Çanakkale Hakemleri Avcı Çıktı
Feti bey,Son yorumlarınıza katılıyorum.Akla gelen ihtimalleri sıraladınız!Sporcu tur başlamadan çantasının içinde telefon olduğunu bildirdi.Şu halde bu kendisinin işlediği suçu hafifleten bir nedendir.Yurtdışında şöyle bir olay olduğunu bilen varsa lütfen bildirsin: Sporcunun çantası oyun salonunda duruyor.Tur devam ederken sporcu geldi ve çantayı 3 metre ilerdeki bir masaya taşıdı.Böyle bir durumda hükmen yenilgi almalı mı?Yurtdışında bana göre telefon görünür hale gelmeden vermezler!Bizim örneğimize gelince biraz farklıdır:Sporcu çantayı aldı ve salonun dışına çıktı.Bu örnekde yönergede yazılı veya Teknik toplantıda söylenmiş ise esas itibarıyla hakem kurulunun kararı doğru sayılır.Ancak bizim örneğimizde sporcuyu izleyen hakem "çantayı bırakman gerekir"diyebilirdi.Bu kadar iyilik yapmak kuralları esnetmek değildir!Karşılıklı iyiniyet göstermek bizi zor durumlara götürmez.Hakem bu iyiliği yaptığı takdirde Arnavut rakibi bu iyiliği görüp hakeme "sen neden rakibimin tuzağa düşmesini engelledin"demez!Oyun sırasında kurallara aykırı birçok durum oluyor.Hakemlerimiz bunlara ses çıkarmıyor.Hele bu yanlışları yapanlar yabancı ise onlara daha çok hoşgörü gösteriliyor.Örneğin sporculardan birinin kendi oyununu ayaktan seyredip rakibine tepeden bakması uyarıyı gerektiren bir harekettir!Böyle bir durumda bizim hakemler ilgiliyi uyarıyor mu?Ben bu örnekde verilen kararın mutlaka haksız olduğunu öne sürmüyorum.Ama büyük ihtimalle hakemler kurulunun kuralı katı uyguladığını düşünüyorum.Aşkın bey ise hakemlerin verdiği kararın doğru olduğunu göstermenin telaşı içine düşüyor.Hakemlerin verdiği karar doğru da olsa yanlış da olsa kabul etmek zorunda olduğumuz bir gerçek var: Yerli dinamikler teşvik edilmiyor.Cezalar,kısıtlamalar,katılma maliyetinin yükselmesi,Pazar günü maç oynatmayarak amatörlerin katılmasını engellemek ve diğer etkenler yerli dinamiklerin gelişmesini yavaşlatıyor.Aşkın bey burada hakemlerin kararını savunduğu kadar biraz da yerli dinamiklerin teşvik edildiğini bize örneklerle anlatsın ve benim tezlerimi çürütsün....İçinde bulunduğumuz sistem tamamen Federasyon Başkanı,yerel yöneticiler ve turnuva sponsorlarının istedikleri yönde ve ağırlıklı olarak konuk ustaları ihya edecek şekilde çalışıyor.Uzun yıllar böyle çalışmaya da devam edecek!Bu sistemde yenilikler yapılması için Türk Satrancını tanıyan isimlerin göreve gelmesi gerekir.Onlar da daha uzun yıllar göreve gelmeyecekler.Bunu çok iyi bildiğim için Federasyon yönetiminin şimdiki kadrosunu korumasının uygun olduğuna inanıyorum.Görev alanlar arasında Satrancı tanımayan isimlerin çoğalmasından korkuyorum.
Ateş Ülker
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
RE: Çanakkale Hakemleri Avcı Çıktı - Yazar: Hakan Erdoğan - 17-08-2016, 15:52
RE: Çanakkale Hakemleri Avcı Çıktı - Yazar: Feti - 10-08-2016, 08:41
RE: Çanakkale Hakemleri Avcı Çıktı - Yazar: aliço - 10-08-2016, 13:53
RE: Çanakkale Hakemleri Avcı Çıktı - Yazar: ersa - 11-08-2016, 18:17
RE: Çanakkale Hakemleri Avcı Çıktı - Yazar: Hakan Erdoğan - 12-08-2016, 01:55
RE: Çanakkale Hakemleri Avcı Çıktı - Yazar: Feti - 11-08-2016, 21:16
RE: Çanakkale Hakemleri Avcı Çıktı - Yazar: Feti - 11-08-2016, 23:22
RE: Çanakkale Hakemleri Avcı Çıktı - Yazar: Feti - 18-08-2016, 22:17
RE: Çanakkale Hakemleri Avcı Çıktı - Yazar: Hakan Erdoğan - 19-08-2016, 01:11