Satranç lisansı konusunda aklıma bir fikir geldi!
Ben, en son lisansımı alırken benden hiç bir imza istenmedi. Kimse de satranç bilip bilmediğimi sormadı. (Gerçi beni tanıyorlardı orası ayrı ama yine de hiç sorulmuyor kimseye).

Ha keza buradaki güncel diğer başlıkta "bazı kulüplerin haksız miktarda istatistik kazanımı" tartışılmaktadır. Ve bu yalan-yanlış istatistiksel göstergeler ülkemiz satrancının istikbal planlamasına büyük bir darbe vurmaktadır arkadaşlar. Zira bunun gibi dezenformasyonlar sebebiyle ülkemizdeki satrancın genel durumunu asla göremeyecek bir duruma gelebiliriz. Bu işin en baştaki zararı budur. 

Bu yüzden bence; bir insanın satranç lisansı edinebilmesi için 3 kural olsun.  

1. Lisans talebi için, lisans almak isteyen kişi tarafından imza atılması şart olmalı.
2. Lisans vermek için, bir ilde 1 kişi, büyük illerde ise en fazla 3-5 kişi yetkilendirilmelidir.
3. Lisans almak isteyen satranççı, orada bulunacak bir satranç tahtasında en az üç tane kurallı hamle yapıp bunu yetkililere göstermelidir.

Nasıl olur arkadaşlar? Bunlar ya da bunlara benzer kurallar olmalı mıdır sizce? Federasyona önerilebilir mi?
Ara
(12-10-2015, 18:54)love supreme Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Nasıl olur arkadaşlar? Bunlar ya da bunlara benzer kurallar olmalı mıdır sizce? Federasyona önerilebilir mi?

Hollanda'da yıllık satranç lisans vize ücreti 35 EURO, ilk giriş 10 EURO, dilerseniz ömürlük vize 500 EURO.
Avustralya'da 50 AUD (Avustralya Doları).
Amerika'da 34 USD.
Fransa'da 150 EURO. (Boooouv!!)
Çekoslovakya'da dört yıl kadar öncesinde 500 CZK (yaklaşık 30 EURO) (Bu zorunlu kulüp ücretiymiş ve federasyon ücreti dahilmiş)
İngiltere'de 60 STERLİN yıllık kulüp+federasyon.
Bizdeki durum (yanlışım yoksa) 16 yaş altı ücret yok. 16+ olanlar için 20 TL yani 7 USD.

Bu bilgiler ışığında ben başka bir öneri getireyim:
-"Lisans vizeleri ortalamayı bulsun ve 100 TL olsun !!! Smile Böylece fakirler turnuvalara girmez sorun da kalmaz."

Şaka bir kenara, ıslak imza, e-devlet şifresi, elektronik imza, mobil imza, sms onayı bilmem ne, bir sürü teknik yol yöntem konuşulabilir.
[color=#ff3333]Ülkemizde lisans bu kadar bedava iken çok sayıda lisanslı sporcu olması belli ki birileri tarafından önemsenen bir konu.[/color]
[color=#ff3333]Mutlaka bir şeyleri etkiliyor olmalı. Asıl soru bu? Nedir bu şey?[/color]
Aklıma bir şeyler geliyor ama bilgi olmadan fikir olmaz. Susmak daha hayırlıdır. Bilgisi olan varsa ve paylaşırsa sevinirim.

Selamlar.
Abdulkadir Bener
16 yaş altı lisanstan para alınmaması ile ilgili Bakanlığın bir yazısı olduğunu biliyorum ve şu an hiç bir federasyon 16 yaş altı lisanstan para alamıyor. Dolayısıyla bu konuda Federasyon yönetimini aşan bir konu.
Öğrencilere ise velisinin izni olmadan lisans verilmesi sözkonusu olmamalı. Zaten okullar bu konuda çok hassas davranıyorlar. En ufak bir geziye giderken bile aileden izin alan okul, çocuğun geleceği açısından önem arzedebilecek böyle bir konuda izin vermeyeceklerini düşünüyorum. Zaten okul, öğrencinin bilgisini ailesinin izni olmadan dışarı verirse de suç işler.
Ama bu konunun ben de detaylı olarak tartışılması ve iyi bir çözüme ulaştırılması gerektiğini düşüyorum.
Ara
[color=#002060][size=large][font=Segoe Print]Sıradan ve kolay lisans çıkarmak, sporcu sağlığı ve spor etiğinin işlerliği açılarından sorun teşkil ediyorsa tüm sporcular için lisan çıkarma aşamasında  teknik düzenlemeler yapılmalıdır. Bu düzenlemeler GSGM tarafından belirlenen esaslara göre ve tüm dallar için geçerli olmalıdır. Bu durum özerk de olsa federasyonların takdirine bırakılmamalıdır. Devletin spor politikası gereği temel fikir olarak tüm vatandaşalar sağlık için spor yapmalıdır. Ancak yaptığı spor resmiyet teşkil ettiği andan itibaren de mutlaka rekabetçi ortama uygunluğu aranmalıdır. Görme özürlülerin trafikte araba kullanamamaları gibi…[/font][/size][/color]
[color=#002060][size=large][font=Segoe Print]Ülkemizde böyle bir durum şu anda yok.
[/font][/size][/color]

[color=#002060][size=large][font=Segoe Print]BENİM ÖNERİLERİM ÖZELLİKLE SATRANÇ İÇİN OLACAK.
[/font][/size][/color]

[color=#002060][size=large][font=Segoe Print]1-Lisans çıkarma 9-10 yaşından sonra yapılabilir.[/font][/size][/color]
[color=#002060][size=large][font=Segoe Print]2- Sporcu teknik olarak yarışma aşamasına gelmeden lisans çıkarılmasının anlamı yoktur.[/font][/size][/color]
[color=#002060][size=large][font=Segoe Print]3- Ancak, bu durumun belli istisnaları olacaktır. Örneğin, 7-8 yaşlarındaki üstün yetenekli sporcuların ancak ve ancak en az 2. Kademe antrenör (bu kademede ısrarcı değilim,3. Kademe de olabilir) ya da eğitim aldığı satranç merkezi-kulübü antrenörlerince yeterli bulunmadan ve oluşturulacak standart ölçütlerden geçmeden lisans çıkarılması ülkemiz sportif satranç kalitesi açısından uygun değildir.[/font][/size][/color]
[color=#002060][size=large][font=Segoe Print]4- Bu durum için TSF nin bağımsız düzenlemeler yapabileceğini düşünüyorum.[/font][/size][/color]
[color=#002060][size=large][font=Segoe Print]5- Henüz lisans çıkarma aşamasına gelmemiş küçük sporcuların düzenlenecek şenlik-şölen turnuvalarında etkinlik düzeyinde (yarışma ve ödül baskısı olmadan) adı “festival” olan turnuvalar yapılabilir.[/font][/size][/color]
[color=#002060][size=large][font=Segoe Print]6-Bu düzenlenen etkinlikler ile teşvik ortamı oluşur. Bu etkinliklerden belli sayılarda geçen sporculardan, antrenör ve ailesinin önerisiyle lisans çıkarılır.[/font][/size][/color]
[color=#002060][size=large][font=Segoe Print]7-Böylece lisans çıkarma aşamasından önce yeterli alt yapı eğitimini ve hazırlık etkinlik-turnuvalarını da yerini alır.[/font][/size][/color]
[color=#002060][size=large][font=Segoe Print]8- Bu uygulama ileride satranç bilen ve lisanslı, yarışmalarda yer almış ve satranç bilen antrenör adaylarını oluşturur.

Bu öneriler kurumsal yapıyı kalite açısından çok daha ileriye taşıyabilir.

Selam ve saygılarımla.
[/font][/size][/color]
- MATRANÇ -
Ara
Sayın taşan
Sadece 3 nolu maddeye küçük bir cevap veriyorum:
Tsf 1600-1700 ukd seviyesindeki kişilere 2. Kademe Antrenörlük kursu verdiriyor, yorumu size bırakıyorum.
Selamlar
Ara
(13-10-2015, 09:48)M.Aşkın TAŞAN Nickli Kullanıcıdan Alıntı: ...
...
...

[color=#002060][size=large][font=Segoe Print]BENİM ÖNERİLERİM ÖZELLİKLE SATRANÇ İÇİN OLACAK.
[/font][/size][/color]

[color=#002060][size=large][font=Segoe Print]1-Lisans çıkarma 9-10 yaşından sonra yapılabilir.[/font][/size][/color]
[color=#002060][size=large][font=Segoe Print]2- Sporcu teknik olarak yarışma aşamasına gelmeden lisans çıkarılmasının anlamı yoktur.[/font][/size][/color]
[color=#002060][size=large][font=Segoe Print]3- Ancak, bu durumun belli istisnaları olacaktır. Örneğin, 7-8 yaşlarındaki üstün yetenekli sporcuların ancak ve ancak en az 2. Kademe antrenör (bu kademede ısrarcı değilim,3. Kademe de olabilir) ya da eğitim aldığı satranç merkezi-kulübü antrenörlerince yeterli bulunmadan ve oluşturulacak standart ölçütlerden geçmeden lisans çıkarılması ülkemiz sportif satranç kalitesi açısından uygun değildir.[/font][/size][/color]
[color=#002060][size=large][font=Segoe Print]4- Bu durum için TSF nin bağımsız düzenlemeler yapabileceğini düşünüyorum.[/font][/size][/color]
[color=#002060][size=large][font=Segoe Print]5- Henüz lisans çıkarma aşamasına gelmemiş küçük sporcuların düzenlenecek şenlik-şölen turnuvalarında etkinlik düzeyinde (yarışma ve ödül baskısı olmadan) adı “festival” olan turnuvalar yapılabilir.[/font][/size][/color]
[color=#002060][size=large][font=Segoe Print]6-Bu düzenlenen etkinlikler ile teşvik ortamı oluşur. Bu etkinliklerden belli sayılarda geçen sporculardan, antrenör ve ailesinin önerisiyle lisans çıkarılır.[/font][/size][/color]
[color=#002060][size=large][font=Segoe Print]7-Böylece lisans çıkarma aşamasından önce yeterli alt yapı eğitimini ve hazırlık etkinlik-turnuvalarını da yerini alır.[/font][/size][/color]
[color=#002060][size=large][font=Segoe Print]8- Bu uygulama ileride satranç bilen ve lisanslı, yarışmalarda yer almış ve satranç bilen antrenör adaylarını oluşturur.
[/font][/size][/color]

Hocam, önerileriniz çok güzel, olgun ama maalesef kapsamlı. Bulunduğumuz bu aşamada kapsamlı olmak demek de maalesef iyi bir şey değil. Bir devrim, tanzimat ya da en azından bir ıslahat olacaksa bu iş en basit şekilde yani herkesin anlayıp, kabul edebileceği bir şekilde başlamalı diye düşünüyorum. 

Öncelikle oyuncu lisanslarını ele almak lazım, daha sonra da antrenörlük ve hakemlik lisanslarını.

Siz burada yüz metre ileride ne yapılması gerektiğini yazmış gibisiniz bence. Sekiz maddelik bir talimat öneriniz var. İnsanlara karmaşık ve zor gelebilir bu talimatlar. Kabul etmek istemeyebilirler. Ben ise on metre ilerisi için yapılması gerekenleri yazdığımı düşünüyorum. Benim istediğim basit ama aynı zamanda seçicidir. Diyorum ki; mesela size yetki verilecek ve sizinle kurallara uygun 3 hamlelik bir oyun oynayamayan hiç kimse sizden lisansı alamayacak. 

Herkes satranççı olabilmek için asgari olarak ne gerektiğini bilecek, "satranççıyım" diyebilmenin ufacık da olsa bir bedeli olacak, en azından şimdilik. 

Benim ileri sürdüğüm bu yeni şartlar az ve basit diye insanlarca en kısa zamanda ve en az sorunla kanıksanır ve uygulanır diye düşünüyorum.

Az yetkili + Islak imza + 3 hamle (5 de olur çok fark etmez)... Ya sahte imza atılırsa?
Bunu da düşündüm; yetkili eğer sahte imza atarsa tck ya göre bunu için birkaç yıl hapis cezası olması lazım. Smile  "Satranç için değmez böyle bir riske girmeye" diyeceklerdir.
Ara
(13-10-2015, 09:55)Miyazaki Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Sayın taşan
Tsf 1600-1700 ukd seviyesindeki kişilere 2. Kademe Antrenörlük kursu verdiriyor, yorumu size bırakıyorum.
Selamlar

Bunu biliyoruz değil mi sn. Miyazaki.
Son 2 seminerde almaya çaılştığımız önlemleri bildiğinizi sanıyorum.

Kısaca da açıklamak isterim.
Son eğiticilerin eğitimi seminerinde satranç bilmeyen 2. kademe antrenörler gördüm.
Sınavda 1-2 hamleleik matlarda zorlananlar...

Artık seminerlerde 3 aşamadan kontrolden geçiyorlar.
1- ilk gün hazırbulunuşluk sınavı,
2- Kendilerine verilen sunum konusu
3- son gün sınav.
Aslında daha da yönlendirici tedbirler getirdik.
Ancak geriye yönelik tespitleri yapıp yerine yeni yapıyı oturtmak zaman alacaktır.

Artık her antrenör görev alamıyor sn. miyazaki.
Antrenörler kendisini ortaya koyup yetersizlikleriye yüzleşiyorlar.
Son iki seminerde bunları gördük.
- MATRANÇ -
Ara
[color=#002060][size=large][font=Segoe Print] [/font][/size][/color]
[color=#002060][size=large][font=Segoe Print]Sn. love supreme,[/font][/size][/color]
[color=#002060][size=large][font=Segoe Print]1m. İlerisi için de yazsanız geleceği ilgilendirmez mi?
[/font][/size][/color]

[color=#002060][size=large][font=Segoe Print]Düzenleme yapılması halinde eskisi geçersiz olacaktır. Önemli olana aksamadan ve spor etiğine uygun gereklilikte düzenleme yapılması değil midir?[/font][/size][/color]
[color=#002060][size=large][font=Segoe Print]Siz de benim gibi ilk kez lisans çıkaracaklara küçük de olsa bir ölçüt getirmişsiniz,
Diyorsunuz ki üç hamlelik kurallara uygun bir oyun…[/font][/size][/color]

[color=#002060][size=large][font=Segoe Print]Peki ya sonrası?[/font][/size][/color]
[color=#002060][size=large][font=Segoe Print]Diyelim ki bu üç hamleyi gelişi güzel oynasınlar;[/font][/size][/color]
[color=#002060][size=large][font=Segoe Print] 1) h3-h5  2) h4-a6   3) Kh3-Ka7...[/font][/size][/color]
[color=#002060][size=large][font=Segoe Print] [/font][/size][/color]
[color=#002060][size=large][font=Segoe Print]Şimdi bu adaylara lisans verelim mi?[/font][/size][/color]
[color=#002060][size=large][font=Segoe Print]Belki olabilir.
[/font][/size][/color]

[color=#002060][size=large][font=Segoe Print]Ama benim önerimde dikkat ederseniz resmi lisans öncesinde satranç eğitim merkezi ya da kulübünde , ehil insanlar aracılığıyla bir eğitim ve sonrasında da antrenör-aile önerisiyle lisans çıkarma süreci var.
Detaylar olabilir.
[/font][/size][/color]

[color=#002060][size=large][font=Segoe Print]Yazdığım bir talimatname değil, maddelediğim için öyle algılanmış olabilir.
[/font][/size][/color]

[color=#002060][size=large][font=Segoe Print]“Öncelikle oyuncu lisanslarını ele almak lazım, daha sonra da antrenörlük ve hakemlik lisanslarını.”
Demişsiniz.
[/font][/size][/color]

[color=#002060][size=large][font=Segoe Print]Çok güzel! Ben de bunu gelecek için düzenlemek istiyorum zaten.
[/font][/size][/color]

[color=#002060][size=large][font=Segoe Print]Oyuncu kökenli hakem ve oyuncu kökenli antrenör!!

[/font][/size][/color]

[color=#002060][size=large][font=Segoe Print]Bugün bunları pek göremediğim için bu düzenlemeleri öneriyorum.[/font][/size][/color]
[color=#002060][size=large][font=Segoe Print]Eksiklerimi yanlışlarımı dinlemek isterim.[/font][/size][/color]
[color=#002060][size=large][font=Segoe Print]SELAMLAR…[/font][/size][/color]
- MATRANÇ -
Ara
Sayın Aşkın Taşan Hocam, mesela şu öneriniz;

Yarışma aşaması nedir mesela? Seviyesi nedir? Şunu kastettiniz galiba, o zaman mantıklı. 

+ Taşların gidişi ve kurallı hamleler
+ rok ve kuralları 
+ empassant 
+ beraberlik durumları (pat/3 tekrar/anlaşma/hükmen/50 hamle) 
+ kazanç-kayıp durumları (şahmat/ terk/ hükmen/ceza) 

Bunları bilmek satrancı %95 oranında bilmek, turnuvalara katılabilmek anlamına gelebilir. Ama birisine bunları sormak, cevap almak  ne kadar zaman alacak? Bir ilde bir gün içinde 20 kişi lisans almak isteyebilir. Antrenör lisansları seminerinden daha zor bir gün olacak o zaman. Ki bunları üzerine bilinmesi gereken daha bir çok kural var. Çok sayıda yetkili lazım.
Çok sayıda insana lisans verme yetkisi doğru mudur, değil midir? Mesela?

Yani demek istediğim olabilmesi mümkün olan tedbirlerdir. Tedbirler ne için? Satrancın manipule edilmemesi için. "500.000 tl bastım, 20 bin lisans aldım, ülkedeki en büyük kulüp benimkidir" dememesi için birilerinin. Tedbir bunun içindir. Bu konuda hemfikiriz zaten. Sorun yok. Bize hızlı bir ayıklama yöntemi lazım.

Evet yukarıda sn. abdulkadirbener aklın yolu bir diye güzel bir işaret göstermiş yurt dışından. Belki bunları tartışmaya hiç gerek yok. Kim ne kadar biliyor diye kafa yormayalım yani. "100 tlsi olmayan insan satranç oynamasın" diye kestirip de atabiliriz. Kimse de bir şey demez. Ama, ama o zaman hakkaniyet ne olacak diye sonradan düşüneceğiz. Düşünmeliyiz de zaten. 

50 TL mi olsa acaba?  Smile
Ara
[color=#0070c0][size=large][font=Segoe Print]Seviyenin belirlenmesi antrenörü ya da eğitim aldığı kurumca yapılamaz mı?[/font][/size][/color]
[color=#0070c0][size=large][font=Segoe Print]Bunda ne gibi bir sakınca olabilir ki?
[/font][/size][/color]

[color=#0070c0][size=large][font=Segoe Print]Doğru yetkilendirilme yapılır ve il temsilciliğinin gözleminde ve kontrolünde olur.
[/font][/size][/color]

[color=#0070c0][size=large][font=Segoe Print]Bu durum elektronik ortamda da yapılabilir. Yeter ki istenen belgeler tam olsun.[/font][/size][/color]
[color=#0070c0][size=large][font=Segoe Print]Lisans bedeli konusunda bir rakam yok aklımda, ama önce kriterleri de belirlenebilir.[/font][/size][/color]
[color=#0070c0][size=large][font=Segoe Print]16 yaş altı şimdiki gibi olabilir, ya da daha düşük ücretli…[/font][/size][/color]
- MATRANÇ -
Ara
yine mesela 

[color=#002060][size=large][font=Segoe Print]...ehil insanlar aracılığıyla bir eğitim ve sonrasında da antrenör-aile önerisiyle lisans çıkarma süreci var.[/font][/size][/color]

demişsiniz. Lisans konusu sadece 18 yaş altını ilgilendiren bir sorun değil. Çocuklar için de yetki durumu da düşünülmeli tabi ki, orası önemli.

Bir de en önemlisi; bu lisans verme işi kaç kişinin yetkisi dahilinde olmalı sizce? Ben sayının bayağı bir azaltılması taraftarıyım.

--CEVAPLANDI TEŞEKKÜR EDERİM---
Ara
[color=#002060][size=large][font=Segoe Print]Lisans verme işi il temsilciliğine verilebilir.[/font][/size][/color]
[color=#002060][size=large][font=Segoe Print]İl kurullarının altında bir komisyon kurulur. Bu komisyon yasal lisans çıkarmakla görevlendirilip yetkilendirilir. Kontrol elbette TSF de olmalıdır.[/font][/size][/color]

[color=#002060][size=large][font=Segoe Print]Ücretlendirilebilir, makul bir pay il temsilciliği bütçesine bırakılır. Gelirler TSF tarafından kontrol edilir.
[/font][/size][/color]

[color=#002060][size=large][font=Segoe Print]Benim getirdiğim genel tablodur, detaylarını hazırlamadım.[/font][/size][/color]
[color=#002060][size=large][font=Segoe Print]Ama genel mantığım içinde şunu söylüyorum;[/font][/size][/color]
[color=#002060][size=large][font=Segoe Print]Yaşı kaç olursa olsun lisans aşamasından önce mümkünse bir eğitim ve belli kriterlere uygun ölçmenin yapılmasından sonra lisansın çıkarılma noktasına gelmesidir.
[/font][/size][/color]

[color=#002060][size=large][font=Segoe Print]Şu olabilir mi?[/font][/size][/color]
[color=#002060][size=large][font=Segoe Print]Aday temel eğitimini belli bir kurumdan; satranç merkezinden, kulüpten ya da ehil bir antrenörden aldıktan sonra resmi bir beyan ile il temsilciliğinden lisans çıkarabilmelidir.
[/font][/size][/color]

[color=#002060][size=large][font=Segoe Print]Dikkat edilirse lisans aşamasından önce en az bir kişi ya da kurum önermesi vardır. Yani yeterliliğinin arkasında sorumluluk alabilecek birisi. Sıradan lisans çıkarmayı engellemek için.
[/font][/size][/color]

[color=#002060][size=large][font=Segoe Print]Ancak adayın kişi ya da kurumdan eğitim almadan lisans çıkarma taleplerinde ise sizin önerinize benzeyen küçük bir ölçütten geçmesi olabilir.
[/font][/size][/color]

[color=#002060][size=large][font=Segoe Print]Örneğin ELO turnuvası gibi küçük bir ölçme turnuva olabilir. Bunun için belli dönemleri beklemek gerekebilir. O açıdan uygun olmaz.

[/font][/size][/color]

[color=#002060][size=large][font=Segoe Print]Ama tüm bu önerilerin dışında isteyen herkesin lisans çıkarılmasının önünü açmak yönünde bir karar varsa o zaman mutlaka SAĞLIK KONTROLÜ de olmalı diyorum.[/font][/size][/color]
- MATRANÇ -
Ara
(13-10-2015, 11:42)M.Aşkın TAŞAN Nickli Kullanıcıdan Alıntı:
Selamlar

Son eğiticilerin eğitimi seminerinde satranç bilmeyen 2. kademe antrenörler gördüm.

3- son gün sınav.
Ancak geriye yönelik tespitleri yapıp yerine yeni yapıyı oturtmak zaman alacaktır.

Ben 2 kademe kursunu veren antrenör seviyesinden bahsettim, yanlış anladınız.
2-3 yıl öncesi Trabzonda verilen 2.Kademe antrenörlük kursunu kim vermiş?
Kurs kağıtlarını bir inceleyin. (Ben inceleyip kurs iptalini talep etmiştim)
22 kursiyerin tamamına 2.kademe belgesi verilmiş.
Satrançla alakalı tüm işlerde fiyaskoya imza atan TSF de,sizlerin idealist düşüncelerinizin ne kadar yer bulacağını tahmin edemiyorum.

Selamlar.
Ara
[size=large]Daha eskiyi hatırlayalım. İl temsilciliği lisans işlerinin altında eziliyordu. Büyük kitlelerin talebinden sonra elektronik ortamda bir yol bulundu. İsteyen kendisi çıkarmaya başladı.[/size]

[size=large]Benim önerimde şekil olarak bir farklılık yok. Elektornik ortam yine kullanılmalıdır. Ama içerik olarak sportif ve etik gerekçelere dayanan belgeler ile zenginleştirilmelidir. SAĞLIK KONTROLÜ GİBİ !![/size]

[size=large]Bir lisans çıkarma işleminin arkasında elbette yeteri kadar personel olmalıdır. Ama lisans çıkarmayı ek bir görev olarak diğer görevlerin arasında da kullanabilirsiniz.[/size]

[size=large]O zaman iş mesleki çalışmaya gider ki hukuksal düzenlemeler gerekir. Sizin 100m. den kastınız bu sanırım.[/size]

[size=large]Antrenörlük eğer ülkemizde bir meslek ise satranç da bu meslek kollarında yerini albilir.[/size]

[size=large]Antrenörlüğünden hakemliğine, sporcusundan yöneticisine kadar tüm bu işler belli bir meslek icrası içindedir.[/size]

[size=large]Ama ne yazık ki şu anda bunu göremiyoruz ve bunun için beyin fırtınası yapmaya çalışıyoruz.[/size]

[size=large]Ben, TSF bağımsız olarak belli düzenlemeler yapmalıdır diyorum.[/size]
- MATRANÇ -
Ara
(13-10-2015, 14:07)M.Aşkın TAŞAN Nickli Kullanıcıdan Alıntı: [color=#002060][size=large][font=Segoe Print]...
...
[/font][/size][/color]

[color=#002060][size=large][font=Segoe Print]Ama tüm bu önerilerin dışında isteyen herkesin lisans çıkarılmasının önünü açmak yönünde bir karar varsa o zaman mutlaka SAĞLIK KONTROLÜ de olmalı diyorum.[/font][/size][/color]

Hocam güzel bir konuya değindik. 

Satrançta SAĞLIK KONTROLÜ nedir? Ben anlayamadım bunca senedir. İnşallah şimdi öğrenirim. Nedir bu kontrol hocam? Ve nasıl yapılmalıdır?
Ara
(13-10-2015, 14:17)Miyazaki Nickli Kullanıcıdan Alıntı:
(13-10-2015, 11:42)M.Aşkın TAŞAN Nickli Kullanıcıdan Alıntı:
Selamlar

3- son gün sınav.

Ben 2 kademe kursunu veren antrenör seviyesinden bahsettim, yanlış anladınız.
2-3 yıl öncesi Trabzonda verilen 2.Kademe antrenörlük kursunu kim vermiş?
Kurs kağıtlarını bir inceleyin. (Ben inceleyip kurs iptalini talep etmiştim)
22 kursiyerin tamamına 2.kademe belgesi verilmiş.
Satrançla alakalı tüm işlerde fiyaskoya imza atan TSF de,sizlerin idealist düşüncelerinizin ne kadar yer bulacağını tahmin edemiyorum.

Selamlar.

[size=x-large]Verdiğiniz örnek doğrudur.
Bizler 6.02.2015 tarihinden itibaren EĞİTİCİLERİN EĞİTİMİ  kurslarında yepyeni bir uygulamayı getirmeye çalışıyoruz. 06.02.2015  MANAVGAT ta birlikteydik. Çanakkale de siz yoktunuz.

Bu seminerlerde tüm kurs açacak eğitimciler yeniden bir havuza alınarak, gerek kursu veriş şekilleri ve gerekse de o an içinde oldukları yeterlilik aşamaları  gözlemden geçti. Son ÇANAKKALE 10-20 AĞUSTOS 2015 daha da geliştitlmiş idi.

Orada bizlerden çok, adayların sunumuna yol açtık. Hep eğitimci merkezli yapılıyordu bu seminerler.

Artık aday merkezli olmaya başladı.

Orada her bir katılımcı diğer her bir katılımcının sunumunu izledi. Yani döner sistem sunum yapıldı. Yetersizlikler ortaya çıktı. Çok yeterli adayları da orada zevkle izledik. Bu bir küçük adımdır Yakup Hocam.

Artık her antrenör kurs açamıyor dediğim zaman sizi yanlış anlamadım.

Doğru söylüyorsunuz. Geçmişte belli bölgelerde 1-2 günde biten kurslar tespit ettik. 2-3 yılda otomatiğe bağlı hep aynı kişilerin 60-70 kurs verdiğini biliyoruz.

Plan ve programdan yoksun kurslar, cevap anahtarsız sınav kağıtları gördük. Tüm bunlar için yeniden düzenlemeler getirdik.

Talep edilen kurslar için artık görevlendirilecek antrenörlerde ;
1- Seminer performansı,
2- Mesleki tecrübe ve yeterlilik,
3- Kurs merkezine olan coğrafi yakınlık...

gibi kriterlerden sonra görevlendirme atama-önerisini getirdik. Yaklaşık olarak son 110-120 atama bu şekilde yapıldı.

Eski sıkıntılarınızı biliyorum. Ben de yaşadım. Ama ayrılmak durumundayım. İlerisi için hiç bir düşüncem yok. Rahat olun!

Fakat yeni bir yapılanma ile kurulan sistem gelişerek ilerleyecektir.

selamlar.[/size]
- MATRANÇ -
Ara
Sanırım anlaşamadık.
Ben 2 kademe belgesini veren kurs eğitimcisinden bahsettim.
selamlar.
Ara
... düzeltme
Ara
(13-10-2015, 21:29)H Mustafa Demir Nickli Kullanıcıdan Alıntı: [color=#002060][size=large][font=Segoe Print]Dikkat edilirse lisans aşamasından önce en az bir kişi ya da kurum önermesi vardır. Yani yeterliliğinin arkasında sorumluluk alabilecek birisi. Sıradan lisans çıkarmayı engellemek için.[/font][/size][/color]

[color=#002060][size=large][font=Segoe Print]hocam kurs işleri bildiğiniz üzere biraz maddi getiri işi. bir kulup bir genci önermese, ailesi ısrar etse. sonraki öteki kulup siz bize gelin biz öneriyi yaparız derse ne olacak? velev ki bu kişi denildiği gibi öneri ile bir kişiye basvuracak olsa ve orada birisinin önerisi ile gittiğinde reddedilse bir de üstüne kavga çıkar. işte orası bilmiyor da satrancı sen mi biliyorsun diye. [/font][/size][/color]

[color=#002060][size=large][font=Segoe Print]ayrıca bir kişinin lisans çıkarması demek ben o sporu yapmak istiyorum demek. siz bir kişiyi sınav yaparak lisans çıkarmasını engelleyemezsiniz. beğenin ya da beğenmeyin, lisans çıkarma demek bu sporu yapmak demektir. sadece tek sorun bu konuda tartışılan, kişinin ya ailesinin bilgisi olmadan lisans çıkartılmasıdır.[/font][/size][/color]
Ara
(13-10-2015, 20:06)Miyazaki Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Sanırım anlaşamadık.
Ben 2 kademe belgesini veren kurs eğitimcisinden bahsettim.
selamlar.

Ben de o kişinin katıldığı eğiticilerin eğitimi seminerinden bahsettim.

Bu kişilerin hangi konuları hangi planlamayla ne şekilde anlatması gereğinden ve bu konuda yapılan yeni düzenlemelerden bahsediyorum.
Yani yeni bir yapılanmadan...

Ayrıca yeni seminerlerde hangi eğitimcilerin yeterli hangilerinin yetersiz olduğu sadece bizlerin değil tüm seminere katılan eğitimciler tarafından gözlenmeye başladığını da anlattım.

Ama geçmişe yönelik düzeltilmesi gereken çok şey vardır. Buna katılırım.
Düzenleme gereklidir.
Bunun için de yasal düzenleme gerekir.
Şimdi birileri işi yokuşa sürdüğümüzü ya da zeytinyağı gibi sıyrılamaya çalıştığımız söyleyebilir. Buna alışkınız. Ama tüm bunların yapılmadığı-yapılamadığı durumlarda da, olabildiğince çeki düzen vermeye çalışmak  gerekir ki bizler de bunu yapmaya çalıştık.
- MATRANÇ -
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi