Çanakkale Hakemleri Avcı Çıktı
Kişisel polemiklere girmek ne harcımdır ve ne de sevdiğim, istediğim bir husus.
Konudan sapılması da nahoş bir durum. Konuya sonuna kadar kilitlenmek kendime olan saygımın gereğidir.

Kuralcıyım. Mevcut kuralların harfiyen uygulanması taraftarıyım.
İtirazcıyım. Mevcut kuralları uygulamayanlara itirazım var.
İsyankârım. Bazı kuralların satranççılara hizmet etmediğini iddia ediyor ve değişmesi için çaba gösteriyorum.
Değişerek gelişme taraftarıyım. Satranç dairesinde olanların (satranççı, organizatör, hakem, antrenör, vb.) ilgilendikleri konuya vakıf olmalarını ve gelişmeden yana olmalarını istiyor ve çaba gösteriyorum.

Yenik sayılan satranççının hatasının büyük olduğunu ta baştan yazdım. Bu konuda herkes hemfikir. Hakemin verdiği karar bu saatten sonra değişmez. Ancak verilen cezanın adil olmadığını dile getiriyorum. Adil olmamasının nedeni hakemin kuralı yanlış ve katı uygulamasından dolayıdır.
Oyuncu çantasıyla beraber ayağa kalktığında hakem derhal müdahale etmeli ve 2.9. kuralın f, g, h alt maddeleri hariç diğer istediği cezayı vermeliydi.

Israrla gözardı edilen iddia şudur : Hakem çantalı oyuncuyu takip etmiş.
Bu iddiayı çürüten hiçbir cümle okumadım. Göremediysem ikaz edin.
Bu iddia çürütülmediği sürece hakem haklıydı şeklinde yazılıp çizilenler devekuşunun saklanmak için başını kuma gömmesi gibidir. Hakem bu olayda sütten çıkmış ak kaşık değildir. Hatalıdır.

Kuralda ‘Çanta taşımak yasaktır.’ deniliyor. Hakem talimatnamesinde ‘Kuralı ihlal ederek çantayla yürüyen oyuncuyu takip edin.’ şeklinde bir madde var mıdır ? Olduğunu sanmıyorum. Varsa da o garabet talimat derhal iptal edilmelidir.
Kurala göre ihlal görüldüğü an derhal müdahale edilip ceza verilmeliydi.
Israrla üzerinde durduğum nokta şudur : Hem ihlal görülüyor ve hem de derhal müdahale edilmiyorsa o gören ve müdahale etmeyen hakem mesleğinde en azından henüz yetkin değildir.

Ben hata yaparım, Hakem de hata yapabilir. Kişinin hata yapması onu zelil duruma düşürmeyecektir. Aksine hatayı kabullenmek erdemli bir davranıştır. Hakemin hatası kabul edildiği an ceza alacak ve mahkûm olacak değildir. Bu turnuvada eksi puan alan hakem diğer turnuvalarda artı puanlar alarak kariyerine devam edecektir. En başarılı hakemler bile bazan bilmeden, istemeden hata yapabiliyorlar. Hata kabullenilip tecrübe hanemize yazılabilirse bu bizim için kazançtır.

Kendi sorumluluğunda olan bir işde fakat kendisinin yapmadığı hatadan dolayı harakiri yapan Japonlar gibi olalım demiyorum. Zaten bu kafayla olamayız ve Japonların insana saygılı kültür seviyesine asla yetişemeyiz. Ancak bakar kör de olmayalım. Baktığımızı görelim. Sadece görmekle yetinmeyelim, aynı zamanda düşünelim. Üç ölçüp bir biçelim.

Dünya ya siyah, ya beyaz değildir. Türlü çeşit renkler vardır hayatımızda. Yaşadığımız olayların da türlü çeşit farklı nedenleri, tetikleyicileri, engelleyicileri, önleyicileri, sonlayıcıları vardır. Gerçekler bambaşkadır. İlk gördüğümüzün, ilk duyduğumuzun, ilk düşündüğümüzün aksine gerçekler bambaşka olabilir. Vereceğimiz kararlar ya idam ya özgür bırakma olamaz. Ara tonları arayıp bulabilen hakemler gelişmek için çaba gösterenlerdir.
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
RE: Çanakkale Hakemleri Avcı Çıktı - Yazar: Hakan Erdoğan - 17-08-2016, 15:52
RE: Çanakkale Hakemleri Avcı Çıktı - Yazar: Feti - 10-08-2016, 08:41
RE: Çanakkale Hakemleri Avcı Çıktı - Yazar: aliço - 10-08-2016, 13:53
RE: Çanakkale Hakemleri Avcı Çıktı - Yazar: ersa - 11-08-2016, 18:17
RE: Çanakkale Hakemleri Avcı Çıktı - Yazar: Hakan Erdoğan - 12-08-2016, 01:55
RE: Çanakkale Hakemleri Avcı Çıktı - Yazar: Feti - 11-08-2016, 21:16
RE: Çanakkale Hakemleri Avcı Çıktı - Yazar: Feti - 11-08-2016, 23:22
RE: Çanakkale Hakemleri Avcı Çıktı - Yazar: Feti - 18-08-2016, 22:17
RE: Çanakkale Hakemleri Avcı Çıktı - Yazar: Hakan Erdoğan - 19-08-2016, 01:11
RE: Çanakkale Hakemleri Avcı Çıktı - Yazar: Feti - 22-08-2016, 11:36