Türkiye Yaş Grupları Şampiyonaları
Biraz geç oldu ama Aşkın Taşan hocamın bana yazdığı son yoruma cevabımı iletiyorum:

Benim 13.07.2014 tarihli ''Tüm turnuvalar ücretli olmalı'' konu başlığı altında attığım yorum:
(13-07-2014, 22:05)Hakan Aktaş Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Ulusal büyük çaplı turnuvaların hemen hemen hepsi zaten ücretli yapılıyor. Bu alınan ücretler bana göre de turnuva kalitesini arttırır. Ödüllerin kalitesini arttırır. Turnuvalar çapına göre ücretlendirilebilir. Örneğin; il geneli turnuvalarında makul bir miktar, ülke geneli turnuvalarda ise daha yüksek bir miktar talep edilebilir. Tabi aşırıya kaçmamak kaydıyla..

Bu yorumumun altına şunu eklemeden edemeyeceğim. Turnuvalarda ücret talep edilmesine karşı değilim. Ancak geçtiğimiz seneki küçükler yaş gruplarında 150 lira gibi rekor bir fiyat toplandı. Üstelik yaş gruplarında ödülde verilmiyor. Ve 1000 küsür oyuncunun katıldığı bir turnuvada herkesten 150 tl toplanırsa buda 150.000 tl yapar. Hadi hakem ücretleri için desek 150 bin tl ye 1 haftalık turnuva için bin tl karşılığında 150 bin tane hakem tutulur. Çok komik ve anlamsız bir rakamdı bu. Nedenini asla anlayamadım. Çok aşırı bir fiyat. Bahsi geçen ücret talebi bu şekilde olacaksa ona karşıyım. Ancak makul fiyatlara sözüm yok.

Buna karşılık Aşkın hocamın verdiği cevap:

(14-07-2014, 00:30)M.Aşkın TAŞAN Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Sn. Aktaş,
Bir düzeltme yapalım;
Bahsettiğiniz turnuvada herkesten 150. TL. toplanmadı.
Yanlış algılar oluşturmayalım.
İlgili turnuvanın yönergesini dikkatlice okuyunca göreceksiniz.

Bu para turnuvanın yapıldığı otelde konaklamayan, farklı konaklama seçeneğini tercih eden sporculardan otel yönetimince talep edilen miktardır.
Aynı rakamı Türkiye Şampiyonasında da talep ettiler.

Toplanmasa da olur, o ayrıdır.

Ancak otel yönetimi toplam 6-7 günlük hizmet bedeli olarak bu miktarı talep etmektedir. Otel tesisinden yararlanma; su,çay ve sıcak içecekler, çeşitli kek kurabiye türü ikramlar, wc kullanımı gibi giderlerinin hizmetleri karşılığı talep edilen bir miktardır ki, belirttiğiniz gibi TSF ile ilgisi yoktur.
Selamlar...

Şimdi ilk açıklamamı yapayım. Bahsedilen 150 TL'nin herkesten toplandığına dair yanlış algı oluşturdum. Burada bir hatam var ve bunu kabul ettim. Biz 150 TL fark ödedik ve otel masrafları örneğin; 1500 TL ödemiş isek turnuva otelinde bu rakam 1650 TL. Doğru turnuva otelinde kalanlar bu ücreti vermiyor.

Ayrıca su çay kek gibi şeylerin ikrami falan yazmışsınız. Buna karşılık bende şu yorumu yapmıştım:
(15-07-2014, 00:16)Hakan Aktaş Nickli Kullanıcıdan Alıntı: SAYIN Aşkın Hocam. Tamam konuyu topluyorum. Tabirim için özür diliyorum. Madem siz federasyon adına açık konuşuyorsunuz bende açık konuşacağım! Federasyon niye farklı otelde kalıyorum diye 150 TL alıyor? Ne yani bize cezamı kesiyor bizim ayarladığımız otelde kalmazsan ödeyeceksin diye? Yada belirttiğiniz gibi otel federasyona cezamı kesiyor benim otelimde kalmıyorlarsa ücreti senden alırım dercesine? Bu organizasyon sayesinde zaten sözü geçen otel yapacağı karı yapıyor. Bide bunun üstünde dışarıdan gelen insanlardan paramı alıyor? Bunun adı nedir? Hak edileni almakmı başka bir şeymi? Otel fiyatları uygunduda biz bile bilemi başka otelde kaldık? Turnuvanın yapıldığı otelin bizim kaldığımız otellerden hiçbir farkı yok. Ne yemek ne de başka bir şey. Çay kek vs. den bahsetmişsiniz. Burası inanın komik. Ne yani otel içerisinde tostları kolaları çayları kekleri bisküvileri parayla satan başka birimiydi? Yoksa otelden içeri kaçak seyyar satıcı mı girdi? Bilekliğime bakıp başka otelden geldiğimi görünce otelin bahçesinden başka birimi çıkardı beni? Sahipleri tur giriş çıkışı hariç içeriye bile almadığı otelinin neyin hizmetinin parasını alıyor benden? Hosteslerin ücretinimi? Şakamı bu? Bu turnuvayı bu denli pahalı hale getiren otellermi? Cevap evet ise niye antalyaya bağlandık kaldık? izmirde istanbulda veya memleketimin herhangi bir köşesinde bu turnuvayı yapacak şaka gibi ücretler ödemeyeceğimiz oteller yokmu? Peki ya bir satrançseverin kafasında bu kadar soru işareti kalıyorsa bunun nedeni nedir? Hiçbirşeyin açık ve net olmaması ya da verilen cevapların tatmin etmemesi mi? Sizden şu soruyu sormanızı istiyorum. Turnuvaya katılan velilere bir sorun bu turnuvada sizce gereğinden fazla ücret talep edilmiyormu? Ücretlerden şikayetçimisiniz? Anketlere bu sorularıda eklerseniz sonucu görürsünüz. Çünkü ben Antalya turnuva süper geçti otel fiyatlarıda çok cazipti ve turnuvaya katılırken 150 tl verdiğimiz için mutluyuz diyen birini bakın bakalm görebilecekmisiniz? Bu sözüm tabi ''turnuva ana konaklama oteli dışındakiler' içindir.

Saygı ve selamlarımla..

O bahsedilen çayları kekleri suları biz hep paralarımızla almıştık ve hala öyle. Kendi paramızla alıyoruz. Ben tekrar söylüyorum. Bir satranççıyım ve kafamı meşgul eden şeyleri sormak hakkım diye düşünüyorum. Bu farkın otel tarafından talep edildiği iddiası bana hiç inandırıcı gelmiyor. Bu sebeple burada bunu yazıya döküyoruz. Ve Aşkın hocam bu konu hakkında yaptığınız ikramlar karşılığı 150 TL alınıyor demeniz komik. Ben kendi paramla 7 gün çay içsem kek yesem su içsem cebimden 50 tl çıkmaz. Tabi otelde benden 100 TL tuvalet masrafı alıyor. Bütün bu kafa karıştıran şeylere mantıksal açıklama yapıldığı zaman içim rahatlayacak.
Her başarının altında sistemli bir çalışma yatar...
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
RE: Türkiye Yaş Grupları Şampiyonaları - Yazar: Hakan Aktaş - 28-07-2015, 11:50

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi