Çanakkale Hakemleri Avcı Çıktı
(24-08-2016, 22:19)Ateş Ülker Nickli Kullanıcıdan Alıntı: ...
Hakemlerin verdiği karar doğru da olsa yanlış da olsa kabul etmek zorunda olduğumuz bir gerçek var: Yerli dinamikler teşvik edilmiyor.Cezalar,kısıtlamalar,katılma maliyetinin yükselmesi,Pazar günü maç oynatmayarak amatörlerin katılmasını engellemek ve diğer etkenler yerli dinamiklerin gelişmesini yavaşlatıyor.Aşkın bey burada hakemlerin kararını savunduğu kadar biraz da yerli dinamiklerin teşvik edildiğini bize örneklerle anlatsın ve benim tezlerimi çürütsün....

[size=large] [/size]
[size=large][font=Times New Roman]Cevap hakkı doğduğu için...
Aslında bu konu dışında tartışılmalıdır. Ama bana burda soruldu.
[/font][/size]
[size=large][font=Times New Roman]Ateş bey sizin tezlerinizi çürütme gerekliliği hissetmiyorum. Ama düşüncelerimi paylaşırım.[/font][/size]

[color=#1f497d][size=large][font=Times New Roman]Bakın Ateş Bey,[/font][/size][/color]
[color=#1f497d][size=large][font=Times New Roman]Öncelikle bir düzeltme daha yapmam gereklidir.
[/font][/size][/color]

[color=#1f497d][size=large][font=Times New Roman]Hakem kararlarından çok, hakemlerin sisteme uymak zorunda olduklarının altını çiziyorum. Bu durum farklıdır ve karıştırılmamalıdır. Bu olayda da hakemin kendisine yorum hakkı tanımadığı kuralı uyguladığını söylüyorum. Bu hakemleri savunmak değildir! Tam tersi, hakemlerin tam olarak düzenlenmemiş olan kurallara uymasının eksikliğini ve yanlışlığını da ortaya koyuyorum. Hakem  -kural dışına çıkarak- asıl kaosu yaratmamak için kurallara uymak zorundadır  (!) diyorum.[/font][/size][/color]
[size=large][font=Times New Roman] [/font][/size]
[size=large][font=Times New Roman]Cezalar[/font][/size][size=large][font=Times New Roman] konusunda bir şey diyemem! Olayları yaşamam, uygulamaları görmem ve ona göre bir değerlendirme yapmam gereklidir. Verilen cezalar hakkında bu bilgilere sahip değilken bir fikir söylemem, iddiada bulunmam doğru olmaz. Ama yakın takip ettiğim bir kaç olayda ve verilen cezalarda muhalif  oldum ve burada da paylaştım. Fakat adli sürece yansıyan çok önemli davalarda ise süreci hiç yaşamadım. Zaten hukuk ve mahkeme  gerekeni yapmıştır.
[/font][/size]
[size=large][font=Times New Roman]Kısıtlamalar [/font][/size][size=large][font=Times New Roman]konusundan yurt dışına çıkışı kast ettiğinizi sanıyorum. İnanın bir bilgim yok. Yurt dışına nasıl çıkılır, bilmem bile. Belki bürokrasisi ile uğraşmak istemediğimden... Sadece bir defa Kıbrıs'a gittim. Ama oyucu olarak bir turnuvaya gidildiğinde yasal süreci takip etmek gereklidir. Keyfi uygulama ne sporcu ne de yönetici tarafından uygulanmamalıdır! Böyle düşünüyorum.
[/font][/size]
[size=large][font=Times New Roman]Katılma maliyetinin yükselmesi [/font][/size][size=large][font=Times New Roman]konusunda bu forumdaki ilk günümden beri aynı şeyi söylüyorum:[/font][/size]
[size=large][font=Times New Roman]1-   Otel turnuvaları çok yüksek maliyetleri beraberinde getiriyor![/font][/size]
[size=large][font=Times New Roman]2-   Buna karşı olmama rağmen ne yazık ki ben de katılmak durumunda kalıyorum. Yer bulabilirsem aynı otelde... Bulamazsam farklı otel de...O zaman da başka sorunlar çıkıyor ki bunu da çok yazdım. [/font][/size]
[size=large][font=Times New Roman]3-   Satrancı artık üç haneli sayıların sonuna yaklaşan kitleler oynamaktadır. Eskisi gibi 30-40 kişi oynamıyor. [/font][/size]
[size=large][font=Times New Roman]4-   Ne yazık ki satrancın sahası yok. En temel sorundur![/font][/size]
[size=large][font=Times New Roman]Pazar günü maç oynatmayarak amatörlerin katılmasını engellemek[/font][/size]
[size=large][font=Times New Roman]Valla ben katıldığım her turnuvada Pazar günleri de maç yaptım. Bunu siz yaşamış olabilirsiniz. Nerede ve hangi turnuvada bilmiyorum. Ama pazar günü neden maç yaptırılmaz anlayamıyorum? Araştırma yaptım kendimce ve pazar günü maçın olmadığı açık turnuva programına rastlamadım. Yanılıyor da olabilirim.
[/font][/size]
[size=large][font=Times New Roman]Yerli dinamikler teşvik edilmiyor.[/font][/size]
[size=large][font=Times New Roman]Buna kısmen katılıyorum. Ancak son zamanlardaki değişimleri de görmek gerek![/font][/size]
[size=large][font=Times New Roman]"Sadece yemek ve yol parasını cebinize koyup gelin misafirimiz olun! 400 kişinin ücretsiz konaklaması bizden" diyen öğretmen kökenli ve o ilinin en sevilen insanlarından bir il temsilcisi eğer tüm enerjisini bu işe ayırmışsa...[/font][/size][size=large][font=Times New Roman] Bu iş onun en sevdalı işi olmuşsa...[/font][/size]
[size=large][font=Times New Roman]Eylül ayında ilk defa katılmayı düşündüğüm Ankara-Çubuk turnuvasında emeği, enerjisi ve başarısı tartışılmaz satranç kökenli il temsilcisi arkadaşım benzer çok güzel şartlar sağlamışsa...[/font][/size]
[size=large][font=Times New Roman]Artık turnuvalarda sadece dereceye giren ilk 3 sporcuya değil, beraberinde özellikle yerele yönelik son derece yeni ve değişik, nakit ödüller varsa...

...

[/font][/size]
[size=large][font=Times New Roman]Yerli dinamik sadece sporcu da değildir benim anlayışıma göre! Çünkü sporcuyu kast etmiyor, "dinamik" kelimesini kullanıyorsunuz. Bu durumda kapsam genişliyor ve içine satranca emek veren diğer kişi ve kesimler de giriyor. Sporcusu, sporcu-antrenörü, hakemi, hakem- antrenörü,yöneticisi, satranç öğretmeni, velisi, satranca destek sağlayan tüm yerel kurum ve kuruluşlar...Ben böyle anlıyorum. Yerli oyuncular dediğinizde ise farklı bir kısıtlama getirirsiniz. Sadece oyuncuları anlarım o zaman.
[/font][/size]
[size=large][font=Times New Roman]Eğer kastınız yerli dinamikler ise oyuncuyu teşvik eden yeni düzenlemeler var yönergelerde.
[/font][/size]
[size=large][font=Times New Roman]Bakınız, bunların bir çoğu eskiden yoktu değil mi?
[/font][/size]
[size=large][font=Times New Roman]1- 16 yaş altı sporcular için lisans ücretsizdir,[/font][/size]
[size=large][font=Times New Roman]2- Yarışma kategorilerinin ayrılması ve ayrı bir ödül konması. Bu eskiden pek yoktu,[/font][/size]
[size=large][font=Times New Roman]3- Turnuva katkı payının gereğinden fazla olması beni de rahatsız etmektedir, [/font][/size]
[size=large][font=Times New Roman]4- Turnuvalarda makul bir kayıt ücretinin alınmasından, bunun da yerel yöneticiler tarafından belirlenmesinden yanayım,[/font][/size]
[size=large][font=Times New Roman]5- Unvanlı yerli oyunculara sağlanan koşullar, konaklama olanaklarına ilişkin bir bilgi rehberi, konaklama giderlerin karşılayan sponsorlar, yerel yönetimler-kuruluşlar-üniversiteler, [/font][/size]
[size=large][font=Times New Roman]6-Artık son turda hükmen kaybeden sporcular hakkındaki yeni uygulama ([/font][/size][color=black][size=large][font=Times New Roman]son turda hükmen kaybeden sporcular başhakemin aksi yönde bir kararı yoksa final sıralamaya alınmaz ve hiçbir ödül alamazlar),[/font][/size][/color]
[size=large][font=Times New Roman]7- Kategorilerinde ilk 10-15 dereceye ait nakit ödüller,[/font][/size]
[size=large][font=Times New Roman]8- Kategorisinde “En Başarılı Kulüp” uygulaması,[/font][/size]
[size=large][font=Times New Roman]9- Kategorilerinde 7-8 yaş, 9–10 yaş, 11–12 yaş, 13–14 yaş, 15–16 yaş, 17–18 yaş gruplarının ilk üçer sporculara madalya ve ödül uygulamaları, [/font][/size]
[size=large][font=Times New Roman]10- EN İYİ TÜRK SPORCU - EN İYİ BAYAN SPORCU- EN İYİ YEREL SPORCU - EN İYİ GÖRME ENGELLİ SPORCU-  EN İYİ 55 YAŞ ve ÜSTÜ SPORCU- EN İYİ; 8-10-12-14-16-18 YAŞ ALTI SPORCU NAKİT ÖDÜLLERİ.
11- Bu ödüller toplam ödüllerin % 30-40 varmaktadır,[/font][/size]
[size=large][font=Times New Roman]12- Turnuvalarda lisans ili uygulaması.
13- Artan lig sayısı ve dolayısıyla liglerde mücadele eden sporcu sayısındaki artışlar.
14- Artan eğitim kulübü sayısı ve ona bağlı olarak yapılan (çok yetersiz de olsa) nakit ve malzeme yardımları,
15- Gittikçe çoğalan yeni açılan satranç merkezi ve gençlik ve spor kulüpleri.

Tüm bunları teşvik olarak görmüyor musunuz?
[/font][/size]
[size=large][font=Times New Roman]Ben tüm bunların -yetmemekle birlikte - yenilik ve gelişme olduğunu kabul ediyor ve zaman içinde örnek teşkil ederek yaygınlaşacağına, diğer illerde yenilikler katılarak gelişeceğine inanıyorum.

Mevcut veya başka bir yönetim tarafından![/font][/size]
[size=large][font=Times New Roman]Selam ve saygılarımla. [/font][/size]
[size=small][font=Calibri] [/font][/size]
[font=Verdana] [/font]
[font=Verdana] [/font]
[size=small][font=Verdana] [/font][/size]
[color=black][size=small][font=Verdana] [/font][/size][/color]
[font=Verdana] [/font]