Satranç Haber veya Ali Nihat Yazıcı
(05-11-2015, 12:49)Miyazaki Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Bahsi geçen sitenin adres, tlf, fax vb her türlü bilgileri sitede mevcut. Yani iletişim kurabilirsiniz.

Çok şatafatlı olmaya çalışan ve bir çok resmi kurum imzası taşıyan, satrançla büyüyorum derneğinin ne adresi ne telefonu var.

Dikkatinize....

Sn. Hocam,

SATRANÇLA BÜYÜYORUM DERNEĞİ yazdığınızda karşınıza bir sayfa çıkıyor.
Dernek sayfasıdır.
İletişim bölümüne tıkladığınızda istediğiniz mesajı yazıp bilgilenebilirsiniz.
Ben yazdım.
İlimdeki anasıfı öğretmenleri de bu iletişim kanalını kullanmaktalar.

Bu site bir haber, ya da tartışma-yorum sitesi değil.

Bilginize saygılarımla...
- MATRANÇ -
Ara
(04-11-2015, 01:08)canince Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Selamlar,

Herhalde bu konuya en yetkili ağızdan, mezkur sitenin teknik yöneticisi olarak ben yanıt verebilirim.
Öncelikle efendiler,

Hiçbir web sitesi, kullanıcı girişi olmadan yorum yaptırmaz. Ben sistemde "Alisatran35" ya da benzeri bir kullanıcı kaydı göremiyorum. Sayın Alisatran35 herhalde telaşa düşmüş ve kullanıcı oluşturmamış.
Elbette Sayın Alisatran35 isimli forum kullanıcısının art niyetle ortalığı gereksiz velveleye vermeye çalışmadığını var saymak durumundayım bunları söylerken.
Bu sitenin barındığı sunucuyu da sıfırdan ben kurdum ve ayarladım. Herhangi bir yorum geldiği anda bana otomatik olarak e-posta düşüyor ve bize böyle bir kullanıcıdan bir yorum gelmediğini onaylayabilirim.  

Sonralıkla,  
Diyelim ki bir aksilik oldu ve yorumunuzun yayınlanmadığını gördünüz. Takdir edersiniz ki, bu durumu düzeltmenin normal yolu site yönetimiyle iletişime geçip "gönderdim, yayınlamadınız. Sorun nedir?" diye sormaktan geçer. Ortalığı "aman şöyle mesnetsiz" , "böyle anti-demokratik" diye velveleye vermeye çalışmaktan değil.

Ayrıca,
Sitedeki diğer yorumları da incelerseniz, bir kısmının da "sizin döneminizde hiç bir iş yapılmadı" şeklinde özetlenebilecek içeriğe sahip olduğunu görürsünüz. Bunu teknisyen olarak söylüyorum: Bir web sitesinde yapılan yorumların olumlu ya da olumsuz olması zerrece önemli değildir. Her yorum bizim "tirajımızı" artırır. Siz bir aleyhte yorum yazarsınız; o yorum Google'da indekslenir, görüp gelen on başka kişi lehte yorum yazar; hiç önemli değildir.
İsterseniz, ÖSF'da da kabul edilen makul sınırlar içinde bir eleştiri yazısı kaleme alın; onu da yayınlayalım. Bizim işimize gelir.

Saygılarımla,

Can İnce

Sevgili Can,

Şöyle bir fikir de var. Teknik olarak ben yetersizim.
Ama sen bu sitenin yapımcısı olarak aydınlatabilirsin belki bizleri.
Bu sayfayı ntakip ettiğini yazılarından anladım.
Ama kendi fikrini de öğrenmek isterim doğrusu.

SELAMLAR.
...

haliltaş:
"Adı geçen siteyi ilk reklamı yapıldığından beri takip ediyorum. Her ne kadar konuyu açan alisatran35'in isim açıklama konusundaki düşüncelerine katılmıyor olsam da site hakkındaki görüşlerine yakın bir izlenimim var site hakkında. Satranç konusunda haber sitesi olmaktan çok, belli bir misyonu üstlenmiş bir site. Bu haliyle de çok bir değer ifade etmiyor açıkcası gözümde. Önemli mi? Değil tabi, benim düşüncem sadece beni bağlar.

Site wordpress altyapısını kullanıyor. Bu yapıda üyelik isteğe bağlı olarak açılıp kapatılabilir. Adı geçen sitede üyelik yok. "/wp-login" erişebilirliği de yok zaten. Bu altyapıda  her sayfa(page) veya gönderi(post) için yoruma izin ver/verme seçeneği vardır. Bunun yanısıra yorumun hemen yayınlanıp, yayınlamayacağı, onaya bağlı olacağı gibi seçeneklerde vardır. Dolayısı ile yorum yapılması için üyelik zorunluluğu olmayabilir. Sadece ad soyad ve email girerek yorum yapabilirsiniz. Ama dediğim gibi yayınlanması çeşitli kurallara bağlanabilir. Ki böyle de olmak zorundadır. Aksi halde internet üzeriden  otomatik yorum yapan "bot" ların saldırısına uğrayabilirsiniz vb."
- MATRANÇ -
Ara
(05-11-2015, 13:55)M.Aşkın TAŞAN Nickli Kullanıcıdan Alıntı:
(05-11-2015, 12:20)Miyazaki Nickli Kullanıcıdan Alıntı:
(05-11-2015, 09:22)M.Aşkın TAŞAN Nickli Kullanıcıdan Alıntı:
(04-11-2015, 23:02)Miyazaki Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Önümüzdeki dönem, bu yönetim 1.200.000 TL  "yönetim ve BÜRO giderleri" harcamasını hedefliyor.
Siz neyi kıyaslamaya çalışıyorsunuz?

Öncelikle böyle bir bilgiye hangi kaynaktan ulaşıldı acaba?
 Henüz yeni dönemin planlaması yapılmadı diye biliyorum. Bu planlamadan önce tüm kurullardan dönem sonu etkinlik raporu ve yeni dönem ile ilgili yapılması düşünülen en temel etkinlikler konusunda başkanlardan öneri alınırdı.

Bu yapıldı mı henüz?

Her şeyin haberi size geliyor ve bu tür bilgilerden mahrumsunuz Smile, yorum yok.
[color=#3333ff]Sayın, BAYRAM.
Mailleri sizinle paylaşmamı mı istiyorsunuz? Bana gönderilen tim mailleri...
Ben geçen ay benden istenen faaliyet raporumu hazırlayıp gönderdim. Yeni döneme ait kurul başkanlarından yeni öneriler istendiyse onu yeni kurul başkanına soracaksınız. Bana değil. Resmen açıklanmış bir rakam varsa kaynağını açıklayın o zaman. Benim bilgim yok, aydınlanmış olurum. Ama herkes de bir rakam ortaya koyup onun üzerinden yorum yaparsa bu doğru olur mu?[/color]

Esas konuya dönelim;

Bir ÖSF üyesi bu başlığı açıp "Ben Satranç Haber sitesine eleştiri yazısı yazdım ama yayınlamadılar" deseydi her şey normal olurdu.

[color=#3333cc]Evet böyle biri var!
ÖSF olarak yazdığım bir yazı üzerine tarafıma aşağılayıcı bir yazı yazarak, kendisine cevabi yazı yazmama tahammül edemeyerek yazılarımı kilitleyen birisinin demokrasi anlayışı hakkında bir yargıya varabilirim değil mi?[/color]

"Bana gelen şikayetler" , "Bana gelen bilgiler" , "Bana ..... gelen" tipi cümleler kurarsanız kim olduğunuz sorgulanır.
[color=#3333cc]Maillerimizde duruyor sayın BAYRAM. Bu mailleri burada açık kimlikleriyle yayınlamamızı mı istiyorsunuz?[/color]

Üstelik sayın Taşan sizde bu şahsı tanıdığınızı ima eden yazılar yazıyorsunuz.

[color=#3333cc]Ben sadece sanal adı alisatran35 olan bir kimlik ile yazıştım. Üslubunu ve kavgacı olmayan tavrını benimsedim. ÖSF da örnek olabileceğini açıkladım. Bu olumlu bir toplumsal mesaja verilen destektir. Bunda etik dışı bir durum göremiyorum.[/color]

Sözüm şudur: Satranç haber sitesi kurulmuş ve yapısı belli, ne için kurulduğu da şu ana kadar yayınlanan yazılardan bellidir.

Hukuka aykırı durumları varsa herhangi bir hakkınızı kullanın derim, aksi durumda rahatsızlık duyanlar da benzeri siteler açabilir ve bu şahıslarla mücadele edebilirler.
[color=#3333cc]
Hayır hukuksal bir durum yok. Sadece yazı yazmak isteyen, görüş bildirmek isteyen insanlar var ve bu bir şekilde engelleniyor. Teknik açıklamalar geldi farklı kişilerden. Ancak teyit alamadık henüz. O zaman bu teknik açıklamaların bir değeri vardır.[/color]

Burada, babacan tavırlarla, "ağır kişi", "Tsf yöneticisiyim" gibi imaj yaratan, kim olduğunu bilmediğim kişilerden yorum ve mesajlar gelirse, tepki gösteririm ve ilk tepkimi de size gösteriyorum: Yanlı davranmayı bırakın, objektif olun.

[color=#3333ff]Ben ağır bir kişilik değilim.
Eğer alisatran35 i kast ediyorsanız kendi tercihidir. Ama [color=#333333]"kim olduğunu bilmediğim kişilerden yorum ve mesajlar gelirse.."[/color] dediğinizde iş değişir. Geçmişte bana da önceleri kim olduğunu bilmediğim insanlardan ağır hakaret, aşağılama ve mesleki alaylar geldi. Ben de kimliğini açıklamalarını istedim. Ne faşistliğim , ne halk düşmanlığım ne de Gestapoluğum kaldı. Şimdi siz kendinize gelen,  yanlış ve etik olmadığını söylediğiniz bir fikir karşısında  kimliğini açıkla diyorsunuz. Bunun neresinde hakkaniyet ve objektiflik var anlayamadım?
Hatta böyle bir fikir açıklanması karşısında kimlik açıklama isteği ne kadar etik, onu da bulamadım.

Asıl kimliklerinin açıklanması gereken çok faili meçhul yazılar var. Onlardan da istiyor musunuz bu kimliklerini açıklamalarını?
[/color]
Alisatran35 gibi kişilerin bu davranışları kesinlikle etik değildir.
Bu gibi şahısları desteklemenizi de size yakıştıramıyorum.

[color=#3333cc]Tekrar ediyorum;[/color]
"
[color=#3333cc]Ben sadece sanal adı alisatran35 olan bir kimlik ile yazıştım. Üslubunu ve kavgacı olmayan tavrını benimsedim. ÖSF da örnek olabileceğini açıkladım. Bu olumlu bir toplumsal mesaja verilen destektir. Bunda etik dışı bir durum göremiyorum."[/color]

Selamlar.

[color=#3333cc]Benden de selam ve saygılar.[/color]
Alisatran35 i tanımadığınız kısmını anladım. Smile

Selamlar.
Ara
(05-11-2015, 14:01)M.Aşkın TAŞAN Nickli Kullanıcıdan Alıntı:
(05-11-2015, 12:49)Miyazaki Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Bahsi geçen sitenin adres, tlf, fax vb her türlü bilgileri sitede mevcut. Yani iletişim kurabilirsiniz.

Çok şatafatlı olmaya çalışan ve bir çok resmi kurum imzası taşıyan, satrançla büyüyorum derneğinin ne adresi ne telefonu var.

Dikkatinize....

Sn. Hocam,

SATRANÇLA BÜYÜYORUM DERNEĞİ yazdığınızda karşınıza bir sayfa çıkıyor.
Dernek sayfasıdır.
İletişim bölümüne tıkladığınızda istediğiniz mesajı yazıp bilgilenebilirsiniz.
Ben yazdım.
İlimdeki anasıfı öğretmenleri de bu iletişim kanalını kullanmaktalar.

Bu site bir haber, ya da tartışma-yorum sitesi değil.

Bilginize saygılarımla...

Smile
Ara
(05-11-2015, 15:29)Miyazaki Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Smile

Evet gülemediğimiz günleri gerçekten de kaybetmiş sayabiliriz değil mi?

alisatran35 i sırf 35inden dolayı İzmir'i çağrıştırdığından dolayı İzmir'den bir olarak düşündüm hep.
Ama üslubunu da benzettiğim başkaları da var tabi.
Araştırma ihtiyacı da hissetnedim açıkçası.
Çünkü toplum yararına çalıştıklarına tanığım. Söyledikleri ve yaptıkları daha geçen hafta ilime ulaştı.
Malzemeler, ders araç ve gereçleri törenle dağıtılacak.

Derneğin telefon ve adresine gelince,
Evet ben de bulamadım. Dernekler yasasına göre bir şekilde olmalı diye düşünüyorum.Belki de illegal bir dernektir. Kamu yararına olmayan! O zaman geçekten tehlikeli olur bakın.

Ancak tabelasının olmasının bence artık bir önemi de yok.
Tabelası, adresi ve telefonu olan bir çok kuruluştan daha hayırlı bir iş yaptılar bence.

Yani adımları somut!
Kalsın adres ve telefonları soyut...

Ama araştırılmalıdır yine de.

Selam ve saygılarımla.
- MATRANÇ -
Ara
Bu bölümde yapılan yazışmalarda hangi sonuca ulaştığımızı ve ne anladığımızı özetleyen bir kimse olursa kendisine teşekkür etmek isterim.Hangi konuyu konuştuk?Ben ilke olarak şahıs isimlerinin konu başlığı olarak kullanılmasının doğru olmadığını hatırlatmak istiyorum.Bu başlığı tercih eden üyemiz,belki yazılanların hemen unutulacağını ama başlığın hatırda kalacağını öngörmüştür.Konuyu açan Sayın alisatran35, 2010 yılında yaşanan sıkıntılardan sözetmiştir.Ben özellikle 2010 yılına ait yaşanmış sıkıntı hatırlamıyorum.Yaşanmışsa bu sıkıntıların neler olduğunu burada açıklayalım.Bu takdirde bu bölümün Topluma vereceği mesajlar daha yararlı olabilir!
Ateş Ülker
Ara
(06-11-2015, 09:00)Ateş Ülker Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Bu bölümde yapılan yazışmalarda hangi sonuca ulaştığımızı ve ne anladığımızı özetleyen bir kimse olursa kendisine teşekkür etmek isterim.Hangi konuyu konuştuk?Ben ilke olarak şahıs isimlerinin konu başlığı olarak kullanılmasının doğru olmadığını hatırlatmak istiyorum.Bu başlığı tercih eden üyemiz,belki yazılanların hemen unutulacağını ama başlığın hatırda kalacağını öngörmüştür.Konuyu açan Sayın alisatran35, 2010 yılında yaşanan sıkıntılardan sözetmiştir.Ben özellikle 2010 yılına ait yaşanmış sıkıntı hatırlamıyorum.Yaşanmışsa bu sıkıntıların neler olduğunu burada açıklayalım.Bu takdirde bu bölümün Topluma vereceği mesajlar daha yararlı olabilir!

[color=#3333ff][size=medium][font=Segoe Print]Ortada bir site var.[/font][/size]
[/color]
[color=#3333ff][size=medium][font=Segoe Print] Bu sitenin tek taraflı haber ve yorum yaptığı iddiası var.[/font][/size][/color]
[color=#3333ff][size=medium][font=Segoe Print]Şöyle iki fikir öne sürüldü:[/font][/size][/color]
[color=#3333ff][size=medium][font=Segoe Print]1- [/font][/size][size=medium][font=Segoe Print]Sitede yayınlanan haberlere gelen ve kendilerini öven yorumlar hemen yayınlanırken, eleştirel yorumlara yer verilmiyor.[/font][/size][/color]
[color=#3333ff][size=medium][font=Segoe Print]2- [/font][/size][size=medium][font=Segoe Print]Satranç haber sitesi kurulmuş ve yapısı belli, ne için kurulduğu da şu ana kadar yayınlanan yazılardan bellidir (Bu ikinci fikre göre TSF ye muhalefet amaçlı kurulduğu bunun da yayınlanan yazılardan belli olduğu anlamı çıkıyor, yanlışsa lütfen düzeltilsin). [/font][/size][/color]
[color=#3333ff][size=medium][font=Segoe Print] [/font][/size][/color]
[color=#3333ff][size=medium][font=Segoe Print]Şimdi düşünmek gereklidir. Her ikisi de doğruysa eğer ortada eksik kalan bir şeylerin olduğu öne sürülebilir.[/font][/size][/color]
[color=#3333ff][size=medium][font=Segoe Print]Ancak bana site yönetiminden gelen bir yazı ile bu sitede gerekli düzenlemenin yapıldığı ve üye olmadan da mesajlar yazabileceğimiz hatırlatılmıştır.[/font][/size]
[/color]
[color=#3333ff][size=medium][font=Segoe Print] İlgili arkadaşlara teşekkür ederim.[/font][/size][/color]
- MATRANÇ -
Ara
İlgili siteyi artık takip etmiyorum. Benim tercihim bu yönde.
Ama objektif yorum yapmak adına aşağıdaki düşüncemi paylaşmak istiyorum:

"Haber yayınlayan web siteleri de (medya) kuruluşu sayılır. Medya tarafsız olmak zorunda değildir. Medya denilen şey tarihsel gelişimi itibariyle taraflı ve sübjektif olmuştur. Zira misyonu bunu gerektirmektedir. Tamamen tarafsız haber yapan medya kuruluşlarının itibar görmediği bir gerçektir. Bu bağlamda; ilgili site muhalefet yapma amacıyla kurulmuş olabilir. Bu demokratik bir haktır. Dilediği muhalefeti dilediği argümanlarla da yapar. Bu hiç kimseyi ilgilendirmez. Haberlerde objektif olduğu sürece yorumlarda yaptığı davranış hiç kimsenin karar vereceği bir şey değildir. Rahatsız olan çıkıp kendi argümanlarını ortaya koyduğu başka bir medya organı kurar oradan dilediği gibi yayın yapar. Kimse de gıkını çıkaramaz. Burada şuna dikkat edilmesi yerinde ve yeterlidir; Haberler objektif midir? Yalan haber var mıdır? Olaylar eksik ya da çarpıtılarak verilmekte midir? Bunlar yoksa sorun da yoktur. Çarpıtma haber, yalan haber medya ilkelerine uymaz.  Bunun dışında kalan şu konularda medya kuruluşunu eleştirmek anlamsızdır;
-ilgili medya dilediği haberi yapıyor dilediği haberi yapmıyor, (olabilir, amacına uymayanları haber yapmak zorunda değildir, yaptığı haberlerin doğru ve objektif olması yeterlidir)
-ilgili medya benim yorumlarımı yayınlamıyor, (olabilir, hoşlanmadığı yoruma yer vermek zorunda değildir. böyle bir kural yoktur, hiç kimse kendi çöplüğünde kendisine yanlış yapılmasını istemez)

Başlığın açılmasına neden olan eleştiri için -bu eleştiri haksızdır- demek istemiyorum.
Eleştirmek herkesin hakkıdır.
Demek istediğim şudur;

-"Birileri bir site kurmuşlar. Haber yayınlamaktalar. Türkiye satranç camiasını belki bilgilendirmek belki de yönlendirmek için muhtelif olaylardan haber yapmakta ve ufak ufak yorumlarla kişilerin aklına bazı cümleleri yerleştirmektedirler. Yapılan bazı yorumlar doğru mu? Bu bakış açısına göre değişir. Hoşlanıyor muyum? Hayır. O zaman okumuyorum. Peki siz hoşlanıyor musunuz? Siz okuyor musunuz? Hoşlanmak, hoşlanmamak, okumak veya okumamak sizin en demokratik hakkınızdır. Eleştirmek de hakkınızdır. Sadece şunu söylemeniz anlamlı değil; -[color=#ff3333]Yapılan her yorumu yayınlamak zorundalar![/color] Bu gerçekten anlamsız. Böyle bir mecburiyetleri yok. Takıldığınız nokta şu olabilir [color=#ff3333]-Hatalı veya çarpıtılmış bilgi verdiler, eleştirdik, eleştirilerimizi yayınlamıyorlar.[/color] Madem öyle gelin burada yazın eleştirinizi. Burası özgür!.."
Abdulkadir Bener
Sayın Bener
Bende aşağı yukarı sizinle aynı fikirdeyim ;  isim konusuna (alisatran35) takılmamın tek nedeni başlığı açan kişinin kendisini belli bir kurumdan göstermesidir. Buna gerek duyan kişi açıkça söylemelidir, ismini söylemese bile ben YK üyesiyim diyebilir.

Bir şahıs ÖSF ye gelip Milletvekiliyim iması ile yazılar yazarsa ne olacak biri cevaplasın?
Ara
(07-11-2015, 11:03)abdulkadirbener Nickli Kullanıcıdan Alıntı: İlgili siteyi artık takip etmiyorum. Benim tercihim bu yönde.
Ama objektif yorum yapmak adına aşağıdaki düşüncemi paylaşmak istiyorum:

"Haber yayınlayan web siteleri de (medya) kuruluşu sayılır. Medya tarafsız olmak zorunda değildir. Medya denilen şey tarihsel gelişimi itibariyle taraflı ve sübjektif olmuştur. Zira misyonu bunu gerektirmektedir.

[color=#3333ff]İtrazımız buna değil ki...
Elbette muhalif de olacaklardır. Bu durum sağlıklı bir denge için gereklidir zaten.
Kapalı bir site ya da grup olmamalarına karşılık bazı yazıların yayınlanmaması başlangıç olarak tepki toplamış ve yazanlar da -sizin gibi artık izlememe-takip etmeme- kararı almışlar.
Demokratik hakkına karşı çıkılmıyor.

Herkes demokratik hakkını kullanıyor; takip ediyor ya da  etmiyor.
Bir yayın, haber  hakkında yorum kullanılmak istenmiş fakat aksi bir durumla karşılaşılmış.
Ancak bu durumun düzeltildiği haberi geldi ve bunu da paylaştım.

Bence  yalan ve yanlış haber yayınlanmadıkça (şu ana kadar olduğunu düşünmüyorum) bir sorun yoktur artık.
[/color]
- MATRANÇ -
Ara
(07-11-2015, 11:03)abdulkadirbener Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Türkiye satranç camiasını belki bilgilendirmek belki de yönlendirmek için muhtelif olaylardan haber yapmakta ve ufak ufak yorumlarla kişilerin aklına bazı cümleleri yerleştirmektedirler. Yapılan bazı yorumlar doğru mu? Bu bakış açısına göre değişir. Hoşlanıyor muyum? Hayır. O zaman okumuyorum. Peki siz hoşlanıyor musunuz? Siz okuyor musunuz? Hoşlanmak, hoşlanmamak, okumak veya okumamak sizin en demokratik hakkınızdır. Eleştirmek de hakkınızdır. 

Alıntı yaptığım kısma tamamen katılıyorum. Aslında çok basit, ortalama bir insan için anlamanın zor olmaması gereken, demokratik bir gerçeği özetliyor: "Beğenmeyen okumaz!"

Alıntı yaptığım kısımdaki koyu yazılan kısma gelince, bir çok kişinin farkında olduğunu düşündüğüm önemli bir noktayı dile getirmişsiniz. Akılda kalması açısından çok iyi bir yöntemdir bir şeyi kısaca adlandırma yada slogan haline getirme. Örneğin "Kadın başkan, kadın satrancını bitirdi!"

Kaç kişinin aklına kazınmıştır bu cümle. Amaca yönelik çok akılda kalıcı bir slogan. Takdir ediyorum. Ortalama bir insanı etkilemek için mükemmel bir slogan. Ancak, satranççılar zeki insanlardır. Böyle bir slogan karşısında şunu sormayı çok kolayca akıl ederler:

Hangi kadın satrancı? 12 senenin sonuna gelen ve ülkende düzenlenen Olimpiyat'a sadece 2 tane 2000 üstü kadın sporcuyla ve A KadınMilli Takımı'nda 1800lük sporcunun yer aldığı bir kadroyla katılabildiğin kadın satrancı mı?

- Koskoca 12 senede koskoca ülkede sadece ama sadece 3 kadın sporcuyu 2000'in üzerinde kalıcı olabilecek şekilde yetiştirdiğin kadın satrancı mı?

- Her ne kadar yurt dışından gelmiş de olsa ülkenin o dönem en yüksek ratinge sahip kadın sporcusunun hepimizin bildiği nedenlerle Olimpiyat takımında yer almadığı kadın satrancı mı?

- Ülkenin yetiştirdiği 3 kuvvetli kadın satranççıdan birine eğitim hayatı zorunlu kıldığı için kısa bir dönem Milli Takımdan affını isteyince yıllarca ücretsiz izin verilen kadın satrancı mı?

Bu liste uzar gider ama kadın satrancının durumunu yukarıdakiler bile anlatmaya fazlasıyla yetiyor. Ben de soruyorum, "Kadın başkan HANGİ kadın satrancını bitirdi?"
Ara
7-8 oyuncu ile Türkiye yaş grubu şampiyonası (Herkese Açık) yapılıyorsa ve bu özellikle ! "500.000 lisanslı oyuncumuz var" propagandasından sonra oluyorsa, bunun sorumluları kimler olursa olsun, başarısızdır.
Selamlar.
Ara
(07-11-2015, 11:54)Miyazaki Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Bir şahıs ÖSF ye gelip Milletvekiliyim iması ile yazılar yazarsa ne olacak biri cevaplasın?

Doğru; ne olacak?

(07-11-2015, 12:08)Miyazaki Nickli Kullanıcıdan Alıntı: 7-8 oyuncu ile Türkiye yaş grubu şampiyonası (Herkese Açık) yapılıyorsa ve bu özellikle ! "500.000 lisanslı oyuncumuz var" propagandasından sonra oluyorsa, bunun sorumluları kimler olursa olsun, başarısızdır.
Selamlar.

Şimdi bu yorum aslında konu dışı; ama sağlam bir yorum.
Bu nedenle de kısa zamanda sulandırılıp hemencecik araya kaynatılması gereken bir yorum olmuş.
İzleyin bakın nasıl da sulandırılıp başka bir boyuta ışınlanacak!
Evet şimdi konu sulandırma ve dağıtma görevlilerimizi izleyelim yeniden:
-"Işık!, Perde!, buyursunlar efendim..."
(07-11-2015, 12:08)Miyazaki Nickli Kullanıcıdan Alıntı: 7-8 oyuncu ile Türkiye yaş grubu şampiyonası (Herkese Açık) yapılıyorsa ve bu özellikle ! "500.000 lisanslı oyuncumuz var" propagandasından sonra oluyorsa, bunun sorumluları kimler olursa olsun, başarısızdır.
Selamlar.

http://yildizlar2012.tsf.org.tr/tr/compo...ew&kid=463 Buyrunuz 2012 yaş gruplarında 1 kategoride 6 kadın sporcu. Diğer kategoriler azlıktan birleştirilmiş zaten.

2012 yılında 6 kişiyle yaş grupları yapıp da, sonrasında 7-8 kişiyle yaş grubu yapılıyor, "Kadın başkan kadın satrancını bitirdi!" diye slogan geliştirmek bence yanlış bir yaklaşım!

Hele ki lisans dağıtma işini başlatan yönetimin 500.000 lisanslı sporcudan (bizlerin aksine) gurur duyması, başlattıkları işi devam ettirdiği için mevcut yönetime teşekkür etmesi gerekir! 

Daha önce defalarca dediğim ama arada kaynatılmaya çalışıldığı gibi ANY ve Tulay'ın ilk 3 yılında yetiştirilen GM sayısı ve dünya-avrupa turnuvalarındaki madalya sayısı bir kıyaslansın bakalım be sonuç çıkacak. Ben sonucu bilmiyorum ama gerçekten merak ediyorum. 12 senede yapılanlarla 3 senede yapılanları kıyaslamak doğru değil.
Ara
(07-11-2015, 18:01)Attorney at Law Nickli Kullanıcıdan Alıntı:
Selamlar.

http://yildizlar2012.tsf.org.tr/tr/compo...ew&kid=463 Buyrunuz 2012 yaş gruplarında 1 kategoride 6 kadın sporcu. Diğer kategoriler azlıktan birleştirilmiş zaten.

2012 yılında 6 kişiyle yaş grupları yapıp da, sonrasında 7-8 kişiyle yaş grubu yapılıyor, "Kadın başkan kadın satrancını bitirdi!" diye slogan geliştirmek bence yanlış bir yaklaşım!

Hele ki lisans dağıtma işini başlatan yönetimin 500.000 lisanslı sporcudan (bizlerin aksine) gurur duyması, başlattıkları işi devam ettirdiği için mevcut yönetime teşekkür etmesi gerekir! 

Daha önce defalarca dediğim ama arada kaynatılmaya çalışıldığı gibi ANY ve Tulay'ın ilk 3 yılında yetiştirilen GM sayısı ve dünya-avrupa turnuvalarındaki madalya sayısı bir kıyaslansın bakalım be sonuç çıkacak. Ben sonucu bilmiyorum ama gerçekten merak ediyorum. 12 senede yapılanlarla 3 senede yapılanları kıyaslamak doğru değil.
10 yıl kadar birlikte çalıştıklarını hatırlatırım. Smile
Ara
Benim demek istediğim zaten Tulay eleştirilmesin yada her yaptığı doğrudur değil, ANY ve ANY'yi destekleyenler eleştirmesin.

Daha önce birçok kez yazdım. Gülkız Hanım'ı savunmak gibi bir derdim yok. Kendisiyle ne yüz yüze geldim, ne de bir kez bile telefonda konuştum. Satranca daha faydalı olacağına inandığım bir başka aday olursa da düşünmeden satranca daha faydalı olacağına inandığım adayı desteklerim.

Ancak, aynı hataları yapan/başlatan, hatta bence daha kötülerini yapanların Gülkız Hanım'ı eleştirmesi mantıklı değil. Ben eleştireyim (ki eleştirilerim mevcut. Hele ki Katia konusunda "sert" eleştirilerim mevcut), Ahmet, Mehmet, Ayşe, Fatma eleştirsin ama ANY değil.
Ara
[size=medium][font=Segoe Print]Bu konu sadece kadın satrancı ya da satranççılarında düğümlenmemeli.[/font][/size]

[align=justify][size=medium][font=Segoe Print] Ayrıca sosyal, kültürel, geleneksel, politik, psikolojik, fizyolojik ve ekonomik sebepler ortaya konmadan ne Ali ne de Veli'nin çözebileceği bir iş değildir.

Toplumsal düzenleme gerekir. Kamu düzeni içinde yasalar değişmedikçe, satranç meslekileşmedikçe en önemli bayan satranççılarımızın geleceği garanti altına alınacak düzenlemeler yapılmadıkça bu -temelden yöneliş- gerçekleşmeyecek, ancak saman alevi gibi Kübra, Nezihe, Betül'ler parlayıp sönecektir.

Düşünüyorum da "Onların ekonomik gelecekleri içinde satranç kaçıncı sırada geliyor acaba?"[/font][/size][/align]
[align=justify][size=medium][font=Segoe Print] [/font][/size][/align]
[align=justify][size=medium][font=Segoe Print]Her iki başkan da kendi dönemlerinde kendilerinin "ancak aşabileceği" koşullar içinde görev yapmışlardır.[/font][/size][/align]
[align=justify][size=medium][font=Segoe Print]2000 den önce yeterince kadın satranççı mı vardı?[/font][/size][/align]
[align=justify][size=medium][font=Segoe Print]Kadın satrancımız ve satranççılarımız çok mu ön planda idi?
(Bu arada o zamanların efsane bayan sporcularından özür dileyerek...)

Ama zamanla bu ülkede daha önceleri hiç yapılmayan bir şeyler yapıldı.
 Yaş Grupları !!
20 Yaş Altı Ulusal Takım Kampları !!
Ötesini yazmıyorum.

[/font][/size][/align]
[align=justify][size=medium][font=Segoe Print]Bakınız ben söylemiyorum;
[/font][/size][/align]
[align=justify][size=small][font=Segoe Print]"Yılda ancak 20.000  Dolar kazanabilmek için on binlerce dolar harcayıp bir Büyük Usta olmanın anlamı ne? Bazıları oyunu sevdikleri için satranç oynadıklarını söylüyor.Bu asil bir kavram, fakat satranç aşkı ev kirasını ve aileniz için masanın üstüne koymanız gereken yemeğin parasını ödemiyor." - S. POLGAR
...
[size=small][font=Segoe Print]"Biz erkeklerden daha kötü satranç, basketbol ve tenis oynuyoruz, çünkü bizim dünyada bunu daha iyi yapacak zeki adamlar getirme işimiz var.[/font][/size]"
[/font][/size]
[size=small][font=Segoe Print]MİLUNKA LAZAREVİÇ [/font][/size]

[/align]
- MATRANÇ -
Ara
(04-11-2015, 16:33)Attorney at Law Nickli Kullanıcıdan Alıntı: ANY ile Tulay'ın ilk 3 yıl icraatlerini karşılaştırabilecek birisi var mı? ANY'nin ilk 3 yılında kaç GM yetişmiş, kaç GM ithal edilmiş? Dünya ve Avrupa turnuvalarında hangi dereceler ve kaçar madalya alınmış?

12 senede Gurevich, Ipatov, Solak'ı ithal edip, Atalık'ı maaşla getirmek ve koskoca 12 senede Angora gibi kapalı turnuvaların da ciddi katkılarıyla SADECE 4 GM yetişmesini sağlamak başarı ise, gelecek 9 senede Cemil Can, Vahap, Burak ve daha birçok sporcu GM olabilir. 9 sene sonra tekrar değerlendirmek lazım bu durumu. 

Tekrarla, ANY ile Tulay'ın ilk 3 yıl icraatlerini karşılaştırabilecek birisi var mı? Varsa çok aydınlatıcı bir paylaşım olur. Peşinen teşekkür ederim.

Ekleme: "Şu kadar lisans çıkartıldı, şu kadar yardımcı antrenör lisansı verildi" verilerini pas geçebilirsiniz, o verilere hiç gerek yok!

[color=#0070c0][size=large][font=Segoe Print]Şu lisans sayısı gerçekten de baydı artık. Bence aktif sayılar dikkate alınmalıdır sadece. Bütçeden pay almak için şişirilmiş sayıların bir anlamı olmamalı.[/font][/size][/color]
[align=justify][color=#0070c0][size=large][font=Segoe Print]Olaya daha farklı bir açıdan bakmak istiyorum.[/font][/size][/color][/align]
[align=justify][color=#0070c0][size=large][font=Segoe Print]...[/font][/size][/color][/align]
[align=justify][color=#0070c0][size=large][font=Segoe Print]Tartışma eksik alt yapısal verilerle mi devam ediyor?
[/font][/size][/color]
[/align]
[align=justify][color=#0070c0][size=large][font=Segoe Print]Kadın Satrancını burada biz erkeler tartışıyoruz. "Kadınların Erkek Satrancını tartıştığını dahi duymadığımız ülkemizde neden ille de Kadın Satrancı tartışılıyor?" diyor bazı bayan arkadaşlarım?

[/font][/size][/color]
[/align]
[align=justify][color=#0070c0][size=large][font=Segoe Print]Öyle ya, "her 10 erkek çocuğun en az 7-8 i satrancı seçerken, aynı sayılarda kızlar neden 2-3 de kalıyorlar? Bu yeterince adil mi?" diye de ekliyorar.
[/font][/size][/color]
[/align]
[align=justify][color=#0070c0][size=large][font=Segoe Print]Bir öğretmen arkadaşım başarılardan vazgeçmiş, ama  der ki; "Neden jimnastik ve ritmik jimnastik de yeterince erkek sporcu yok? Balet sayımız neden az?"
...[/font][/size][/color]
[/align]
[align=justify][color=#0070c0][size=large][font=Segoe Print]Tabi o satranççı değil, anlamaz öyle mi? Cool [/font][/size][/color][/align]
- MATRANÇ -
Ara
(07-11-2015, 21:38)M.Aşkın TAŞAN Nickli Kullanıcıdan Alıntı: [color=#0070c0][size=large][font=Segoe Print]Kadın Satrancını burada biz erkeler tartışıyoruz. "Kadınların Erkek Satrancını tartıştığını dahi duymadığımız ülkemizde neden ille de Kadın Satrancı tartışılıyor?" diyor bazı bayan arkadaşlarım? [/font][/size][/color]

"Kadın başkan, kadın satrancını bitirdi!" sloganı internette dolaşıyor bir süredir. O yüzden kadın satrancı tartışılıyor. Kadınlar fikirlerini beyan etmediği için erkekler tartışıyor. Oysa fikir belirtmek isteyen kadın sporcuların fikirleri bence oldukça önemlidir. 

Ben satrançtan maddi yada manevi hiç bir beklentisi olmayan bir kişi olarak yok kadın satranççılar ne düşünür, yok Tulay ne düşünür, yok ANY ne düşünür, yok okuyucular ne düşünür gibi tereddütlere takılmadan düşündüğümü yazıyorum. Kadın satrancının niye tartışıldığını düşünen arkadaşlar da 12+3=15 senede koca ülkede neden 2000'in üzerinde kalıcı olan 4. bir sporcunun yetişmediğini açıklarlarsa seve seve düşüncelerini okurum. Çünkü bu konu bence oldukça önemli bir konu.
Ara
(07-11-2015, 23:06)Attorney at Law Nickli Kullanıcıdan Alıntı:
(07-11-2015, 21:38)M.Aşkın TAŞAN Nickli Kullanıcıdan Alıntı: [color=#0070c0][size=large][font=Segoe Print]Kadın Satrancını burada biz erkeler tartışıyoruz. "Kadınların Erkek Satrancını tartıştığını dahi duymadığımız ülkemizde neden ille de Kadın Satrancı tartışılıyor?" diyor bazı bayan arkadaşlarım? [/font][/size][/color]

"Kadın başkan, kadın satrancını bitirdi!" sloganı internette dolaşıyor bir süredir. O yüzden kadın satrancı tartışılıyor. Kadınlar fikirlerini beyan etmediği için erkekler tartışıyor. Oysa fikir belirtmek isteyen kadın sporcuların fikirleri bence oldukça önemlidir. 

Ben satrançtan maddi yada manevi hiç bir beklentisi olmayan bir kişi olarak yok kadın satranççılar ne düşünür, yok Tulay ne düşünür, yok ANY ne düşünür, yok okuyucular ne düşünür gibi tereddütlere takılmadan düşündüğümü yazıyorum. Kadın satrancının niye tartışıldığını düşünen arkadaşlar da 12+3=15 senede koca ülkede neden 2000'in üzerinde kalıcı olan 4. bir sporcunun yetişmediğini açıklarlarsa seve seve düşüncelerini okurum. Çünkü bu konu bence oldukça önemli bir konu.

Federasyonların en öncelikli görevi, o spor dalını yurt içinde yaymaktır. Ancak bunu o spor dalının özelliklerine ve size sunulan bütçeye göre yaparsınız.
Ne sn. YAZICI'NIN ne de sn. TULAY'IN yasa çıkarma-değiştirme gibi yetkisi ve yeteneği-gücü yoktur.
Mevcut yasa ve yönetmeliklere göre çalıştılar.
Her birisi de alt yapıya yeterli ödenek ayırdı ve bütçe ölçüsünde harcama yaptı.

Ortada onca teşvik edici, sporcuların geleceğini garanti altına alan yasa ve yönetmelik mi vardı da, başkanlar bunu engelledi?
Bu durum ailelerin ve sporcuların tercihidir.
Kadın ve kız sporcularımızın yönelişinin oranı budur!

Siz bu oranı artırmak için ancak kendi sınırlarınızı zorlar, bütçe olanaklarınızı belli sınırlar içinde artırırsınız.
Ama kalıcı olan yasal düzenlemelerdir.

Böyle bir mesleki düzenleme yok.
Hangi düzenlemeyle kadın ve erkek sporcularımızın ekonomik geleceği garanti altına alınmıştır?
Satranç merkezi açan Betül, bunu yapmak zorunda olmasa nasıl yaşayacaktır?
Kendi ekonomik bağımsızlığını nasıl kazanacak, GELECEK İÇİN KENDİSİNİ NASIL GÜVENDE HİSSEDECEKTİR?

Kübra, Beden Eğitimi öğretmenliğini kazanmasa onu gelecekte hangi meslek bekleyecekti?
GM ama nasıl geçinecek, ömrü boyunca ders vererek mi, ödül peşinde koşarak mı?

Ulusal oyuncularımız bile sadece ulusal yarışmalarda ve aktiflikleri devam ettiği sürede asgari ücretten maaş alabilirken ve bu da kalıcı bile değilken, ulusallığın ne anlamı olabilir ki?

Nerede 2000 li yılların başındaki Emel'ler, Melodi'ler, Özlemler ve daha niceleri?
Bir çoğu okul yıllarında hedefledikleri asıl mesleklere yönelmediler mi?

Siz bir anket yapın bakalım, gelecek için satranç ne ifade etmektedir?
Bunu sadece bayanlarda da değil, erkek sporculara da sorabilirsiniz.

Mesleksiz bir erkek satranç sporcusu mu, yoksa mesleksiz bir bayan satranç sporcusu mu daha güvende hissedecektir kendisini?
Bu soruyu önce kendimize soralım.

İlk 100 sporcuya da sorsanız sonuç değişmeyecektir.

Ben sn. YAZICI ve SN. TULAY'IN sanki bu ülkede uygun şartlar varmış da, sporcularının satranç alanında meslekileşmelerini engeleyecek kadar güçlü olduklarını bilmiyordum.
Her iki başkan da kendi koşulları içinde bu konuda çalışmışlardır.

Unutmayın, 4 yıl eğitim fakültelerinde okuyup da 40 yaşına merdiven dayamış E.Fakültesi mezunu atanamayan öğretmen adaylarının ülkesinde yaşıyoruz.
Biz neyi tartışıyoruz?
- MATRANÇ -
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi