Homo Ludens
(23-02-2016, 16:57)Kuvay SANLI2 Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Oyun, kültür oluşumunda özsel önemdedir ve oyun kurgusu içinde olmayan bir kültürel etkinlikten bahsedebilir miyiz? Ancak gerçek oyuncu oyunu kuralına göre oynar. Oyunbozanlık etmez.

...

İfadelerim soyut gelebilir. Ancak tüm söylemeye çalıştığım, eleştiri ve değerlendirmelerimizde dikkatli olmamızın, kelime ve niteleme tercihlerimize, dilimize özen göstermemizin gerekliliğidir.

...

Çocuklarımızı satranç adına eğiten kişiler, kendi etkinliklerinde satrancın kabul edemeyeceği özensizlikte olduklarını görebilmelidirler.

[size=large][font=Times New Roman]Evet, katılmamak elde değil! Eğer kurallar varsa ve onun farkındaysanız…
[/font][/size]
[size=large][font=Times New Roman]Sn. SANLI,[/font][/size]
[size=large][font=Times New Roman]Yazınızda alınması gereken mesajlar gayet açık! Bu anlamda toplumu aklıselime davet etmenizden dolayı teşekkür ederim. Sizi ilk kez TSF deki göreviniz ve yaptığınız çalışmalar sayesinde tanıdım. Her ne kadar şahsen yeterince tanışmamış olsak bile, fikren de olsa yazılarınızdan ve kitabınızdan kısmen tanıyorum. ÖSF üyeliğinizin bir hayli eski ama yazılarınızın da çok yeni olduğunu görüyorum.
[/font][/size]
[size=large][font=Times New Roman]Bu gün hakkınızda -sizce- temelsiz ve kanıtlanamayan bir iddia ortaya konmuş ve bundan rahatsızlığınızı bir şekilde dile getirmişsiniz. Bu ne kadar meşru bir kararsa, benzerleri de başka insanlara aynı meşru hakkı vermez mi?[/font][/size]
[size=large][font=Times New Roman] [/font][/size]
[size=large][font=Times New Roman]Benim de eklemek istediğim bir konu var.
[/font][/size]
[size=large][font=Times New Roman]Geçmişte bu forumda buna benzer konular yüzünden çok daha fazla fırtınalar da kopmuştu. Bazı üyelerin burada yazılı olmayan toplumsal kurallardan bahsederek insanları meslekleriyle, eğitimiyle, çocuklara yaklaşımlarıyla, IQ düzeyleriyle, yazılarıyla, fikirleriyle alay edip aşağılaması hala bu satırlarda duruyor silinmedi. Bu üyelere soruyorum: Bunun neresi tutarlıdır?
[/font][/size]
[size=large][font=Times New Roman] Hangi IQ seviyesindeki bir insan bu çelişkiye düşer ki?
[/font][/size]
[size=large][font=Times New Roman]Üstelik de daha son yazısında şöyle yazıyorken:[/font][/size]
[size=large][font=Times New Roman]“…Zira bir kişi hakkında suç veya yakıştırma tayin edip onu toplum önünde küçük düşürmek iftira suçuna karşılık gelir ve tazminat hukuku açısından da hak doğurur. Ha tabii dosyayı okuyacak hakimler gülmelerini tutabilirse, o bir tarafı...”
[/font][/size]

[size=large][font=Times New Roman]Bunun kim tarafından yazıldığı önemli değil elbette.[/font][/size]
[size=large][font=Times New Roman] Şimdi ben de tutup da :[/font][/size]
[size=large][font=Times New Roman] “-Ama aynı kişinin bu tespiti kendisine yöneltmeden onlarca yazısını görmezden gelmesi de ayrı bir IQ testi yapılmasını gerektirmez mi?”
[/font][/size]
[size=large][font=Times New Roman] [/font][/size][size=large][font=Times New Roman]Şeklinde yazsam ne olur? Yazılarım mı silinir, okuyanlara mı saygısızlık yapmış olurum? (Bu gereksiz IQ testleri lafı ilk kez kendisi burada gündeme getirdiği için yazdım)
 [/font][/size]
[size=large][font=Times New Roman]Bizim güzel bir sözümüzdür: Aleme verir talkını, kendi yutar salkımı
[/font][/size]
[size=large][font=Times New Roman]Sizin hiç tutmadığınız başka insanlar hakkında onların yaptığı olumlu işlerden bahsederek teşvik edici yaklaşım sergilenmesini; yağdanlıkla, yalakalıkla, koltuk beklentisi iftirası ve talihsiz yakıştırmasıyla, afişe edilip aşağılanırlarsa, meslekleriyle alay edilirse bu iftiranın göğüslenecek bir yanı kalır mı?
[/font][/size]
[size=large][font=Times New Roman]Hiçbirimiz buz kadar lekesiz değiliz!

Kendimizden ve dış etkilerden kaynaklanan yetersizliklerimizin farkında olmak ve gereğinde bunu itiraf etmek bile gerekebilir.[/font][/size]
[size=large][font=Times New Roman] Ama her zaman da iftiralara, aşağılamalara, insanların onuruyla oynamalarına, gereksiz IQ tespitlerine karşı bir duruşumuz olmalıdır!
 [/font][/size]
[size=large][font=Times New Roman]Sn. Evrensel BİLGİN’İ savunmuyorum. Çünkü kendisini uzun yıllardır tanırım. Satranca olan tutkusunu ve bu uğurdaki emeklerini ve verdiği mücadeleleri de bilirim. Şu andaki duruş noktası ve çizgisi de elbette kendisini ilgilendirir. Ancak insanların statüsünü belirlemek amacıyla tinercilerden bahsederek bir algı yaratmaya yönelik yazılar, sizin bahsetmiş olduğunuz bireysel sorumluluk anlayışı ve toplumsal duyarlılıkla uyuşur mu?
[/font][/size]
[size=large][font=Times New Roman]Eğer bir suç varsa kanıtlarıyla ortaya koyarsınız! Topluma açık bir ÖSF da bunu kanıtlamadan da dillendiremezsiniz! İster 180 IQ ya sahip olun, ister filozof, hukukçu, yönetici, isterse de gazeteci...
[/font][/size]
[size=large][font=Times New Roman]Selam ve saygılarımla
[/font][/size]
[size=large][font=Times New Roman] [/font][/size]
[size=large][font=Times New Roman]Şerefle bitirilmesi gereken en ağır görev hayattır.- TOEQUEVİLLE[/font][/size]
- MATRANÇ -
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
Homo Ludens - Yazar: Kuvay SANLI2 - 23-02-2016, 16:57
RE: Homo Ludens - Yazar: Mojo Jojo - 24-02-2016, 08:39
RE: Homo Ludens - Yazar: Kuvay SANLI2 - 24-02-2016, 11:00
RE: Homo Ludens - Yazar: M.Aşkın TAŞAN - 24-02-2016, 12:56
RE: Homo Ludens - Yazar: Mojo Jojo - 26-02-2016, 09:08
RE: Homo Ludens - Yazar: abdulkadirbener - 27-02-2016, 14:44
RE: Homo Ludens - Yazar: Kuvay SANLI2 - 01-03-2016, 16:35
RE: Homo Ludens - Yazar: Mojo Jojo - 02-03-2016, 09:06
RE: Homo Ludens - Yazar: Mojo Jojo - 11-03-2016, 11:58