Homo Ludens
Size isminizle hitap edebilmeyi isterdim.

Yazınızda yönelttiğiniz eleştirinizde kısmen haklısınız. Ancak size görünen bu durum, benim açımdan durumun bütünü değil. Satrançla olan ilişkimin muhalefet olarak nitelenmesi de doğru değil. Yanlışa, eksikliğe muhalifim. Ama isimlere değil. Bir isim sürekli olarak bir yanlış içerisindeyse, o isme ben de sürekli olarak muhalifim. Ancak Türk satrancında bu anlamda ve sizin yukarıda son olarak belirttiğiniz nitelikte benim tanıdığım bir kişi var ve o da zaten ne artık yönetimde, ne de bundan sonra herhangi bir yönetimde olabilir. Bu bahsi geçelim...

"Satranç için üretken olmak noktasında" diyelim, "zaman zaman ortaya çıkmak" şeklinde değerlendirilebilecek eleştirinizde haklılık payı var. Ancak ve gerçekten sanırım bilmediğiniz konular var bu başlıkta. Bunları buradan yazarak, "Aman efendim iyi işler yapıyormuş" alt metnini güçlendirecek bir tutumum olmaz. Eğer siz uygun görürseniz, gerçek hayatta konuşalım ve gerek yönetimde olduğum dönemler, gerek sonrasında; gerek seçim dönemleri gerekse de 1984 yılından bu yana içerisinde olduğum satranç uğraşı için ne gibi katkılar sağlamaya çalıştığımı aktarayım. Ben satranç sporcusu olarak ileri düzeyde bir şeyler ortaya koyabilmiş değilim. Ancak satranç ve eğitim; ya da satrancın yaygınlaşması konularında sanırım ortalamanın epeyce bir üzerindeyimdir. Satranç ve Yönetim başlığında da ben aklımdakileri anlatayım, siz karar verin.

Hemen bir şey daha belirteyim. Yönetim erkini elinde bulunduranlara karşı aday olarak ortaya çıkmış ve genel kurul mücadelesi vermiş olan arkadaşlarımızın yaptıkları da, sadece bu düzeyde dahi son derece önemlidir. Eleştirilebilir ama bütünüyle "Efendim, sonrasında yoksunuz" konusuna da indirgenemez. O işler de pek o kadar kolay değil. Cengiz Keleş özelinde konuşacak olursak, gençlik dönemlerinde oyuncu olarak, sonrasında hakem ve yönetici olarak tüm ortaya koyduklarını da, başkan adaylığı adına görmezden gelemeyiz.

Sizinle bir telefonda konuşalım ve gerçekten de satranca büyük zarar verenleri, geçmiş dönemlerde satrancın kasasından geçinenleri, bu hallerinden bir nebze dahi mahcubiyet duymadan kalemşorlük yapanları bir anlatayım. Bu konulara burada girmeyeceğim; aksi yukarıdaki mesajımla çelişirdi ve zaten bir yararı olacağını da düşünmüyorum.

Size görünenin aksine bir eylem adamı olduğum düşüncemi de paylaşırım. Ve anlatacaklarım sonrası "Ben bunları bilmiyor; sizi de tanımıyormuşum" diyebilirsiniz. Bunları neden mi söylüyorum: Ömrümde ben hiç "Serdar Ortaç" şarkıları dinlemedim. Bir metafor olarak kullandığınız bu isim özelinde dahi, ilginç bir tesadüf olarak anlatacaklarımı dinlerseniz, "Hadi canım..." diyebilirsiniz. Metaforun anlamı açısından da, "Serdar Ortaç" şarkılarını hiç dinlememiş olmak, benim yaşantımda ciddi eleştirilebilecek bir noksanlığımdır.

Satranç adına üretkenlik açısından kesikliklerin olması konusu gene de dediğim gibi bir eleştiriyi hak eder, bu konuda yanlış değilsiniz. Ama hayat sadece satranç değil ve Şovalyelik ruhunu yani başkaları adına fedakarlık yapmanın anlamını karşıladığı ölçüde ben, Don Kişot'luğu savunabilirim. Ötesini değil.

Özgür Satranç Forum, bahse konu düşük düzeydeki bu yazıları kaldırmıştı. Şimdi yeniden koymuş. Bu gibi yazıların zemini olmaya devam etmek sizin değindiğiniz gibi hukuken suç. Ancak hukuki durumun da devamında, bunca gelişi güzel yazının yarar sağlayabileceğini düşünmek pek akılcı durmuyor, çünkü sanırım arzu edilen bu gibi yazıların yer alması değildir, yanılıyor muyum? Yönetici isimlerine uyarı mesajı atabilmek için gece foruma baktığımda, daha önce burada yöneticilik yapmış değerli bazı isimleri göremedim. Şu an görev alan arkadaşların sorumluluklarının bilincinde olduğunu düşünüyor ve yazıların geri dönüşünün bir teknik sorun olduğunu umuyorum.

Saygıyla,
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
Homo Ludens - Yazar: Kuvay SANLI2 - 23-02-2016, 16:57
RE: Homo Ludens - Yazar: Mojo Jojo - 24-02-2016, 08:39
RE: Homo Ludens - Yazar: Kuvay SANLI2 - 24-02-2016, 11:00
RE: Homo Ludens - Yazar: M.Aşkın TAŞAN - 24-02-2016, 12:56
RE: Homo Ludens - Yazar: Mojo Jojo - 26-02-2016, 09:08
RE: Homo Ludens - Yazar: abdulkadirbener - 27-02-2016, 14:44
RE: Homo Ludens - Yazar: Kuvay SANLI2 - 01-03-2016, 16:35
RE: Homo Ludens - Yazar: Mojo Jojo - 02-03-2016, 09:06
RE: Homo Ludens - Yazar: Mojo Jojo - 11-03-2016, 11:58