Türkiye'de Sistem Eksikliğı
"Sistem" olarak ele alınacak olan yetiştirme, destekleme ve başarı kazanma odaklı çalışma yöntemlerinde bu konuda başarılı olmuş, en azından benzer sistemlerden daha fazla başarı yüzdesi yakalamış olan uygulamaları incelemek de yerinde olacaktır.
Bugün son yıllarda hızlı bir gelişme gösteren Hindistan ve Çin'deki uygulamalara, sistemlere bakıp onları incelemeliyiz. Nüfusu "milyar" ile telâfuz edilen bu ülkelerden bir Honeri Kumpy, bir Anand çıkabiliyorsa, Çin'den bir Yifan keşfedilip yetişmesine olanak sağlandıysa bunlara yol açan sistem veya uygulamalar mutlaka vardır. Üstelik aşırı nüfus gibi keşfetmeyi engelleyici bir faktöre rağmen eğer dikey gelişim yapan oyuncular çıkıyorsa bu ülkeleri incelemek, bakmak gerekir. Üstelik ben en tepedeki oyuncuları saydım, zira daha alt seviyelerde de dikey gelişim çok büyük olasılıkla vardır.
Her şeyden önce ülkemizdeki ağır bürokratik yapı ve kaynağa yönelik olmayan rutin, hedefsiz çalışmalar tekerimizin önündeki taştır.
Ben önce bulmak, sonra yetiştirmek diyorum. Zira bir elmasın ilk haline bakın, ancak yontulup işlemlerden sonra gerçek ışıltısına kavuşur. Yetenek, çalışma ve azim olmazsa gelişememeye mahkumdur.
Bunu için illerden başlamak üzere okullar ve kulüpler ile sıkı bir işbirliğine girilmelidir. Çünkü en büyük kaynak buralardadır.
Kaynak arandı, yetenekler bulundu ama bunları işleyecek yapı yok ise işimiz zordur. Bir üst kat mutlaka olmalı, yok ise kurulmalıdır.
Bunun için ülkemizde bir "satranç atağı" başlatmak gereklidir.
Ama tüm bunların bir temenniden öte gidemeyeceğini de biliyorum maalesef ..
[font=Trebuchet MS]ZESDER Balıkesir Zekâ ve Zihin Sporları Kulübü[/font]

Bu Konudaki Yorumlar
Türkiye'de Sistem Eksikliğı - Yazar: sahmatiste - 05-09-2015, 22:11
RE: Türkiye'de Sistem Eksikliğı - Yazar: Naci Erdem - 06-09-2015, 09:47
RE: Türkiye'de Sistem Eksikliğı - Yazar: sahmatiste - 07-09-2015, 23:36
RE: Türkiye'de Sistem Eksikliğı - Yazar: Naci Erdem - 08-09-2015, 16:35
RE: Türkiye'de Sistem Eksikliğı - Yazar: Miyazaki - 08-09-2015, 18:00
RE: Türkiye'de Sistem Eksikliğı - Yazar: Miyazaki - 09-09-2015, 05:11
RE: Türkiye'de Sistem Eksikliğı - Yazar: yusuf_omur - 14-09-2015, 12:56
RE: Türkiye'de Sistem Eksikliğı - Yazar: Oktay ERTAN - 15-09-2015, 00:25
RE: Türkiye'de Sistem Eksikliğı - Yazar: Mojo Jojo - 16-09-2015, 07:05
RE: Türkiye'de Sistem Eksikliğı - Yazar: Mojo Jojo - 15-09-2015, 22:56