İl turnuvalarında antrenörlerin konumu.
(24-11-2015, 12:00)H Mustafa Demir Nickli Kullanıcıdan Alıntı: özünde antrenör alınıyorsa, seyirci her türlü alınmalıdır. diğer spor dallarında taktik değiştirme takımın başında olma rolü var hocaları. 4-4-2 değil 4-3-3' e dönün der hoca. ama satrançta tahtaki oyuna müdahale, şah kanadından değil vezir kanadından oyna gibi bir müdahale söz konusu değil. o yüzden eğer ki içeri antrenör alınıyorsa, seyirci kesinlikle alınmalıdır. Seyircileri dışarı gönderip antrenörler izlesin derseniz olmaz.
Öteki tarafın antrenörü girerse ötekinin velisi de diyecek benim çocuğumun maçına bakmasın veya girmesinSmile sonu yok. hadi hayırlısı. ama dediğim gibi içeri de antrenör olursa seyirci olmasına izin vermezseniz kesinlikle sıkıntı çıkacaktır.

[color=#0070c0][font=Segoe Print]Düşüncelerimi yeterince açık ifade ettiğimi sanıyorum.
Futboldan örnek vermeniz ne derece doğrudur? Futbolda her unsurun nerede olması gerektiği belirlenmiş ve düzenlenmiştir. Ben saha içinde düzenleme ile antrenörün izlemesi gerekliliğinden bahsettim.[/font][/color]
[color=#0070c0][font=Segoe Print]Sportif gerekliliktir bu.
Keyfi olan seyircinin izlemesidir. Saha içinde seyircinin ne işi olabilir?
Satranç seyirlik bir oyundur. Ama oyuncuların oyun alanında seyircinin alınması ne derece gereklidir?
Satrancın alanı, sahası yok. Tüm temel sorunlar buradan kaynaklıdır.
Seyircilerin dışarı gönderilmesinden bahsetmedim.
Ben seyirci ile oyuncuları en başından beri aynı ortamda olmaması gereğini savunuyorum.

Ama konu başlığım bu değil.
Sporcu antrenörüne sadece hamle danışmak için ihtiyaç duymaz. Bu zaten söz konusu değil.

Ben bu konuyu sportif temelli sebepleriyle açıkladım.
"[font=Segoe Print]Satranç seyirsiz ve seyircisiz olmuyor." derken açıklamak istediğim şey seyirci ile sporcuların aynı ortamda olması değildir.[/font][/font][/color]
- MATRANÇ -
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
RE: İl turnuvalarında antrenörlerin konumu. - Yazar: M.Aşkın TAŞAN - 24-11-2015, 13:37

Konuyu Okuyanlar: 2 Ziyaretçi