, tam tersi diğer iki grup için faydalıdır.

Adında 'Türkiye' geçen, bu önemli yarışmada, yarışmacıların genel durumunu fazla karışıklığa girmeden açıklamaya çalıştım.
Bunlar benim gözlem, sohbet, yarışmalardaki tecrübelerden yola çıkarak edindiğim sonuçtur.

Daha genelini düşünelim: Birinci gruptaki yarışmacıların, o kadar çaba ve emekle girmeye çalıştıkları Milli takım ve Havuzu kendilerine ne derece faydalıdır?
Kuşkusuz Milli takıma girmek gurur verici bir olaydır, bunu tartışmaya gerek yoktur.

Fakat havuz ne kadar faydalıdır?

Bunu kesinlikle incelemek gerekir. Bu konuda ilginç fikirler olacağına eminim, benimde önerebileceğim fikirlerim var.

Şimdi taraf olarak TSF yi ele alırsak: Bana göre, adında 'Türkiye' geçen önemli bir yarışmayı, önemli bir grup için, turnuvanın şeklini ve mali şartlarını iyileştirmeye çalışmamakla, yarışmanın amacına uygun olmayan bir organizasyon yapıyorlar.

Yarışmanın bu şekilde yapılması, iyileri seçmeye çalışmaktan çok, gelir elde etmeye yönelik bir çalışma olarak yorumlamayı mümkün kılıyor.

Önemli bir yarışmanın giderinin daha fazla olması beklenir, değil mi?

Saygılarımla

KONUMUZU! UNUTMAYALIM!!
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
RE: Türkiye Yaş Grupları Şampiyonaları - Yazar: Miyazaki - 23-07-2015, 12:04

Konuyu Okuyanlar: 2 Ziyaretçi