Başkan Olmak ya da Olamamak
Ateş beyin yazısından ; "Bu yönetimden kurtuluş yok" anlamını çıkarttım, yanlış anlamadıysam.

En fazla 3 kişinin aldığı kararlarla yönetilen TSF de; kim? ve neden? soruları esas olarak önemlidir.

"Nilüfer ÇINAR ÇORLULU: Seçim konuşmanızda da dile getirdiniz ama seçimi izleyemeyen satranç severler için biz bir kez daha soralım. Sizinle ilgili yapılan eleştiriler satranççı olmamanız ve kadın olmanız yönünde. Bu konuda neler diyeceksiniz?

Gülkız TULAY: Satrancı satranççılar yönetmeli kavramına tamamen karşıyım. Seçim konuşmamda da belirttiğim gibi, her işi o işi en iyi bilen yönetmeli. Yönetmekle oynamak çok farklı şeyler. Ben bu işin tam mutfağından geliyorum. Belki kendi satranççı olduğu için bu federasyonu daha iyi yöneteceğini iddia eden kişilerden daha çok satranççılarla bir arada bulunmuş, daha çok satranç taşına dokunmuşumdur. Bunu söyleyen kişiler FIDE’ nin ilk 100 listesinde mi yer alıyorlar? Kaç tane kulüp yöneticisiyle konuşmuşlar, kaç sporcunun, velinin derdini dinlemişler? Bir kulübü yönetmenin zorluğunu biliyorlar mı? Ama satranççılarmış. Buyursunlar oynamaya devam etsinler o zaman, biz de yönetelim. Kadın olma konusuna gelirsek, bu kadar sığ düşünen insanlara cevap bile vermeye gerek yok. Kadın başkan olarak kendimle gurur duyuyorum. Çok yakın zamanda da herkes yapabileceklerimi görecek."

Siz otlayın biz güdelim. Bu bir sürüye sorulduğunda sürüden ses çıkmaz.
Çoban sürüden ses çıkmayacağını bilir, zaten sormaz. Sürü otlar , çoban güder ve sistem devam eder.

"Siz oynayın biz yönetelim".
Çok ilginç; "sorgulamayın oynayın" cümlede bir çeşit deyim ya da slogan var.

Ben her şeye rağmen Smile Soruyorum:
Satrancı "Neden Gülkız Tulay?" ya da "Neden Aşkın Keleş?" yönetsin.
Başımıza Neden ve nereden geldiler?, gönderildiler?

Sıradan profesyonel bir yöneticiyi, yönetime getirseler, bu kişi satrancı yönetmek için şimdiki yönetimden mi faydalanır, satrancın içinde olan emekçilerden mi?

Şimdiki yönetim, satranççıları dinliyor da, hangi dertlerini önemsiyor?

Satranççılardan daha çok taşlara dokunduklarını iddia ediyorlar; satranç oynayabiliyorlar mı, oynadılar mı?

Sahiden; Sizler şu anda TSF yi mükemmel yönettiğini iddia eden kişiler; Kimsiniz??

Yönetebileceğiniz yer varsa gidin, biz de rahat rahat oyunumuzu oynayıp, kendi içimizden gelen kişilerle size yöneticilik ve insan ilişkilerinin ne demek olduğunu, anlayabileceğiniz kadarı ile öğretebilelim.

Sizlerin, başımızda olmanızı sağlayanların, aydınlatıcı yardımlarını bekliyorum.
Ara
Bu kadar önemli bir başlıkta son kelime "bekliyorum" diye kalmamalıydı. Ama kalmış maalesef.

Artık ne gelmek ne de gitmek
Yaşamın en zor yanı beklemek
Hiçbirimiz beklemedik doğmayı,
Doğduğumuzdan beri beklediğimiz
Ölmek...
(A.Nesin)
(09-09-2015, 22:16)abdulkadirbener Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Bu kadar önemli bir başlıkta son kelime "bekliyorum" diye kalmamalıydı. Ama kalmış maalesef.

Artık ne gelmek ne de gitmek
Yaşamın en zor yanı beklemek
Hiçbirimiz beklemedik doğmayı,
Doğduğumuzdan beri beklediğimiz
Ölmek...
(A.Nesin)

Sorunlara yönelik, her türlü çözüm (Çözüm girişimlerinin, kimlerden geldiği önemli değil) girişimini destekleyen, iyi niyetli bir 'beklenti' ifadesi olarak yorumlayabilirim.
Ara
Sayın Kıvanç HAZNEDAROĞLU'nun böyle bir vizyonu olduğunu dile getirmesi heyecan vericidir!

Birileri bundan rahatsız olmuş olacak ki, "Gel Kıvanç, sen satrancını oyna, ne işin var yönetimde?" diyor.
Bunu demekle kalmıyor, dediğini inkar ediyor. Komedi filmi falan değil, Özgür Satranç Forum! Big Grin

Kimsenin yerine konuşmak haddim olmamakla birlikte, Kıvanç size sormaz mı?
"Madem benim satranç oynamamı o kadar düşünüyordun, 2012 İstanbul Olimpiyatında bir kişilik yeri bana ne diye çok gördün?"
Hani şu A takımının 31. sırada başlayıp 42. sırada bitirdiği, öncesinde alelacele iki adet devşirme aldığımız olimpiyatlar. Hatırlamışsınızdır.

Aklın - mantığın insan bünyesini terk ettiği, tam fenomenlik öyle ilginç cümleler kuruldu ki, hep beraber güldük:
"Kıvanç engellerle karşılaşır, yapmasın. Biz engellerle karşılaşıyoruz, çok zor bak, ama yine hayrına yapıyoruz."
Sanırsın sayesinde Türk Satrancı iki tane 2700'lük adam çıkarmış! Big Grin

Adam soruyor size: "Engelleri nasıl çözdünüz? Paylaşın. Yoksa niye oradasınız? Açıklayın." Cevap yok, sus pus.

Bıktık artık, hep aynı saptırmalar, aynı saçmalıklar. Benim gibi direk bozan biri olmadığından "yutturduk" sanıyorlar. Çift soru??

Kıvanç HAZNEDAROĞLU'nun olası başkanlığını sonuna kadar destekliyorum ve hangi konuda ne yardımım olabilecekse şimdiden yapmaya hazırım.
Ara
(15-09-2015, 01:05)Oktay ERTAN Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Birileri bundan rahatsız olmuş olacak ki, "Gel Kıvanç, sen satrancını oyna, ne işin var yönetimde?" diyor.
Bunu demekle kalmıyor, dediğini inkar ediyor. Komedi filmi falan değil, Özgür Satranç Forum! Big Grin

...

Kıvanç HAZNEDAROĞLU'nun olası başkanlığını sonuna kadar destekliyorum ve hangi konuda ne yardımım olabilecekse şimdiden yapmaya hazırım.

Sevdiğim ve saygı duyduğum bir insan üzerinden bana vurmaya çalışıyorsunuz.

Her zamanki gibi ucuz bir yaklaşım!

Ama kendi tabirinizle tam bir “direk bozan” olarak öncelikle kendi şahsınızın seviyesini düşürmeye devam ederken de yine aynı değerli kardeşim üzerinden ve onun ismini kullanarak açıkça hakaret kokan yazılarınızda bu ismi seviyenizle kirletiyorsunuz.
Artık yazılarınızın altına isminizi yazmasanız bile, biz sizin aynı "öğretmen (?) olduğunuzu yazılarınızdan ve üç adet dişinizden biliriz değil mi?

Her devrin insanı olarak ÖSF da yerinizi alıyorsunuz.
Mavi boncuklar da size çok güzel duruyor.

Kendi tabirin diye söylüyorum;
“DİREK BOZAN” yapınızla kime hangi desteği sunabileceğiniz konusunu saygılarımla ÖSF üyelerinin takdirine bırakıyorum.
- MATRANÇ -
Ara
Siz ne kadar bulandırmaya çalışsanız da yazdıklarınız ortada.
Bariz bir şekilde "bu işlerle uğraşmayın" dediniz.
Türkçesi olan herkes okudu.
Şimdi ZİG-ZAG. Big Grin
Ara
(17-09-2015, 23:22)Oktay ERTAN Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Siz ne kadar bulandırmaya çalışsanız da yazdıklarınız ortada.
Şimdi ZİG-ZAG. Big Grin

O kadar yazıdan bunu mu anladınız hocam?
Ben karşı karşıya kalacağı durumları anlattım ve anlatıyorum.
Özelden de gidiyorum merak etmeyin.

Bilinçli saptırmalarınızı, zik zaklarınız çok gördüm ama, ama anlayış seviyeniz için bir şey diyemem.
Evet, Kıvanç HAZNEDAROĞLU'NUN resmi bir açıklaması oldu mu?
Hayır!
Kendisi zamanında açıklayacağını söyledi mi?
Evet!

Kendisine önerilerimi size de yazacağımı mı sandınız?
...Huh

Bakın hocam, ne yazmışım okuyun da doğru yorumlayın.

Uyarı ile engel olmak arasındaki farkı anlatabilirsiniz bize belki değil mi?

...
"
.[color=#0000CD] 22-08-2015, 12:00
"..Sonuç olarak,

Sevgili Kıvanç HAZNEDAROĞLU ya da başka bir çok değerli aday, ancak değişecek yeni bir süreçte demokratik ve çağdaş bir sistemde SATRANÇ adına çok değerli atılımlar ve devrimler gerçekleştirebileceklerdir.

Bu anlamda kendilerinde var olan bu yüksek motivasyonlarının kırılmamaları, en azından ne ile karşı karşıya kalabileceklerini önceden bilmeleri adına yazdım bunları"[/color]

[color=#FF1493]20-08-2015, 14:16
"Sen ki, satrançta en verimli çağlarında sporculuğun devam etmelidir.
...
"
Bunu en iyi bilen sevgili bir abimizin- bir insanın oğlusun!
Tüm bunlar senin kendisini kanıtlamış çok iyi bir oyuncudan, asla iyi bir yönetici olamaz anlamında söylenmemiştir.

Fikirlerine derin saygı duyuyorum.
UMARIM ÜLKE SATRANCI İÇİN DÜŞÜNCELERİN GERÇEKLEŞİR."[/color]
...
2[color=#32CD32]5-08-2015, 11:29
"Kimsenin adaylığına karşı bir duruşum yoktur.

Yazdıklarım aktif bir sporcunun başarılı sporculuk yaşamının sekteye uğramaması yönünde küçük bir hatırlatmadır.
Belki de bu sayede kendi önlemlerini almasına fırsat bile olabilecektir.
Ben göstermelik başarı dilemektense bu yolu tercih ederim. Bu beni duruşum ve yapım gereğidir.

Kıvanç HAZNEDAROĞLU'NUN başarılı bir sporculuğunun yanı sıra çok başarılı bir yönetici olmasını canı yürekten dilerim."[/color]
...

Bunları kendisine içtenlikle yazdım.
Kıvanç HAZNEDAROĞLU'NUN resmen açıkladığı zaman adaylığından onur duyarım.
Ama karşı karşıya kalacağı durumları da her zaman ortaya koyarım.
Bu başka adaylar için de geçerlidir.

Sonuçta TSF den yazan bir ben varım değil mi?
Ama sen istediğin gibi alıp bozabilirsin bu düşüncelerimi değil mi?
...

Hocam, ZİG ve ZAG larını görüyoruz.
"Direk bozan" arasıra kendi de bozulur.
Ama "direk bozan" bu kadar da kendisini bozmaz yahu!
- MATRANÇ -
Ara
(17-09-2015, 23:22)Oktay ERTAN Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Siz ne kadar bulandırmaya çalışsanız da yazdıklarınız ortada.
Şimdi ZİG-ZAG. Big Grin

Yeni yazılımdan sonra bu bölümü yeniden alıntılamak durumunda kaldım.

[color=#333333]"[/color]
[color=#333333]Bakın hocam, ne yazmışım okuyun da doğru yorumlayın.[/color]

[color=#333333]Uyarı ile engel olmak arasındaki farkı anlatabilirsiniz bize belki değil mi?[/color]

[color=#333333]...[/color]
[color=#333333]"[/color]
[color=#333333]. 22-08-2015, 12:00
"..Sonuç olarak,
[/color] [color=#333333]
Sevgili Kıvanç HAZNEDAROĞLU ya da başka bir çok değerli aday, ancak değişecek yeni bir süreçte demokratik ve çağdaş bir sistemde SATRANÇ adına çok değerli atılımlar ve devrimler gerçekleştirebileceklerdir.
[/color] [color=#333333]
Bu anlamda kendilerinde var olan bu yüksek motivasyonlarının kırılmamaları, en azından ne ile karşı karşıya kalabileceklerini önceden bilmeleri adına yazdım bunları"[/color]

[color=#333333]20-08-2015, 14:16
"Sen ki, satrançta en verimli çağlarında sporculuğun devam etmelidir.
...
"
Bunu en iyi bilen sevgili bir abimizin- bir insanın oğlusun!
Tüm bunlar senin kendisini kanıtlamış çok iyi bir oyuncudan, asla iyi bir yönetici olamaz anlamında söylenmemiştir.
[/color] [color=#333333]
Fikirlerine derin saygı duyuyorum.
UMARIM ÜLKE SATRANCI İÇİN DÜŞÜNCELERİN GERÇEKLEŞİR."[/color]
[color=#333333]...[/color]
[color=#333333]25-08-2015, 11:29
"Kimsenin adaylığına karşı bir duruşum yoktur.

Yazdıklarım aktif bir sporcunun başarılı sporculuk yaşamının sekteye uğramaması yönünde küçük bir hatırlatmadır.
Belki de bu sayede kendi önlemlerini almasına fırsat bile olabilecektir.
Ben göstermelik başarı dilemektense bu yolu tercih ederim. Bu beni duruşum ve yapım gereğidir.

Kıvanç HAZNEDAROĞLU'NUN başarılı bir sporculuğunun yanı sıra çok başarılı bir yönetici olmasını canı yürekten dilerim.[/color]
- MATRANÇ -
Ara

Konuyu Okuyanlar: 4 Ziyaretçi