Açık turnuvalar
Değerli Satranç severler;

Milletler arası düzeyde katılımın olduğu turnuvalarda başhakemin yabancı dil bilen,tecrübeli bir hakem olması gerekmez mi?

Eşlendirme hakeminin bilgisayarda konusunda deneyimli olması beklenmez mi?

Sahada görevli hakemin sporcuya nasıl yaklaşması gerektiğini bilmesi,saat ayarını yapabilecek yetiye sahip olması gerekmez mi?

Bu yarışmalarda yapılan hatalar için gerekli idari yaptırımlar oluyor mu? yoksa zamanla unutulup gidiyor mu?
Ara
Merhaba,
İlk dört sorunun cevabı "evet". Son soru "hayır çünkü bu tip turnuvalarda bir gözlemci de oluyor"

Sanki bu konular ile ilgili bir sıkıntı yaşamışsınız gibi anladım.
Ara
Buğra Bey merhaba,

Evet Dün Malatya da biten 3.altın kayısı turnuvasında yaşadık bu sorunları,

Resmen turşu gibi olduk bu turnuvada,tıkış tıkış salon berbat bir salon dizaynı ,havalandırma yetersiz ,wcler berbat vs vs,sadece ben mi isyan ediyorum.Turnuvanın en üst düzey oyuncularıda,en küçük sporcusuda veliside hepimiz sıkıntı yaşadık.Ama ben böyle bir hakem yönetimi daha önce hiç görmedim,bu kişiler nasıl ulusal,yada fide hakemi olmuş anlayamadım? Biz bunları anlatmadıkça canı yanan problem yaşayan bir çok sporcu,veli oluyor.İşimizi gücümüzü bırakıp bir turnuvaya katılıyoruz burnumuzdan geliyor.
Bir GM ingilizce derdini anlatmaya çalışıyor,FİDE Hakemi olan başhakem boş boş adama bakıyor.kardeşim sen nasıl fide hakemi oldun,gm ise çaresiz ben nereye düştüm diyor.Bir Bilgisayar hakemimiz var Allah nazardan saklasın,eşlendirme hatası mı ararsın,sıralama hatasımı tüh tüh kem gözlere,adamın birinin cebinden telefon çıkıyor,başhakem telefon adamın cebinde poşette diye 0 VERMİYOR.Tüm satranç sever dostlara sesleniyorum,lütfen böyle hataları, vb durumları burda duyuralım.Bizim başımıza gelen bu tip nahoş şeyler başkasının başına gelmesin.Daha anlatacak çok şey var ama çok kızgınım çooook...................
Ara
Yetkililere burdan sesleniyorum;

Yukarıda bahsi geçen hakemlerinizi ve organizatörü staj için istanbul açık turnuvasında görevlendiriniz.Bilmemek ayıp değil öğrenmemek ayıptır.İstanbul open da emeği geçenleri tebrik ediyorum. hakem arkadaşlar,turnuva direktörü,il temsilcisi gerçekten harika bir iş yapmışlar.
Ara
(02-09-2015, 16:09)gazikemal Nickli Kullanıcıdan Alıntı: İstanbul open da emeği geçenleri tebrik ediyorum. hakem arkadaşlar,turnuva direktörü,il temsilcisi gerçekten harika bir iş yapmışlar.
Malumunuz bir sorun olunca hemen yeni başlık açıp bu sorunu foruma taşıyoruz. Ancak, sorunsuz turnuvalarda bunu yapmıyoruz.

İstanbul Open'ın benim şahit olduğum yada duyduğum herhangi bir sorun olmadan tamamlanmasında emeği geçen herkese ben de teşekkür ediyorum ve hepsini tebrik ediyorum.
Ara
(06-09-2015, 22:16)Attorney at Law Nickli Kullanıcıdan Alıntı: İstanbul Open'ın benim şahit olduğum yada duyduğum herhangi bir sorun olmadan tamamlanmasında emeği geçen herkese ben de teşekkür ediyorum ve hepsini tebrik ediyorum.

Emeği geçen her bir satranç emekçisini yürekten kutlarım.
İl Temsilcisi sn. RıZa ÖNEY' İ, ona son derece özveriyle yardımcı olan değerli ailesini ve tüm ekibinin çalışmalarına tanığım.
Var olsunlar!
Ellerine, ayaklarına ve yüreklerine sağlık.

Saygı ve selamlarımla...
- MATRANÇ -
Ara
Bu turnuvaya ait Katılım Belgesi'nde '' 31 ağustos - 6 Eylül 2015 tarihleri arası Bakırköy-İstanbul'da düzenlenen 2. Uluslararası Açık satranç Turnuvası'na katılımınız için teşekkür eder başarılarınızın devamını dileriz'' diye bir ibare var.

TSF Başkanı da imzalamış.

Satranççılar zaman makinesini buldu ve zamanda geriye doğru seyahat etmeyi başardılar.

Bravo...

Pardon. Kuantum modelinde veya paralel evrenlerde aynı madde aynı zamanda 2 ayrı yerde bulunabilir, eh 2. İst Açık da bir tekrar daha olabilir. Yok yok bu Bakırköy'de yapılan 2. İst. Açık. diğerleri sayılmaz, 3-4-5-6 ... yapılsa da sayılmaz...

Ne güzel, felsefe, fizik, atomaltı parçacıklar ne ararsan var bu satrançta.
Ara
Böyle bir hata kabul edilemez. Matbaanın hatası dahi olsa tüm organizasyon görevlilerinin derhal idam edilmesi gerekir. Türkiye'de idam kaldırıldığı için paralel evrenlerde idamları caizdir!

Turnuvanın Bakırköy'de 2. kez düzenlendiğini anlatmak isterken "31 ağustos - 6 Eylül 2015 tarihleri arası Bakırköy-İstanbul'da düzenlenen 2. Uluslararası Açık satranç Turnuvası'na katılımınız için teşekkür eder başarılarınızın devamını dileriz" yerine "31 ağustos - 6 Eylül 2015 tarihleri arası Bakırköy-İstanbul'da 2. kez düzenlenen Uluslararası Açık satranç Turnuvası'na katılımınız için teşekkür eder başarılarınızın devamını dileriz" yazmayı dahi becerememişler. İdam da yetmez, önce idam edelim, sonra ilkokula geri gönderelim! Böyle bir hata kabul edilemez!!!
Ara
Eleştriler,yapılan hataların tekrarlanmaması içindir.İstanbul Açık turnuvasında yarışmayı olumsuz etkileyen ne başhakem hatası,ne kural bilmeyen hakem hatası,ne organizasyon konusunda yeteneksiz yerel yönetici,ne bilgisayar özürlü eşlendirme hakemi ,nede turist gözlemci yoktur.Ben tekrar buradan İstanbul Açık turnuvasındaki tüm hakem,görevli,vb tüm arkadaşları tebrik ediyorum.
İzmir de yapılan uluslararası turnuvanın açılış hamlesini yapan MHK başkanına buradan bir soru sormak istiyorum; Neden hakemler kayıt kontrol işlemini düzgün yapmadı? Neden ilk turda hükmen kaybeden yabancı sporcular var?İzmir de yapılan turnuvalarda neden böyle sorunlar oluyor,izmirli hakemler kayıt kontrol işleminden muaf mı? Yerel saatle 18.00 de uluslararası çubuk açık başlıyor, bakalım orada ne olacak,film başlıyor,iyi seyirlerDodgy
Ara
Yaklaşık 1 haftadır,buradan ciddi hakem hatalarını yüzeysel olarak yazıyorum. aynı hatalar peşpeşe nasıl yapılabiliyor.Malatya da başladık,izmir de mola verdik,çubuk ta son durak .
Çubuk open daki başhakemize soruyorum; Bir türk sporcunun elo su olupda UKD sinin olmaması ihtimali yüzde kaçtır? Neden rating kontrolü yapmadınız,bu iş bu kadar zor mu? 1.tur eşlendirmeniz yanlış ratingden dolayı hatalı oldu,lütfen 2.turda zahmet olmazsa ratingleri düzeltiniz.Hakemin görevi adaletli bir yarışmanın yapılmasını sağlamaktır,adaleti sağlayınız.Exclamation
Ara
Elime çok önemli bilgiler geliyor,özel mesajlarını iletenlere teşekkür ediyorum.Mızrak çuvala sığmaz oldu.Artık hiç kimse 3 maymunu oynamayacak.

Çok yakında vizyonda.........Cool
Ara
(06-09-2015, 22:16)Attorney at Law Nickli Kullanıcıdan Alıntı:
(02-09-2015, 16:09)gazikemal Nickli Kullanıcıdan Alıntı: İstanbul open da emeği geçenleri tebrik ediyorum. hakem arkadaşlar,turnuva direktörü,il temsilcisi gerçekten harika bir iş yapmışlar.
Malumunuz bir sorun olunca hemen yeni başlık açıp bu sorunu foruma taşıyoruz. Ancak, sorunsuz turnuvalarda bunu yapmıyoruz.

İstanbul Open'ın benim şahit olduğum yada duyduğum herhangi bir sorun olmadan tamamlanmasında emeği geçen herkese ben de teşekkür ediyorum ve hepsini tebrik ediyorum.

İnsanların hak ettikleri para ödülünü (zamanında) alamamaları:

a) Herhangi bir sorun olmadan turnuvanın tamamlandığını gösterir.
b) Kötü niyet veya en azından beceriksizliktir. (bu madde yazarın isteği üzerine değiştirildi, -aarik)
c) Bana ne, ben para ödülü kazanmadım, benim için turnuva sorunsuz oldu.
d) Benim adım Polyyanna.
e) Para ödülünün turnuva bitiminden sonra ne zaman ödeneceği konusunda yönergede bir kural yoktu. Ne saçmalıyorsun?
Ara
Cevap e
Tongue
(10-09-2015, 02:23)Sol Kemalist Nickli Kullanıcıdan Alıntı:

b) Hırsızlık, yolsuzluk, kötü niyet veya en azından beceriksizliktir.
d) Benim adım Polyyanna.
e) Para ödülünün turnuva bitiminden sonra ne zaman ödeneceği konusunda yönergede bir kural yoktu. Ne saçmalıyorsun?

Doğru olan ödül kazanan sporcuların ödüllerinin hemen verilmesidir. Bu konu hakkında tartışmaya dahi gerek olmadığını düşünüyorum. Ancak, sabah 8-gece 12 çalışan, 60 yaşında sponsor tarafından kullanılması istenilen o suntaları koştur koştur taşıyan, sporcu biraz rahatsızlandı diye kendi arabasıyla gidip nöbetçi eczane arayıp sporcuya cebinden ilaç alan, perde arkasında birçok şeyle mücadele eden, turnuvanın daha iyi olması için fedakarlıklar yapan insanları hırsızlık, yolsuzluk, faiz yiyicilik gibi şeylerle suçlayınca işin şekli şu başlıkta belirttiğim gibi değişiyor:

(07-09-2015, 20:43)Attorney at Law Nickli Kullanıcıdan Alıntı:
(06-09-2015, 19:01)Sol Kemalist Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Ne güzel! 10-15 gün evvelden turnuva kayıt paralarını peşin peşin al, sponsordan da reklam karşılığı paranı al, hepsini hesabına yatır kullan babam kullan.
Başlığın açılma tarihi ve İstanbul Open'da da aynı uygulamanın yapıldığını düşününce bahsedilen turnuvanın İstanbul Open olduğu anlaşılmakta.

Bu paralar iddia edildiği gibi gerçekten sponsorlardan peşin alınmış olsa ve ödüllerin hiç biri derhal ödenmemiş olsa dahi, paraların 1 ay sonra ödeneceğini farz edersek 34000₺'nin 1 aylık faizi yaklaşık 250 TL civarı eder. Gerçekten de "hepsini hesabına yatır kullan babam kullan"lık bir tutarmış! IMF borç istemese bari Smile

Samimi bir şekilde hakkını hemen almak istediğine inansaydım emin ol haklı olduğun bu konuda ben de destek olurdum ancak, yukarıda alıntı yaptığım satırlarda amacın üzüm yemek olmadığı sonucuna vardım.
Ara
(10-09-2015, 08:34)Attorney at Law Nickli Kullanıcıdan Alıntı:
(10-09-2015, 02:23)Sol Kemalist Nickli Kullanıcıdan Alıntı:

b) Hırsızlık, yolsuzluk, kötü niyet veya en azından beceriksizliktir.
d) Benim adım Polyyanna.

Doğru olan ödül kazanan sporcuların ödüllerinin hemen verilmesidir. Bu konu hakkında tartışmaya dahi gerek olmadığını düşünüyorum. Ancak, sabah 8-gece 12 çalışan, 60 yaşında sponsor tarafından kullanılması istenilen o suntaları koştur koştur taşıyan, sporcu biraz rahatsızlandı diye kendi arabasıyla gidip nöbetçi eczane arayıp sporcuya cebinden ilaç alan, perde arkasında birçok şeyle mücadele eden, turnuvanın daha iyi olması için fedakarlıklar yapan insanları hırsızlık, yolsuzluk, faiz yiyicilik gibi şeylerle suçlayınca işin şekli şu başlıkta belirttiğim gibi değişiyor:

(07-09-2015, 20:43)Attorney at Law Nickli Kullanıcıdan Alıntı:
(06-09-2015, 19:01)Sol Kemalist Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Ne güzel! 10-15 gün evvelden turnuva kayıt paralarını peşin peşin al, sponsordan da reklam karşılığı paranı al, hepsini hesabına yatır kullan babam kullan.
Başlığın açılma tarihi ve İstanbul Open'da da aynı uygulamanın yapıldığını düşününce bahsedilen turnuvanın İstanbul Open olduğu anlaşılmakta.

Bu paralar iddia edildiği gibi gerçekten sponsorlardan peşin alınmış olsa ve ödüllerin hiç biri derhal ödenmemiş olsa dahi, paraların 1 ay sonra ödeneceğini farz edersek 34000₺'nin 1 aylık faizi yaklaşık 250 TL civarı eder. Gerçekten de "hepsini hesabına yatır kullan babam kullan"lık bir tutarmış! IMF borç istemese bari Smile

Samimi bir şekilde hakkını hemen almak istediğine inansaydım emin ol haklı olduğun bu konuda ben de destek olurdum ancak, yukarıda alıntı yaptığım satırlarda amacın üzüm yemek olmadığı sonucuna vardım.

Evet; biraz abarttım, trafik, yorgunluk ve aç karına sabaha karşı eve gelip gereksiz yere ''hırsızlık, yolsuzluk'' sözcüklerini kullandım, sonra karnımı doyurup bir duş alınca yaptığım hatayı anladım.

Birden, sanki kaçaksarayın, malum zorbasını eleştiriyormuş hissine kapıldım, belki de bilinçalatım 13 yılda öylesine doldu ki böyle volkanlar yapıyorum ara sıra.

Sürç-ü lisan ettim affola; Hırsızlık ve yolsuzluk paraları kolay kolay geri gelmez, turnuva ödülü ise önünde sonunda gelir.

Zaten 2. yorumumda da o 2 sözcüğü kullanmadım. (İlk yorumum silinse sevinirim.)

Sevgili Savunman (Avukat'ın Türkçesi olarak ne kadar doğru bilmem ama hoşuma gidiyor, öztürkçe kullanmak.)
Yine aksayan olayları yazmakta, bildirmekte ve eleştiriye açık olup özeleştiri vermekte yarar var, şişkin ego'nun kimseye yararı yok.

Yani yönetciler de özeleştiri verse ne iyi olur değil mi?

Bağcıyı da, üzümü de ve şarabı da severim.

Mehmet Nusret.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi