Satranç lisansı konusunda aklıma bir fikir geldi!
Lisans ile ilgili sorular var.Kursların düzeyi ile ilgili şikayet ve sorular var.Konular biraz birbirine karışıyor.Daha iyi anlaşılır hale getirmeye çalışalım!Ben love supreme'nin "Satranç için sağlık kontrolü nedir?veya nasıl yapılmalıdır?"sorusuna mesleğimi ilgilendirdiği için yanıt verebilirim.Beden sporları alanında sporcunun bazı sporları yapmasına izin verilmeyen bazı hastalıklar var.Satranç beden sporu değildir.Görünüşte fizik zorlanma da yoktur.Ama Satranç da bir spor dalıdır.Çünkü Spor ile ortak özellikleri vardır.Bazı hastalıklar Satranç sporcusunun yarışmaya katılmasına engel olabilir.Kısa zamanda iyileşen basit hastalıklar lisans çıkarılması için engel olmaz.Ama uzun süren ciddi hastalıklar Satranç sporcusunun Satranç yarışmalarına katılmasına engel olabilir.Pratik yaşamda pek görmediğimiz abartılı örnekler vereceğim.Örneğin başkalarına zarar verecek şekilde ağır akıl hastalığı olan bir kimseye lisans çıkaralım mı?Veya bulaşıcı hastalığı olduğunu bildiğimiz ve düzenli ilaç kullanmamakta ısrar eden bir kimseyi yarışmalarda oynatalım mı?Bu kişi karşı karşıya oturduğunuz zaman size hastalığı bulaştıracaktır.Başka bir örnek göstereceğim veya soru soracağım:Ağır Kalp yetersizliği turnuvaya katılabilir mi?Akut Myokard İnfarktüsü hastaneden çıkarıldığı gün turnuvaya katılabilir mi?Bunlar abartılı örneklerdir.Ben sadece son örnekle karşılaştım.Ve o arkadaşımızın lisansı biraz zaman geçtikten sonra çıkarmasını tavsiye ettim.Çünkü eskiden doktor muayenesi koşulu vardı.Çoğu zaman muayene yapılmıyordu.Esasen yapılmalıdır.Doktorun kişi ile konuşması da muayenenin bir parçasıdır.Muayene şartı olsa zararı mı yararı mı daha çok olur?Satranç için her sene muayene yapılmasına gerek olmayabilir.Ama hiç olmaması da doğru değildir.Yarın bir küçük sporcumuzda beklenmedik bir rahatsızlık ortaya çıkabilir.Sorumlulukları paylaşmak herkesin yükünü azaltır.Ama Federasyon için öncelikli olan daha çok sayıda kişinin hiç zorluk olmaksızın lisans çıkarabilmesidir.Onun için sizin "3 hamle yapabilen lisans çıkarabilsin"gibi düşündüğünüz kuralları asla uygulamaz.Lütfen kabul ettiremeyeceğiniz kuralın peşinde koşmayın!Büyük yanlışlar görüyorsanız onları düzeltmeye çalışın!
Ateş Ülker
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
RE: Satranç lisansı konusunda aklıma bir fikir geldi! - Yazar: Ateş Ülker - 13-10-2015, 23:50

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi