Türkiye Yaş Grupları Şampiyonaları
Aşkın Hocam bu durumun bende farkındayım. Federasyon hangi uygulamayı yaparsa yapsın yine de şikayetçi kitle olacak. Bu her kulvarda olan birşeydir. Ama satranç sporunu yukarıya taşımak istiyorsak Ateş Ülker' hocamın dediği gibi piramidin orta ve alt kısımlarına devlet veya federasyon tarafından destek verilmeli ki bu katılım ücretleri dert edilmesin. Veliler otel paralarından dert yanmasın. Bize destek olan var diyebilsinler. Harcırah ödemeleri var biliyorum ancak ben tüm kitle için çözüm sunuyorum. Otel yönetimlerine turnuva için mekan kullanma bedeli de sponsor ya da devlet tarafından karşılanabiir. Böylelikle belki de katılım ücreti ödenmek zorunda kalınmaz. Yılda bir defa yapılan bir şampiyonadan bahsediyoruz. Bir defalığına sponsor destek verebilir bu konuda. Satrançta daha çok insana çocuğa veliye başarıya ulaşmak için tüm ödemeleri oyuncuya ya da yakınlarına yaptırıp sonrada satrancı geliştirmek beklenemez. Biz başarılı ama otel ve katılım ücretlerini karşılayamadığı için bir çok oyuncumuzu Türkiye şampiyonasına getiremiyoruz. Ulusal çapta bir turnuvaya katılabilmenin şartları oldukça ağır. Şartlar bu kadar kötüyken başarı nasıl beklenebilir? Şu anda yakalanan başarı potansiyelinden %500 daha iyisini yakalayabiliriz. Daha iyisini yapılabilecekken yapmamayı ben başarısızlık sayıyorum. 5 Avrupa derecesi yerine 10 derece yakalamak, 10 büyükusta yerine 30 büyükusta çıkarmak, ulusal şampiyonada 1500 sporcu yerine 3500 sporcu ağırlayabilmek saydığım destekler ile mümkün olabilir. Daha iyisi yapılabilir. Ancak yaptığımız sporda sponsorsuzluk ve şartların ağır olması destek alınamaması büyük sıkıntı. Daha derdimi nasıl anlatırım bilemiyorum...

Umarım bazı şeyler düzelir. Ve daha iyi bir satranç profili görebiliriz. Otel yönetimi eğer yazdığınız sebepler ile üste para isteyip bunu federasyondan alıyor ve buna rağmen para ile yiyecek içecek servisinde bulunuyorsa, bu durum hakkında söylenecek sözü kamuoyuna bırakıyorum.

H.Mustafa demir bey. Bu paraların alınmasına mantıklı demişsiniz. Yazdıklarımı tekrar okuyun. Bizden bize servis edeceği çay kek su gibi şeyler için o ücreti aldığını yazmış. O ücreti alıyor fakat yine para ile satıyor. Hiç bir küçükler şampiyonasına gittinizmi? Kapıda kek tost çay su yada meyve suyu satan kişileri gördünüzmü? Hani bize servis ettikleri çay kek? Üzerine tuvaletleri kullanıyorsunuz onunda hizmet bedeli var gibi bir durum çıkıyor ortaya. Zaten otel federasyondan turnuva için kira bedeli almıyormu? Üzerine aldığı bu para neyin nesidir? Tamam alsında niye bu kadar yüksek? Ben bu ücretin alınmasını değil, yüksek olmasını dert ediyorum. Alınmasın demiyorum. Ama 1 hafta boyunca paralı tuvalet kullansak 150 TL yi buluyormu rakam? Ben hesaplamadım. Geçen Manavgatta yapılan turnuvayı ele alıcak olursak çay ve su konusunda ikramları oldu. O konuda açıklama yapmam gerekiyor. Bu ikramları gerçekten aldık. Ancak ben bu yazıyı yazdığım da 2 önceki şampiyonaydı. Altını çizmem gerekiyor. Ama yine anlaşılmaz bir durum var ortada bu ikramlar ve tuvalet kullanım bedeli 150 TL olmamalı. Bu ücret bir kişiden değil yüzlerce kişiden alınınca ortaya devasa bir rakam çıkıyor ki ortaya çıkan rakamla umumi tuvalet bile kurulabilir. Derdimi antabildimmi bilmiyorum. Konu ücretlerin alınması değil yüksek olmasıdır...

Saygı ve selamlarımla...
Her başarının altında sistemli bir çalışma yatar...
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
RE: Türkiye Yaş Grupları Şampiyonaları - Yazar: Hakan Aktaş - 28-07-2015, 16:46

Konuyu Okuyanlar: 4 Ziyaretçi