Yaş Grupları İl Birinciliğinden bir kesit.
(14-01-2016, 00:15)Attorney at Law Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Hayatında turnuva oynamamış kişiler satrancı sevmemelerine, hatta bazıları bilmemelerine rağmen sadece ekonomik çıkarları için antrenör/hakem oluyor. Başlangıç seviyesini geçecek bir satranç bilgileri dahi olmayan bu kişiler sadece 1. kademe antrenör yada hakem olarak girdikleri bu camiada il-ilçe temsilciliklerinden tut, kurul üyeliklerine kadar bir çok göreve gelerek satrancın yönetilmesine bir şekilde dahil olmaya başlıyorlar.

Sadece ekonomik sebeplerle satrancın içine giren, hakem olarak hayatında yönettiği tur sayısı yada antrenör olarak satranç öğrettiği öğrenci sayısı, benim satranç sevgimle 20 senedir oynadığım turnuva sayısı kadar bile olmayan kişilerin satrancı kişisel çıkarları için kullanmaları bu camiada beni en çok rahatsız eden şeydir. Bir çocuğun satranç öğrenmesi için değil de sadece para kazanmak için antrenörlük yapan kişiler, kısacası satrancı sevmeyip, satranç ile ilişkisi sadece çıkar amaçlı olan kişiler bence satrancın önündeki en büyük engel. Umarım en kısa sürede azalarak biterler.

[color=#1f497d][font=Verdana]Katılıyorum.

[/font][/color]
[color=#1f497d][font=Verdana]Size başka bir bilgi vereyim.
[/font][/color]
[color=#1f497d][font=Verdana]İlkokullarda şimdi haftada 5 saat sınıf öğretmenlerinin girdiği FİZİKSEL ETKİNLİKLER VE OYUN dersleri adı altında dersler var. Bu dersler çocukların spor, dans, drama, oyun ve ritim gibi yeteneklerini geliştirmeye yöneliktir. Öğretmen ilgi alanına göre bir etkinlik seçerek haftada bir saatini bu etkinliğe ayırabiliyor. Örneğin halk oyunlarında yetenekli bir öğretmen sınıfına bu alanda eğitim verebiliyor. Bu konuda eğitimci belgesinin olup olmadığını sistem aramıyor.
 Uygulama yıllardır böyledir.
[/font][/color]
[color=#1f497d][font=Verdana]Bu etkinliklerin içinde satrançta seçilebiliyor. Böylece söz konusu satranç olduğunda hangi aşamada olduğunu bilmediğimiz öğretmenler öğrencilerini kendi öz niyetleri doğrultusunda satranca da yöneltebiliyorlar. Bu öğretmenlerimizin ne yazık ki çok küçük bir yüzdesi de yetenekli öğrencilerini daha yetkin kişi ve kuruluşlara yönlendirebilmektedir.
[/font][/color]
[color=#1f497d][font=Verdana]Burada bir kasıt aramıyorum. Yanlışlık ve eksiklikler var. Ama bu öğretmenin suçu değil. O tamamen sistemi uyguluyor.
[/font][/color]
[color=#1f497d][font=Verdana]Sistemdeki eksiklik eğitim ve denetim yetersizliğinden kaynaklıdır.

Öğretmenlere okul yıllarında satrancı öğretmiyor, eğitim programlarına koymuyoruz. Sonrada meslekteki yirminci ya da otuzuncu yılında 30 saatlik eğitimle temel satranç eğitimine almaya çalışıyoruz. Sistemi temelinden kurmak başka, sisteme çeki düzen vermeye çalışmak başka… Tabi ikincisi de yeterli olmuyor. [/font][/color]
- MATRANÇ -
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
RE: Yaş Grupları İl Birinciliğinden bir kesit. - Yazar: M.Aşkın TAŞAN - 14-01-2016, 10:20

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi