il birincilikleri çerçeve yönerge
(06-12-2015, 23:13)Ateş Ülker Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Önce Aşkın beye hitap edeceğim.İstanbul Satranç Derneği,uzun yıllardır Spor Kulübü olup olmamayı tartışıyor.Olmasına karşı çıkanlar, Spor kulübü oldukları zaman Satranç Federasyonunun boyunduruğu altına gireceklerini düşünüyorlar.Bunu istemiyorlar.Çekiniyorlar.Ben Derneğin Spor kulübü olmasından yanayım.Çünkü bu haliyle de boyunduruktan kurtulduğumuzu söylemek zordur!Bu farklı bir konudur.Bu bölümü şimdilik fazla işgal etmeyelim!

Evet.
Ateş Bey bu bölüm konu dışı kalıyor. Onun için KULÜPLEŞMEK başlığında kısa bir yazım olacak.
SELAMLAR.
- MATRANÇ -
Ara
[size=medium]Çerçeve yönerge yayınlandıktan sonra yayınlanan bazı yönergeleri kısmen incelediğimde ;[/size]
[size=medium] [/size]
[size=medium]-0 dakika nahoşluğundan çoğunlukla uzaklaşıldığını, onun yerini 15 veya 30 dakikanın aldığını,[/size]
[size=medium]-Hükmen yenilgi sözcüklerinin yerine başhakemin ön plana çıkarıldığını ve geç kalma süresi sözcüklerinin bazı yönergelerde de olsa yer aldığını,[/size]
[size=medium]-Birçok ilde yarışmalara katılan satranççının bazı şartlar çerçevesinde ana yarışmaya dahil edilebileceği hususunda açık kapı bırakıldığını[/size]
[size=medium]memnuniyetle görüyorum.[/size]
[size=medium] [/size]
[size=medium]Demek ki havanda su dövmüyormuşuz.[/size]
Ara
(09-12-2015, 13:57)Feti Nickli Kullanıcıdan Alıntı: ...
[size=medium] [/size][size=medium]Demek ki havanda su dövmüyormuşuz.[/size]

Mantıklı önerileriniz ve uslübunuz her zaman muhatap bulur ve taraftar oluşturur.
ÖSF artık sanal danışma alanı görevini az da olsa yerine getirmektedir.
Bu kadar da olsa ben de memnuniyet duyuyorum.

Selamlar.
- MATRANÇ -
Ara
Sıfır dakika kuralı Avrupa'da da fazla taraftar bulmamıştır.Bunun nedenlerinden biri özellikle büyük kentlerde trafiğin sıkışık olabilmesidir.Biz de sıfır dakika kuralını çok fazla kullanmayalım!Milli sporcuların katıldığı ve sporcuların kaldığı yer ile turnuva salonunun yanyana olduğu etkinliklerde kullanılabilir.Ama istisnasız bütün yarışmalarda kullandığımız takdirde herkesin hevesini kıran olaylara tanık oluyoruz."Geç kalma süresi"Demoklesin kılıcı gibi tepemizde asılı durmamalıdır.Çünkü zararı yararından fazladır.Keza takım maçlarında 1 oyuncunun 1 saniye gecikmesi ile onun takımının 6-0 hükmen yenilmesi sözün bittiği yerdir.Dikey gelişmenin yavaş seyretmesinin nedenlerinden biridir.(Zaten oyun sayımız az,bir de onun bir kısmını hükmen sonuçlar yüzünden oynayamıyoruz.)FİDE sıfır dakika kuralında esneklik bırakıyor.Bu sürenin belirlenmesi, turnuvayı düzenleyenlerin takdirine bırakılıyor.Çoğunlukla "30 dakika"tercih ediliyor.
Ateş Ülker
Ara
Sayın Narman,

Stoperden forvet olmaz,yada kaleciden forvet olmaz ile ne demek istediğimi anladığınızı düşünüyorum.Takımınıza sahip çıkma içgüdüsünüde anlıyorum.Fakat hataları kabul etmek,kapasitenin farkında olmakda bir erdemdir.Yayınladığınız hatta uyarılardan sonra revize ettiğiniz yönergelere tekrar bakın,böyle çala kalem yönerge mi olur.Dikkatle baktığınızda hataları ve dediğim eksiklikleri göreceksiniz.Yıldızlar ve çocuk ligi yönergesi ilan ediliyor,sonra tekrar yayından kaldırılıyor.Bu hızla giderseniz sezonun sonunu gelmez.Yönergelerinizde tekrar dile getireyim hukukki kaideleri yok sayan bir maddeniz varki tam TAHKİM lik,yok biz alıştık diyorsanız siz bilirsiniz.

Son olarak küçük bir tavsiye;kaleci ve stoperden iyi top toplayıcı olur.
Ara
(10-12-2015, 13:32)gazikemal Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Sayın Narman,

Stoperden forvet olmaz,yada kaleciden forvet olmaz ile  ne demek istediğimi anladığınızı düşünüyorum.

(...)

Son olarak küçük bir tavsiye;kaleci ve stoperden iyi top toplayıcı olur.

[size=medium][font=Segoe Print]"Fakat hataları kabul etmek,kapasitenin farkında olmak da bir erdemdir."[/font][/size]
[size=medium][font=Segoe Print]Bağışlayın ama,[/font][/size]
[size=medium][font=Segoe Print]Bu çok iddialı bir yaklaşım olmuş.[/font][/size]
[size=medium][font=Segoe Print]Evet doğrudur! Burada haklısınız. Aksine bir durum olmadıkça...[/font][/size]
[size=medium][font=Segoe Print]...[/font][/size]
[size=medium][font=Segoe Print]Bir yönergeyi eleştirirken muhataplarına erdem tanımını hatırlatmak ve kapasite ölçümü yargısında bulunmak  ne kadar doğrudur? Belki bunu kastetmediniz ama benim gibi şüpheciler tarafından böyle algılanmaya da çok müsait değil mi?
[/font][/size]
[size=medium][font=Segoe Print]Gerçekten de bir hata olabilir değil mi? İnkar mı edilmiş,ısrarla tekrar mı edilmiş? Yönergeyi yayınlamışlar. Hatalarını fark edip düzeltip yeniden siteye koymuşlar.[/font][/size]
[size=medium][font=Segoe Print]Hata ve erdem insana özgü değil mi?

Şimdi,[/font][/size]
[size=medium][font=Segoe Print]Benim hatam belki iki kişi arasındaki özel olmayan bu yazıya karışmak...[/font][/size]
[size=medium][font=Segoe Print]Sizde de bir hata olabilir mi?[/font][/size]
[size=medium][font=Segoe Print]İnsanları kaleci, stoper ve top toplayıcılar üzerinden alakasızca kategoriye ayırıp bilinçli olarak yapılmamış hatalar üzerinden yargılıyorsunuz.[/font][/size]
[size=medium][font=Segoe Print]Şu top toplayıcı yakıştırmanız...[/font][/size][size=medium][font=Segoe Print] Bunu anlatmalıyım sn. gazikemal.
[/font][/size]

[size=medium][font=Segoe Print]Enteresan ama İzmir'de yetmişli yılların ortalarında ALSANCAK, GÜZELYALI, KARŞIYAKA, GÜRSEL AKSEL ve ATATÜRK (HALKAPINAR) stadyumlarında resmi maç ve antrenmanlarında çok "top toplayıcılık" yaptım. Ne alaka değil mi? Aslında nereden nereye...[/font][/size]
[size=medium][font=Segoe Print]Çok küçük görmüşsünüz ama top toplayıcılığı hiç yapmadığınız çok belli.
 Şayet yapsaydınız bu kadar hevesle yapılabilecek çok az şey olduğunu fark ederdiniz.[/font][/size]
[size=medium][font=Segoe Print]Şayet yapsaydınız o zamanların en ünlü oyuncularıyla aynı sahada ter attığınıza şahit olurdunuz.[/font][/size]
[size=medium][font=Segoe Print]Şayet yapsaydınız emeğe saygınız olurdu.[/font][/size]
[size=medium][font=Segoe Print]Şayet yapsaydınız Kaleci ALİ'LERİN (GÖZTEPE) TANZER' LERİN (ALTAY) arkalarında bekler, B. MUSTAFA'LARIN (MUSTAFA DENİZLİ), FUJİ MEHMET'LERİN (MEHMET F. TÜRKEN)attığı bazukaların arkasından koşardınız.

Ben mesleğim gereği futbol da oynadım. Antrenörlük de yaptım.[/font][/size]
[size=medium][font=Segoe Print]İyi ki bahsettiniz sn. gazikemal...[/font][/size]
[size=medium][font=Segoe Print]Forvet de oldum, stoper de...[/font][/size]
[size=medium][font=Segoe Print]Ha, kaleci de oldum, top toplayıcı da...Açarsınız arşivleri 1973-1984 belki lisansımın bilgileri de duruyordur.
[/font][/size]
[size=medium][font=Segoe Print]Ama bu günkü yazınıza bakınca aklıma geldi. Yahu, ben kalecilik de yaptım son 3 yıldır TSF takımında!
[/font][/size]
[size=medium][font=Segoe Print]Tıpkı sn. Gökhan NARMAN gibi...
[/font][/size]
[size=medium][font=Segoe Print]Üstüme başıma vazife değilken,  05.11.2012 de camiayla arada köprü kurulsun diye ÖSF da yazdım. Sonra TSF den görev geldi. [/font][/size]
[size=medium][font=Segoe Print]Ne hava(n)  topları yakaladım ama kaleciyken![/font][/size]
[size=medium][font=Segoe Print] [/font][/size]
[size=medium][font=Segoe Print]Bazıları beni sözcü bile ilan etti. Yani TSF tarafından verilmemiş bir unvan ve görevi onlar layık gördü bana. Hatta banka hesaplarımda para bile aradılar. Maaş ya da prim aldığımı, yönetime girmek için takla attığımızı bile yakıştırdılar bize.[/font][/size]
[size=medium][font=Segoe Print]Dün bana, bugün GÖKHAN'A...
[/font][/size]
[size=medium][font=Segoe Print]sn.gazikemal,[/font][/size]
[size=medium][font=Segoe Print]Saygın bir çağrışım yaptırıyor seçtiğiniz lakap.
Yazılarınızı ve uyarılarınızı dikkate değer buluyordum.[/font][/size]
[size=medium][font=Segoe Print]Ama insanlara erdemden ve kapasitelerinden bahsedip hatırlatmalar yaparken kastınızı aşmamanız gerekir. Size değer verilmiş ve yazınıza cevap verilmiş. Aslında yazmak zorunda da değildi.[/font][/size]
[size=medium][font=Segoe Print]Ne demiştiniz?[/font][/size]
[size=medium][font=Segoe Print]Hatalarımız değil mi?

Selam ve saygılarımla.
[/font][/size]
- MATRANÇ -
Ara
Sayın Taşan,

Bu camiaya yıllarını vermiş birisi olduğunuz,ve bir kahvenin 40 yıl hatırı olduğu için son yazdıklarınıza sadece tebessüm edeceğim.

Asıl konumuza dönelim;Son yazımda Albay Gökhan Narman 'a hitaben bir yazı yazdım.Sayın Narman,son yazısında askeri bir usluple beni arayın bilgilendirim diyor.Sayın Narman herkes uzmanlık alanında çalışmalı,kusura bakmayın ama kurulunuz geçici görevini bile aksatıyor.Hatalarını burdan yazıyoruz,hala yönergede duruyor,düzeltme yok.Çünkü okuyorlar,bakıyorlar fakat göremiyorlar,yada umursamıyorlar.Çocuk ligi ve yıldız ligi(eski adlarıyla) yönergesini ilan ediyorsunuz,sonra yarışmanın tarihini değiştirip tekrar ilan ediyorsunuz.İlan edilen yönergeden mağdur olabilecek insanları düşündünüz mü? Türkiye Yıldızlar Şampiyonasında bazı grupların 6 tur oynanması için yönergeye madde ekliyorsunuz.Kurulunuzda ki uluslararası hakem arkadaşlarınızın Şubat 2016 daki IA Güran Ünal 'ın Fide hakem seminerine katılması çok faydalı olacaktır.(Malum Altın Kayısı ve geçen yılki Türkiye Küçükler Şampiyonasını unutmadık).Yıldızlar Şampiyonasında geçen yıl olan bir madde bu yıl ortadan kaybolmuş
''Şampiyonaya katılan sporcular üst yaş grubunda yarışmazlar, tüm sporcular kendi yaş grubunda yarışacaklardır''
Bu madde yeni yönergede yok; aman canım ne önemi var değil mi? Doğacak hak kayıplarını velilere siz Antalyada izah edersiniz.
Buradan Sayın Abidin Ünal dan özür dilemek istiyorum.Sizi zamanında bazı konularda eleştiriyordum.ama gelen gideni aratırmış.
Ara
(21-12-2015, 10:45)gazikemal Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Sayın Taşan,

Bu camiaya yıllarını vermiş birisi olduğunuz,ve bir kahvenin 40 yıl hatırı olduğu için son yazdıklarınıza sadece tebessüm edeceğim.

sn. gazikemal,
Ben kiminle yazıştığımı bilmiyorum.
Siz biliyorsunuz.
Benim gibi gerçek isimle yazan her bir kişi yaptığı hatalarının arkasında durmak, bedelini ödemek, hatasını telafi etmek zorundadır bu toplum önünde.
Buna sn. NARMAN'da dahildir.

Ancak benim açıklayamadığımı düşündüğüm bir ayrıntıdır ki;

Siz gazikemal adı arkasında -erdem- den bahsettiniz.
Bunu da topluma açık bir sütunda ilan edercesine bir kişiye yönelik dolaylı olarak itham ettiniz.

Yapılan iş yanlış ya da eksik olabilir. İlan edilen yönergedeki yanlış ve eksiklikler fark edilip düzeltilebilir.
Nitekim burada bunun açıklaması da yapılmış durumdadır.

Fakat bireylerin içinde bulundukları görevleri dahilinde yaptıkları işlerden dolayı bir takım kişilik saptamalarıyla karşı karşıya kalırlarsa, bu yaklaşımı sağlıklı ve adaletli olarak göremem.

Eleştirinize itirazım yoktur. Bunun açıklaması da bana düşmez elbette.

Ancak burada kişilik, karakter analizi yaparak etik değerler üzerinde değerlendirme sonucu ölçüm ile bir yargıya varmak çok uygun değildir. Hakkaniyetli de olmaz. Kurullarda çalışan arkadaşlar sadece fahri görev yapmaktadırlar. Görevleri karşılığında tam yetkiye bile sahip değillerdir. Son karar onlara ait değildir. Kararları tavsiye niteliğinde onay makamına sunulmaktadır.

Benim itirazım bunadır.

Saygı ve selamlarımla.
- MATRANÇ -
Ara
Aşkın Bey,

Amacım kimseyi rencide etmek değil,bilakis eksikliklerin düzelmesi fakat bu kurul bunu bugüne kadar başaramadı.Bu benim düşüncem.Düşüncemi çürütmek istiyorlarsada buyursunlar yapsınlar.Ben somut verilerle konuşuyorum.ilan edilen yönergeler TSF web de yayında....
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi