Türkiye'de Sistem Eksikliğı
(12-09-2015, 12:47)abdulkadirbener Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Bu sefer Çin örneği üzerinde bir özet paylaşmak istiyorum;
Çin'in ilerlemesinin en büyük sebebi devlet desteğidir. Devlet eliyle çok büyük sayıda ve sert geçen turnuvalar düzenlenmiştir ve halen düzenli olarak düzenlenmektedir.

[color=#0000CD]Güzel bir çalışma olmuş, yapanın eline sağlık.

Gerçekten de aydınlatıcı!
Ama farkında olmadan atlanan gerçekler de yok mu?

FEDERASYONLAR YÖNETMELİĞİ

Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Spor Federasyonların Teşkilat Çalışma, Görev
Yetki ve Sorumluluk Yönetmeliği
BİRİNCİ BÖLÜM
Genel Hükümler
Amaç
Madde 1- Bu Yönetmeliğin amacı; Genel Müdürlük spor federasyonlarının faaliyetlerinin ana esaslarını, kurullarının teşkilini ve çalışmalarını, görev , yetki ve sorumluluklarını belirlemektir.
Kapsam
Madde 2- Bu Yönetmelik, Genel Müdürlük spor federasyonlarını kapsar.
Dayanak
Madde 3- Bu Yönetmelik, 3289 sayılı Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğünün Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanunun 19 uncu maddesi uyarınca hazırlanmıştır ."

Şimdi bunu nasıl es geçersiniz?
Kurul değil ama belli komisyonları kurarsınız. Ayrıca devletin değil kaynak artırmak, kaynak kesintisi yaptığını da yaşamamışsanız yanlış kıyaslama yaparsınız.
...
Benim hayalimdir doğuda ve güney doğuda yatılı bölge okulları. Satranç ağırlıklı spor liseleri ve akademileri...

Bunları bu foruma girmeden önceleri de yazdım söyledim.

Bilinmez değil, biliniyor ama görmezden gelinmekte...

Şimdi de 3 yıldır yazıyorum. Ama devletin bunu yapmayacağını da biliyorum.

Ayrıca daha önceleri de yazdığım başka bir konu daha vardı. Eğitim sistemimiz içindeki Köy Enstitüleri.
Ailesinde o kuşakta yaşamış yakınları olanlar bilirler. Köy çocuklarından kalkınma başlatmak isteyen bu eğitim sisteminin nasıl yerle bir edildiğini...

Sivas' Yıldızeli' de Pamukpınar, Malatya'da Akçadağ, Manisa'da Savaştepe, Ankara'da Hasanoğlan, Trabzon'da Beşikdüzü...

Buralarda köy çocuklarının el yapımı dama, mangala,satranç takımlarını gördünüz mü?
Bunlarda bu gün gömüldü artık aynı o "yok eden" zihniyetle! Altmışlı yıllarda eğitim sistemine yapılan darbe ile yok edildi o kalkınma hareketi.
Çocukların sorgulayıcı bir şekilde hayata hazırlanmalarını hedefleyen o eğitim sisteminden bahsetmemek çok büyük bir haksızlık olur.
Belki sportif bir başarı amaçlı olarak konmamıştı o etkinlikler. Tıpkı diğerleri gibi; kayak, piyano, mandolin, mangala...
Belki potansiyel belli bir aşamaya gelince spor federsyonu da kurulabilirdi altmışlı, yetmişli yıllarda...

Ülkemizde son 50 yıldır sadece satrançta da değil, tüm eğitim alanlarındaki genel yozlaşmayı da anlatmak gerekmez mi?

Botvinnik'in dediği gibi, "bir ülkede eğitim ve kültürel yozlaşmadan satranç da etkilenir"

Araştırmaya karşı çıkmıyorum. Yapanın eline sağlık!

Ancak benim dikkat çektiğim noktalar farklı olan ve değinilmeyen gerçeklerdir. Bunun kasıtlı olarak yapıldığını sanmıyorum.

Ama bir şeyin değerine kıyaslama yaparak ulaşacaksanız eğer (ki kıyaslama en gerçek değeri verir)bunu yaparken terazinizin kefelerini iyi ayarlayın ve her iki kefeye de gerçek değerleri koyun.

Saygı ve selamlarımla.
(Ayırım yapmadan!)

[/color]
- MATRANÇ -
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
Türkiye'de Sistem Eksikliğı - Yazar: sahmatiste - 05-09-2015, 22:11
RE: Türkiye'de Sistem Eksikliğı - Yazar: Naci Erdem - 06-09-2015, 09:47
RE: Türkiye'de Sistem Eksikliğı - Yazar: sahmatiste - 07-09-2015, 23:36
RE: Türkiye'de Sistem Eksikliğı - Yazar: Naci Erdem - 08-09-2015, 16:35
RE: Türkiye'de Sistem Eksikliğı - Yazar: Miyazaki - 08-09-2015, 18:00
RE: Türkiye'de Sistem Eksikliğı - Yazar: Miyazaki - 09-09-2015, 05:11