Çin satrancı hakkında (Xiangqi)...
"Zanksi" gibi telaffuz ediliyormuş.

İlk olarak oğluma aldığım ataride gördüm. Biraz oynamaya çalıştım, biraz da başardım. Daha sonra kurallarını öğrenmeye çalıştım. Sonuçta dünyada bir kaç yüz milyon insanın bildiğini tahmin ettiğim bir oyun bu. En azından Çin'de ve Vietnam'da popülaritesi yüksek. 

Amaç ve tür; amacı satrançla neredeyse aynı; rakip şahı yemek. İki kişi tarafından oynanıyor.

Tahta
1. Bu oyun GO değil. Ama ona benzer şekilde; taşlar karelerin içine değil, çizgi kesişimlerine konuluyor.
2. Oyun 9x10 luk bir tahtada oynanıyor. Kareler renksiz.
3. Tahtanın ortasında tarafların alanlarını ayırmak için SARI NEHİR diye bir boşluk var.

Taşlar
4.Vezir yok. Onun yerine daha değişik taşlar var.
5. Kale aynı bizim satrançtaki gibi aynı kale. Ama savaş arabası diyor ona çinliler.
6. Top diye bir taş var. Düz gidiyor ama atlayarak taş yiyebiliyor. (Ama iki taş ve fazlasını atlayamıyor)
7. At var. Tek hamlede; bir düz, bir çapraz gidiyor. Böylece L gitmiş gibi gözüküyor. b1 karesindeki at, b2de herhangi bir taş vars c3e gidemiyor mesela!
8. Fil var ama bizim file çok az benziyor. İleri ve geri 2 çaprazına gidebiliyor. Ayrıca rakip alana da geçemiyor. Fazla değerli bir taş değil.
9. Beşer tane piyon var. Düz gidip düz yiyorlar. Rakip alana girince yana da gidebiliyorlar. Ve terfi yok  görebildiğim kadarıyla Sad
10. Şah; şah tahtanın dibindeki dokuz kareden dışarı çıkamıyor. Buraya da kale/saray deniliyor. Sad
11. Ayrıca; kalenin içinde kısıtlı hareketli piyondan biraz güçlü piyonlar var. İki tane. Koruma diyorlar bunlara.
12. Rok yok.
13. En kötüsü de bana göre; taşlar figürle değil de, çince harflerle gösteriliyor. Hangi taş hangisi acaba diye karışıklık yaşanabiliyor.

Öyle bir garip oyun işte. Sizin de göz atmanızı öneririm. Sonuçta bizimkine komşu bir dünya sayılır bu oyun. Buyrun. Ha, ayrıca; aşağıda da göreceğiniz üzere "kale" denen alanda şahın hareketi, içerideki çizgilere göre oluyor. Oynadıkça anlarsınız efendim.

600px-Xiangqi_Board.svg.png
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi