İl turnuvalarında antrenörlerin konumu.
(01-12-2015, 16:45)H Mustafa Demir Nickli Kullanıcıdan Alıntı: İyi de Aşkın hocam olacak olanlar kesinlikle bunlar yok kötü örnek örnek olmaz diyebilirsiniz ama, bir velinin içeride antrenör olmasın demesi bile özellikle çocuk maçlarında yeterli. Biraz büyük oyuncular veya gençler stresi kaldırabilir ama, 7-8 yaş gibi gruplarda çocuk ne olursa olsun içeri kim varsa ona bir bakar, kim geldi kim gitti bakar. Sunu tekrar ve kesinlikle belirtmeliyim, içeriye seyirci alınmayacak iken antrenör alırsanız sorunlar olacaktır.

[size=large][font=Segoe Print]Antrenör tüm spor dallarında olduğu gibi kendisine ayrılan bölümde olmalıdır. Satrançta saha olmadığı için aklımıza sporcular ve masalarla iç içe seyirciler geliyor değil mi?

[/font][/size]
[size=large][font=Segoe Print]Hayır, elbette böyle bir görüntüden bahsetmiyorum.
[/font][/size]
[size=large][font=Segoe Print]Benim bahsettiğim, takım karşılaşmalarında olimpiyat modelidir. Yani masaların başında antrenörlerin yan yana oturduğu bir bölüm. O düzenin bir mantığı var.[/font][/size]
[size=large][font=Segoe Print]Oyuna müdahale hakkı kesinlikle yok. Varlık sebebi çok sınırlı gerekçelere dayalı...
Benzer düzenleme bireysel turnuvalarda da olmalıdır. Yaka kartı uygulamasını başlatırsınız. İleri düzey antrenörlerde bu tip sahtekarca olumsuzluklar olmaz demiyorum. İleri düzey oyuncularda bir takım sahtekarlıkların olması, tüm oyuncuların nasıl ki salondan çıkmasını gerektirmiyorsa, aynı mantık antrenör ve diğer personel için de uygulanır, değil mi?

[/font][/size]
[size=large][font=Segoe Print]Böyle bir ortamda her antrenör rakip takım tarafından da doğal bir şekilde denetlendiği için işleyiş planlandığı gibi gider. Hakemlerin de işi kolaylaşıyor.
[/font][/size]
[size=large][font=Segoe Print]Ama ne yazık ki böyle standart bir düzenleme yok.[/font][/size]
[size=large][font=Segoe Print]Çünkü SATRANCIN ÜLKEMİZDE DAHA SAHALARI YOK!
[/font][/size]
[size=large][font=Segoe Print]...[/font][/size]
[size=large][font=Segoe Print]Velinin gördüğü kötü örnekler, salon düzenlemesinin çok iyi yapılmadığı, bir hakeme 50-60 sporcunun düştüğü, izleyicilerin kurallardan habersiz ve duyarsız bir biçimde aşırı serbest davrandığı kalabalık turnuvalarda oldu. Burada tabi antrenör derken ben gerçek satranç antrenörünü kast ediyorum. Kademesine göre bir ayrım yapmak istemem ama bence en az 2. kademe ve üstü olursa çok daha verimli olacaktır.Bu antrenörlük açısından da çok yararlı ve teşvikleri canlandıracaktır. Bu arada bu spor dalının gerektirdiği davranışları benimseyen ve uygulayan tüm antrenör belgesi olmayanları ve 1. kademe yardımcı antrenörleri tenzih ederim.[/font][/size]
- MATRANÇ -
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
RE: İl turnuvalarında antrenörlerin konumu. - Yazar: M.Aşkın TAŞAN - 01-12-2015, 17:57

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi