TELEFONUN NE SUÇU VAR DEĞİL Mİ?
[color=#0070c0][size=large][font=Segoe Print]TELEFON TAŞIMA ÇAĞDAŞLIĞI
[/font][/size][/color]

[color=#0070c0][size=large][font=Segoe Print]Aşağıda okuyacağınız olay yaşanmış ya da yaşanabilir şekliyle tam bir hikayedir. Bu satırlara taşınma sebebi ise asla bireysel değildir! Sadece geçmişte yaşanmış ve sürekli yaşanmakta ve hep yaşanacak olan mağduriyetlerin ortaya çıkmasına dikkat çekmek içindir. Belki bir çare bulacak kahramanlar ortaya çıkabilir.[/font][/size][/color]
[color=#0070c0][size=large][font=Segoe Print] O kahramanları yüreklendirmek için çabalarımız acaba boşuna mı yoksa?[/font][/size][/color]
[color=#0070c0][size=large][font=Segoe Print] [/font][/size][/color]
[color=#0070c0][size=large][font=Segoe Print]Hikayedeki kahramanlar gerçek isimleriyle anılmamış olup, okuyucunun anlayışına bırakılmıştır. Hikayeye konu olan maçın kritik bir kaç hamlesinin nüshası bu sayfada, aslı ise ilgili sitededir.
[/font][/size][/color]

[color=#0070c0][size=large][font=Segoe Print]...
[/font][/size][/color]

[color=#0070c0][size=large][font=Segoe Print]Amatör ya da profesyonel, yüreğinde satranç sevgisi asla azalmamış ve yolun yarısını çoktan geçmiş insanların katıldığı bir turnuva... Aslında bir şampiyona!
[/font][/size][/color]

[color=#0070c0][size=large][font=Segoe Print] Beşinci turda 3. board masada iki dost kıyasıya bir mücadele içindedirler. Maç canlı yayınlanmaktadır ve bu durum olaya başka bir anlam da kazandırmaktadır.
[/font][/size][/color]

[color=#0070c0][size=large][font=Segoe Print]Günün ikinci tur maçı olduğu için her ikisi de diğer masalar gibi sabahki tur maçlarından vücutlarında arta kalan  glikoz ve ara sıra da dışarıdan almaya çalıştıkları temiz hava ile oynamaya çalışmaktadır.
[/font][/size][/color]

[color=#0070c0][size=large][font=Segoe Print]Oyunun karşılıklı olarak yapılabilecek hatalarla devam ederken birden bire  45. hamlede yapılan  Fxf3 fedasında siyah için yeterli bir atak başlamaktadır. Her ne kadar kalan süreler henüz 10 dakikanın altına inmese bile, oyun karşılıklı olarak kombinezonlar söz konusudur. Derin ve en az hata ile sağlıklı düşünmek için her iki taraf da tam konsantrasyona ihtiyaç duymaktadır.[/font][/size][/color]
[color=#0070c0][size=large][font=Segoe Print]Fakat o da ne?[/font][/size][/color]
[color=#0070c0][size=large][font=Segoe Print]O anda tatlı bir telefon melodisi...
[/font][/size][/color]

[color=#0070c0][size=large][font=Segoe Print]Siyah oyuncu rakibine bakar ama sesin ondan geleceğine ihtimal vermez. İlk anda olabildiğince derin konsantresi kaybolur. Azalmaya devam eden süresi içinde tekrar maçına döner. Bu arada izleyici konumundaki maçı daha önce bitmiş oyunculardan birinin aniden hareketlenerek salondan koşarcasına çıktığına gözü kayarak tanık olur. Tekrar maçına döner ve yeni baştan hesaplamaya dalar. [/font][/size][/color]
[color=#0070c0][size=large][font=Segoe Print]45. hamlede beyazın Vb4? hamlesine 45... Kb7 yi görür ancak tam hesaplayamaz bile...Kim bilir belki rakibe Vb4 oynatan sebep bu telefon sesi de olabilir.
[/font][/size][/color]

[color=#0070c0][size=large][font=Segoe Print]Oyun 45. hamlede siyahın Fxf3 hamlesiyle devam eder. Fakat oyunun devamın toparlayamaz ve artarda kötü hamleler ile maçı kaybeder. Gerçi ilk anda olayın şoku ile kağıdı imzalamasına rağmen maçın tekrarı için itiraz dilekçesi yazar. Fakat böyle bir kural ve emsal uygulama olmadığı cevabıyla rakibine maçı da puanı da helal eder.
[/font][/size][/color]

[color=#0070c0][size=large][font=Segoe Print]...[/font][/size][/color]
[color=#0070c0][size=large][font=Segoe Print]Son derece saygın ve gerçek satranççılara karşı oynamaktasınız. Öyle ki onlara karşı oynarken kapasitenizin sınırlarını sonuna kadar zorlamak ihtiyacı hissediyorsunuz. Çünkü onların karşısında bir sınavdasınız! Onlarla hak ettikleri saygı çerçevesinde oynamak, onların size sarf ettiği mücadele gücünü onlara iade etmek durumundasınız.[/font][/size][/color]
[color=#0070c0][size=large][font=Segoe Print]Sizi hiçbir şey rahatsız etmemeli![/font][/size][/color]
[color=#0070c0][size=large][font=Segoe Print]Ne bir insan, ne bir telefon, ne de bir şey...[/font][/size][/color]
[color=#0070c0][size=large][font=Segoe Print]Spor insan için vardır! Kurallar ise spor için!
[/font][/size][/color]

[color=#0070c0][size=large][font=Segoe Print]Biz burada satranç ve telefonu aylarca belki yıllarca tartıştık.[/font][/size][/color]
[color=#0070c0][size=large][font=Segoe Print]Ne oldu? [/font][/size][/color]
[color=#0070c0][size=large][font=Segoe Print]"En yüce değer emektir!" felsefesinin satranca yansımış versiyonunu olan tatlı bir telefon melodisi tüm emeği bir anda çalmadı mı şimdi?[/font][/size][/color]
[color=#0070c0][size=large][font=Segoe Print]Suçlu kim, telefon mu? Yoksa onu taşıyan mı? Hem de bir otelde!![/font][/size][/color]
[color=#0070c0][size=large][font=Segoe Print]Yoksa hakemler mi? Organizasyon mu?[/font][/size][/color]
[color=#0070c0][size=large][font=Segoe Print]Telefonu taşımak mı çağdaşlık, yoksa izleyici konumundaki maçı bitenleri salona sokmamak mı çağ dışı?
[/font][/size][/color]

[color=#0070c0][size=large][font=Segoe Print]Ne diyor kural?[/font][/size][/color]
[color=#0070c0][size=large][font=Segoe Print]TELEFON İLE OYUN ALANINA GİREMEZSİNİZ !![/font][/size][/color]
[color=#0070c0][size=large][font=Segoe Print]Gerisi labada dubada ... Gereksiz teferruattır!
[/font][/size][/color]

[color=#0070c0][size=large][font=Segoe Print] Yok çantasında olacak, yok kapalı şekilde, yok bilmem nereye giderken hakeme haber verecek...[/font][/size][/color]
[color=#0070c0][size=large][font=Segoe Print]Odasına gittiğinde kendisini hayatında ilk kez ağlarken gören oğluna izahat veremeyecek babanın durumu çok önemli değil belki. Ama 640 km. yolu bu karda kışta göze alarak satranç oynamaya gelen insanlara, kurallar hak ettiği değeri vermeli ve yazmalı.
[/font][/size][/color]

[color=#0070c0][size=large][font=Segoe Print]Bundan sonra yaşanacak benzer olaylarda lanet okuyacak insanlara, bu spordan soğumamaları için bir düzenleme yapmalısınız.[/font][/size][/color]
[color=#0070c0][size=large][font=Segoe Print] İç muhalefete kulak veriniz! Bu iç muhalefeti duymazsanız, dış muhalefetin acımasızlığına razı olmak gerekir![/font][/size][/color]
[color=#0070c0][size=large][font=Segoe Print]Lütfen![/font][/size][/color]
[color=#0070c0][size=large][font=Segoe Print]Makine dairesinde olanların seslerine kulak veriniz!!

[/font][/size][/color]

[color=#0070c0][size=large][font=Segoe Print]Gözüken köy için kılavuz gerekmez? Aklı başında olan insanlar hatalarından aldıkları dersler ile çözümler bulur. Daha akıllı insanlar ise başkalarının başına gelenlerden ders çıkarırlar.[/font][/size][/color]
[color=#0070c0][size=large][font=Segoe Print]Bu telefon konusunda neden adım atmıyoruz?[/font][/size][/color]
[color=#0070c0][size=large][font=Segoe Print]Buna engel nedir? FIDE Mİ?[/font][/size][/color]
[color=#0070c0][size=large][font=Segoe Print]Bence asla![/font][/size][/color]
[color=#0070c0][size=large][font=Segoe Print] Çünkü bunu biz yapabiliriz değil mi? Öyle demiyor muydum?[/font][/size][/color]
[color=#0070c0][size=large][font=Segoe Print]Ben kendime ve tanıdığım insanlara güvenirim.[/font][/size][/color]
[color=#0070c0][size=large][font=Segoe Print]Neden?
[/font][/size][/color]

[color=#0070c0][size=large][font=Segoe Print]Güvenilmek, sevilmekten iyidir. - GEORGE MACDONALD[/font][/size][/color]
[color=#0070c0][size=large][font=Segoe Print] [/font][/size][/color]
[color=#0070c0][size=large][font=Segoe Print]Saygı ve selamlarımla...[/font][/size][/color]
- MATRANÇ -
Ara
Eee sizin meşhur kural uygulanıyor ve telefonla salona girmek yasak işte! Hem de benim telefon kuralı uygulanmasın dediğim şehir turnuvalarından birinde de değil, aksine telefon kuralının uygulanmasının gerekli olduğunu defalarca söylediğim otel turnuvasında!

Noldu sizin övüp durduğunuz kurala Aşkın Bey? Önleyebildi mi istenmeyen sonucu? Telefonu yasaklayarak çözüme ulaşamazsınız diye kaç kere söyledim. Buyurun, sonuç ortada işte.
Ara
(27-01-2016, 00:04)Attorney at Law Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Eee sizin meşhur kural uygulanıyor ve telefonla salona girmek yasak işte! Hem de benim telefon kuralı uygulanmasın dediğim şehir turnuvalarından birinde de değil, aksine telefon kuralının uygulanmasının gerekli olduğunu defalarca söylediğim otel turnuvasında!

Noldu sizin övüp durduğunuz kurala Aşkın Bey? Önleyebildi mi istenmeyen sonucu? Telefonu yasaklayarak çözüme ulaşamazsınız diye kaç kere söyledim. Buyurun, sonuç ortada işte.

Neden anlamak istemediğinizi bilmiyorum açıkçası.

Ortada gerçek bir yasaklama önlem çözüm ve kontrol yok ki!

Vatandaş aynen savunduğunuz gibi  çağdaşça telefonu cebinde girdi.
Telefon çağa özgü moda bir melodi ile çaldı.
Oyuncu çağdaşça salon dışına kaçtı.

Yani bu çağda insanız değil mi?

Unutabiliriz cebimizde telefon olduğunu...
Ama çağa uygun bu traji komik olayın daha da farklı versiyonları yaşanmaktadır.

Ben çağa yakışan bir önlem ve çözüm diyorum.

Telefonun ne suçu var değil mi?
O çalmak için tasarlanmış.
Ama insan onu her zaman taşımak için değil!

Bu konuda size de başka bir cevap vermeyeceğim.

Selamlar...
- MATRANÇ -
Ara
Aynı şartlarda sürmesi muhtemel olan o turnuvaya devam eder miydiniz?
- MATRANÇ -
Ara
(27-01-2016, 00:25)M.Aşkın TAŞAN Nickli Kullanıcıdan Alıntı:
(27-01-2016, 00:04)Attorney at Law Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Eee sizin meşhur kural uygulanıyor ve telefonla salona girmek yasak işte! Hem de benim telefon kuralı uygulanmasın dediğim şehir turnuvalarından birinde de değil, aksine telefon kuralının uygulanmasının gerekli olduğunu defalarca söylediğim otel turnuvasında!

Neden anlamak istemediğinizi bilmiyorum açıkçası.

Ortada gerçek bir yasaklama önlem çözüm ve kontrol yok ki!

Vatandaş aynen savunduğunuz gibi  çağdaşça telefonu cebinde girdi.
Telefon çağa özgü moda bir melodi ile çaldı.
Oyuncu çağdaşça salon dışına kaçtı.

Yani bu çağda insanız değil mi?

Unutabiliriz cebimizde telefon olduğunu...
Ama çağa uygun bu traji komik olayın daha da farklı versiyonları yaşanmaktadır.

Ben çağa yakışan bir önlem ve çözüm diyorum.

Telefonun ne suçu var değil mi?
O çalmak için tasarlanmış.
Ama insan onu her zaman taşımak için değil!

Bu konuda size de başka bir cevap vermeyeceğim.

Selamlar...

Aşkın Bey, kural da kural diyorsunuz tamam ama ben de kuralla bu işin önüne geçilemeyeceğini belirtiyorum. Ne hile yapmak isteyeni, ne de salonda telefonu çalıp diğer sporcuları rahatsız edeni engelleyemiyor işte sizin sevgili kuralınız. 

Bu olay özelinde bakarken otel turnuvası olması sebebiyle bence de telefon yasak olmalıdır ve dolayısıyla sporcunun telefonunu odasında bırakması gerekirdi. Ama işte ne yaparsanız yapın engelleyemiyorsunuz. Engelleyemediğiniz gibi şehirlerdeki turnuvalarda tek başına 2-3 saatlik yollara giden çocukları, işten çıkıp turnuvaya giden sporcuları, mesleki ve sosyal sebeplerle telefonunu yanında taşıması gereken sporcuları zora sokuyorsunuz.
Ara
Otel, AVM, okul, salon, yemekhane...
Bir turnuvamız var!
 Satranç turnuvası.

Yapıldığı yere göre telefon taşınır ya da taşınmaz denemez.
Oteldeki turnuvada telefonla salona giriş yasak, düğün salonundakine serbest ...
Olur mu öyle şey?

YAPTIRIM OLMADIĞI, DÜZENLENMEDİĞİ VE UYGULANMADIĞI İÇİN ENGELLENEMİYOR.

Ben yüzde yüz engellenmeli diyorum.Yine fireler olacaktır elbette. Ama yaptırımları kararlıca uygularsanız firelerin de azalacağını göreceksiniz.
 Sigara gibi...

Engellenememiş bir durum yok henüz çünkü uygulamaya esas olan düzenleme göremiyorum.
Ne görüyorum? Yasak ama, sen gene torba içinde taşı!

Şehirlerdeki turnuvalarda tek başına 2-3 saatlik yollara giden çocukları, işten çıkıp turnuvaya giden sporcuları, mesleki ve sosyal sebeplerle telefonunu yanında taşıması gereken sporcuları zora sokmuyorum.

Onlar telefonla her yere girme konusunda özgür, ama benim de düşünme özgürlüğümü elimden almayacak.

Organizasyonun düzenlemesi gereken bir durumdur. Bunu çok yazdım.
- MATRANÇ -
Ara
(27-01-2016, 13:21)M.Aşkın TAŞAN Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Şehirlerdeki turnuvalarda tek başına 2-3 saatlik yollara giden çocukları, işten çıkıp turnuvaya giden sporcuları, mesleki ve sosyal sebeplerle telefonunu yanında taşıması gereken sporcuları zora sokmuyorum.

Onlar telefonla her yere girme konusunda özgür, ama benim de düşünme özgürlüğümü elimden almayacak.

Maalesef telefonla her yere girme konusunda özgür değiller. Hile yapmayacakları, telefonlarından ses çıkmayacağı, bırakacak yerleri olmadığı halde telefonla salona girmeleri yasak!

"Özgür" diyince aklıma geldi. İsmet Arvit ne zaman siyaset konusu açılsa "Psikolojide şöyle birşey vardır; bir yerde birşey çok söyleniyorsa aslında o yoktur, sürekli söyleyerek var olduğuna inandırılmaya çalışılıyordur. Bak hergün ileri demokrasi var deniliyor." derdi. Ne kadar da benzer "Özgür" forum, telefonla her yere girme "Özgür"lüğü vs... 

(27-01-2016, 00:25)M.Aşkın TAŞAN Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Bu konuda size de başka bir cevap vermeyeceğim.

Zaten inanmamıştım Smile
Ara
Adamcağız hilebaz değildi.
Bir art niyeti de yoktu.
Sadece biraz düşüncesizce davrandı. Otelde kalmasına rağmen telefon cebinde ve açık kalmıştı.
Kapatmayı unutmuş elbette.
...
Bunun gibi sürüsüne bereket istemeden karşılaşılan durumlar varken ve bunlar yaşanırken...
Ortamda maç yapanlar rahatsız olup, pozisyon hakimiyetini kaybederken...
Benim ne mecburiyetim var ki silikon kulaklık mı takacağım?

Hadi sesi duymadım diyelim, ya panik haldeki kaçışı ne olacak?
Rahmetli Ali İPEK'İN maçında onun görebileceği şekilde esneyemezdiniz bile...
Gürültü çıkaramaz, fısıldaşamazdınız.
Telefon biplerine de hakim olmak zorundaydınız.

Bırakacak yerleri her zaman bulunur. Bulan bulabiliyor.
Bizim öğrenciler bir yöntem geliştirmişler.12 kişinin 9 unda telefon var.
O gün tura gelirken bir çanta da 9 telefon toplanıp çocuklardan birisinin velisine emanet ediliyor.

Başka bir yöntem de şöyle gelişmiş. Turnuvaya telefonla gelmiyorlar. Sadece bir telefona arama yönlendirmesi yapmışlar. O gün sadece velideki o telefon numarası merkezi olarak ortak kullanılıyor. Her bir veli evden  o numarayı arayıp haberdar oluyor.

Ertesi gün bu görev değişikliği bir başka velide  gerçekleşiyor.

Çözüm çok....
Bireysel çözümlere organizasyon da yardımcı olabilir.
Eğer yönetmelik düzenlenirse bu konuda ister istemez insanlar kendi çözümlerini de bulacaklardır.
Bu olumsuzluklar da zamanla buharlaşmaya başlayacatır.

Ben çözüm ve sonrasını konuşmak istiyorum artık.

Harekete geçmesi gereken arkadaşlarla yarı resmi sohbet etme şansımı deneyeceğim.
- MATRANÇ -
Ara
Aşkın Bey neyi anlatıyorsunuz gerçekten konuya hakim olmakta zorlanıyorum. Ordan oraya çekiyorsunuz konuyu. Cebinde sesini açık unutmuş. Ben de diyorum ki telefon yasak zaten. Yasakla çözebildiniz mi konuyu diyorum.

Rahmetli Ali İpek'in karşısında gürültü çıkartıp fısıldayamazmışsınız. Bir zahmet rakibinizi rahatsız edecek şekilde gürültü çıkartıp fısıldamayın zaten. Ben telefonlar açık olsun, isteyen çaldırsın, isteyen konuşsun mu diyorum? Aksine en ufak bir şikayette gereği yapılsın diyorum.

Çağın bir gerekliliği olan telefonu yasaklamayla çözüm üretemezsiniz diyorum. Nitekim yasak çözüm olmadı ve yasağa rağmen gerçekleşen olayı siz anlattınız.
Ara
https://twitter.com/nihatsirdar/status/6...4227064832

Aşkın Bey yukarıdaki linke sakın tıklamayın. Tıklayınca, iletişim aracıyla (Allah'tan yayın yaparken çalmamış) bir Türkiye Şampiyonası'nda tur oynandığı sırada canlı yayın yapıldığını ve hatta TSF'nin twitter hesabının bu tweeti (Bu 4 yayından sadece biri)  paylaştığını görürsünüz ki bu sizi hayal kırıklığına uğratır! O yüzden sakın tıklamayın.

Şahsi görüşüm bu tür kişilerin reklamına ihtiyacımız olduğudur ve bu hareket beni memnun etmiştir. Ama KURAL ÇOK AÇIK, öyle mi Aşkın Bey?
Ara
(27-01-2016, 22:52)Attorney at Law Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Aşkın Bey neyi anlatıyorsunuz gerçekten konuya hakim olmakta zorlanıyorum. Ordan oraya çekiyorsunuz konuyu. Cebinde sesini açık unutmuş. Ben de diyorum ki telefon yasak zaten. Yasakla çözebildiniz mi konuyu diyorum.

Konu çok açık, bir yere çekmiyorum.
Bunu göremiyorsunuz.

Telefonla salona giren kişileren bahsediyorum. Üstelik de hem telefonu açık ve otelde konaklayan birisinden ...
Neden oluyor peki bu?
Çünkü cebinde telefon var.

Neden cebinde telefon var? Çünkü serbest de ondan. Çünkü maddede açıkça yasaklanmasına rağmen, esnetici açıklamalarla telefona izin verilmiş.
Kim vermiş?
Aynı madde vermiş...
Bu hukuken ne anlam ifade eder? Bence çelişkili olduğu için bir anlam ifade etmez.

Peki kasıtla mı getirildi salona?
Hayır, art niyeti olamayacak bir insan. Sadece açık olduğunu unutmuş cebinde...
Kasıt yok, art niyet yok, kullanmak yok...

TELEFON VAR, UNUTKANLIK VAR!
MAĞDURİYET VAR, KAÇAN ULUSAL TAKIMA GİRME ŞANSI VAR...

Olmaz denilen olay telefonun çalması yüzünden gerçekleşiyor.
...

Şu olabilir:

Norveç'te uygulandı!
 Salon (turnuva alanı) dışında bir bölgededuvara asılı, içine bilgisayar ve telefon sığabilecek bir torba... Her birinde numara var ve fiş uygulamalı. Ama her kes kendi araç gerecinden sorumlu. Gerçi tesisin 6-7 görevlisinin yanısıra 2 adet de güvenlik görevlisi var.
Çok kaba olmuş.

Bazı turnuvalara ise sadece telefonsuz alıyorlar artık. Gerisi senin sorunun diyorlar.

BEN MEĞERSE DETAYLI DÜŞÜNÜP DAHA GÜVENLİ BİR YÖNTEM SÖYLEMİŞİM.
Hatta organizasyon marifetiyle en az bir çözüm de sunmuşum.

Benim söylediğim ofis dolap idi. Kilitli posta kutuları gibi...
Anahtarı üzerinde ve sadece sahibine ait.
Telefonunuzu ve varsa elektronik cihazlarınızı bir adet kimlik fotokopiniz ile kutuya bırakıp kilitliyorsunuz.
Görevlideki numaralı matbu kağıda da kutu numaranızın karşısına imza atıp anahtarınızı emanet olarak alıyorsunuz.

Elektronik kapıdan geçip masanıza oturuyorsunuz.
Anahtar sizde....
Kutuların bulunduğu alanda görevliler var. Eşyalarınız güvende. Hatta eski sitemden bile daha güvenli.
Çünkü eski sitemde ne diyordu? Kapalı olmak şartıyla hakemin bilgisi dahilinde çantanızın içinde kalabilir. Tuvalete giderken çantanızdan almayacaksınız.
 Eee,  çanta kime emanet?

Tuvalete giderken de aynı elektronik kapıdan geçeceksiniz. Öttüğü zaman kapı, üstünüz aranacak ve böylece 2. 3. 4. telefonlarınız üzerinizde yakalanacaksınız.
Suç üstü olacaksınız.
Rezil olacaksınız.

Ne sizin telefonunuzu üstünüzde unutma ihtimaliniz kalacak...
Ne hakemlerin her tuvalete ya da nikotin tüttürmeye gidenleri her defasında arama ve kontrol, takip derdi kalkacak...
Ne de rakiplerinizin kafalarındaki acabalar..
Turnuva ortamlarına daha güven, oyuncu konsanrasyonlarına daha bir verim gelecek!

Maçınız bitincede aynı kağıda telefonunuzu teslim imzanızı atıp anahtarı görevliye teslim ediyorsunuz.
Ücretsiz elbette!

Şimdi sevgili   Attorney at Law,

Telefonu yasakladım mı?
Telefon taşıyanlara bir zorluk mu çıkardım?
Telefondan ya da başka bir cihazdan hamle alınmasına izin verdim mi?
Şehrin öbür ucundan gelen çocuklarla annelerinin irtibatını engelledim mi?
Çağın dışında bir düzenleme yaptım mı?
Çağa aykırı biz zihniyetle telefon taşınmasını yasakladım mı?

Bunların hiç birini yapmadım.
Ne yaptım?
Bir düzenleme yaptım.
Ne için ve kim için?
...
Spor ve sporcu için!

Tabi hala içerde telefon yakalanma şansı kalmışsa da helal olsun o sporcuya!
Önce plaket, sonra da yine düzenlenecek yaptırım uygulaması...

Elektronik kapılar 10-14 bin TL. civarındadır. Alıverilsin artık değil mi?

Bu uygulama zamanla uygulama yönergesi haline gelir ve gelişerek yaygınlaşır.
Ne olacak? 600,700,... 2500 kişi değil mi?

Futbol ve basketbol gibi salon ve saha  spor dalları için seyircilerin üstleri girişte aranmıyor mu?
Satranca da yapıversin artık devlet!

Çok amaçlı da kullanılacak zaten.
Spor salonlarda olmalı.
Düğün salonlarında da, yemekhanelerde de ....

Galiba o günlere gidiyoruz.
Ben umutluyum.

Selamlar... Cool

- MATRANÇ -
Ara
Aynı yazım iki defa çıktı. Bulunduğum yerde internet sık sık kesiliyor. Sanırım bundan kaynaklıdır.
İkinci yazımı siliniz lütfen!
- MATRANÇ -
Ara
Öğrencilerim ve kendim için, turnuvada oynarken, KESİNLİKLE YASAK olan maddelerinden bir tanesi:

"Satranç bilgisi içeren malzeme, her türlü elektronik malzeme (kol saati  dahil) ve yarışma ortamında bulunması uygun olmayan malzemeler ile Yarışma salonuna gitmek yasaktır."

Kendimize yasakladığımız malzemeler rakibimizde var ise ;
Konu baş hakeme bildirilir.
Sonra ne olur?  

Gerisi teferruat.
Ara
[size=medium]Aşkın Beyin bahsettiği satranç maçını gördüm. Güzel bir kazançlı feda yapılmış. Fakat daha sonra sakin ve konsantrasyonu iyi bir kafayla bulunabilecek doğru hamleler bulunamamış. Çünkü konsantrasyon uygulanamayan veya uygulanmak istenmeyen önemli bir kural yüzünden kaybolmuş. Yapılan fedanın devamı gelmeliydi ve bu maç satranççılar tarafından tekrar tekrar hatırlanmak üzere arşivlenmeliydi. Emeğe, satranca, satranççıya  yazık olmuş.[/size]
[size=medium] [/size]
[size=medium]Türkiye anayasası ve kanunlarındaki bazı maddelerin özeti : “Şöyle yapmak, böyle yapmak serbesttir. Ancak hizmet edici makam yasak derse şöyle yapmak, böyle yapmak yasaktır.”[/size]
[size=medium] [/size]
[size=medium]FIDE’yi de kendimize benzetmişiz.[/size]
[size=medium]FIDE ve bizim yönergeler bizim kanunlarımıza benzer mantıksızlıkla diyorki : Oyun alanında telefon, vb. bulundurmak en ağır cezayı gerektirir. Ancak hakem isterse bu cezayı vermeyebilir.[/size]
[size=medium]Saçmalığın, mantıksızlığın daniskası.[/size]
[size=medium] [/size]
[size=medium]Bir yasak bir zaman kesitinde ve bir mekanda ya vardır ya yoktur.[/size]
[size=medium]Yasak orada ve o zamanda hem var ve hem yok olamaz. Hem var ve hem de yoksa orada bir sahtekarlık vardır. Bu sahtekarlık nedir ? : Hem kuralı yazılı halde milletin gözüne sokacaksın ve hem de uygulamayacaksın.[/size]
[size=medium] [/size]
[size=medium]Bu sahtekarlığa kim önayak olmaktadır ?[/size]
[size=medium]FIDE ve TSF.[/size]
[size=medium]Bu sahtekarlığı kimler yapmaktadır ?[/size]
[size=medium]Açık ve net bir şekilde bazı oyuncular ve hakemler.[/size]
[size=medium] [/size]
[size=medium]Kralın çıplaklığını görme cesareti ortaya konulmalıdır artık.[/size]
[size=medium]Bu cesaret ortaya konulmazsa birçok satranççının hakkı gelecekte bile bile yenecektir.[/size]
[size=medium] [/size]
[size=medium]Bu cesaretin kapsamı nedir ?[/size]
[size=medium]-İlk önce sahtekarlık görülmelidir.[/size]
[size=medium]-Sonra fark edilmelidir.[/size]
[size=medium]-Daha sonra neye mal olduğu anlaşılmalıdır.[/size]
[size=medium]-En sonra gerekli ve elzem olan yaptırımlara sıra gelmelidir.[/size]
[size=medium] [/size]
[size=medium]Bu sahtekarlığı ilk önce kim görmelidir ? Evet doğru bildiniz. İlk önce TSF. Kendi sahtekarlığını göremezse TSF, bu sahtekarlık ilelebet devam eder.[/size]
[size=medium] [/size]
[size=medium]Fakat ilkten önce, bu yasağın sadece oyunu devam eden oyuncularla sınırlı kalmayarak oyunu biten ve fakat hala oyun alanında bulunan diğer oyuncuları da kapsaması gerektiği ve bu doğrultuda yasak kuralının genişleme ihtiyacı olduğu FIDE’ye bildirilerek yasak maddesinin kapsamının genişletilmesi için çaba gösterilmelidir.[/size]
[size=medium] [/size]
[size=medium]Herşeyden önce de : Yönergelerde diğer tüm maddelerden açık ara fazla satır ve sözcüklerle yazılan telefon yasağı maddesini hakemler görmeli ve kendilerine saygıları varsa bu maddeyi uygulayarak TSF’yi ve kendilerini sahtekarlıktan kurtarmalıdırlar.[/size]
[size=medium] [/size]
[size=medium]Yazı çok mu ağır oldu acaba ?[/size]
[size=medium]Ne bileyim, Aşkın Beyin bahsettiği olayı gözümde canlandırınca ve maçı görünce yazma ihtiyacı hissettim.[/size]
Ara
"Satranç turnuvalarında telefon sorunu" konusunun 110. (yüzonuncu) mesajını yazıyorum. Rahmetli Aziz Nesin sağ olsa idi bundan bizleri kahkahalara boğacak bir öykü çıkarabilirdi.

Diyelim ki bir AVM'de yeni bir dükkan açtınız. Birkaç hafta sonra dükkanınıza giren bir müşteriye yaklaşıyorsunuz ve "Siz mağazamıza gelen 100. müşteri oldunuz. Bu nedenle şu küçük armağanımızı kabul edin lütfen."  Aynı biçimde ben de bu konuda 100. mesajı yazan sayın Haliltaş'ı kutlamak isterim (!).

Bakalım 200. mesajı kim yazacak?

Selamlar, Sevgiler,

Nurkut İnan

Yukarıdaki yazı telefon konusunun başka bir başlık altında 110 No.lu mesajı idi. Aman allahım TELEFON geri geldi! 200'e doğru gidiyoruz.

Nurkut İnan
Ara
Telefon konusunu uzatmak bize hiçbir yarar sağlamıyor.Tersine zarar veriyor.Bu arada bizim yararsız işlerle uğraştığımızı görüp sevinenler de var.FIDE'nin bazı kurallarda esneklik yaptığını ben de hatırlatıyorum.Bu bakımdan FIDE'yi eleştirmeniz mümkündür.Ama telefon konusunda Türkiye Satranç Federasyonunu itham eden ifadeler kullanmak yanlıştır.Federasyon FIDE'nin kurallarını uygulamaya çalışıyor.Bunu yapmak isterken yanlışlar olabilir.Bu yanlışları burada göstermeniz halinde sizi sonuna kadar dinleriz.Önce şunu hiç kimseden çekinmeden söyleyelim:2012-2016 dönemi ile 2000-2012 dönemini kıyasladığımızda ne değişti?Yanlışlar mı arttı?Haksızlıklar mı arttı?2012 öncesinde gül bahçesinde mi yaşıyorduk?Önce bunu söyleyelim!Sonra telefonu tartışalım!Bana göre son dönem önceki dönemlerden daha kötü değildir.Belki bazı konularda iyileştirmeler bile vardır!Son dönemde eksiklerimiz var mıdır?Eksiklerimiz vardır.Ama bunlar 1991 den beri devam eden sorunlardır.Bu sorunların çözümü daha uzun zaman alacaktır.Bu sorunların kısa zamanda çözülmeyeceği nasıl anlaşılıyor?Telefon konusunda 110 mesaj yazıyoruz.Bu nedenle bir arpa boyu yol ilerlememiz mümkün değildir.
Ateş Ülker
Ara
[size=medium] [/size]
[size=medium]Ateş Bey,[/size]
[size=medium] [/size]
[size=medium]Bahsettiğiniz gibi kimseyi itham etmiyorum. Tam aksine mevcut yönetimin desteklenmesi hususunda sizinle hemfikir olabiliriz.[/size]
[size=medium] [/size]
[size=medium]Fakat yazılı metinlerde ve turnuvalarda gördüğüm eksiklikleri ve yanlışlıkları acizane yazmam satrancın kusurlardan arındırılması içindir.[/size]
[size=medium] [/size]
[size=medium]Bunları dile getirirken seçtiğim sözcükler abartılı olmuş olabilir.[/size]
[size=medium] [/size]
[size=medium]Selamlar,[/size]
[size=medium] [/size]
Ara
(29-01-2016, 11:54)nurkuti Nickli Kullanıcıdan Alıntı: ... Aman allahım TELEFON geri geldi! 200'e doğru gidiyoruz.

Nurkut İnan

Nurkut Bey merhaba.
Sizce telefon sorunu çözülerek halolmuş muydu?
Telefon sorunu geri gelmedi.
Bu konudaki mesajlar da sadece 111 mesajdan ibaret değil. Evvelce de yer etmiş bu sütunlarda...

Sürekli olarak gelmesi kapanmamış bir yara olduğunu gösterir.
Konunun sürekli olarak yer alması bıktırıcıdır.
Bunu anlıyorum.

Ama ben yazımda da belirttiğim üzere asla bir bireysel olarak değil, ama bu saçma, kendi çelişkisini ortaya koyan kurallar devam ettikçe;

Bir otel turnuvasında,
Bir TÜRKİYE BİRİNCİLİĞİ Kategori maçında,
Ya da her hangi bir turnuvada...

Devam etmekte olduğunu göreceğiz.
Bu da bıktırıcıdır!

HİÇ BİR TURNUVA TSF'NUN BU KADAR YAKININDA OYNANMAMAKTADIR.

Bahse konu olan hiç bir sorun da bu kadar yakında yaşanmamıştır.
Ben konuyu SON DEFA YETKİLİ OLAN ARKADAŞLARIMLA GÖRÜŞTÜM.

Devamı halinde ise;

A R T I K   B A Ş K A   B İ R    Ş E K İ L D E    Y A Z A C A Ğ I M !!

O zaman sn. Feti'nin düzeyli yazısı bile aranabilecektir.

Selamlar...
- MATRANÇ -
Ara
Aşkın Bey Merhaba,

Anladığım kadarı ile telefon sorunu halledilememiştir. Hatta bu forumda dahi fikir birliği yoktur.

Ama bu sorun satranç dünyamızdaki çok sayıda sorundan sadece biridir. Kanımca bu sorunlar arasında telefon konusu önemi açısından çok aşağılarda yer alır.

Telefon sorununun gündeme gelmesi yararlı olmuştur ama, bu sorunun çoğu aynı şeyleri tekrar eden yüzlerce mesaja yol açması bence gereksiz ve sıkıcıdır.

Benim yarı latife içeren mesajları yazmam bu nedenledir.

Kimseyi kızdırmamak için ne olur ne olmaz diye bu cevabımı yazarken cep telefonumu kapadım.

Sevgiler,

Nurkut İnan
Ara
(29-01-2016, 13:11)Ateş Ülker Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Telefon konusunu uzatmak bize hiçbir yarar sağlamıyor.Tersine zarar veriyor.Bu arada bizim yararsız işlerle uğraştığımızı görüp sevinenler de var.

Artık buna inanmaya başlıyorum.
Ateş ÜLKER haklı!

Önlem alınması gereken tek konu telefon da değil üstelik.
Yaşadığım ve şok olduğum olaylar var.
Yazacağım.
Onlara da önlem alınması gereklidir.
- MATRANÇ -
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi