İl turnuvalarında antrenörlerin konumu.
Somut örneklerden gidilecekse ben de birkaç örnek vereyim:
Bir turnuvada küçük yaştaki sporcu ilk turda favori olduğu oyununu kaybetmiştir. İkinci turda antrenör de salona girip oyunu izlemeye başladığında o bölüme güneş geldiğini tespit etmiş ve sporcusunu bu durumun da etkisiyle oyununu kaybettiğini tespit etmiştir ve sorunun çözümünü sağlamıştır.
Diğer bir örnekte ise oyunu izleyen antrenör rakip oyuncunun itirazı üzerine masaya gelen hakemin taşa dokunulup dokunulmadığını anlamaya çalışıp işin içinden çıkamadığı durumda kendi sporcusunun taşa dokunduğunu söylemiş ve ihtilafın çözümünü sağlamıştır. Benzer örnekler çoğaltılabilir.

Olumsuz örneklerden kurtulmanın yolu antrenörlerin salona girişini yasaklamak değil, belirli bir süzgeçten geçmiş, satranç kültürüne sahip antrenörlerin salona girmesini sağlamaktır.

Geçen gün izlediğim bir basketbol maçında antrenör sahanın içine uzanmış, adeta savunma yapıyordu. Basketbolda antrenörlerin sahaya yaklaşması yasaklansın mı? Yada forumda bir kişi diğerine hakaret etti diye foruma üye alımı yapılmasın mı? Antrenörler bu sporun bir parçasıdır ve sporcusunun oyununu takip etmek antrenörün "işidir". Hamle söylediği "iddia edilen" antrenör var diye antrenörlerin salona girişinin yasaklanması doğru bir çözüm değildir.

Salona cep telefonu ile girilmesi yasak. Peki salona cep telefonuyla giren herkes hile mi yapıyor? Bir antrenör hamle söyledi diye bütün antrenörler hamle söyleyebilecek kişiler olarak mı görülmelidir? Antrenörümle benim arama isterseniz 10 metre mesafe ve ses geçirmez cam koyun, ben eğer hile yapmak istersem yine hile yapacak bir yöntem bulabilirim. Şüpheye ve yasaklamaya dayalı zihniyetler hiç bir zaman çözüm olamaz.
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
RE: İl turnuvalarında antrenörlerin konumu. - Yazar: Attorney at Law - 01-12-2015, 21:24

Konuyu Okuyanlar: 2 Ziyaretçi