Bravo mu, yoksa bu nedir?
Bugün lisansımın vizesini yapmak için TSF lisans sistemine girip vizeyi yaptım.
Sonra istatistik sayfasına (https://lisans.tsf.org.tr/online/main/istatistik) baktım.

Gözlerime inanamadım.
En çok vizeli sporcusu olan 2., 3. 4. kulüplerin sırasıyla 87, 62 ve 48 sporcusu var.

Sıkı durun 1. sırada Bursa Büyükşehir Belediyespor var. Lisanslı sporcu sayısı 21031 (yirmibir bin otuz bir) !?!?

Buna bravo mu demek gerek, yoksa bir bit yeniği mi var, takdiri sizlere bırakıyorum.
Nasıl olduğunu da merak ediyorum.

Halil Özmen
Ara
Lisans ücreti alınsa sayı ne kadar düşer tahmin etmek zor değil.
Esas olan bu 21000 lisanslının lisansını kullanıp kullanmadığıdır.
Ayrıca belirtmeliyim;
Önceki sezonlarda sanırım kağıtspor kulübünün 100 000 civarı lisanslı sporcusu görünüyordu. Smile

Selamlar.
Ara
Bildiğiniz gibi TSF'nin en büyük marifeti, belediyelerle anlaşarak on binlerce satranç takımı dağıtmak. Belediyeler TSF'nin önerdiği şirketten takımları satın alıyor, daha sonra bu takımlar ücretsiz olarak okullarda ve parti mitinglerinde kafalara atılmak suretiyle dağıtılıyor. Okullarda dağıtılan satranç takımı dağıtılan çocuklara da belediye kulüpleri üzerinden lisans çıkartılıyor. Yeni vize dönemine geçilmeden önce Kocaeli Belediyesi Kağıtspor kulübünün 60 bin civarında lisanslı sporcusu (!) vardı. Sistemde sadece aktif yani vizesi yapılmış sporcular görüldüğü için bu sayıları şu an göremiyoruz. Birinin oturup 60 bin kişinin vizelerini tek tek yenilemesi gerekli. Belli ki Bursa kulübünün işlemleri yeni dönemde yapılmış o nedenle aktif olarak görülüyor.

Bu denli büyük sayıda çocuğa lisans çıkartılmasındaki amaç nedir? Biliyoruz ki örneğin Kağıtspor kulübünün 60 bin oyuncusunun 59 binden fazlası hayatlarında bir defa bile turnuva oynamadı ve de oynamayacak. Aynı şey Bursa için de geçerli. Bu sayılar kulüplere, destek - yardım vb imkanlar sağlıyor mu? Federasyonun çok övündüğü lisanslı sporcu sayısının kaçı bu şekilde yapıldı?

Geçenlerde Fatih Atakişi'nin TC kimlik numarasının kullanılarak haberi olmadan bir turnuvaya kaydının yapıldığı ortaya çıktı. Peki bu çocukların ve daha önemlisi velilerinin, çocuklarına lisans çıkartıldığından haberi var mı? Eğer haberleri yoksa bir başkasının kimlik numarasıyla izni olmadan işlem yapılması doğru mu daha önemlisi yasal mı?

Benim kimlik numarama sahip olan bir kişi haberim olmadan lisansımın vize işlemini yapabiliyor. Lisansımın vizeli olması örneğin TSF genel kurulunda delege olmamı engelliyor. Bu sistemin her isteyenin kullanabildiği denetimsiz bir şekilde işlemesi doğru mudur?

Fikrimi soracak olursanız bu lisans sisteminin hiçbir işlevselliği yoktur ve yarın öbür gün bir turnuva sırasında oluşabilecek bir sağlık sorunu neticesinde ciddi sıkıntılar yaratabilir. Üzerinde tartışmak gerekiyor..
Ara
(08-10-2015, 13:46)Erşan Gökerman Nickli Kullanıcıdan Alıntı: "...Geçenlerde Fatih Atakişi'nin TC kimlik numarasının kullanılarak haberi olmadan bir turnuvaya kaydının yapıldığı ortaya çıktı."

Bu çok ciddi bir durumdur. Ben ilk kez buradan okudum.

Hangi turnuvada ve kimlerin kontrolünde yapıldığı konusunda bilgi verir misiniz?

Sonucu ne oldu?

...

Göstermelik lisans çıkarılması elbette kabul edilemez. Söz konusu illerin aktif lisanslı sporcularına baktığımız zaman arada çok büyük fark var.

Kocaeli bir ilk idi. TSF nin, Spor İl müdülüğünün, Belediyenin ve Milli Eğitimin eşgüdümüyle bir proje vardı. İlk iki yıl velilerin de bilgilendirilmesi ile yapıldı bu uygulama. Sadece satranç için değil, beraberinde bisiklet ve masa tenisi gibi branşları da kapsadı. Projede okulların öğrencilerine takım ve kitap dağıtımının yanısıra okul takımları arası satranç il ve ilçe birincilkleri de düzenlendi. Bu 3 yıl sürdü. Katılan her ilk okul 1. sınıf öğrencisine takım ve kitap seti verildi ücretsiz.

Ayrıca tüm branşların dereceye giren tüm okul ve öğrencileirne de ödülleri ayrıca prıje kapsamında düzenlenen yemekli gecede sunuldu. Çok büyük bir rağbet vardı. Tüm bu yarışmalar için lisans çıkarılması gerekli idi. Zaten proje, belediyenin bazı branşlardaki alt yapı seçmelerine kaynak teşkil etmesi içindi.

Ve ayrıca ilçelerde de satranç mekezleri açıldı. Şu anda sadece belediyenin merkez de en az 8-10 aktif merkezi var. İlçelerde de  ayrıca...

Kocaeli için bu proje 3 yıl içinde sayısal olarak alt yapıya bence gereğinden çok sayıda sporcu da sundu.

Hatta bir ilk okulumuza KASPAROV da geldi. Takım dağıtma bu okuldan başladı. Adını hatırlamıyorum.

Belediyenin okullar ligi geçen sene yapılamadı.

Bu yıl bekliyoruz.

Kocaeli de çıkarılan sporcu lsansı sayısına yansımayan bir katılım var. Bundan 10 sene önce ortalama 50-60

olan küçükler turnuvaları, 400 den aşağı inmiyor.

Aktif lisanslı sporcular sanırım vize yenileme tarihinden itibaren güncel sayılara ulaşıyor. Yani sistemdeki sayılarda henüz lisansının vizesini yenilemeyen binlerce sporcu da var.

Bu sayılar yanıltmasın .
- MATRANÇ -
Ara
Fatih Atakişi'nin kimliği reklam amacıyla kullanılmıştır.Şu anda aklıma gelen neden budur.Fatih Atakişi adına başka yasal işlemler yapılmış olsa ne olur?İyice düşünmek gereklidir.
Gereksiz ve gerçeğe uymayan sayıda lisans bulunması ne getiriyor?Ne götürüyor?Araştırmak gereklidir.
Siz konuyu açtınız.Ben de bir başka gerçeği hatırladım.Lisans çıkarılmasında doktor muayenesi yapılması koşulu neden kaldırıldı?Bu şekilde hangi kolaylıklar ortaya çıkmış oldu?Bu değişikliği yapanlar bazı olayları basite indirgeyerek düşünen kimselerdir.Basit düşünmek nasıl olur?"Satranç Beden sporu olmadığından fizik muayene gerekli değildir"şeklinde düşünenler yanlış düşünüyorlar.Beden sporu yapılmasına engel olan durumlar var.Bunların çoğu Satranç için önemsiz sayılabilir.Ama Sağlık Kurulu yine de üzerinde düşünmelidir.Bir örnek vereceğim:Henüz doktor muayenesi koşulunun zorunlu olduğu bir tarihde(2001?) bir arkadaşımız kalp krizi geçirdi.Birkaç gün sonra lisansı doktor onayı için bana getirildi.Bu arkadaşımızın 2-3 ay yarışmalara katılması sakıncalıydı.Ama iyileştikten sonra katılması mümkün olabilirdi.
Satranç için ilk defa lisans çıkarılırken ve daha sonra 10 yıl ara ile doktor muayenesi yapılmalıdır.Beden sporlarında ise her yıl yapılmalıdır.
Bu şekilde düşünmek aynı zamanda sorumlulukları paylaşmak anlamına gelir.Aksi halde beklenmedik her üzücü olayda Federasyon eleştirilecektir.Ne yazık ki 2002-2004 döneminde yeni statü ve tüzükler hazırlanırken muhalefet olarak sesimizi duyuramadık.2004 de beni 10 dakika bile konuşturmadılar.Şimdi ise alışılagelmiş uygulamaları değiştirmek ve yararlı yenilikler yapmak çok fazla zaman alacaktır.
Ateş Ülker
Ara
[color=#0070c0][size=large][font=Segoe Print]Ülkemizde sporcu lisansları özellikle amatör kategorideki spor dallarında çok sıradan kontroller ile bazen de hiç kontrol bile yapılmadan çıkarılmaktadır. Hepsi için değil ama çok büyük bir çoğunluğu da böyle ne yazık ki.[/font][/size][/color]
[color=#0070c0][size=large][font=Segoe Print]Tamamen kas gücüne dayalı spor dallarında bile. durum böyle ise...

[/font][/size][/color]

[color=#0070c0][size=large][font=Segoe Print]Geçen yıl okul sporlarında ilk kez lisans çıkaracağım bir sporcum için okul doktorumuzdan dikkatli bir tetkik yapmasını rica ettiğim bir öğrencim olmuştu. Hazırlık maçlarında yemyeşil bir yüz ile rakibinin karşısında psikolojik baskıdan eziliyordu. Kontrol sonunda ailesinin bile habersiz olduğu kalp ritim bozukluğu çıktı. Tedavi altına alındı. Satranç oynamıyor artık.
[/font][/size][/color]

[color=#0070c0][size=large][font=Segoe Print]Sportif etkinliklerde ve özellikle sonuca yönelik rekabetçi mücadelelerde sağlık kontrollerinin yapılması gereklidir. Sporcunun ya da yakınının beyanına bırakmak sorumluluktan kurtarmaz.[/font][/size][/color]
[color=#0070c0][size=large][font=Segoe Print]
Bu konuda da bağımsız olarak düzenlemeler yapılmalıdır.[/font][/size][/color]
- MATRANÇ -
Ara
[color=black][size=large][font=Calibri]Bundan üç ay kadar önce Satranç Lisansındaki bu problemi Facebook Sayfamda dile getirip Özgür Satranç Formu Facebook Sayfasında da paylaşmıştım. Paylaşım sayfada birkaç gün kalmıştı. Federasyonda görevli bir kardeşimizin “Bu konuda çalışmalar yapıyoruz bu paylaşımın kafalarda soru işareti bırakacaktır sizden bu paylaşımınızı kaldırmanızı rica ediyoruz.” Demesi üzerine ben de nasıl olsa çözüm üretilmek üzereymiş düşüncesiyle paylaşımı derhal kaldırdım.[/font][/size][/color]
[size=medium][font=Times New Roman][color=#000000] [/color][/font][/size]
[color=black][size=large][font=Calibri]Bir süre bekledikten sonra olumlu hiçbir girişim olmadığı duyumlarını almam üzerine Satranç Federasyonu’ndan Bilgi Edinme Kanunu kapsamında görüş talep ettim. Federasyon’un dilekçeme vermiş olduğu 17.09.2015 tarihli cevap yazısını EK A olarak görüş ve takdirlerinize sunuyorum.[/font][/size][/color]
[color=black][size=large][font=Calibri]Federasyon’un cevabının çok sıhhatli olmadığını düşünerek bu sefer de 20.09.2015 Tarihli Dilekçem ile Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Genel Müdürlüğü’nden görüş talep ettim. Dilekçem ve Spor Genel Müdürlüğü’nün cevabi yazısını da aynı sayfa içerisinde EK B olarak takdirlerinize sunuyorum.[/font][/size][/color]
[color=black][size=large][font=Calibri]Bu cevabın da sorularımın karşılığı olmaması ve henüz reşit olmayan yaştaki kızımın lisansının da veli olarak bilgim dışında vizelenmiş olması üzerine, yeni başvurum Bakanlık Hukuk Müşavirliğine suç duyurusu ve Bilgi Edinme Kanunu kapsamından yeniden yapılmıştır.  Bu hafta içerisinde dolacak olan hukuki cevap süresi içerisinde cevabı beklenmektedir.[/font][/size][/color]
[color=black][size=large][font=Calibri]Dilekçeler incelendiğinde konunun Kanun’da net olarak belirtilmiş olduğu görülecektir. Federasyonlar Özerk de olsa, Bağımsız da olsa hazırlayacakları yönerge, yönetmelik ve uygulama talimatları Kanuna aykırı olamaz.[/font][/size][/color]
[color=black][size=large][font=Calibri]İnşallah bir olumsuzluk yaşanmaz. Yaşandığı takdirde bu hatalı uygulamayı yapan Federasyon’dan hiç kimse bunun hesabını veremez.[/font][/size][/color]
[color=black][size=large][font=Calibri]Selam, saygı ve sevgilerimle.[/font][/size][/color]
[color=black][size=large][font=Calibri]Mustafa DÖRDÜNCÜ[/font][/size][/color]

Ek Dosyalar
.docx   B Spor Genel Müdürlüğü Lisans Bilgi Edinme ve Cevabı.docx (Dosya Boyutu: 17.12 KB / İndirme Sayısı: 17)
.docx   A Federasyon Bilgi Edinme Cevap.docx (Dosya Boyutu: 18.07 KB / İndirme Sayısı: 22)
Ara
Mustafa beyin ilettiği yazışmalar sözün bittiği yerdir."Satranç oyununda efor gerekli değildir.Satranç Federasyonu bağımsızdır.Bu 2 gerçek nedeniyle muayene olmaya,veliden izin almaya gerek yoktur."şeklinde basit duruma getirilmiş anlayış kendine göre bir çıkış yolu bulmuştur.Bu anlayışın sağlıklı olmadığını anlatmak çok uzun zaman alacaktır.Çünkü Mustafa bey gibi az sayıda kişinin gösterdiği çabalarla bu iş olmaz.Uzun yıllar bu uygulama değişmeyecektir.Günün birinde işler ters giderse o zaman belki farklı düşünmek gerektiğini kabul edenler ortaya çıkacaktır.Ama biz işlerin ters gitmesini istemiyoruz.Kimse zarar görmesin!Kimse mağdur olmasın!
Nasılsa bu konuda fazla görüş bildiren olmayacağını bildiğim için şunu hatırlatırım:Eğer bir veli kendisinden izin alınmadan çocuğu için lisans çıkarıldığını öne sürerse o lisansı çıkaranlar mahkemede açılacak davada suçlu duruma düşerler.Bu meselenin çözümünü ben yıllardır gösteriyorum!Veliden mutlaka izin alınmış olmalıdır!İlk defa çıkarılan lisans için bir doktor muayenesi yapılmalıdır.Daha sonra Satranç için her sene muayene yapılmasına gerek yoktur!
Ateş Ülker
Ara
Bu başlıktaki konu lisansın nasıl çıkartıldığı ya da nasıl çıkartılmasının gerektiği şeklinde algılanmış.
Doktor kontrolü ya da usul ile ilgili diğer teknik yöntemler başka bir alanda tartışılmalı.

Ortaya iki sorum olacak;

http://istanbul.gsb.gov.tr/Public/Edit/i...duyuru.doc
Bu ne işe yarıyor?
http://www.mevzuat.gov.tr/Metin.Aspx?Mev...atIliski=0
34.Madde nasıl çalışıyor?
Bilgi sahibi olmak isterim. Bilgim olursa ardından yorum yapmayı da düşünebilirim.

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi