PLAY CHESS HAKEMLERE HAYIRLI OLSUN.
Thumbs Up 
SAYIN BAŞKANIMIZ GÜLKIZ TÜLAY ile,ULUSLARARASI ÇUBUK SATRANÇ TURNUVASINDA YAPTIĞIMIZ KONUŞMA ESNASINDA PLAY CHESS'in HAKEMLERE DE AÇILMASININ FAYDALI OLACAĞINI VE TURNUVA PERFORMANSLARINA OLUMLU KATKI YAPACAĞINI BELİRTTİM.KENDİSİ DE UYGUN BULDU ve HIZLI BİR ŞEKİLDE BUGÜN İTİBARİ İLE BU ÖNERİYİ UYGULAMAYA KOYDU.FEDERASYON BAŞKANI OLDUĞU TARİHTEN İTİBAREN SON DERECE YAPICI, BARIŞÇIL VE HERŞEYDEN ÖNEMLİSİ AYRIM YAPMADAN HERKESİ KUCAKLAYAN, HERKESİ DİNLEYEN VE KENDİSİNE İLETİLEN ÖNERİLERE DEĞER VEREN BAŞTA SAYIN BAŞKANIMIZ GÜLKIZ TULAY'a ve YÖNETİM KURULU ÜYELERİNE TEŞEKKÜR EDİYORUM.
Ara
(16-09-2015, 23:00)AKİF TAYFUN HAZNEDAROĞLU Nickli Kullanıcıdan Alıntı: SAYIN BAŞKANIMIZ GÜLKIZ TÜLAY ile,ULUSLARARASI ÇUBUK SATRANÇ TURNUVASINDA YAPTIĞIMIZ KONUŞMA ESNASINDA PLAY CHESS'in HAKEMLERE DE AÇILMASININ FAYDALI OLACAĞINI VE TURNUVA PERFORMANSLARINA OLUMLU KATKI YAPACAĞINI BELİRTTİM.KENDİSİ DE UYGUN BULDU ve HIZLI BİR ŞEKİLDE BUGÜN İTİBARİ İLE BU ÖNERİYİ UYGULAMAYA KOYDU.FEDERASYON BAŞKANI OLDUĞU TARİHTEN İTİBAREN SON DERECE YAPICI, BARIŞÇIL VE HERŞEYDEN ÖNEMLİSİ AYRIM YAPMADAN HERKESİ KUCAKLAYAN, HERKESİ DİNLEYEN VE KENDİSİNE İLETİLEN ÖNERİLERE DEĞER VEREN BAŞTA SAYIN BAŞKANIMIZ GÜLKIZ TULAY'a ve YÖNETİM KURULU ÜYELERİNE TEŞEKKÜR EDİYORUM.

Sevgili Tayfun,
Önemli bir öneriye imza atmışsın. Önerin benimsendiyse eğer gayet yerinde olur bu uygulama.
Ancak hakemlerimizi görev almadıkları kategorilerdeki özel turnuvalarda da görmek isterim.
Bunu yapan çok az hakem tanıyorum.
Selam ve sevgilerimle.
- MATRANÇ -
Ara
Teşekkür ederim Aşkın Abi. Umarım en kısa sürede bir turnuvada oyuncu olarak karşılaşırız Smile
Ara
(17-09-2015, 12:34)AKİF TAYFUN HAZNEDAROĞLU Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Teşekkür ederim Aşkın Abi. Umarım en kısa sürede bir turnuvada oyuncu olarak karşılaşırız Smile

Ama sen güçlü bir hakem ve oyuncusun. Benim amatörce mücadelem sana zevk vermez Tayfun. Zaten artık oğlan da beni yenmeye başladı sayılır.

Selam ve sevgilerimle.
- MATRANÇ -
Ara
Sporcu kökenli hakemlerin zaten sporcu lisansı olduğu için bu yeniliğe ihtiyaçları yoktu. Diğer hakemler ise zaten sporcu değil ve bir çoğu satranç oynamıyor, hatta bir kısmı bilmiyor. Bu yüzden bu uygulamanın çok dar bir kitleye hitap ettiği görüşündeyim. Gerçi 2-3 kişiye de hitap etse bir zararı yok. Faydalananlara katkısı olacaktır mutlaka.

Ancak, bu uygulamayı biraz geliştirmek çok daha büyük faydalar sağlayabilir. Örneğin, hakemlerin playchess'teki derslerden faydalanmalarını zorunlu tutmak gibi. Bu öneri ilk anda benim aklıma gelen basit bir öneri. Mutlaka başkaca faydalar sağlaması da mümkün olacaktır. "Geliştirilmeye açık" ve "geliştirilmesi gereken" bir uygulama olduğunu düşünüyorum.

Yoksa sporcunun telefonunun oyun sırasında açık olması ile, oyunu bitmesine rağmen tur sırasında açık olmasının farkını öğrenmemiz bile zaman alacaktır.
Ara
Düşüncenize saygı duymakla beraber biraz daha geniş perspektifle bakmak gerektiği görüşündeyim.Maddeler şeklinde yazacağım sözlerimin daha net anlaşılması için kusura bakmayın.

1-Sporcu Lisansı olan hakemler için evet bun uygulamanın anlamı yok
2-Sporcu olup aktif sporculuğu bırakmış vize yenilemeyen ve hakemlik yaparak yoluna devam eden kitleler için faydalı olacaktır.(Özellikle böyle bir kitle hakemler arasında ciddi pay sahibidir ve geneli iyi oyunculardan oluşmaktadır ki bende bu gruba giriyorum Rolleyes ve Aşkın abinin çağrısıda bu amaçladır diye düşünüyorum.)
3-Sadece hakem olacak kadar satranç bilip hakemlik yapan kitlelerin gelişimine ve turnuva performansına hakemlik anlamında olumlu katkılar yapacaktır.
4-En kötü ihtimalle hiç olmamasındansa olması daha iyidir ki zaten bunu yazınızda belirtmişsiniz.
5-Öneriniz gayet mantıklı ve desteklenmeli diye düşünüyorum.Ve söylediğiniz gibi geliştirilebilir.
6-Şimdiki Federasyon ve Kurullarının böyle bir uygulamayı bir öneri ile 2 günde hayata geçirmesi bence Satrancın ve Satrançcının yararına olabilecek her türlü öneriye açık olduklarını göstermektedir.
7-Bu konuyla ilgili olarak görüşlerimi paylaştım.Gelebilecek olumlu veya olumsuz eleştirilere saygı duyduğumun bilinmesini isterim.

Son olarak nacizane önerim herhangi bir hata olduğunda hata yapanın tepesine çullanmadan, birbirimizi küçültmeden, alçaltmadan, hakaret etmeden,kırmadan herşeyden önemlisi insan olduğumuzu ve karşımızdakinin de insan olduğunu unutmadan sadece fikirleri medeni bir şekilde tartışarak daha iyi bir forum ortamı ooluşturacağımızı ve daha etkili olacağımızı düşünüyorum.Sadece olumsuz yönleri görerek eleştirmek değil olumlu işleride buradan dillendirmek objektifliğin,hakkaniyetin ve dürüst olmanın gereğidir diye düşünüyorum.
Herkese sevgi ve saygılarımı iletiyorum.
Ara
(17-09-2015, 14:33)AKİF TAYFUN HAZNEDAROĞLU Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Düşüncenize saygı duymakla beraber biraz daha geniş perspektifle bakmak gerektiği görüşündeyim.Maddeler şeklinde yazacağım sözlerimin daha net anlaşılması için kusura bakmayın.

1-Sporcu Lisansı olan hakemler için evet bun uygulamanın anlamı yok
2-Sporcu olup aktif sporculuğu bırakmış vize yenilemeyen ve hakemlik yaparak yoluna devam eden kitleler için faydalı olacaktır.(Özellikle böyle bir kitle hakemler arasında ciddi pay sahibidir ve geneli iyi oyunculardan oluşmaktadır ki bende bu gruba giriyorum Rolleyes ve Aşkın abinin çağrısıda bu amaçladır diye düşünüyorum.)
3-Sadece hakem olacak kadar satranç bilip hakemlik yapan kitlelerin gelişimine ve turnuva performansına hakemlik anlamında olumlu katkılar yapacaktır.
4-En kötü ihtimalle hiç olmamasındansa olması daha iyidir ki zaten bunu yazınızda belirtmişsiniz.
5-Öneriniz gayet mantıklı ve desteklenmeli diye düşünüyorum.Ve söylediğiniz gibi geliştirilebilir.
6-Şimdiki Federasyon ve Kurullarının böyle bir uygulamayı bir öneri ile 2 günde hayata geçirmesi bence Satrancın ve Satrançcının yararına olabilecek her türlü öneriye açık olduklarını göstermektedir.
7-Bu konuyla ilgili olarak görüşlerimi paylaştım.Gelebilecek olumlu veya olumsuz eleştirilere saygı duyduğumun bilinmesini isterim.

Son olarak nacizane önerim herhangi bir hata olduğunda hata yapanın tepesine çullanmadan, birbirimizi küçültmeden, alçaltmadan, hakaret etmeden,kırmadan herşeyden önemlisi insan olduğumuzu ve karşımızdakinin de insan olduğunu unutmadan sadece fikirleri medeni bir şekilde tartışarak daha iyi bir forum ortamı ooluşturacağımızı ve daha etkili olacağımızı düşünüyorum.Sadece olumsuz yönleri görerek eleştirmek değil olumlu işleride buradan dillendirmek objektifliğin,hakkaniyetin ve dürüst olmanın gereğidir diye düşünüyorum.
Herkese sevgi ve saygılarımı iletiyorum.

Aynen katılıyorum.

Benim önerim daha çok, ister hakem ister antrenör olsun daha önce nedense hiç turnuvalarda görmediğimiz, UKD-ELO listelerinde rastlamadığımız hakemler için idi.

Selam ve sevgilerimle.
- MATRANÇ -
Ara
Tayfun Bey, amacım uygulamayı olumsuz eleştirmek değil, daha iyi hale getirilmesinin daha faydalı olacağını belirtmektir. İyi bir ilk adım atıldı ama özetle, tek adım olarak kalırsa yetersiz olacağı, geliştirilmesi halinde ise faydalı olacağı düşüncesindeyim.
Ara
Ben zaten uygulamayı olumsuz eleştirdiğinizi düşünmedim tam tersi yazınızdan uygulamanını daha ileri boyutlara taşınması gerektiğini söylediğiniz anlamını çıkarttım.Sadece dar kesim kısmını açmak istedim eğer farklı anlaşıldıysam kusura bakmayın.Uygulamayı daha iyi hale getirme düşüncenizde de bence son derece haklısınız.Öneriniz, camia içinde aynı havayı soluyan bireyler olarak (hakem,sporcu antrenör yönetici veli v.s) hepimize fayda sağlayacak ve ülkemizdeki satrancın kalitesini yükseltecek fikirlerdir.

Nezdinizde şunu belirtmek isterim koyu kelimelerle yazdığım kısım kimseye ithafen yazılmamıştır.Sadece kendi isteğimi ve duygularımı belirtmek istedim.

Sevgi ve saygılarımla.
Ara
(17-09-2015, 12:39)M.Aşkın TAŞAN Nickli Kullanıcıdan Alıntı:
(17-09-2015, 12:34)AKİF TAYFUN HAZNEDAROĞLU Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Teşekkür ederim Aşkın Abi. Umarım en kısa sürede bir turnuvada oyuncu olarak karşılaşırız Smile

Ama sen güçlü bir hakem ve oyuncusun. Benim amatörce mücadelem sana zevk vermez Tayfun. Zaten artık oğlan da beni yenmeye başladı sayılır.

Selam ve sevgilerimle.

Aşkın Abi düşüncelerin için teşekkür ederim ama senin zamanında nasıl bir oyuncu olduğunu gayet iyi biliyorum beni kandıramazsın Smile
Ara
(17-09-2015, 17:32)AKİF TAYFUN HAZNEDAROĞLU Nickli Kullanıcıdan Alıntı:

Selam ve sevgilerimle.

Aşkın Abi düşüncelerin için teşekkür ederim ama senin zamanında nasıl bir oyuncu olduğunu gayet iyi biliyorum beni kandıramazsın Smile
önerim şudur nick name yok herkez kendi adıyla oynuyor adım aydın kara oynayacağız

(17-09-2015, 17:32)AKİF TAYFUN HAZNEDAROĞLU Nickli Kullanıcıdan Alıntı:

Selam ve sevgilerimle.

önerim şudur nick name yok herkez kendi adıyla oynuyor adım aydın kara oynayacağız
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi