Türkiye Yaş Grupları Şampiyonaları
(18-07-2015, 10:58)Miyazaki Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Selamlar

Çok fazla sayıda, yarışmacının katıldığı 'Türkiye Yaş Grupları şampiyonası' Türkiye satrancının olmazsa olmazı mıdır?

Bu konuda, bir çok açıdan, söylenecek eleştiriler, deneyimler ve fikirler olduğunu düşünmekteyim.
[color=#0000CD][color=#0000CD]Bu sayfada tarafınızdan açılmış konunun ilk yazısını ben hatırlatayım.
Konuyu özellikle mali konulara taşımak istemeniz ayrı ve gizli kalmış bir istekti öyle ise.

Ama bunun adı da isçten pazarlıklı olmaktır.

Mali genel kurul rakamları bu sütunlarda tartışıldı.
Başka federasyonla ie kıyaslaması yapıldı.

Konuyu ben mi saptırıyorum?
Tekrar bu konulara mı dönelim.

Sorunuz neydi, siz neyin cevabını arıyorsunuz?
Farkında mısınız, hem mali konulara dalıveriyor ve istemediğiniz cevaplar gelince de melahat hanım örneklerini veriyorsunuz.

Eleştiri bombardımanına tuttuğunuz yazılarınızda somut önerileriniz nerededir?
Harcama tablolarındaki rakamları yazıp nereye harcandığı belli değil ne demek?
Tek tek faturalarını mı istiyorsunuz?
MALİ GENEL KURULA KATILAN TÜM KATILIMCILARA VERİLDİ BUNLAR.
Sizin haberiniz yoksa, faturalar da mı yok anlamındadır?

Açtığınız konu bir tartışma konusu olmalıydı, sonucunda öneri ve fikirler tartışılıp ortak öneriler dönüşmeliydi.
SAĞLIKLI TARTIŞMA VE FORUM BÖYLE OLMALIDIR.

Siz ısrarla aynı şeyleri önümüze sürüp tartışmanın istediğiniz yöne kaymasını istiyorsunuz.
Tamam!
O zaman sizi samimi bulmamız için yapılan usülsüzlükleri belgelemeniz gerek işin mutfağındasınız madem.
Dinleyelim sizi o zaman.
Kim ne kazanmış,kimin cebine açıktan ne girmiş, kimin serveti artmış?
Ya da kurumsal olarak, kurum neleri yapması gerekirken neleri yapmamış?
Bazı gelirleri mi az gösterip, giderleri şişirmişler?
Madem işin gelir-gider hacama kısmındasınız, o zaman aydınlatın bizleri de bilelim.
Ortaya atıp, gündem oluşturacaksanız eğer sonuna kadar içinde olun.

Ayrıca Melahat adındaki komşum çok içiriklendi.
Kendisi hiç de meraklı bir insan değildir.
Ama sizin tavrınızı da yeni yeni merak etmeye başladı.
Onu da aydınlatırsınız böylece.[/color]
[/color]

...

[color=#0000CD]

Yakup Bey, ne yazık ki okumuyorsunuz.
Okumayı da sevmiyorsunuz.

Anlatılanları okumayınca da yazıyı ilgisiz sanıp, yazarını da konuyu saptırmakla suçluyorsunuz.

Burada ancak yazarak iletişim kurabiliyoruz.
Okumayacaksanız eğer açık oturum ya da tartışma forumları varsa oraya da geçebiliriz.

BAKIN BEN SİZİ NAZİKÇE DE OLSA KOVMUYORUM DEĞİL Mİ?

...

Geçenlerde ÖSF da federasyon uygulamalarıyla ilgili TRABZON FEDA SATRANÇ DERNEĞİ Başkanı Fatih DEMİRBAŞ tarafından yazılmış bir yazı vardı.

Burada TSF, TÜRKİYE TAEKWONDO FEDERASYONU ile bütçe ve sportif başarılar, kazanılan madalyalar açısından bakılarak başarı kıyaslaması yapılmıştı.

Yazının tamamını ve diğer görüşleri de okudum.
Başarı kıyaslaması için kullanılan ölçütler sadece madeni madalyalar mıdır?
Satrançla kıyasladığınız zaman bir tek toplumsal içerikli bir kazanım sayabilir misiniz?
Ama benim gördüğüm bazı kıyaslamalara hiç değinilmemiş.Bunlar bende hayal kırıklığı yarattı.
Adilce kıyaslansa idi asla yazmazdım, susar söyleyecek bir şey bulamazdım. Ama söylenecek çok şey var.

Şöyle ki;
Kıyaslama yapılan federasyon ile asla olumlu ya da olumsuz bir rekabete girmeden söylemek isterim ki, madalyonun öbür yüzünü de yazmalıydınız.
Tablolarda sadece rakamları kıyaslamışsınız. Bunlar yanlış değildir. İlan edilmiş, delegelerin kontrol ve onayına sunulmuştur.

Fakat;

1- 8400 TL tutarında doping harcamasını görüp de (ki bu harcamanın içeriğini araştırma gereği dahi duyulmadan öylesine yazılmış), TTF nun 291.376.27 TL tutarındaki; kambiyo, geçen dönemden kalan zararlar, olağan dışı zararları görmemek madalyonunu bir tarafına bakmak değil mi?

Ya da;
2- Aynı federasyonun 369.000 lik gider fazlasını fark edememek gibi !!

3- Söz konusu federasyonun 969.000 TL spor malzemesi gideri var. Aynı rakam TSF de olsaydı neler yazılırdı?

4- TSF nin 318.000 TL ayni yardımı var. Hiç kimse tarafından bahsedilmemiş bile.

5- TSF nin 191.000 TL ödül harcamalarından da bahsedilmemiş.

6- Bunlar diğer federasyonda neden boş acaba?
...

Birkaç yanlış ve eksik tespit daha var. Bakınca görebilirsiniz.

Örnek verdiğiniz ve çıkarımlar yaparak TSF ile kıyasladığınız TÜRKİYE TAEKWONDO FEDERASYONU hakkında bazı bilgi eksiklikleriniz olamaz mı?
...
Demişsiniz ki;
“TÜRKİYE SATRANÇ FEDERASYONU ülkemizde satranç oynanması için sporcusundan para kazanmayı tercih etmiş, TÜRKİYE TAEKWONDO FEDERASYONU ise düzenlediği müsabakaları sporcularına hizmet olarak sunmuştur.”
Doğru mu acaba?

Bunu bir çok üye de sormuştu. Cevabını ilgili federasyonun kendi sitesindeki ilanı yayaınlayıp verdim.

Şimdi bu durum bir çok kişiyi hiç memnun etmedi.

Aşağıda bir ilan var. Dikkatinize sunarım.

12-15 ŞUBAT 2015 TARİHLERİ ARASINDA ANTALYA’DA YAPILACAK OLAN ULUSLARARASI TÜRKİYE AÇIK TAEKWONDO TURNUVASINA;
1) 2010 YILINDAN İTİBAREN BÜYÜKLER, ÜMİTLER, GENÇLER, YILDIZLAR, PUMSE KATEGORİLERİNDE MİLLİ OLMUŞ SPORCULAR, 2014 YILINDA FEDERASYONUMUZCA DÜZENLENEN BÜYÜKLER, ÜMİTLER, GENÇLER, YILDIZLAR, MİNİKLER, POOMSE TÜRKİYE TAEKWONDO ŞAMPİYONALARINA KATILANLAR İLE 2015 YILINDA DÜZENLENECEK BÜYÜKLER TÜRKİYE TAEKWONDO ŞAMPİYONASINA KATILANLAR GİRECEKLERDİR.
2) 2013 VEYA 2014 YILINDA DÜZENLENEN TAEKWONDO POOMSE TÜRKİYE ŞAMPİYONALARINA KATILANLAR
TURKISH OPEN 2015 KATILIM ÜCRETİ
Sporcular söz konusu turnuvalara kendi imkanlarıyla ya da kulüp veya il müdürlükleri imkanlarıyla katılabileceklerdir. Sporculara federasyonumuzca herhangi bir ödeme yapılmayacaktır. MÜSABAKAYA KATILACAKLAR KAYIT ANINDA KATILIM ÜCRETİ OLAN 75 EURO (€)'YU FEDERASYONUMUZ GÖREVLİLERİNE MAKBUZ KARŞILIĞI ÖDEYECEKLERDİR.
( YALNIZ EURO KABUL EDİLECEKTİR )
Bu katılım ücreti bile EURO!
Yani 200 TL nin üstünde. Gerçekten bir hizmet ise belki katılım ücreti alınmaz ya da bu miktarda talep edilmemeliydi. Bu yarışmaya giden sporcuların yol konaklama ve diğer masraflarını yazmadım bile.
Yarışmalar da Antalya da yapılmış, tesadüf bu ya!
Acaba kaç gün sürmüş, baktınız mı?

OLAYA SPONSORLAR AÇISINDAN BAKINCA…
Bakın kimleri sayacağım?

Türk Ekonomi Bankası (TEB),
“Türkiye’nin lider sağlık kuruluşu Acıbadem,
Türkiye'nin en köklü kurumlarından biri olan ve 170 yıllık birikime sahip PTT,
Türkiye'de müşterek bahsin öncüsü Spor Toto Teşkilatı,
Türkiye'nin lider iletişim ve teknoloji şirketi Turkcell,
Bunların hepsi Türkiye Tenis Federasyonunun sponsorlarıdır.

Bundan 3 yıl önce 16.000 civarında lisanslı sporcusu olan bu federasyonumuz bence arkasındaki bu dev kuruluşlar ve sponsorlar ile değil dünya belki gezegenler arası düzeyde sporcu çıkarması gerekirdi.
VAY BİZİN TEK SPONSORUMUZ İŞ BANKASI’NA… TEK BAŞINA NELER İLE UĞRAŞIYOR?

Futbol, Basketbol, Voleybol Federasyonlarımızı hiç saymıyorum bile…

Türk tenisinin en büyük iki raketi Marsel İLHAN ve Çağla BÜYÜKAKÇAY'IN da ana sponsoru olan TURKCELL’ İ ve diğer tüm sponsor kuruluşları ülke sporuna katkılarından dolayı da içtenlikle kutlarım. Spora desteklerinin devamını dilerim.

Ayrıca ülkedeki SATRANÇ MERKEZLERİ YA DA DERNEKLERİ İLE kıyaslanan, ticaret amaçlı, kum gibi açılan(Gerçek ve işinin özünde yetkin spor merkezlerini ayrı tutarım) TAEK-WONDO salonlarını, hayatı boyunca hiç kullanmayacağı ve en fazla 6 ay sonra unutacağı renkli kuşak sahibi olabilmek için sakatlanma riskini göze alıp çakma antrenörlerden ders alan çocuklarımızı düşününce...

Ama yanında okullara girebilen bir satranç varken!

Eğer belge yayınlayacaksanız tam olarak yayınlayın.
Tek taraflı eleştiri olmaz.
[/color]

(30-07-2015, 16:04)Miyazaki Nickli Kullanıcıdan Alıntı: [color=#FF0000]2014 yılı mali tablosunda Milli ve Temsili müsabaka KATILIM geliri = 2.070.160 TL olarak görülüyor.

...

Esas sorum şudur: Bu kadar para, bu insanlardan kazanılıyor, karşılığı nedir??

Aynı tablodan devam; Yurt içi kamp giderleri = 74.902 TL (Devenin kulağı derken ,haksızlık etmiş olabilirim, zira tuvalet paraları bunun kaç katı tutuyor hesaplayamadım).
Avukata söyleyin de asıl buraya ç.. desin. Bu tuvalet paraları nereden çıktı?
Otelin talep ettiği para varsa TSF ile ilgisi belgeli midir?
İddia sahibi olarak belgeleyin.

Altyapı çalışmaları giderleri (Neler olduğu belli değil) = 341,479 TL

Eğitim Giderleri (Neler olduğu belli değil) = 336,823 TL

Bilmem anlatabiliyor muyum?

Tüm FAHRİ'lerin genel yönetim ve büro giderleri (Neler olduğu belli değil) = 766,415 TL
[color=#0000CD]
Valla söylediklerinizden FAHRİ dışında hiç bir şey anlamadım.

Tabloları inceleyin. Bu çocuklardan alınanların % Kaçı tekrar onlara dönüyor, sizi karar verin.[/color]

Sizce kaçı dönmeli?
Para ile değil, hizmet olarak soruyorum.

Ulusal takım havuzlarını siz mi ödüyorsunuz?
Oradaki antrenörlerin ücretlerini siz mi ödüyorsunuz?
Çocuklara hizmet geri dönüyor, kamp giderleri geri dönüyor.
160-180civarındaki sporcunun günlerce harcamasını bir düşünün.

Ulusal takımların yurt dışına çıkışını, yapılan tüm konaklama ve ulaşım giderlerini, antrenör ve zat-ı alinizin kaptanlık görevi yaptığı tüm federasyon harcamalarını kim ödeyecek?

Yoksa bunlar da yapılmamalı mıdır?
Yurt dışına onca takım kaptanlığı yaparak gittiniz.

Eğer konu başlığın ageri dönersek;
[/color]
"Bu çocuklardan alınanların % Kaçı tekrar onlara dönüyor, sizi karar verin."

[color=#0000CD]Benim çok daha cesur, gerçekçi ve uygulanabilir önerilerim de var bu satırlarda...[/color]

Selamlar.
- MATRANÇ -
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
RE: Türkiye Yaş Grupları Şampiyonaları - Yazar: M.Aşkın TAŞAN - 30-07-2015, 16:38

Konuyu Okuyanlar: 3 Ziyaretçi