Fiziksel Efor ve Satranç
(26-10-2015, 15:19)H Mustafa Demir Nickli Kullanıcıdan Alıntı: bilgisayar oyunlarının da turnuvası var, onlarda spor olabilir o zaman. orada da eğlence var, orada da yarışma var. IOC satranç spor kabul etmiş, güzel, sizin kendiniz satranç spor diyorsa spordur , değilse oyundur. ben cidden briç ile satranç arasında fark göremiyorum. 

Eğlenceyi temel almışsınız ama, Türkiye küçükler şampiyonasına gittiğiniz de bir kere doktorun yanında durabilirsiniz. hüngür hüngür ağlayan çocuklar mı, kusan çocuklar mı hepsi var. e o zaman o kadar da eğlenceli bir sey değil bir kısmına göre de. 

Eski tartışma da K&K 1984 macı örnek verilmiş, yok kilo kaybı olmuşta satrançta efor kullanılmazmıymış. o mac kac ay sürdü. o kadar süre streste kalsanız, sizde de mutlaka bir kilo kaybı olacaktır. 
Hatta daha da ileri gidilip satranç ile nerede ise F1 'i karşılaştırıp orada efor mu harcanıyor diyecekler. (kilo kaybına bakarsak sadece F1 yarışlarında sürücülerde 2 kilo gibi kayıplar mevcut ki, bu da F1'i sporun en hası yapar.)

Feti'nin yorumu en güzeli spor olup olmaması neyi değiştirir. Ben 20 yıldır satranç oynuyorum. satranç spor mudur dediklerinde , evet spordur diyebilmem için bir sebep görmekte zorlanıyorum. Akıl oyunlarının da hepsini o zaman spor kategorisine almalıyız. 

Spor bilimlerinde efordan kast edilen olay  MET kavramıdır. Kişinin yürümesi koşması oturması yani metabolik hızı ile ilgili bir terim. satranç sırasında bu değerin arttığını gösteren herhangi birsey yok. Satrançta fiziksel eforun olmadığı aşikar. 
Efor kelimesini sağa sola çok çalışmak efordur deyip çekince biraz komik oluyor. ben zamanında çok ders çalıştım diye biri o zaman ders çalışmayı bile spor yapabilir(o zaman tüm türkiye inanılmaz bir şekilde spor yapıyor teog öss falan derken). çünkü sonunda sınav var. bir tür yarışma. hem süre kısıtlaması da var. 

Okçuluk spor mu? briç spor mu? bu ikisi de ne kadar sporsa satrançta o kadar spordur. bugün tüm dünyada okçuluk spordur ama briç değildir. ben bunu anlayamıyorum , bence ikisinin de satrançta çok farkı yok.

Sayın DEMİR,

[color=#0070c0][size=large][font=Segoe Print]Şimdi daha açıkça söylemek isterim ki;[/font][/size][/color]
[color=#0070c0][size=large][font=Segoe Print]Ben "eğlence" derken kast ettiğimi doğru ortaya koymalıyım.
 Yanlış anlaşılmaya çok müsait.
[/font][/size][/color]

[color=#0070c0][size=large][font=Segoe Print]Her oyun eğlence temellidir.
 Spor dalları da bir oyundur ve oyun temelli olarak spor haline dönüşmüştür. Mesela voleybolda bir oyundur. Adı "Uçantop" anlamına gelir. İlk çıkışı da oyun temellidir. Ama bulucusu bunu gençlerin spor yapabilmesi için geliştirmiştir (Voleybol 1895 yılında William C. Morgan tarafından Holyoke Massachusettes (ABD)’de icat edilmiştir. Genç Hristiyanlar Topluluğu (YMCA) üyesi olan William C. Morgan gençlerin spor yapabilmeleri amacıyla bu oyunu geliştirmiştir)
Zamanımıza da gelişerek uzanmıştır.[/font][/size][/color]

[color=#0070c0][size=large][font=Segoe Print]Eğlence temelliden kastım budur.
[/font][/size][/color]

[color=#0070c0][size=large][font=Segoe Print]"Bilgisayar oyunları da var..." demişsiniz.
 Bakın oyun ile sporu karıştırmamak gereklidir. Spor oyun temellidir. Ama her oyun spor özellikleri taşımaz![/font][/size][/color]

[color=#0070c0][size=large][font=Segoe Print]
"Feti'nin yorumu en güzeli spor olup olmaması neyi değiştirir."
[/font][/size][/color]

[color=#0070c0][size=large][font=Segoe Print]Feti Bey'i tanırım. Sever ve sayarım. Düşüncelerinin de büyük bir kısmını benimserim.
 Ama kim derse desin, spor olup olmaması gerçekten bir çok şeyi değiştirir. Bunu görebilmek gerek. Bunun içinde zihinsel yada kas gücüne dayalı spor dallarından en az bir kaçını aktif olarak yapmış olmak ya da yaptırabilmek gerek.[/font][/size][/color]

[color=#0070c0][size=large][font=Segoe Print]Bir kere spor olması belli bir disiplin altına alınmasını, bireysellikten çıkarak kurallar dahilinde yapılmasını, belli şartlarda ve standartlarda rekabetçi ortamda yarışılabilir özelliklere sahip olmasını gerektirir.
[/font][/size][/color]

[color=#0070c0][size=large][font=Segoe Print]Sabah çıkıp relaks yürüyüşleriniz elbette bir spor etkinliğidir.
 Bunu kendiniz için yaparsınız. Kurallarınızı kendiniz koyar, süresini kendiniz tayin edersiniz. Amacınız yaşam boyu sağlıktır. Belki de hafta sonundaki halı saha maçınıza hazırlık bile olabilir.
 Ama resmi bir yarışmaya performans artışı için hazırlanmak amaçlı kullanırsanız bu yürüyüşü, o zaman antrenman programınıza almışsınız demektir. Antrenmanın tanımına girer ve amaçları da bellidir.

"Spor bilimlerinde efordan kast edilen olay  MET kavramıdır. Kişinin yürümesi koşması oturması yani metabolik hızı ile ilgili bir terim. satranç sırasında bu değerin arttığını gösteren herhangi birsey yok. " diyorsunuz.
[/font][/size][/color]

[color=#0070c0][size=large][font=Segoe Print]Buna katılamam ne yazık ki.
[/font][/size][/color]

[color=#0070c0][size=large][font=Segoe Print]Bırakın satranç maçındaki eforu, o maçtan günler ve haftalar öncesinden başlar metabolik değişiklikler ve hazırlıklar...
[/font][/size][/color]

[color=#0070c0][size=large][font=Segoe Print]Ders çalışmayı spordan sayma eğilimi temelsizdir.
 Anlattım, birey kendisi için bir hazırlığa giriyor şartlarını kendisi belirliyor. Efor sarf ediyor elbette. [/font][/size][/color]
[color=#0070c0][size=large][font=Segoe Print]Ama bu belli bir sportif disipline anlayışı için değil. Kendisine karşı bir görevi yerine getirme amaçlıdır.[/font][/size][/color]
[color=#0070c0][size=large][font=Segoe Print]Belki birileri ile de yarışıyor sınavlarda ama, ne hedef ne de yarışma şartları sportif düzenleme ve sportif amaçlardan çok uzak. Hatta ilgisiz.

Spor ve oyunların maddi kazanç için yapılabilir olması bile onları akraba yapabilir. Ama spor ile oyun arasında temel çizgiler vardır.

Selamlarımla...
[/font][/size][/color]
- MATRANÇ -
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
Fiziksel Efor ve Satranç - Yazar: Attorney at Law - 25-10-2015, 16:56
RE: Fiziksel Efor ve Satranç - Yazar: M.Aşkın TAŞAN - 25-10-2015, 20:41
RE: Fiziksel Efor ve Satranç - Yazar: Erşan Gökerman - 25-10-2015, 23:16
RE: Fiziksel Efor ve Satranç - Yazar: Attorney at Law - 26-10-2015, 11:16
RE: Fiziksel Efor ve Satranç - Yazar: Ateş Ülker - 26-10-2015, 01:44
RE: Fiziksel Efor ve Satranç - Yazar: Miyazaki - 26-10-2015, 07:50
RE: Fiziksel Efor ve Satranç - Yazar: Mojo Jojo - 26-10-2015, 08:56