Komisyonlar...
[color=#0070c0][size=large][font=Segoe Print]TSF VE ÖRGÜTLENME[/font][/size][/color]
[color=#0070c0][size=large][font=Segoe Print]Satranç Haber Sitesinde, Komisyonlar Federasyonu başlıklı yazıyı okudum.[/font][/size][/color]
[color=#0070c0][size=large][font=Segoe Print]Duyarsız kalamam.
[/font][/size][/color]

[color=#0070c0][size=large][font=Segoe Print]Komisyon fikrini benimsemiş ve bunu il örgütlerinin kurulmasıyla özdeşleştiğine inanan ve komisyonların kurulmasını öneren, taslak çalışmasını yapan ve sunan hatta olumlu sonuçlarını yaşayan biri olarak fikirlerimi belirtmek isterim.
[/font][/size][/color]

[color=#0070c0][size=large][font=Segoe Print]Yazı aydınlanmaya bir fırsat olarak gayet yerinde olmuş. Kendi mantığı ve kuruluş amaçlarına da tam bir uyumluluğu var bu çok belli. Buna da saygılı olmak gerek.
[/font][/size][/color]

[color=#0070c0][size=large][font=Segoe Print]Ama ben yaşadıklarımı, tanıklık yaptığım kadarını paylaşacağım.
[/font][/size][/color]

[color=#0070c0][size=large][font=Segoe Print]TSF de kurullar genel anlamda işlevsel olarak ilk defa 2000-2004 yıllarında kuruldu. Yani 1. Ali Nihat YAZICI döneminde.
 Komisyonların gelişmesi ise 2012 den itibaren oldu. Yani il örgütleri.

Bu uygulama engellenmemiş bilakis teşvik bulmuştur. Örgütlenme bilinçli toplumun gereğidir. Bu bilinçlenme de birçok il de başlamıştır. Örnek teşkil ederek de gelişmektedir. Bunu en çok da yerel yönetimlerin etkinliklerinde görüyoruz.
[/font][/size][/color]

[color=#0070c0][size=large][font=Segoe Print] Belki istenilen hızda değil ama kendi sürecinde… Bunu inkar edebilir misiniz?
[/font][/size][/color]

[color=#0070c0][size=large][font=Segoe Print]Zamanla ülkemizde kapsama alanı artan satranç daha geniş adreslere ulaşma amacına yönelik daha çok gönüllü çalışanı bünyesine alarak çok büyük ve yerinde uygulamalara imza atmıştır. Bu anlamda yine ilgili kurul bünyelerinde iç komisyonlar kurulmuştur. Buraya kadar yanlışımız var mı?
[/font][/size][/color]

[color=#0070c0][size=large][font=Segoe Print] Siz bu komisyonları ve isteyerek görev alan onlarca isimsiz gönüllüsünü bir kalemde küçümseyemezsiniz. Onların koşuşturmasını, ortaya koyduklarını yok sayamaz, onlara yakıştırma tabirler sunamazsınız.

Federasyonumuz bir komisyonlar federsyonu değildir. Ama illerde geniş kitlelerin satrancın geleceği için emek sarfeden gerçek kimlikli emekçilerin federasyonu olma yolundadır. Bundan da ancak onur duyulur.

[/font][/size][/color]

[color=#0070c0][size=large][font=Segoe Print] En azından yorumlarınıza çalışanlar için ülke satrancı adına teşekkür ile başlayabilirdiniz. Bu bir liderden beklenilebilecek yakı-şıklı bir davranış olurdu.
Ama ne yazık ki bunu göremedik.
[/font][/size][/color]

[color=#0070c0][size=large][font=Segoe Print]Şimdi Komisyonlar Federasyonu yakıştırmasını tamamen kastını aşan talihsiz bir yorum olarak kullanıldığını düşünüyorum. Tüm illerimizde bu uygulamanın başarıya ulaştığını söylemek için henüz erkendir. Ancak birçok ilde yerel yönetimlerle kurulan güçlü ilişkilerde, eşgüdümlü paydaş çalışmalarda bu komisyonların ve isimsiz gönüllü çalışanların emeği vardır.

Eğer amacını aşan ve kasıtlı bir yakıştırma değilse bir düzeltme de beklememiz hakkımızdır.
[/font][/size][/color]

[color=#0070c0][size=large][font=Segoe Print]Yoksa canınız sağ olsun![/font][/size][/color]

[size=large] [/size]
[size=large] [/size]
- MATRANÇ -
Ara
Bu komisyonlar, çalıştığı ve faydalı olduğu sürece, kimsenin olumsuz bir şeyler söyleme hakkı yoktur.

Faydalı çalıştığı sürece bunu zamana bırakmak gerekir, fakat hangi zamana bırakmak gerekir?

Seçim sonrasına mı? ya da daha ötesi mi?

Komisyonlar çalışma programlarını açıkladımı? hangi tarihte ne yapacakları belli mi?

Somut tarih ve veriler lazım, biraz da şeffaflık işte o zaman olur.
Ara
(12-11-2015, 12:09)Miyazaki Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Bu komisyonlar, çalıştığı ve faydalı olduğu sürece, kimsenin olumsuz bir şeyler söyleme hakkı yoktur.

Faydalı çalıştığı sürece bunu zamana bırakmak gerekir, fakat hangi zamana bırakmak gerekir?

Komisyonlar çalışma programlarını açıkladımı? hangi tarihte ne yapacakları belli mi?

Sayın Hocam,
Kurullara yardım ve katkı sunmak için çalışıyorlar.
Kurul programı çerçevesinde ve kurulların yasal görev süreci devam ettiği sürece.
Ben bu konuyu burada çok daha önceleri de yazdım, ayrıca reklam yapmak için yazmak da istemiyorum.
Ama bazı kazanımları diğerlerinden tam bir ayrımını yaparak ayrıca tartamaz ve ölçemeyiz.
Katkıları vardır ama gözükmez, yayınlanmaz ve çoğu kez de bilinmez.
Ama bir turnuva salonunu bulmak, yıl içinde en yoğun döneminde orayı önceden kapatmak ve turnuva süresince ek hizmetleri sunmak bu komisyonların kendi iç görev alanıdır.
İlimde bunu yıllardır yaşıyorum ve örneklerini de burada paylaşıyorum. Sadece bunlar değil tabi. Kurulan ve çalışan her bir komisyonun etkinliklerini de burada teker teker de sayabilirim.
Ben kendi adıma paylaşımımı yapıyorum, diğer illeri de sayfalarından takip ediyorum.
Selam ve saygılarımla...
- MATRANÇ -
Ara
Hatırlatma.

Seçim öncesinde başkanın görev süreci bitince tüm kurullarında görev süreci sona ermektedir. Dolayısıyla tüm komisyonların da...
Ama ben bu komisyonların  (ilimden örnekle) ta 2000 li yıllardan beri çalıştıklarına, kulüpleştiklerine ve hatta satranç merkezi açtıklarına tanığımdır. Bunu 2002 Kocaeli ziyaretinde sn. Ali nihat YAZICI başkan da bizzat yerinde görmüştür.
 Ortada bir 2002 KOCAELİ GRAND-PRİX örneği de varken ...
- MATRANÇ -
Ara
(12-11-2015, 12:31)M.Aşkın TAŞAN Nickli Kullanıcıdan Alıntı:
(12-11-2015, 12:09)Miyazaki Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Bu komisyonlar, çalıştığı ve faydalı olduğu sürece, kimsenin olumsuz bir şeyler söyleme hakkı yoktur.

Sayın Hocam,
Kurullara yardım ve katkı sunmak için çalışıyorlar.
Kurul programı çerçevesinde ve kurulların yasal görev süreci devam ettiği sürece.
Ben bu konuyu burada çok daha önceleri de yazdım, ayrıca reklam yapmak için yazmak da istemiyorum.
Ama bazı kazanımları diğerlerinden tam bir ayrımını yaparak ayrıca tartamaz ve ölçemeyiz.
Katkıları vardır ama gözükmez, yayınlanmaz ve çoğu kez de bilinmez.
Ama bir turnuva salonunu bulmak, yıl içinde en yoğun döneminde orayı önceden kapatmak ve turnuva süresince ek hizmetleri sunmak bu komisyonların kendi iç görev alanıdır.
İlimde bunu yıllardır yaşıyorum ve örneklerini de burada paylaşıyorum. Sadece bunlar değil tabi. Kurulan ve çalışan her bir komisyonun etkinliklerini de burada teker teker de sayabilirim.
Ben kendi adıma paylaşımımı yapıyorum, diğer illeri de sayfalarından takip ediyorum.
Selam ve saygılarımla...

Haklısınız.
TSF bütünüyle tıkır tıkır işliyor. Smile
Ara
(12-11-2015, 12:46)M.Aşkın TAŞAN Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Hatırlatma.

Seçim öncesinde başkanın görev süreci bitince tüm kurullarında görev süreci sona ermektedir. Dolayısıyla tüm komisyonların da...
Ama ben bu komisyonların  (ilimden örnekle) ta 2000 li yıllardan beri çalıştıklarına, kulüpleştiklerine ve hatta satranç merkezi açtıklarına tanığımdır. Bunu 2002 Kocaeli ziyaretinde sn. Ali nihat YAZICI başkan da bizzat yerinde görmüştür.
 Ortada bir 2002 KOCAELİ GRAND-PRİX örneği de varken ...

Kimse komisyonların kurulmasına karşı değil hocam, önemli olan işlevdir ve ne kadar verimli olabildiklerine bakılmalıdır. Komisyonların bir sonucu olarak örneğini verdiğiniz 2002 KOCAELİ GRAND-PRİX neden yalnızca bir yıl yapılmış?  2003 ve sonrası da bu yapılsaymış komisyonları başarılı olarak düşünebilirdik, belki bu boyutta olmayabilir, o zaman daha sürdürülebilir boyutlarda olması devamlılık ve gelenekselleşme bakımından da iyi olurmuş..  
    TSF'deki komisyonların toplantı haberlerinin içeriğinde o toplantıda alınan kararları ve yapılması planlanan faaliyetleri de yayınlamak daha gerçekçi bir yaklaşım olacaktır. 
   Ama yine de komisyonlar gelişerek devam etmeli, yalnızca TSF' de değil, her basamakta yer almalıdır. Çalışmadıklarını öne sürmüyorum ama daha somut adımlar olmalı, yani çalışmalıdır da ...
[font=Trebuchet MS]ZESDER Balıkesir Zekâ ve Zihin Sporları Kulübü[/font]
(12-11-2015, 12:58)Miyazaki Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Haklısınız.
TSF bütünüyle tıkır tıkır işliyor. Smile

TSF nin tüm kurul içi komisyonlarının tıkır tıkır işlediğini söylemiyorum.
Bu anlamsız ve alakasız olmuş.

Gelişme gösteren iller var. Siz görmüyorsunuz ama ben çok önemsiyorum.
Ben onları zaman zaman okuyorum.
Bu iller de sadece il temsilcisi çalışmıyor.
Ona yardım eden güzel ve verimli ekip yok mu?
Kimisi ailesiyle görev edinmiş, emek ve zaman harcıyor.

Hocam bunları Ankara'da olmadan da görebilirsiniz.
Bu çalışma sadece son 3 yıldır değildir üstelik.
Son yılların kazanımı olan yepyeni turnuvaları bazı iller tek başına il temsilcisinin gayretiyle kazandırırken, bazı il- ilçelerde gayet güzel dayanışma örnekleri de vardır.

İnkar ve haksızlık edemeyiz. Kaçını gezdiniz, yerinde gördünüz?
Okul kaynaklı satranç odalarını, kulüplerinden kaçını sayabilirsiniz?

Bu örgütlenme en çok okullaşma sürecinde kendini göstermiştir. Oğlunun ya da kızının satranç ilgilendiğini gören veliler zaten bu komisyonların doğal üyeleridir. Bu konuda çocuğunun sporculuğunun ilk yıllarından yola çıkıp da bir şekilde il-ilçesinde satranç ile yoğrulmaya devam eden insanlar yok mu?
Bunları yok hükmünde mi sayalım?
...

Sağlık Komisyonun da görev alan doktor arkadaşlarım var. Lisanslı sporcudur kenileri. Okullarda söyleşilere gelirler gönüllü olarak. "Stratejik beslenme ve besinler", " Sporcu beslenmesinin başarıdaki rolü" gibi panellerden görüntüler alan velilerimi bilirim.
...
Halkla İlişkiler Komisyonu.
 Turnuvalardan alınmış görüntüler izlenir yemekli dayanışma gecelerinde. Dostluklar pekiştirilir. Yeni planlamalar gündeme gelir.

Turnuva ortamlarında kermesler açılır, aile birliklerine gelir sağlanır ve bu gelirle ya malzeme alınır, ya da giderler karşılanır ya da iller arası yarışmalara, Türkiye Şampiyonalarına gidişlerde destek bütçesi oluşturur.

Hocam bunlar inkar edilemeyecek gerçeklerdir. Bunları aylarca yazıyorum, örnek teşkil etmesi için.

BARDAĞI BİRAZ DA OLUMLU TARAFINDAN GÖRÜP ÖRNEK GELİŞMELERE FIRSAT AÇMALIYIZ.

Açılan merkezleri kurulan kulüpleri sosyal medyadan da takip edebilirsiniz tabi. Bunların hepsi de il örgütüdür. Kendi teşekkülleridir.
...

Küçük bir teşekkür bazen çok şey ifade eder.
...
Çalışmayan illeri ayrı tutmak gerekir. Zaten bu illerin sayfalarından ve ürün dosyalarından da bellidir.

Her şey tıkır tıkır işlemiyor ama gıdım gıdım da gelişiyor. Cool

Selam ve saygılarımla...
- MATRANÇ -
Ara
(12-11-2015, 13:53)Naci Erdem Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Komisyonların bir sonucu olarak örneğini verdiğiniz 2002 KOCAELİ GRAND-PRİX neden yalnızca bir yıl yapılmış?

[color=#3333cc]Naci Bey merhaba,

Sizinle çok eskiye dayanan tanışmamız ve kurumsal iş arkadaşlığımız var.
Öncelikle bu konuda görüş bildirmeniz yerinde oldu teşekkür ederim.
[/color]

"2002 KOCAELİ GRAND-PRİX neden yalnızca bir yıl yapılmış?"
[color=#3333ff]Bir yıl yapılabildi Naci Bey!
Bize olağanüstü külfet ve borç bıraktı.

Daha önce hiç tecrübemizin olmadığı bir alanda bir işe soyunduk. Turnuva süresince olmadık gelişmeler ve harcamalar çıktı. Özellikle yabancı oyuncuların ekstra isteklerini karşılamak sponsora değil, bize kaldı. Mİsafirperverlik anlayışımızın gereği yerine getirdik. ( Getirmez olaydık Undecided  )

Beklediğimiz gelirlere de kavuşamadık. Ama yüzümüzün akıyla bitirdik.

Grand-Prix sıradan bir turnuva değil Naci Bey bilirsiniz.

Dünya Şampiyonu sporcuların yanısıra, her düzeyden 30 un üstünde GM, ondan daha fazlası da IM ve FM vardı. Neredeyse tüm ulusal sporcularımız ve ekstradan da gösteri maçları... Konukların konaklamaları
,bitmeyen istekleri vs. vs. vs...

Bunlara sayın YAZICI en yakından tanıktır.

Fikirleri alınabilir.
Deprem geçirmiş bir il kendi olanaklarıyla bence ülkede eşi olmayan bir iş başardı.
Ama mutfaktakileri bugün konuşmuyoruz. Nedense onları küçümsüyor ve yok sayıyoruz. Bu büyük haksızlık. Bu haksızlık karşısında da bu forumun ÇAN KULESİNDEKİ ÜYELERİ nedense susuyorlar.

Sizin fikirlerinizi burada belirtmeniz çok yerindedir. Sağ olun!

[/color]

2003 ve sonrası da bu yapılsaymış komisyonları başarılı olarak düşünebilirdik, belki bu boyutta olmayabilir, o zaman daha sürdürülebilir boyutlarda olması devamlılık ve gelenekselleşme bakımından da iyi olurmuş.. 

[color=#3333cc]
Yapamadık Naci Bey.
Elbette iyi olurdu da maddi çöküntünün gelenekselleşmesi olmuyor işte. En azından biz formülünü bilmiyoruz.

[/color]
    TSF'deki komisyonların toplantı haberlerinin içeriğinde o toplantıda alınan kararları ve yapılması planlanan faaliyetleri de yayınlamak daha gerçekçi bir yaklaşım olacaktır. 
[color=#3333cc]
Aslında bu yapılabilir, katılıyorum. Ama en azından yansımaları da ilan edilmelidir.

[/color]
   Ama yine de komisyonlar gelişerek devam etmeli, yalnızca TSF' de değil, her basamakta yer almalıdır. Çalışmadıklarını öne sürmüyorum ama daha somut adımlar olmalı, yani çalışmalıdır da ...
[color=#3333cc]
Buna da katılıyorum elbette. Daha somut adımlar atılmalıdır. Daha somut sonuçlar açıklanmalıdır.

Saygı ve selamlarımla...
[/color]
- MATRANÇ -
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi