İstanbul Taxicilerinin Hepsi hırsızmıdır?
İstanbulda otogardan çıktıktan sonra.

Pendik otobüslerinin Olduğu yere doğru tam gidecekken

i.taxici "arabaya bin hemen götüreyim nereye gidecen? " ben pendik

dedim. İ. taxici İstanbula ilk geldiği anladı "pendiğe 3 minübüs gerekir 20

lira ödersin gel senin 20 liraya götüreyim. Ben "daha binmeden 20

liraysa gelirim" dedim. Adam tamam dedi.

İlk önce adresi bilmiyorum ayakları yaptı sonrabir kaç yere sordu.

Ardından adrese yakın taximetreyi kapattı ne kadar yazdığını

görmeyeyim diye!!

Şuna bak adrese geldik İ. Taxici tam 85 lira hesap kesti.

20 liraya getirim dedi 85 lira hesap kesti.

Allah aşkına böyle şerefsizce bir meslek sürülürmü.

Oruçtum diye tekmu yumrukta girişmedim. Ama gerçekten bir daha

istanbula geldiğimde böyle İ.Taxiciyle karşılaşırsam beynine koca bir

kurşun sıkacağım..

Hade bunu bir turiste yapsa o turiste bunu gidip ülkesinde anlatsa kanı 5

para etmez bir "mal" için ülkemizin imajı sarsılmajmı? O kadar turizm

yatırımı 5 paralık bir adam yüzünden boşa gitmezmi?

Özet İSTANBULDA TAXİYE BİNMEYİN.

Ara
Şimdi konuya denk geldim, ehliyet sınavından kalıp bir daha da sınava girmediği için ömrü taksilerde geçen birisi olarak tam benlik bir konu. Hepsi değil ama çok büyük bir çoğunluğu maalesef öyle. 2-3 lira için yaşadığım tartışmaları, taksicilerden şikayetçi olmak için gittiğim karakolları bir ben bilirim. Yabancı misafirin oldu mu zaten geçmiş olsun. Her zaman kullandığım duraktan taksi çağırıp misafirimi bindirirken bak ne kadar yazacağını biliyor, ben hep bu duraktan biniyorum, misafirimi dolaştırma, şu yoldan git dememe rağmen yine 2 katı tutan, duraktakilerin "Az dolaştırmış, normalde biz yabancıları sahilden götürüyoruz" dediği ve uzun tartışmalar sonucu geri alınan taksi ücretleri...

Hele ki yolu bilmiyorsanız yandınız. Şimdi telefonlarda uygulamalar çıktı da dolaştırıp dolaştırmadığını, ne kadar tutması gerektiğini kolaylıkla anlayabiliyorsunuz ama öncesinde yaptığım İstanbul turları yok mu... Hakkımı helal etmediğim tek meslek grubudur bu dolaştıran taksiciler.

Barcelona'ya gittiğimde taksicileri bildiğim için taksiye binmeden bir bilene sordum ne kadar yazacağını. 15 €'yu geçmez cevabını aldım. Taksiciye adresi verdim ve beni bir yere getirdi ve durdu. Birşeyler anlatmaya çalışıyordu ama İngilizce bilmiyordu. Sonra taksimetreyi gösterdi, 14 €'yu aldı ve taksimetreyi kapattı. Taksiden iniyordum ki beni durdurdu, yola devam etti. 2 sokak öteden U dönüşü yapıp az önce durduğumuz sokağın paraleline gelip beni indirdi. Meğerse beni ilk indirmek istediği yer ters yön olduğu için girememiş, ben 20 metre yürüyüp verdiğim adrese ulaşacakmışım. Ama ben durumu anlamadığım için TAKSİMETREYİ KAPATTIKTAN SONRA gideceğim yerin tam önüne kadar bırakmış. Zihniyet farkı işte...

Londra'ya Paris'e inince ilk gördüğün taksiler Mercedes, BMW vs. bizde ise kliması çalışan taksiye denk gelirsen şanslısın. Sigarayı atmasını istemek ise cesaret gerektiriyor. Çünkü sigara yerine seni arabadan atma ihtimali %50-50. Hele ki gideceğin mesafe kısaysa (normalde almaz ama bir şekilde bindiysen ve indiremediyse) sevgilinden yemediğin tribi o kısa mesafe boyunca taksiciden yersin.
Ara
Hepsi değil ama önemli bir kısmı. Üşenmeyin şikayet edin.
Ara
Bir de karşı tarafı dinleyebilirsek gerçeğin 180 derece farklı olduğu iddiasını öğrenmiş oluruz.
Karşı tarafı dinleyebilirmiyiz ?
Gerçeği sadece ben bilirimci ortamda çok zor.

Gerçek nedir ?
Gerçeği bilenin bildirdiğidir.
Gerçeği kim bilir ?
Önyargısız olarak bilimin ışığında inceleme, araştırma yapan bilir.
Önyargı nedir ?
Bir kimsenin bir şeyi bildiğini kontrol etmeksizin kabul ettiği şeylerin tümüdür.
Önyargısızı nasıl tanırız ?
Kendimizin önyargısız olduğumuza kesin kanaatimiz varsa önyargısız olanı tanırız.
Kendimizin önyargısız olduğumuza nasıl karar vereceğiz ?
“Benim düşüncelerimde, görüşlerimde, kararlarımda hatalar, eksikler, yanılgılar olabilir” diyebilme dirayetini, basiretini, cesaretini gösterebilirsek önyargısızlığa adım atmış oluruz.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi