Satranç lisansı konusunda aklıma bir fikir geldi!
(13-10-2015, 21:31)H Mustafa Demir Nickli Kullanıcıdan Alıntı:
(13-10-2015, 21:29)H Mustafa Demir Nickli Kullanıcıdan Alıntı: [color=#002060][size=large][font=Segoe Print]hocam kurs işleri bildiğiniz üzere biraz maddi getiri işi. bir kulup bir genci önermese, ailesi ısrar etse. sonraki öteki kulup siz bize gelin biz öneriyi yaparız derse ne olacak? velev ki bu kişi denildiği gibi öneri ile bir kişiye basvuracak olsa ve orada birisinin önerisi ile gittiğinde reddedilse bir de üstüne kavga çıkar. işte orası bilmiyor da satrancı sen mi biliyorsun diye. [/font][/size][/color]

Evet olabilir tabi.
Ama en azından hangi aşamadaki sporcu için, kim öneride bulunmuş ortaya çıkar. Bu bir sorumluluk işidir.
Ya da bugünkünden daha kötü olur mu?

Diyelim ki sizin örnekte toplam %40 lisans çıksın. Ya da %60...
Hiç olmazsa geri kalanları bir disiplin altına almış olmaz mısınız?

Lisans önerilerine patent getirip kulüpler-merkezler arası kaliteyi de sorgulatmış olmaz mısınız topluma?
Hangi kulüplerin para için, hangi kulüplerin kalite için çalıştıkları konusunda bir görüş oluşmaz mı toplumda?

Sonra bunu kişi bazına indirgerseniz antrenörler arasında da belli bir kalite standartı getirmez mi?

Bunlar kolay gibi gözükmüyor, ama getireceği sonuçlara değmez mi?
- MATRANÇ -
Ara
Lisans ile ilgili sorular var.Kursların düzeyi ile ilgili şikayet ve sorular var.Konular biraz birbirine karışıyor.Daha iyi anlaşılır hale getirmeye çalışalım!Ben love supreme'nin "Satranç için sağlık kontrolü nedir?veya nasıl yapılmalıdır?"sorusuna mesleğimi ilgilendirdiği için yanıt verebilirim.Beden sporları alanında sporcunun bazı sporları yapmasına izin verilmeyen bazı hastalıklar var.Satranç beden sporu değildir.Görünüşte fizik zorlanma da yoktur.Ama Satranç da bir spor dalıdır.Çünkü Spor ile ortak özellikleri vardır.Bazı hastalıklar Satranç sporcusunun yarışmaya katılmasına engel olabilir.Kısa zamanda iyileşen basit hastalıklar lisans çıkarılması için engel olmaz.Ama uzun süren ciddi hastalıklar Satranç sporcusunun Satranç yarışmalarına katılmasına engel olabilir.Pratik yaşamda pek görmediğimiz abartılı örnekler vereceğim.Örneğin başkalarına zarar verecek şekilde ağır akıl hastalığı olan bir kimseye lisans çıkaralım mı?Veya bulaşıcı hastalığı olduğunu bildiğimiz ve düzenli ilaç kullanmamakta ısrar eden bir kimseyi yarışmalarda oynatalım mı?Bu kişi karşı karşıya oturduğunuz zaman size hastalığı bulaştıracaktır.Başka bir örnek göstereceğim veya soru soracağım:Ağır Kalp yetersizliği turnuvaya katılabilir mi?Akut Myokard İnfarktüsü hastaneden çıkarıldığı gün turnuvaya katılabilir mi?Bunlar abartılı örneklerdir.Ben sadece son örnekle karşılaştım.Ve o arkadaşımızın lisansı biraz zaman geçtikten sonra çıkarmasını tavsiye ettim.Çünkü eskiden doktor muayenesi koşulu vardı.Çoğu zaman muayene yapılmıyordu.Esasen yapılmalıdır.Doktorun kişi ile konuşması da muayenenin bir parçasıdır.Muayene şartı olsa zararı mı yararı mı daha çok olur?Satranç için her sene muayene yapılmasına gerek olmayabilir.Ama hiç olmaması da doğru değildir.Yarın bir küçük sporcumuzda beklenmedik bir rahatsızlık ortaya çıkabilir.Sorumlulukları paylaşmak herkesin yükünü azaltır.Ama Federasyon için öncelikli olan daha çok sayıda kişinin hiç zorluk olmaksızın lisans çıkarabilmesidir.Onun için sizin "3 hamle yapabilen lisans çıkarabilsin"gibi düşündüğünüz kuralları asla uygulamaz.Lütfen kabul ettiremeyeceğiniz kuralın peşinde koşmayın!Büyük yanlışlar görüyorsanız onları düzeltmeye çalışın!
Ateş Ülker
Ara
Sayın Taşan

Burada bahsettiğim ve sizin cevaplamaya çalıştığınız konuda çabalarınız var bunu takdir ediyorum.

Esas konu ; O kurs hakkında antrenörler kurulu başkanı ve AYGEG üyesi maaşlı TSF elemanı iken yazdığım inceleme rapor-dilekçe sine kayıtsız kalan TSF yönetimidir.

Benim çabalarım havada kaldı umarım sizin ya da başkalarınınkiler böyle olmaz.

Hala, sadece düşüncemin çok küçük bir kısmında "umarım" diyebiliyorum Smile

Düşüncemin geri kalanında bu yönetimden hiç umudum yok.

Satranç sevgisizlikleri benim gözümde tescillidir, ayrıca lisanstan bahsetmişken :

Tsf yönetim kurulu üyelerinin kaçının lisansı var? 

Lisanslarının olma zorunlulukları elbette yoktur ama bu sevgi veya nezaket meselesidir, değil mi?? Cool

Selamlar.
Ara
Sn. Ateş Ülker hocam verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Ben bugüne kadar sadece "akli malül" hastalığının sağlık yönünden engel olacağını düşünmüştüm. Diğerleri hiç aklıma gelmemişti. Öğrenmiş oldum.

Önerdiğim 3 hamle konusuna da değinmişsiniz. Böyle bir fikir geliştirmemin sebebi doğrusunu söylemek gerekirse; bir diğer başlıkta gün yüzüne çıkartılan "bir kulübün yirmi bin küsür oyuncuy sahip olması" idi. Ben de bunu satranca karşı bir hakaret ve Türk satrancı açısından önemli bir sorun olarak gördüm ve fikir ürettim. Çünkü ben her şeyden önce Türk satrancının gücünü bilebilmek adına istatistikleri önemsiyorum. Önemsenmelidir de bence. Benim bu istatistik konuları hakkında ayrıca yeni fikirlerim var, onları da ileride açıklamak isterim. Yani demek istediğim; 3-5 hamle kimsenin eline yapışmaz. Zor ve imkansız değil bence. 

[color=#333333][size=small]H Mustafa Demir Nickli Kullanıcıdan Alıntı: [/size][/color]
[color=#002060][size=large][font=Segoe Print]...[/font][/size][/color]
[color=#002060][size=large][font=Segoe Print]... ayrıca bir kişinin lisans çıkarması demek ben o sporu yapmak istiyorum demek. siz bir kişiyi sınav yaparak lisans çıkarmasını engelleyemezsiniz. beğenin ya da beğenmeyin, lisans çıkarma demek bu sporu yapmak demektir. sadece tek sorun bu konuda tartışılan, kişinin ya ailesinin bilgisi olmadan lisans çıkartılmasıdır.[/font][/size][/color]

Hocam şimdi ben bu durumu beğenmiyorum. Şimdi gidip hiç bir kimsenin her hangi bir onayını almadan FUTBOL oyuncusu lisansı alabilme durumumu beğenmiyorum. Yakışıksız buluyorum. Gerekirse lisansların amacının ve kimliğinin masaya yatırılmasına da olumlu bakıyorum.

Biz kağıtlardan önemliyiz, kağıtlar bizden değil.
Ara
Hocam şimdi ben bu durumu beğenmiyorum. Şimdi gidip hiç bir kimsenin her hangi bir onayını almadan FUTBOL oyuncusu lisansı alabilme durumumu beğenmiyorum. Yakışıksız buluyorum. Gerekirse lisansların amacının ve kimliğinin masaya yatırılmasına da olumlu bakıyorum.

Biz kağıtlardan önemliyiz, kağıtlar bizden değil.

anlaşamadık galiba veya bir karışıklık oldu. benim su an herhangi bir spor dalından lisans çıkarmam da engel var mı? (sağlıklı olduğumu ama o spor dalı için yetenekli olmadığımı varsayalım, hatta inanılmaz da beceriksiz olayım) bence yok, benim lisans çıkarıp çıkaramama kimse engel olmamalı. 

ama benden habersiz benim adıma kimse lisans çıkaramamalı. 

onaydan kasıt bir kişi ya da grubun evet bu çocuk satranç oynayabilir, turnuvalara katılabilir diye karar vermekse bence denilen şey çok yanlış.
Ara
Sn H Mustafa Demir; 

Ben zaten ilk lisans için kast etmiştim. Tarihte daha önce her hangi bir resmi turnuvaya katılmamış kişiler için söylemiştim. Ratingi de "0", (sıfır) olabilir, ancak bir atın nasıl gittiğini gösterebilmeli diyordum ek olarak. Bir şeylerin kıymeti olsun diye, yoksa baskı-totaliterlik diye değil.

Belki de siz haklısınız, isteyen istediği resmiyete sahip olsun. Çünkü biraz önce örnekleme-kıyaslama için TFF den futbol lisanslarını araştırdım. O talimatta kimseden topun ve kalenin ne olduğunu söylemesinin istenilmediğini gördüm. Demek ki lisans böyle bir şeymiş. Evet, kendisini hemen masadan kaldıralım. 

Ancak futbolda; satrançta istenenlere ek olarak (taahütname + nüfuz cüzdanı fotokopisi + 2 vesikalık fotoğraf) hususu var. Bir de TFF nin belirlediği ücret, TSF ninkinden bayağı bir yüksek.
Ara
Bir kulüp onbinlerce kişi adına nasıl lisans kaydı yapmış olabilir?
https://lisans.tsf.org.tr/online/main/istatistik

Bu garip görünüyor. Ama hatalı olamaz.
Zira çocukların bir kulüp adına lisans sahibi olabilmeleri için velilerinden yazılı izin gerekli.
Yetişkinler için de aynı durum geçerli.
Çocuklar bedavaya online lisans kaydı yapılabiliyor diye kulüp kafasına göre kayıt yapmış olamaz. Islak imzalı belge olmadan kulüp adına kayıt nasıl olabilir ki? Evrakta sahtecilik paraya dönüşmeyen hapis cezası gerektirir? Kim buna cesaret edebilir ki?

Yoksa ben yanlış mı biliyorum.
Bir kişinin bilgilerini bulabildiysem online olarak haberi olmadan bir kulüp adına lisans kaydı yapabilir miyim?
Bu nasıl mümkün olabilir?

Tartışılan şey şu değil mi: "Benim haberim olmadan adıma lisans kaydı nasıl açılır? Benim iznim olmadan lisans çıkarılamamalıdır!!"

Ben şöyle düşünüyorum; "Benim haberim olmadan adıma lisans çıkartsalar bunun kime ne zararı var? Hiç kimseye bir zararı yok. Ama beni haberim ve iznim olmadan bir kulübe üye yapabiliyorlarsa bunun bana zararı olur. Hem de önemli bir zararı olur. Ama bu kayıt ıslak imzalı kağıt olmadan nasıl mümkün olabilir ki? Olamaz." Olabiliyor mu yoksa? Bilen cevaplarsa sevinirim.

Tersini düşünelim; "Diyelim ki benim haberim olmadan adıma lisans çıkarmışlar. Bunun kime ne zararı var? Hiç kimseye bir zararı yok. [color=#33cc33]Peki kime ne yararı var? Niye çıkarsınlar ki?[/color]" İşte bu sorunun cevabı önemli.

----
Futbol ya da takım sporlarından olan başka sporların lisans çıkarma prosedürleri ve bedelleri elbette ki farklılık gösterebilir.
Bu doğaldır. Satranç genel olarak bireysel oynanan bir spor. Bu nedenle bir kulüp bağımlılığı olmadan yapabileceğiniz için lisans çıkarma prosedürleri daha kolay. En önemlisi bir kulübe gerek yok.
Ne kadar çok insan lisans sahibi olursa satrancın idarecileri o kadar çok iş başarmış olacakları için satrançta lisans çıkartmak birkaç tıklamayla mümkün olabilmeliydi zaten. Amaç yaygınlaştırmaksa evrak gereksiz. Bu uygulamada bir sıkıntı yok.

Kötüye kullanım varsa konuşulmalı.
Abdulkadir Bener
Yönetim için lisans sayısı başarı ölçütüdür.
Dolayısı ile boş lisansı dolu göstermek kötüye kullanmakla eş değerdir.

Lisans sahibi kişi turnuvada oynayarak rating çıkarıyorsa bizim için işe yarar bir eylemde bulunulmuş olur, gerisi boş laf kalabalığıdır.

Kağıt spor (isimde yanılmıyorsam) 100.000 lisanslı oyuncusuna turnuva oynatıp rating sahibi yapsın, bende buradan bravo diyeyim, mümkün müdür?

Mümkündür müdürüm Smile
Ara
[size=medium][color=#1f497d][size=large][font=Segoe Print]Değerli üyeler,[/font][/size][/color][/size]

[size=medium][color=#1f497d][size=large][font=Segoe Print]İl ayrımı yapmadan bir konuya açıklık getirmek isterim.[/font][/size][/color][/size]
[size=medium][color=#1f497d][size=large][font=Segoe Print]Öncelikle lisans ve aktif lisans ayrımını yapmak, bazı konuları aydınlatacaktır.
[/font][/size][/color][/size]
[size=medium][color=#1f497d][size=large][font=Segoe Print]Şöyle ki;
[size=medium][color=#1f497d][size=large][font=Segoe Print]Kocaeli ilinde ilk kez uygulanış olan DOĞRU HAMLEDE BULUŞALIM PROJESİ okul tabanına yönelik idi.[/font][/size][/color][color=#1f497d][size=large][font=Segoe Print] Bu anlamda projenin paydaşlarından olan TSF, KOCAELİ BÜYÜK ŞEHİR BELEDİYESİ, KOCAELİ İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ VE SPOR İL MÜDÜRLÜĞÜ kanalıyla bu proje gerçekleşmiştir.
[size=medium][color=#1f497d][size=large][font=Segoe Print]Amaç ise satrancın okullara inmesi ve her yıl kademeli olarak 1. sınıfı okutan sınıf öğretmenlerinin (okulda verilebilecek düzeyde ! ) temel satranç eğitimini hazırlanan kitap dahilinde verilebilmesini sağlamaktır.[/font][/size][/color][color=#1f497d][size=large][font=Segoe Print] Bu anlamda il ve ilçeler de dahil olmak üzere tüm 1. sınıflara mini satranç takımı dağıtıldı. Mini olmasının sebeplerinden birisi okul sıralarının ölçülerine uygun olmasıdır.[/font][/size][/color][/size]
[size=medium][color=#1f497d][size=large][font=Segoe Print]Bu yıl dördüncüsünün tanıtımı yapılacaktı. Ancak dün (13.10.2015) ertelendi. Sebep genel yas ilanıydı.
[size=medium][color=#1f497d][size=large][font=Segoe Print]Ancak hazırlanan kitapları ben düzey olarak uygun bulmadım.
 Birisi çok ağır idi. Diğeri ise kitabın içerik açısından doğru olmasına rağmen ilk okul öğretme ve öğrenim normlarına uygun değildi. Yani harf boyutu, hece-kelime sayısı, konu anlatımı gibi sorunları vardı. [/font][/size][/color][/size]
[size=medium][color=#1f497d][size=large][font=Segoe Print] [/font][/size][/color][/size]
[size=medium][color=#1f497d][size=large][font=Segoe Print]LİSANSLARIN ÇIKARILMA AŞAMASI:[/font][/size][/color][/size]
[size=medium][color=#1f497d][size=large][font=Segoe Print]Bu aşamada okullara öğrenci velisinin doldurması ve imzalı olarak geri bildirim ile teslim edilmek üzere lisans bilgi formları gönderildi. Belediye hazırladı bu matbu evrakı. Ancak beklenen sayı 30.000 civarında olmasına rağmen geri dönüş sayısı 12-13 binde kaldı. Buna rağmen belediye tüm takımları gönderdi.[/font][/size][/color][/size]
[size=medium][color=#1f497d][size=large][font=Segoe Print]Öğretmen eğitimlerini verdi. Bizzat görev aldım.
[size=medium][color=#1f497d][size=large][font=Segoe Print]Hatta yine projenin uygulama aşamalarından olan KOCAELİ OKUL TAKIMLARI LİGİ kuruldu. İl ve ilçe takımları dörder oyuncudan oluşan okul takımlarıyla ligi tamamladı. Dereceye giren okullara satranç sınıfı, sporcularına ise madalya ve spor giysileri, ayakkabıları vs. dağıtıldı. Bu ödül dağıtımı görkemli bir yemekli gecede 500-600 sporcunun bir o kadar da velilerinin katılımıyla gerçekleşti.[/font][/size][/color][/size]
[size=medium][color=#1f497d][size=large][font=Segoe Print] [/font][/size][/color][/size]
[size=medium][color=#1f497d][size=large][font=Segoe Print]Kocaeli de durum budur.
[size=medium][color=#1f497d][size=large][font=Segoe Print]Gelelim binlerle ifade edilen lisanslı sporcu sayılarına. Göstermelik değildir. Ama süreklilik de sağlanmamıştır. Çünkü süreklilik için istikrarlı vizeleme olmadığından  lisanslar adeta bir yıllık aktiflik süresinde kalmıştır. Zaten ilimizde aktif sporcu sayısına bakılınca durum gözükmektedir.
[size=medium][color=#1f497d][size=large][font=Segoe Print]Diğer illerden Burdur ve Ordu'da benzer uygulamaların baz alınarak hazırlıklar yapıldığın biliyorum. Ancak Bursa ile ilgili herhangi bir bilgiye sahip değilim.
[size=medium][color=#1f497d][size=large][font=Segoe Print]Bunu Bursa'lı arkadaşlardan dinlemek en doğrusu olur.

Selam ve saygılarımla.[/font][/size][/color][/size]
- MATRANÇ -
Ara
Sonuç olarak; 

Sadece açılış ezberciliği bir kazanç sağlamıyor.

Göstermelik içi boş işleri, Tsf, bu yönetimle, daha bir süre devam ettirecektir.

Satrançta büyüyemiyoruz, gelişemiyoruz, öbez olma yolunda hızla ilerliyoruz.

Sonraki yönetimleri bekleyen sorun sayısı, her geçen gün artıyor.

Selamlar.
Ara
Değerli üyeler,
Bir konuya daha açıklık getirmek istiyorum.
Yanlış anlaşılabilecektir. Bu durum benim yazdıklarımdan, konuyu ortaya koyuş şeklinded de kaynaklı olabilir.

Kocaeli'deki proje kapsamında hazırlanan satranç kitabından bahsederken kitabı bazı sebeplerden uygun bulmadığımı belirtmiştim.
Kitabı hazırlamak için zaman ve emek harcayan isimlerden bahsetmedim.

Sevgili Alper Efe ATAMAN'A kendi anlatış tarzımdan kaynaklanan ve yanlış algılanabilecek bir konuda haksızlığa yol açabilecek bir ifadem olabilir.

Kendisiyle de paylaştım.

Fikirlerimi satranç toplumuna açık olarak yazdığım bu konu özel olmadığı için, açıklık getirmek ve bilgilendirmek amacıyla sizler iel paylaşmak istiyorum.
...

[size=small][size=medium][color=#002060][size=x-large][font=Segoe Print]"   Sevgili Alper,[/font][/size][/color][/size][/size]
[size=small][size=medium][color=#002060][size=x-large][font=Segoe Print]Çok uzun zamandır ülke satrancına değeri ölçülemeyen çalışmalarını takdir ile izliyorum. Bu anlamda satranççıyım diyen her bir oyuncu, antrenör, yazar ve idareciden çok uzak ara öndesin.[/font][/size][/color][/size][/size]
[size=small][size=medium][color=#002060][size=x-large][font=Segoe Print]Bunu her yerde her bir kişiye açık yüreklilikle ve büyük bir onur duyarak da söylerim.[/font][/size][/color][/size][/size]
[size=small][size=medium][color=#002060][size=x-large][font=Segoe Print]…[/font][/size][/color][/size][/size]
[size=small][size=medium][color=#002060][size=x-large][font=Segoe Print]Benim eleştirim sadece 1. sınıf öğrencilerine dağıtılması gereken kitap ile ilgilidir.[/font][/size][/color][/size][/size]
[size=small][size=medium][color=#002060][size=x-large][font=Segoe Print]Yani kitabın hem bilgi içeriği hem de bu bilginin ortaya konuş şeklinedir.[/font][/size][/color][/size][/size]
[size=small][size=medium][color=#002060][size=x-large][font=Segoe Print]Şöyle ki;[/font][/size][/color][/size][/size]
[size=small][size=medium][color=#002060][size=x-large][font=Segoe Print]İlkokul birinci sınıf öğrencilerine yönelik olarak hazırlanması gereken her bir kitap onların düzeyine uygun olmalıdır.[/font][/size][/color][/size][/size]
[size=small][size=medium][color=#002060][size=x-large][font=Segoe Print]Çok kısaca; cümledeki kelime sayısı, harf büyüklüğü, kelimelerin belirginliği, kelime dağarcıklarının dikkate alınışı, zenginleştirilen resim ve diyagramlar gibi dikkat edilmesi gereken konular vardır.[/font][/size][/color][/size][/size]
[size=small][size=medium][color=#002060][size=x-large][font=Segoe Print]Ayrıca tüm bunların bir arada olabilmesi için bir komisyon da gerekir. Bu komisyonda dil, tarih, resim, alan uzmanı, program geliştirme uzmanı ve alan bilgi uzmanları da yer almalıdır.[/font][/size][/color][/size][/size]
[size=small][size=medium][color=#002060][size=x-large][font=Segoe Print] [/font][/size][/color][/size][/size]
[size=small][size=medium][color=#002060][size=x-large][font=Segoe Print]Tabi bunları biz öğretmenler biliyoruz. Meslek ayrımı yapmadan her insanın bilebileceğini en azından bu konuda akıl yürütebileceğini biliyorum.[/font][/size][/color][/size][/size]
[size=small][size=medium][color=#002060][size=x-large][font=Segoe Print]Çok açık olarak;[/font][/size][/color][/size][/size]
[size=small][size=medium][color=#002060][size=x-large][font=Segoe Print]Benim eleştirim ve bu konuyu ortaya sunma amacım budur.[/font][/size][/color][/size][/size]
[size=small][size=medium][color=#002060][size=x-large][font=Segoe Print]Çalışmalarına derin saygım var.[/font][/size][/color][/size][/size]
[size=small][size=medium][color=#002060][size=x-large][font=Segoe Print]Başarılarının devamını diliyorum.[/font][/size][/color][/size][/size]
[size=small][size=medium][color=#002060][size=x-large][font=Segoe Print]Sağlıcakla kal.[/font][/size][/color][/size][/size]
[size=small][size=medium][color=#002060][size=x-large][font=Segoe Print]Sevgilerimle."[/font][/size][/color][/size][/size]
- MATRANÇ -
Ara
Öncelikle "LİSANS" kavramına bir açıklık getirmeliyiz. Lisans, bir bireyin gerekli koşulları sağladıktan sonra o sporu icra etmek üzere aldığı "sporcu olma" belgesi, bir anlamda sporcu kimliğidir. İlgili spor dalının müsabakalarına çıkmak için zorunlu olan bir belgedir. Sizlerin de malumu olan buraya kadar söylediklerimden sonra dönüp satranca bakalım. Hayatında hiç bir turnuvaya katılmamış, tek bir piyon dahi oynamamış olanlarımızın sayısı lisanslı sporcu sayımızın en az %50'sidir. Abartılmış bir rakam gibi durabilir, haydi diyelim ki iyimser bir rakamla bu %40 olsun. 
   Sayılarla oynamak tamamen "reklamcı" mantığıdır. "A" marka bir otomobil dünyada 10.000 tane satsa, en yakın rakiplerinin de ortalama satış rakamları 9.998 olsa "A" marka sahipleri buna "Dünyanın En Çok Satan Otomobili" olarak bakar, reklamlarında bolca ve sık sık işledikleri "En Çok Satan" kelimesi potansiyel alıcı kitleleri üzerinde müthiş bir tema oluşturur, sayılara bakarsak haksız da sayılmazlar ama rakiplerinin sayılarına da bakarsak pek de fark yoktur. Satrançta da durum böyle, Ülke nüfusuna göre lisanslı oyuncu sayılarımıza bakarsak ülkemiz tam bir satranççı cennetidir (!) 
  Bugün ülkemizde halı sahalarda top koşturan herkese lisans çıkartıp versek "futbolcu" sayılarımızla Brezilya ile, Arjantin ile yarışırız. Her yaz tatilinde denize girip yüzene, köyünde derede, nehirde yüzene "Yüzme Lisansı" versek ulaşacağımız "Yüzme Sporcusu" sayılarını bir düşünelim! .. Şu an bizim durumumuz aynen böyle ..
  Yıldızlar Türkiye Şampiyonasına bakmıştık bir aralar, katılan oyuncu sayılarımıza bakmıştık, sonra eski adıyla Yaş Grupları, yeni adıyla Küçükler Şampiyonasındaki sayılara bakalım, katılımcı yönünden bakarsak yaş büyüdükçe küçülen sayılar, yaş küçüldükçe büyüyen sayıları göreceğiz.
  Lisans almanın kolaylıkları bize pek de iyi olarak dönmüyor, Bir sınıf öğretmeni TC numaralarını bildiği, diyelim ki 35 kişilik sınıfına çok kolaylıkla oturduğu yerden lisans alabilmektedir, halbuki bir çoğunun lisans sahibi olduğundan haberi bile yoktur. 
  Bu değerlere sahip sporcu sayılarımıza bakıp turnuvalara katılanlarla kıyasladığımızda "lisanslı oyuncu" kavramının ne kadar dejenere olduğu ortaya çıkmaktadır. Kendi ilimde bile görev başında olduğum zamanlarda da lisanslı sporcu sayılarımıza bakıp bakıp şaşardım. Bizi ilimizde en çok sporcuya sahip spor dalı yapmıştı ama ben bu sayının ne kadar şişirme olduğunu bildiğimden toplantı ve seminerlerde hiç bahsetmezdim. Öyle ya, biri kalkar da bravo size ne kadar da çok çalışmışsınız dese ne derim diye çekinirdim.
   Bence lisanslar turnuvalarda verilmeli, lisans sahibi her bir oyuncumuzun turnuvalara katılımı bilgisayar ortamında takip edilmelidir. Günümüzün bilgi işlem~iletişim olanaklarına göre pek de zor olmaz bana göre ..
[font=Trebuchet MS]ZESDER Balıkesir Zekâ ve Zihin Sporları Kulübü[/font]
(15-10-2015, 10:54)Naci Erdem Nickli Kullanıcıdan Alıntı: ...
...
...
   Bence lisanslar turnuvalarda verilmeli, lisans sahibi her bir oyuncumuzun turnuvalara katılımı bilgisayar ortamında takip edilmelidir. Günümüzün bilgi işlem~iletişim olanaklarına göre pek de zor olmaz bana göre ..

Hocam şimdi düşünüyorum da en iyisi; futboldaki gibi kimlik fotokopisi ve 2 fotoğraf şartı koymak. O zaman kimse zahmet edip yalan-lisans çıkartamaz bence. 

Bir de şu husus var; lisansı ne zaman alırsan al 31 mayıs gibi bir tarihte bitiyor, Yani bir senelik değil lisanslar. İstersen 30 mayısta al yine 31 mayısta bitiyor. Bu yanlışın da düzeltilmesi lazım. Lisans dediğin 12 aylık olur, 24 olur, belki ömürlük olur. Yani bir şeyi bir ölçek süreliğine kiralarsın. Ama tekel durumundaysan malının vadesini istediğin zaman sonlandırıp karına bakarsın. Neyse.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 3 Ziyaretçi