Türkiye'de Sistem Eksikliğı
Bakın bizzat yazdıklarınızdan alıntıladım.

Benim söylediklerimi gerçekten de anlamamışsınız her halde.

(12-09-2015, 12:47)abdulkadirbener Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Çin'in ilerlemesinin en büyük sebebi devlet desteğidir.
...

Şu sonuç şaşırtıcı değil; "her bakımdan devlet desteği ve yönlendirmesi olmadan satrancın ilerlemesini ummak iyimserlikten öte bir şey değildir. Devlet desteği şarttır.
...

Büyük Dragon Planı Çin tarafında önce bir parça atıl kalmış anlaşılan. Bir müddet sonra önemi devlet katmanına anlatılabilmiş olmalı ki devlet olaya el atmış.Devlet bu planı yüzyılın sonu itibariyle satrançta dünyanın zirvesinde olmak olarak algılamış ve bugün itibariyle büyük ölçüde başarılmış durumda görünüyor.
...

Çin Satranç Derneği 1962'de kurulmuş. Büyük Dragon Projesi Çin devleti tarafından benimsenip de uygulamaya konunca başat rolü oynamış. Çin Satranç Federasyonu görevini üstlenmiş 1986'da özerk ilan edilmiş. Sekiz tane komisyonu var; hukuk, basın, teknik eğitim, gençlik çalışmaları, ödül ve gelişim, ölçme ve değerlendirme, bayan çalışmaları, dış ilişkiler komisyonları. İsimler ilginç geldi bana. Bizdekiler şöyle "yönetim, disiplin, denetim, merkez hakem, teknik, eğitim, basın medya iletişim, temsilcilikler koordinasyon, hukuk, sağlık, yayın, sporcular, kulüpler koordinasyon, yazışmalı satranç, onur"
...
Çin Satranç Derneği'nin tüm harcamaları ulusal spor komitesi denilen bir yer tarafından sağlanıyor.
...

Malezyalı iş adamı Dato Tan Chin Nam'ın 1974 tarihli "Büyük Dragon Projesi" Çinde hayat buldu. Bu şeye benziyor biraz, İngiltere'de planlanan "İşçi Devrimi"nin Rusya'da hayat bulması gibi.
...
QiYuan (Satranç Akademisi diyelim şimdilik) bünyesinde yatılı okullar oluşturulmuş.
...

Rusya'ya ne kadar benziyor değil mi?

İki kişilik odalarda öğrenciler yatılı olarak okutulmuş. Özel müfredatlarla fiziksel ve zihinsel aktivitelerle sürekli çalıştırılmış.
...

1997 Yılında QiYuan Akademisi dünya çaplı bir bilgisayar firmasından yıllık olarak bağış almayı başarmış ve parasal sıkıntıları tamamen ortadan kalkmış.
...
1.Dünya Akıl Sporları etkinliğine Pekin'de ev sahipliği yapmışlar. Etkinlikler o kadar çok ki yazmaktan sıkıldım. National Mind Sports, World Team Championships, Asian Indoor Games, Asian Games, Shangai-Bilbao Grand Slam Masters Finals vb.vb.
...

Çin'de devlet başlangıcından beri ulusal bir amaca yönelik olarak destek anlamında tam destek olmuş.
Alt yapısını bile okullarda kurmuş.

Bu bizde oldu mu hiç yakın tarihimizde?

Siz bir kıyaslama yaptınız. Eğitim siteminden ve devlet ile özel sektöre desteğinden bahsettiniz. Bu kıyaslamalar yeterince adil değil.

Size devlet tarafından yapılan ve dayatılan, dışına çıkamayacağımız bir mevzuta yönetmeliği gösterdim.
...

Çin de bahsettiğiniz gelişmeler yaşanırken, bizde de 1960 lı yıllarda Havana'ya giden olimpiyat ekibimizden bile devletin son anda haberi oldu. Ne parasal bir destek ne de manevi başka bir destek...
Devlet yardımı bile rica ve minnetle yapıldı.
...

Benim anlatımımdan da kaynaklanıyor olabilir, anlamadıklarınızı sıralayayım;

Çin'in atılım yaptığı aynı yıllarda Türkiye de bir proje, eğitim sistemi bu gün bile hala toparlayamadığımız bir şekilde çökertiliyordu.

Ben bundan bahsettim.
Devletin hiçbir zaman ne okullarına ne de derneklerine destek olmadığını söyledim.

Hatta ve hatta son zamanlarda da satrancı okullardan kaldıracak irade geliştirdiğini söyledim.

Çünkü ülkemizde düşünen ve sorgulayan insan tipi istemedikleri sonucuna varabileceğinizi bekledim.

1950 li yıllardan beri en öncelikli hedefi kalkınmayı ve aydınlanmayı köy çocuklarından başlatmak amaçlı kurulan KÖY ENSTİTÜLERİNİ örnekledim.
Kapatılışını ve sebeplerini ve ülke aydınlanmasına olan olumsuz yansımalarından bahsettim, anlattım.

Çünkü meclisteki köy ağası millet vekillerinin bu aydınlanmanın işlerine gelmeyeceğini, bindikleri dalı kesmek anlamına geldiğinin farkına vardıklarını anımsattım.

Botvinnik'in kültür yozlaşmasının satrancı da nasıl etkileyeceğini anlatan sözüne yer verdim.

[color=#0000CD]Siz bir araştırma yapmışsınız, güzel.

Ben de anlattıklarıma tanıklık yapmış bir insan olarak terazinin diğer kefesini gösterdim.
[/color]

Bana bu ülkede satrancın da içinde olduğu tüm spor dalları için bir devlet politikası ya da projesi varsa onu gösterin.

Okulların müfredatına konan bir spor dalı olsun.

Spor için, nerede ne zaman yatılı okul yapmış devlet bu ülkede?
Kendi spor liselerini bile sonradan kapatan anlayış ne kadar çağdaş?
Beden eğitimi derslerinin ilk okullardan kaldırılma düşüncesi ve uygulamasından haberiniz yok her halde...

BESYO lardan artık öğretmen yerine idareci olacak öğrenciler yetiştirilmekte.
Mezunlarını ise sokaklarda görürüsünüz.

Bunun aksini gösterin.
Güreşi ben örnekledim.
Siz de başka örnekler sunun da aynı ülkede yaşadığımızı bileyim.
...

Ben araştırmanızı önemsedim ve aydınlanıyorum.
Sizin söylediğiniz her bir şeyi de ülkemle kıyaslıyorum.

Yazdıklarımda anlaşılmayacak bir şey yok beyefendi.
Anlaşılmak istenmeyecek çok şey var ama!
...
- MATRANÇ -
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
Türkiye'de Sistem Eksikliğı - Yazar: sahmatiste - 05-09-2015, 22:11
RE: Türkiye'de Sistem Eksikliğı - Yazar: Naci Erdem - 06-09-2015, 09:47
RE: Türkiye'de Sistem Eksikliğı - Yazar: sahmatiste - 07-09-2015, 23:36
RE: Türkiye'de Sistem Eksikliğı - Yazar: Naci Erdem - 08-09-2015, 16:35
RE: Türkiye'de Sistem Eksikliğı - Yazar: Miyazaki - 08-09-2015, 18:00
RE: Türkiye'de Sistem Eksikliğı - Yazar: Miyazaki - 09-09-2015, 05:11
RE: Türkiye'de Sistem Eksikliğı - Yazar: M.Aşkın TAŞAN - 13-09-2015, 17:58
RE: Türkiye'de Sistem Eksikliğı - Yazar: yusuf_omur - 14-09-2015, 12:56