Yaş Grupları İl Birinciliğinden bir kesit.
(14-01-2016, 12:00)Ateş Ülker Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Aşkın bey,
"Konu Derneklere geldi"dediniz.Konu bence Derneklere gelmiş gibi gösterildi.Oysa Derneklerin var olmasına itiraz eden olmamıştı.Esas amaç konuyu başka kulvara çekerek dikkatleri dağıtmaktı.Tabii ikinci bir amaç daha vardı.O da bu ülkede duayenin,yöneticinin ve muhalefetin mafiş olduğunu söylemekti.Bu amaç da gerçekleşti.Demek ki duayenin,yöneticinin ve muhalefetin mafiş olduğunu beyinlere yazmak isteyenler var.Bunlar yüzlerini maske ile kapatmış misyonerlerdir.Çoğunluk akl-ı selime sarılmadıkça bu misyonerler görevlerini başarılı bir şekilde yerine getirecektir.Bugüne kadar başarılı oldular.
Konu başlığından uzaklaşıp farklı konuları aynı bölümde günlerce değerlendirmek sakıncalıdır.Bu uzun ama yararlı olma ihtimali pek fazla olmayan yazılar yerine yeni bir  konu için yeni bir başlık açmak daha çok ilgi çeker.Meseleleri anlatmak da kolaylaşır.Bu forumda aktif olan üyeleri uzun yazışmalara sokmak bir tuzaktır.Bu tuzağa en çok siz düştünüz!Vatandaş "duayen,yönetici ve muhalefet mafiş"dediği zaman hepimizle alay ediyor.Siz bu mafiş kavramının kapsamı dışında kaldığınızı düşünmeyin...
Konu başlığının anlatmak istediği meseleden ne kadar ustaca uzaklaştırıldık.Bizzat yazı yazanlar bile esas konuyu unuttular.Mafiş'in anlamını düşünüyorlar.
Kimliğini gizleyenlere kendini ifade etme şansı verilmesi ileri demokrasilerde bile zor bulunur.Abidin bey ileri demokrasi olmak istiyor.Ama sonuçları ortadadır.Yalnız hiç endişelenmeyin!Duayenleri ve muhalefeti itibarsızlaştırma çabası onların doğru yolda olduğunu ve itibarlarının yükseldiğini gösterir.
Uzun yazışmaları bir kenara bırakın!Küçükleri 45 dakika eklemeli 4 tur oynatalım mı?Bu soru hakkındaki kanaatınızı söyleyin!Dernek nasıl kurulur?Önemi var mıdır?Ayrı bir başlık açılması uygundur.

[size=large][font=Verdana]Ateş Bey,[/font][/size]
[size=large][font=Verdana]Bu satırlarda;[/font][/size]
[size=large][font=Verdana]Bu sistemde bir hata var mıdır? Yoksa kabul edilebilir mi? Yanlış nerede? [/font][/size]
[size=large][font=Verdana]diye bir sorular da soruldu, değil mi?

[/font][/size]
[size=large][font=Verdana]Ben bu konuyla ilgili olarak: “yapılan programı kabul etmek hiç sağlıklı değildir.”[/font][/size]
[size=large][font=Verdana] Şeklinde çok açık bir düşüncemi ortaya koydum.

[/font][/size]
[size=large][font=Verdana] Ayrıca;
Satranca yeni başlayan 7-8 yaş grubu sporcularında bu tip turnuva terkleri çok sıradanlaşmaya başladı. Bunun hem bu spora, hem bu sporla uğraşan tüm sporcu, hakem, organizatör ve diğer kişilere olan olumsuz yansımalarını yıllardır yaşamakta ve bu alanda mücadele vermekteyiz.[/font][/size]
[size=medium][font=Times New Roman] [/font][/size]
[size=large][font=Verdana] “…Bu durumu ülke insanımızın spora bakış açısından tutun da samimiyet ölçülerine, toplumsal sorumluluk anlayışına, 'adam sendeciliği' ne ve tabi ki oturmamış olan sportif satranç anlayışlarına bağlayabiliriz.” Şeklinde söylemlerim de olmuş."

[/font][/size]

[size=large][font=Verdana]Sonunda da bir öneride bulunmuşum:

[/font][/size]
[size=large][font=Verdana]“Küçük yaş kategorilerinde il birinciliği öncesi şenlik havasında bir ön eleme ve seçme etkinliği ideal olabilir. Bu etkinlik sonrası il düzenleme kurulunca yapılacak antrenör toplantısından sonra da bu yarışmada yetkin sporcu adaylarının katılacağı bir turnuva modeli de olabilir.”[/font][/size]

[size=large][font=Verdana]Sorunu sadece tur süresi ve zamanı olarak görmüyorum. Muhalefet, duayen ve mafişlerle ilgilenmiyorum. Dikkate aldığım fikirlerdir.

Satranç sevgisi ve olgusunun nasıl yerleştirilmesi gereği konusunda düşünce ve gözlemlerimi de paylaştım.

Sn. Enis BİLYAP’IN sunduğu konuda turnuva terkler de var. Özellikle de velilerinin etkisiyle küçük çocuklarda sıradanlaşmaya başlayan keyfi terkler… [/font][/size]
[size=large][font=Verdana]Bir spor insanı olarak sebep- sonuç ilişkisine hiç değinmeden ve bir çözüm önerisi sunmadan da;[/font][/size]
[size=medium][font=Times New Roman] [/font][/size]
[size=large][font=Verdana]“Bir günde 4 tur oynatmak 13-14 saati bu amaçla kullanmak son derece yanlıştır. Yapanları kınıyorum”[/font][/size]
[size=large][font=Verdana]da diyebilirdim.

[/font][/size]
[size=large][font=Verdana]Bir sorunu sebepleriyle teşhis etmeden, şartları değerlendirmeden nasıl çözüm önerisinde bulunabilirsiniz?

Bunu mesleği tıp insanı kökenli bir satranççı  olarak en iyi siz bilirsiniz diye düşünüyorum.
Yanıldığım ya da yanlış konuştuğum bir yer mi oldu?
YANLIŞIMI SÖYLEYİN!

Bazen tuzak dediğiniz şeyler, hazırlayanın kendi elinde de patlıyor değil mi?
Ama böylesine önemli bir konuda sebep sonuç ilişkisi açısından bakarak teşhise ve öneriye yönelik yazmak da bir iki satırla olmuyor.
Tuzak dediğiniz buysa eğer, ben buna bilerek de düşerim.

Konu dışına çıkmak, olayı saptırma niyetim asla yok! Ama ortaya konan çok temel sorunun ta derneklere uzanan bir çözüme yönelik bağlantısı da var değil mi?
Bunu yazan arkadaşım da bundan bahsetmeden edememiş.

Satranç olgusunu oturtmadan, bu kazanıma yönelik eğitim vermeden ve bu gerçeği de konuşmadan sorunu çözemeyiz.
Bu konuda başka bir söze gerek duymuyorum.

Hoşça kalın.

Selam ve sevgilerimle...

[/font][/size]
- MATRANÇ -
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
RE: Yaş Grupları İl Birinciliğinden bir kesit. - Yazar: M.Aşkın TAŞAN - 14-01-2016, 13:34

Konuyu Okuyanlar: 2 Ziyaretçi