TSF' NA ÇAĞRI !
abdulkadirbenerİki konuyu netleştirmek lazım.

(1)
Kayıt yaptırıp turnuvaya gelmeyen oyuncuya ceza veremezsiniz.
Mevcutta kayıt sistemi online çalışmakta. Islak imza ile başvuru yapılmıyor. O devirler eskide kaldı. Şimdi her şey gibi bu da online.
"Benim adıma sırf gıcıklık olsun diye kasten kayıt yapılırsa ve haberim olmadan gitmemiş olursam ceza alırım!!!" diye her turnuvayı kontrol etmek zorunda mıyım? Değilim.
TC Kimlik numarasını bilmek artık güvenli bir başvuru bilgisi değildir.
Sistem kayıt işlemini güvenli bir onay yöntemi ile teyit almadığına göre burada bir açık var.
O zaman bana kayıt yaptırıp gelmedim diye hiç kimse ceza veremez.
Önce online kayıt işleminin e-imza, mobil-imza, sms onayı, eposta onay linki gibi teknik bir yol ile güvenli hale getirilmesi gerekli.
Ondan sonra kayıt yaptırıp gelmeyen kişiye yaptırım konuşulabilir olacaktır.
Ben, bu koşullar sağlanırsa kayıt yaptırıp gelmeyenin bir yıl ceza almasına bile evet derim.

[color=#1f497d][size=large][font=Segoe Print]Sn.üye,[/font][/size][/color]
[color=#1f497d][size=large][font=Segoe Print]Ben tüm bunların yapılacak düzenlemelerden sonra yaptırım uygulanması noktasındayım. Yaptığım taslak yönerge sadece bir örnek idi. Kendi nezrinizde çöpe de atabilirsiniz elbette...
[/font][/size][/color]
[color=#1f497d][size=large][font=Segoe Print]Katılım çok makul ücretli hale gelebilir. Bu uygulama keyfi ve ikinci bir kişinin hayali kayıtlarını belli bir oranda törpüleyecektir. Bunun satrancı paralı spor yapacağını düşünürdüm hep. Ama zamanla yanıldığımı bir başka fikri okuyunca anladım.Üstelik bir kaç konuda da çok yerinde getirisi olacaktır. Küçük de olsa giderleri karşılamasının yanında satrancın gerçek ocakları olan dernek ve merkezlere hayat verecektir. Bu haliyle aralarında rekabet başlatıp kalite daha da gün yüzüne çıkabilecektir.
[/font][/size][/color]
[color=#1f497d][size=large][font=Segoe Print] Teknolojik düzenlemeler elbette yapılmalıdır. Aksi durumda şu haliyle tespitleriniz elbette yerindedir. Herkesin kendisine ait kullanıcı şifresiyle kayıt yapılması sağlanabilir. Bu öneri aklıma yeni geldi ama nasıl uygulanabilir bilmiyorum.[/font][/size][/color]

(2)
Turnuvaya kaydolup, sonra yoklamasını da yaptırıp arada bir tura gelemeyen kişiye de aynı şekilde ceza veremezsiniz. Daha doğrusu vermemelisiniz.
Zira insanlık halidir insan bir tura gelemeyebilir.
Dünyanın bin bir türlü hali var. Örnek yazıp zamanınızı çalmayayım.
Ama inanın tura yetişmek için evden çıkıp, hevesle tura yetişmeye çalışırken yolda başınıza gelen bir şeyler olabilir.
Telefonu da "yasak" diye yanınıza almamış olduğunuz için haber veremeyebilirsiniz.
Yanınızda telefon olsa bile arayacağınız numarayı bilemiyor olabilirsiniz.
Üstelik başınıza gelen engeli daha sonra "gerekçen neydi?" diye soranlara izah edemeyebilirsiniz. İspatlayamayabilirsiniz.
Yani; ara turlardan birine gelmedi diye birine ceza vermek kötü niyetli kişileri cezalandırmak için yapılırken birden bire iyi niyetli kişileri cezalandırmaya başlayabilir.

[color=#1f497d][size=large][font=Segoe Print]Öncelikle gelemeyen değil, gelmeyenlerden bahsettim!
Hele bunu alışkanlık yapanlar var ki durum çok daha da vahimdir. Gözümüzün içine baka baka, uyarılarımıza rağmen yine de gelmemekte ve habersizce gelmemekte ısrar edilirse siz de bir noktada çözüm ararsınız. Yani keyfi ve sorumsuzca hatta kasıtlı sebeplerden gelmeyenlerden bahsediyorum. Hele bunu yıllarca yapan kişiler ver ki onların savunuculuğunu yapıyorsunuz farkında olmadan...

Siz en masum ve makul sebeplerden örneklendirip konuyu başka zemine taşımışsınız. Ben TERK ETME ve KATILMAMA durumlarından bahsediyorum.

Katılamayacak durumda olanlardan elbette bildirdikleri şart ve sebeplere göre anlayış gösterilir. Bunun tersini söylemedim ama satırlarınızda nedense ısrarla bu konuyu ağırlıkla işlemişsiniz. [color=#ff3333]Akıl, mantık ve vicdan[/color] dan bahsetmiştim. Bunu da yanlış ve ilgisiz yerde kullanmışsınız. Ben beklenmedik ani durumlar için verdim o örneği... Aynı yanlışı bilmem kaçıncı kez yapan biri hakkında verilecek karar için değil!
Aklı olan bir insan mantığını kullanır ve gösterilen mazeretleri anlar değil mi? Ama ya vicdansızlara ne demeli?

Siz bir turnuvanın düzenlenme bedelini bilirsiniz. Salon, masa, sandalye, takım, saat kiralanarak yapılan turnuvalar var. Bunlara ödenen kiralar var. Düzenleme için günler öncesinden harcanan emek ve zaman var. İyi niyetli gayretler var. Sonuçta da hüsran olan insanların şevkleri kırılmakta, bir daha bu uğraşılar içinde yer almama yönünde karar alıyorlar. Turnuva gidişatının teknik olarak etkilenmesi de ayrı bir durum. Oyuncu derece şansını kaybedince habersizce terk ediyor. Bari nezaketen haber ver! Eşlendirmeyi ve kararlıca devam edenlerin yolunu engelleme!

Bulunduğu koşullar yüzünden haber iletemeyen kişi zaten toplumca bilinir, sorumlu kişiliğiyle zaten tanınır. Benim sözüm kasten katılmayan haber verme nezaketinden yoksun kişileredir. Bir olur iki olur. Bunu yıllarca devam ettiren kişileri biliyoruz.[/font][/size][/color]
[color=#1f497d][size=large][font=Segoe Print] 6oo kayıt, 370 katılım, 210 bitiriş...[/font][/size][/color]
[color=#1f497d][size=large][font=Segoe Print]Ayıptır![/font][/size][/color]
[color=#1f497d][size=large][font=Segoe Print]Burada bazı mekanizmaların devreye girmesi gereklidir. [/font][/size][/color]

Önünü sonunu düşünmeden "cezalandıralım" fikirleri ilk okunuşta hevesli satrançseverler için hoş görünse de "suç" ve "ceza" tarifi bakımından noksandır. Acelecidir. Gerekli değildir.

Tüm dünyada "kötü" insanları zapt etmek için uygulanan kurallar, yaptırımlar, verilen cezalar aslında daha fazlasıyla iyi niyetli düzgün insanlara eziyet vermekte değil midir?
Üçyüzbin ya da üçbin satranç oyuncusuna haksız yere ceza vermiş olmak daha kötü değil mi?

[color=#1f497d][size=large][font=Segoe Print]Yazınızdan bu keyfi katılmama ve terk etme olayları sanki bir kaç hafta önce başlamış gibi bir izlenim de edinebiliniyor.
[/font][/size][/color]
[color=#1f497d][size=large][font=Segoe Print]Eğer yıllardır devam eden kanayan bir yar varsa bu davranış o sporcular için oturmuş bir normal davranışmış gibi oluyor. Yazınız da -sanki-bunu destekler niteliktedir. En azından bu anlama çok yakın...

Yani satranca başlayan her yeni nesil bu olumsuzluklar karşısında herhangi bir önlem alınmayışını, onca itiraza ve tepkiye rağmen görecek duyacak ve bilecek, sonra da biz onlardan doğru davranışlar bekleyeceğiz. O kadar ileri bir toplum değiliz değil mi?[/font][/size][/color]

Başka bir başlıkta konuşulan konuyla ilgili (telefon konusu) başıma gelen bir küçük olayı buradan aktarmak istiyorum (zira o başlık pis oldu orada yazmayacağım);
İlk turnuvalarımdan birindeydi. Henüz turnuva acemisiyim ve telefon kuralını yeni öğrenmişim.
Tur başlamadan önce salonun ucundaki hakem "telefonları kapatın!" dedi.
Emin olmak için sandalyemin arkasına astığım çantamdaki telefonu çıkarıp baktım "aaa açık" tam kapatma düğmesine bastım ki başhakem "tur başlamıştır" dedi.
Telefon (çok hafifçe) kapanırken çıkardığı sesi çıkardı. Ses çıkan yere parmağımı bastırmıştım, sesi duyulmasın diye. Ama çok hafifte olsa ben duydum.
Siyahla oynuyorum. Henüz rakibim hamle yapmamış. Salonda öyle bir gürültü var ki telefonun sesini rakibim bile zor duydu.
Hakemin biri baş ucumdaymış, avını yakalamış aslan edasıyla kağıdımı çekip aldı.
Rakibim hakeme oynamak istediğini, galibiyet yazmamasını yalvardı adeta. Ki bu esnada etraftakiler de anlamadı ne olduğunu ve neredeyse yirmi otuz kişi hep birden gürültüden rahatsız oldular.

1.Sesten rakibim rahatsız olmadı,
2.Hile yapmaya çalıştığımı hiç kimse iddia edemez bir durumdayım, daha ilk hamle bile yapılmamıştı,
3.Rakibim durumdan şikayetçi değildi hatta oynamak istiyordu,

Ben hiç ses çıkarmadım.
Şikayet de etmedim. O kirlenen başlıkta bir üyenin dediği gibi "yönetmelikleri biz uyguluyoruz, bir durun ya! bir nefes alın, bir sorun, soruşturun!
 oyunları ve oyuncuları kontrol edin, onlara bir sorun, itiraz eden var mı diye? itiraz yoksa eğer, devam edebilmek için şansınızı kullanın, [color=#3333ff]Akıl,[/color] [color=#33cc33]mantık [/color][color=#ff3333]ve vicdan[/color] ne güne duruyor?" demedim. O üye böyle yapılırsa hukukun kişiye göre esnetileceğini ve bu tür esnetmelerin devletin temelini bile sarsabileceğini bilmiyor olabilir, hukuk sistemimizde daha yüzlerce çelişkili kural olduğunu bilmiyor olabilir, öğrenir elbet.

Ben kural ne diyorsa ona uyarım arkadaş. Kural kuraldır. Kural ne kadar salak olursa olsun, uygulayan kuralın ruhunu ne kadar anlayamamış olursa olsun yapacak bir şey yoktur. Önemli olan saçma da olsa eksik de olsa o kuralın uygulanmasıdır. Eninde sonunda kuraldaki sakatlık giderilir.

[color=#1f497d][size=large][font=Segoe Print]Giderilmiyor işte! Bunca figanım neden acaba?
[/font][/size][/color]
[color=#1f497d][size=large][font=Segoe Print]Bu ülkede on yıllardır satranç turnuvaları yapılır. Eskiden 70 ve 80 li yıllarda ben pek hatırlamıyorum böyle keyfi terkleri...Ama son yıllarda neredeyse her yerde ve her turnuvada bu tip ihlaller, haksızlıklar, sportmenlik dışı davranışlar, hırsızlıklar ve sorumsuzluklar... Hepsi önlem alınmayışındandır.
Küçük bir anımı hatırladım...
Bir yarı final olabilir.[/font][/size][/color]
[color=#1f497d][size=large][font=Segoe Print]Efendice katıldığı turnuvanın tüm üyelerine sorarak bir tur maçını bir tur sonraki güne aldıran sn. Cem PEKÜN'ÜN katıldığı bir turnuva geldi aklıma. Rakibine de sordu. Kabul etmezse 0 puana razı olduğunu da açıkladı. Ama rakibi sıradaki turdan önce erteleme oyunu kabul etti. PEKÜN bir kaç saat sonra uçağa atladı. Ertesi gün tur saatinden 20 dakika öncesinden masada rakibini bekliyordu.[/font][/size][/color]
[color=#1f497d][size=large][font=Segoe Print]Şimdi bunlar kalmadı. 15 dakika bekleme süresinin dolmasını sabırsızlıkla bekleyen sporcuları yüzlerindeki ucuz ve pişkin ifadelerinden tanıyoruz.[/font][/size][/color]

Bu başlıktaki konuyla bağlarsam şunu söylemek isterim;

"Bir olaya bakarak ceza tarif etmeye kalkışmak hasarlı sonuçlar doğurur. O nedenle genel durumu incelemek gerekir. Zamanında telefonları zırt pırt çalan kişiler yüzünden birileri oyundaki konsantrasyonun kaybolduğunu fark edip telefondan çıkan seslerin oyunu kaybettirmesine hükmetti. Doğru da yaptı. Zira artık bu durum yaygın bir sıkıntı olmaya başlamıştı. Sonra telefonlara program yüklenebilir olunca hiç salona alınmamasına hükmedildi. Bu da doğru bir karar. Zira hile yaparak madalya kazanan insanlar ortaya çıktı, belki kimler fide ünvanı kazandı kim bilir? Bu yasak da doğrudur. Şimdi bizler herhangi bir tura gelmeyen kişiye para ve puan cezası vermeyi, hatta belli bir süre satrançtan uzaklaştırmayı tartışıyoruz. Biraz frene basalım arkadaşlar. Adam ya da kadın bir tura gelememişse ya da gelmemişse ne olur? Bunu alışkanlık haline getirenlerin durumunu konuşalım. Bu daha doğru olur kanaatindeyim."

[color=#1f497d][size=large][font=Segoe Print]Peki bu özel anlattığım olay eğer bu davranışı alışkanlık haline getiren birine aitse ne dersiniz?[/font][/size][/color]
[color=#1f497d][size=large][font=Segoe Print]Bu davranışın bilmem kaçıncı tekrarı ise ne düşünürsünüz? Bu gün bunu normal gören 10-12 yaşındaki sporcularında bu davranışlara tetiklenmesi konusunda ne dersiniz?[/font][/size][/color]
[color=#1f497d][size=large][font=Segoe Print]Arkaya arkaya bir kaç maç kaybından sonra tur yerine sinemaya giden sporcuları tespit ettik dersek ne diyeceksiniz?[/font][/size][/color]
[color=#1f497d][size=large][font=Segoe Print]Tüm bunları kanıtlarım size dersem ne dersiniz?

[/font][/size][/color]
[color=#1f497d][size=large][font=Segoe Print]sn. abdulkadirbener,[/font][/size][/color]
[color=#1f497d][size=large][font=Segoe Print]Ben genelde yanlış bir şey istemiyorum. Düzenleme istiyorum. Hem de FIDE'YE rağmen![/font][/size][/color]
[color=#1f497d][size=large][font=Segoe Print]Eğer bu konuda FIDE bir sorun görmüyorsa eksik spor etiğini ortaya koyuyor demektir.[/font][/size][/color]
[color=#1f497d][size=large][font=Segoe Print]Bu anlayışı benim ülkemin sporcu kökenli yöneticisi kırar ve yapar diyorum. Bu anlamda isimlerini verdiğim arkadaşlarıma güvenimi ilan ediyorum. Sizden destek ya da köstek olmanızı beklemiyorum. Beni yok sayın ya da görmeyin fikirlerime değer de vermeyin.
[/font][/size][/color]
[color=#1f497d][size=large][font=Segoe Print]Hatta ne anlamda kullandığınızı hala çözemedim ama;[/font][/size][/color]
[color=#1f497d][size=large][font=Segoe Print]"[/font][/size][/color]
Ben hiç ses çıkarmadım.

Şikayet de etmedim. O kirlenen başlıkta bir üyenin dediği gibi "yönetmelikleri biz uyguluyoruz, bir durun ya! bir nefes alın, bir sorun, soruşturun!
[color=#1f497d][size=large][font=Segoe Print] oyunları ve oyuncuları kontrol edin, onlara bir sorun, itiraz eden var mı diye? itiraz yoksa eğer, devam edebilmek için şansınızı kullanın, [color=#3333ff]Akıl,[/color] [color=#33cc33]mantık [/color][color=#ff3333]ve vicdan[/color] ne güne duruyor?" demedim. O üye böyle yapılırsa hukukun kişiye göre esnetileceğini ve bu tür esnetmelerin devletin temelini bile sarsabileceğini bilmiyor olabilir, hukuk sistemimizde daha yüzlerce çelişkili kural olduğunu bilmiyor olabilir, öğrenir elbet."[/font][/size][/color]

[color=#1f497d][size=large][font=Segoe Print]şeklinde yaklaşımınızı hangi ortak yönümüzü, yaşantımızı, hayat içinde ortak karşı duruş anımıza dayanarak yazdığınız bir türlü anlayamadığım yargınızı bile yine sizin taktirinize bırakmak durumundayım. [/font][/size][/color]

[color=#1f497d][size=large][font=Segoe Print]Beni anlamanız yeterlidir. Ama buna mecbur değilsiniz elbette![/font][/size][/color]
[color=#1f497d][size=large][font=Segoe Print]Kararınız sizi ilgilendirir.

Saygılarımla...[/font][/size][/color]
- MATRANÇ -
Ara

Konuyu Okuyanlar: 2 Ziyaretçi