42. Satranç Olimpiyadı
Bakü'de yapılacak 42. Satranç Olimpiyadına 5 gün kaldı. Etrafta hiç ses seda yok. Hayırdır inşallah.

Open Takımımız
Kaptan : Michal Krasenkow
Dragan Solak
Alexander Ipatov
Mustafa Yılmaz
Barış Esen
Emre Can

Kadın Takımımız
Kaptan : Adrian Mikhalchishin
Betül Cemre Yıldız
Kübra Öztürk
Ekaterina Atalık
Khayala Isgandarova
Zehra Topel

Takımlarımıza başarılar diliyorum.
Ara
Etrafta can sıkıcı olaylar fazlaca mevcut, hepimiz için hayırlısı...
Takımımıza canıgönülden başarılar dilerim...
Ara
Olimpiyatta benim en öncelikli beklentim, sonuç ya da sıralama açısından olmayacak. Sıralamada çok önemli bir yere gelmelerini çok istiyorum.

Benim için daha önceliklisi ve önemlisi, tüm sporcularımızdaki; moral-motivasyon, geçmişteki hataların telafisine yönelik yapılan teknik çalışmalar ve ortaya konacak performansın geliştirilmesine yönelik yapılmış çoklu alandaki çalışmaların (dinlenme, beslenme, turlar arası teknik hazırlık,hazırlanma vb.) maçlara yansımasıdır.

Bu gerçekleşebilirse iyi yolda olduğumuzu düşüneceğim.

Tüm ekibimize yürekten başarı dileklerimle...
- MATRANÇ -
Ara
Bugün saat 19:00'da FM Alper Efe Ataman ve Görkem Sivri ile beraber Google Hangouts üzerinden Canlı Hangouts yayını yapacağız, merak edenleri bekleriz: https://t.co/4nmxJuYV1y

Kendi çapımızda bir deneme niteliği taşıyan bu yayında Olimpiyat nedir ne değildir, Genel ve Kadınlarda hangi takımlar favori ve milli takımlarımız hakkında konuşacağız. Eğer ilgi çekerse düzenli hale getirip başka arkadaşların katılımıyla da devam etmeyi düşünüyoruz. Eğer ilgi çekerse ve imkanlarımız elverirse her gün turlardan sonra oyunları kısaca değerlendirip, varsa (ki Olimpiyatlar genellikle haberi bol olan turnuvalardır) haberleri de konuşacağız.

Dresden 2008'deki canlı blog (Can Arduman, Selim Çıtak, Yasin Emrah Yağız, Ata Seçer gibi değerli satranççılar o zamanda TSF'de çalışırken yaptığım bu şahsi girişimime destek verip katılmışlardı) ve son dönemde Can Arduman ile beraber yaptığımız TSF turnuva yayınlarının ardından farklı bir deneme diyelim.
Ara
Erkek takımımızın üstün başarısını alkışlıyorum.

Kadın takımımızın başarısızlığının nedenleri sorgulanmalıdır.
Ara
Evet, gerçekten çok iyi bir sonuç aldılar.
Hepsini kutlamak lazım.
Ara
Genel milli takımın kıymetli büyükustalarına (Dragan Şolak, Alex Ipatov, Mustafa Yılmaz, Emre Can ve Barış Esen) ve antrenörleri, çocukluğumda Informatör'de oyunlarına hep aradığım satranç kahramanlarımdan GM Michal Krasenkow'a tebrikler ve saygılar. Hala bakınca altıncılığa, gözlerimi ovuşturuyorum lakin pozisyonlara bakıp göbek de atmadım.

İsviçre Sistemi turnuvaların cilveleri bu kez bizim lehimizeydi, ilk 20'den çok fazla takımla oynamadık. Ulusal takımımız fırsatı değerlendirdi de, bunu yaparken Romanya ve Gürcistan gibi takımları yendi. Çin, Azerbaycan, Polonya ve Fransa gibi çok kuvvetli takımları geride bıraktı. Dün Emre Can'ın kazandığı oyuna bakmayanlar, o oyuna yeniden göz atmalı, Selim Çıtak'ın dün ortaya koyduğu gibi Emre'nin Gelashvili'yi yendiği oyun nereden nereye gelindiğinin ispatı. Son tur canlı yayınını tekrar izleyin, takım ruhunu orada göreceksiniz (Mustafa ve Alex'in oyunlarına dikkat). Dragan, olimpiyatın en başarılı oyuncularından birisiyle (Jobava) oynadı. Son iki tur siyahlarla üç oyun kazanıldı (ikisi Alex'in biri Emre'nin). Ayrıca takım turnuvalarında Türkiye'nin son 10 yılda Rusya ve İsrail gibi takımları bir maçta yendiği unutulmamalı.

Eğer son iki tur kötü geçseydi ve mesela İstanbul 2012'deki gibi beklentilerin altında bir sonuç gelseydi bugün bu forum ve bazı internet sayfaları hızla dolacaktı. Unutmayalım, bu başarı herkesten önce bu zor oyuna hayatlarını vakfeden büyükustalarındır. Tabii ki, doğru yanlış on beş yıldır artarak süren yatırımların sonucudur. Bu başarıyla Türk satrancında tartışılan sorunlar, yapılan hatalar ve sistemik sıkıntılar da havaya karışmış da değil. Büyükustalar, zaten bu sorunlarla da mücadele ederken bu sonucu elde ettiler.

GM Kıvanç Haznedaroğlu ve IM Mert Erdoğdu'nun sırasıyla Sri Lanka ve Namibya'ya antrenörlük yapmaları da önemli bir haberdir.

IM Burak Fırat (ki 2487 reytingli iki büyükusta normlu genç satranççının yaptığı mükemmel analizler, bu analizlere bütün gününü adaması, satrancın ne kadar zor olduğunu ve ne kadar emek istediğini ortaya koyar nitelikteydi), IM Ufuk Sezen Arat ve kıymetli dostlarım FM Selim Çıtak, FM Alper Efe Ataman ve Görken Sivri'nin özverili katkılarıyla yapmaya çalıştığımız değerlendirme yayınlarının tamamı burada: https://www.youtube.com/playlist?list=PL...OfWGfGYJuy. Tarihi başarıyı da, kadınlar milli takımımızın iyi olmayan ve üzücü sonucunu da bağımsız bir platformda, soğukkanlı olarak değerlendirmeye çalıştık.
Ara
[color=#1d2129][size=x-small][font=helvetica, arial, sans-serif][size=large][size=small]A Ulusal Takımımızı kutlarım. Çok güzel bir yarışma çıkardılar. Tüm emeği geçenleri kutlarım.[/size][/size][/font][/size][/color]
(27-08-2016, 12:16)M.Aşkın TAŞAN Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Olimpiyatta benim en öncelikli beklentim, sonuç ya da sıralama açısından olmayacak. Sıralamada çok önemli bir yere gelmelerini çok istiyorum.

Benim için daha önceliklisi ve önemlisi, tüm sporcularımızdaki; moral-motivasyon, geçmişteki hataların telafisine yönelik yapılan teknik çalışmalar ve ortaya konacak performansın geliştirilmesine yönelik yapılmış çoklu alandaki çalışmaların (dinlenme, beslenme, turlar arası teknik hazırlık,hazırlanma vb.) maçlara yansımasıdır.

Bu gerçekleşebilirse iyi yolda olduğumuzu düşüneceğim.

Tüm ekibimize yürekten başarı dileklerimle...

[color=#1f497d][size=large][font=Segoe Print]Sportif sonucu kutluyorum.[/font][/size][/color]
[color=#1f497d][size=large][font=Segoe Print]Ancak benim için daha önemlisi;[/font][/size][/color]
[color=#1f497d][size=large][font=Segoe Print] Çıtanın daha yükseğe konması ve onun aşılmasıydı.[/font][/size][/color]
[color=#1f497d][size=large][font=Segoe Print]Kazanamayacağımızı düşündüğümüz maçların ve rakiplerin karşısındaki performanstı.[/font][/size][/color]
[color=#1f497d][size=large][font=Segoe Print]Kendilerine olan güvenin karşılığıydı.[/font][/size][/color]
[color=#1f497d][size=large][font=Segoe Print]Ve arkadan geleceklere açılan yoldu![/font][/size][/color]
[color=#1f497d][size=large][font=Segoe Print]ELİNİZE YÜREĞİNİZE SAĞLIK ÇOCUKLAR ![/font][/size][/color]
[color=#1f497d][size=large][font=Segoe Print]EMEKLERİNİZE SAĞLIK TEKNİK KADRO![/font][/size][/color]
[color=#1f497d][size=large][font=Segoe Print]...[/font][/size][/color]
[color=#1f497d][size=large][font=Segoe Print]Durmak yok sayın başkan!
[/font][/size][/color]

[color=#1f497d][size=large][font=Segoe Print]Bu başarı yetmez! Asıl şimdi korunmalıdır![/font][/size][/color]
[color=#1f497d][size=large][font=Segoe Print]Daha yükseğe, daha ileriye ve daha temele...
Bunu da başaracağınızı biliyorum.

[/font][/size][/color]
[color=#1f497d][size=large][font=Segoe Print]Başarılar dilerim.[/font][/size][/color]
- MATRANÇ -
Ara
(01-09-2016, 12:48)Ozgur_Akman Nickli Kullanıcıdan Alıntı: ...

Dresden 2008'deki canlı blog (Can Arduman, Selim Çıtak, Yasin Emrah Yağız, Ata Seçer gibi değerli satranççılar o zamanda TSF'de çalışırken yaptığım bu şahsi girişimime destek verip katılmışlardı) ve son dönemde Can Arduman ile beraber yaptığımız TSF turnuva yayınlarının ardından farklı bir deneme diyelim.

[color=#1f497d][size=large][font=Segoe Print]Sn ACAR,[/font][/size][/color]
[color=#1f497d][size=large][font=Segoe Print]Sizden bir konuda araştırma sonucunu yayınlamanızı isteyebilir miyim?[/font][/size][/color]
[color=#1f497d][size=large][font=Segoe Print]Olimpiyatları tam olarak takip edemedim.[/font][/size][/color]
[color=#1f497d][size=large][font=Segoe Print]İlk 20 takım arasında sadece 3.,4.,5. oyuncular arasında bir kıyaslama yapmanız mümkün müdür?[/font][/size][/color]
[color=#1f497d][size=large][font=Segoe Print]Sizi en yakından takip edebilen kişi olarak biliyorum. Sizden ricamın sebebi budur.[/font][/size][/color]

Bu konu yanlış anlaşılmamalı! Tüm çocuklar bizim! DRAGAN, İPATOV ve diğerleri...
Benim amacım sadece söz konusu bu masaların diğer ülkelerin aynı masalarına göre kat ettikleri mesafedir. Bir önceki olimpiyata göre başarı %si olarak nerede olduklarıdır.
Daha mı ilerideler yoksa başka bir durum mu var?
Bunu merak ediyorum.

Saygı ve selamlarımla.
- MATRANÇ -
Ara
2016'da 2,3,4. masaların dereceleri burada (ilk 20 sıra):

http://www.chess-results.com/tnr232875.a...=30&wi=821

Buraya göre Ipatov masasında 9.; Mustafa 17. oldular ki Mustafa son tur kaybettiği halde 7/11. Emre Can 5,5/8 ve Barış Esen 4/5 dolayısıyla yukarılarda olacaklarını söyleyebiliriz. Ipatov son iki gün kritik oyunlar kazandı ve elo performansı 2700'ü geçti. Mustafa son tur kaybetmese -1'le değil elo kazanarak bitirecekti. Takımımız Olimpiyatta sadece üç oyun kaybettiler (Magnus Carlsen Dragan'ı yendi, Emre İtalya maçında genç rakibine kaybetti, son turda da Mustafa Levan Pantsulaia'ya kaybetti).

2014 Tromso'nun bireysel sonuçları:
http://www.olimpbase.org/2014/2014id01.html
Ara
(15-09-2016, 09:43)Ozgur_Akman Nickli Kullanıcıdan Alıntı: 2016'da 2,3,4. masaların dereceleri burada (ilk 20 sıra):

http://www.chess-results.com/tnr232875.a...=30&wi=821

Buraya göre Ipatov masasında 9.; Mustafa 17. oldular ki Mustafa son tur kaybettiği halde 7/11. Emre Can 5,5/8 ve Barış Esen 4/5 dolayısıyla yukarılarda olacaklarını söyleyebiliriz. Ipatov son iki gün kritik oyunlar kazandı ve elo performansı 2700'ü geçti. Mustafa son tur kaybetmese -1'le değil elo kazanarak bitirecekti. Takımımız Olimpiyatta sadece üç oyun kaybettiler (Magnus Carlsen Dragan'ı yendi, Emre İtalya maçında genç rakibine kaybetti, son turda da Mustafa Levan Pantsulaia'ya kaybetti).

2014 Tromso'nun bireysel sonuçları:
http://www.olimpbase.org/2014/2014id01.html

O zaman, oyuncularımızın genel olarak masalarında bir önceki olimpiyata göre daha hazırlıklı ve özgüvenli olarak daha başarılı olduklarını söyleyebiliriz.
Bunun sebepleri ve sonuçları açısından hem bayan milli takımına hem de daha sonraki olimpiyat takımlarımıza kaldığı yerden bir bayrak teslimi olarak gördüğümü belirtmeliyim.

Cevabınız için teşekkür ederim.

Saygı ve selamlarımla.
- MATRANÇ -
Ara
Olimpiyat'ta Türkiye'den Tarihi Zafer!

Değerli Satranç Dostları,
Türk satrancının, 42. Dünya Satranç Olimpiyatı'nda imza attığı tarihi zaferin kıvancı ile tarifsiz bir mutluluk yaşıyoruz.
Kardeş ülke Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de, 12 gün boyunca büyük bir heyecana sahne olan Dünya Satranç Olimpiyatı'nda; GM Dragan Solak, GM Alexander Ipatov, GM Mustafa Yılmaz, GM Barış Esen ve GM Emre Can'dan oluşan A Milli Takımımız, tarihimizdeki en büyük başarıyı yakalayarak 6. oldu. Fransa, İngiltere, Azerbaycan, Çin, Gürcistan gibi ülkeleri geride bırakarak 4. ile eş puanda 6. olan ekibimiz, GM Michale Krasenkow antrenörlüğünde müthiş bir performans sergileyerek Türk satrancına eşsiz bir armağan verdi.
Dünya Satranç Olimpiyatı'nı 2010 yılında 45, 2012 yılında 42, 2014 yılında ise 21. sırada tamamlayan Millilerimizin, geride kalan 6 yılın ardından elde ettiği 6.'lık, sanırım Türk satrancının hangi noktaya geldiğini ve yaşadığı altın çağı çok net ifade ediyor.
Giydikleri ay yıldızlı formanın hakkını veren, ülkemize bu mutluluğu yaşatan usta sporcularımız GM Dragan Solak, GM Alexander Ipatov, GM Mustafa Yılmaz, GM Barış Esen ve GM Emre Can'a şahsım ve Yönetim Kurulu Üyesi arkadaşlarım adına şükranlarımı sunuyor, onlarla gurur duyuyorum.
Olimpiyat'ı 46. sırada tamamlayan Kadın Milli Takım sporcularımız IM Ekaterina Atalık, WGM Betül Cemre Yıldız, WGM Kübra Öztürk, WIM Khayala Isgandarova Batur ve WIM Zehra Topel'e ülkemiz adına verdikleri mücadele için teşekkür ediyor, Kadın Milli Takımımızın bir sonraki Olimpiyat yarışında çok daha iyi sonuçlar alabileceğine tüm kalbimle inanıyorum.
Büyük bir uyumla güç birliği yapan, ülkemizi takım ruhu inancıyla temsil eden Milli takım sporcularımıza, Dünya satrancının nefeslerini tutarak takip ettiği bu dev yarışta sporcularımızın en iyi hamleleri bulmalarını sağlayan uzman antrenörlerimiz GM Michale Krasenkow ve GM Adrian Mikhalchishin'e, sporcularımızın şimdiye kadar çalıştıkları antrenörlere, Milli takımlardan sorumlu Başkan Vekilimiz Aşkın Keleş'e, ülkemizi temsil etmenin sorumluluğunu ve heyecanını yaşayan sporcularımıza her an destek olan Milli takımlar sorumlusu Fatma Koç'a, sporcularımızın değerli ailelerine ve elde ettiğimiz bu zaferde emeği ve desteği olan herkese teşekkür ediyorum.
Olimpiyat'ın gerçekleştiği 12 gün boyunca yürekleri Milli Takımlarımız ile Bakü'de atan, heyecanımıza, sevincimize ortak olan camiamız, sporcularımıza güç ve başarma azmi verdi. Ne mutlu ki bu kıymetli camia, Türk satrancının bu noktalara gelebilmesinin gurur ve mutluluğunu yaşayabildi. Gerçekleştirdiğimiz her düş, kazandığımız her zafer ile zirveye daha çok tırmanmanın azmi ile doluyoruz. Çünkü biz sporcularımıza ve çok daha büyük başarılara imza atacağımıza yürekten inanıyoruz. Bir sonraki hedefimiz, 2018 yılında Batum'da gerçekleştirilecek 43. Dünya Satranç Olimpiyat'ında ülkemizi ilk üç'e taşımak olacak elbette. Azmimiz, inancımız ve çabamızla Türk satrancının dünyanın zirvesine yükselişine hep birlikte tanıklık edeceğiz.
Türk satrancı adına başka bir güzel gelişme daha yaşadık Bakü'de. Olimpiyat devam ederken gerçekleştirilen ve Asbaşkanı olarak ülkemizi temsil ettiğimiz 87. FIDE Genel Kurulu'nda, 2018 Dünya Gençler Şampiyonaları ve Dünya 16 Yaş Altı Satranç Olimpiyatı organizasyonlarının Türkiye'de yapılması oy birliği ile onaylandı. Bildiğiniz gibi 2015 yılında ECU Genel Kurulu'nda yapılan oylama sonucunda 2017 Avrupa Kulüpler Kupası'na da Türkiye'nin ev sahipliği yapmasına karar verilmişti. Dünya satranç camiasının yakından takip edeceği böylesine üst düzey organizasyonların ülkemiz ev sahipliğinde gerçekleştirilecek olması, dünya markası yapma gayretinde olduğumuz Türk satrancı için büyük önem arz ediyor. Türk satrancı olarak, sadece sportif başarılarımızla değil, ev sahipliği yapacağımız, dünyaca ünlü sporcuları ağırlayacağımız uluslararası turnuvalar ile de adımızı gururla duyurmaya devam edeceğiz.
Bakü'de kazandığımız sportif ve diplomatik başarıların ülkemiz satrancına hayırlı olmasını diliyor, zaferlerimizin hiç durmadan devam etmesini diliyorum.
En içten sevgilerimle,
Ara
Vakitsiz öten horozun başını keserlermiş. Geç ötmesi de istenmez horozun. Hiçbir işe yaramaz. Horoz dediğin her vakti saati geldiğinde ötmelidir.
Yani, demem o ki ; erkek takımımızın vakti saati henüz gelmedi.

Nazar değmesin erkek takımımıza. Zoru (ilk ona girmeyi) başarmıştır. Fakat gelecek olimpiyatlarda aynı başarıyı gösterebilmesi bugünkü şartlara göre zor.

İşin derunine girildiğinde durum biraz farklı görülmektedir.
Küçük bir istatistik denemesi yapalım. İlk 20 takımın ilk 20 içindeki kaç takımla oynadığına bakalım.
1.ABD : 5
2.Ukrayna : 6
3.Rusya : 4
4.Hindistan : 6
5.Norveç : 5
6.Türkiye : 2
7.Polonya : 1
8.Fransa : 3
9.İngiltere : 6
10.Peru : 3
11.Kanada : 5
12.Azerbaycan : 6
13.Çin : 4
14.Beyaz Rusya : 5
15.Macaristasn : 4
16.İran : 3
17.Letonya : 5
18.Yunanistan : 6
19.Paraguay : 4
20.Slovenya : 3

Resimde görüldüğü üzere Türkiye ilk 20 içindeki 2 takımla oynamıştır. Yunanistan ile berabere kalmış, Norveç’e yenilmiştir. 5 takımla oynasaydı durumu ne olurdu ?

Bu olimpiyatta elde ettiği sonuç başarıdır. Fakat başarıya ulaştıran yollar oldukça düz idi. Malum, tüm yollar düz değildir. Yokuş yukarı yol aldığında nasıl bir sonuç elde edeceği belli değildir. Yokuş yukarı henüz denenmemiştir. Motor su kaynatır mı, conta yakar mı belli değil.

Yani, erkek takımımızın gücünün ne olduğu henüz muğlaktır.
Ara
Feti Bey,
Çalışmanız emek ister. Elinize sağlık!
...

Ancak, bu yarışma DÖNER SİSTEM yapılsaydı o zaman sonuçlar daha anlamlı olmaz mıydı?

İlk 20 de yer alan takımların her tur eşlendirmesinde değişebilecek bir şans faktörü hikayesi yok mudur?
Mesela daha kolay rakibe kaybederek de daha gerilerden çıkışa geçen takımlar, ilk turlarda daha güçlüleri yenip daha sonra sürpriz sonuçlar...

Bu değerlendirmenizi  İsviçre Sistem turnuvalarda sağlıklı buluyor musunuz?
Bu durumda diğer takımlarında gücü hakkında ne düşünmek gerekir?

Selam ve saygılarımla.
- MATRANÇ -
Ara
A Milli takımın aldığı sonucu küçümsememek gerekir.İlk 20 takımdan sadece ikisi ile oynamış olması geçerli ölçü değildir.Siz 20 ncilik ile 30 ncuıluk arasındaki dereceleri alan takımların ustaları ile oynadınız mı?Eğer oynamış iseniz ne demek istediğimi anlamanız mümkündür.
Öte yandan Türkiye'nin ev sahipliği yapacağı yarışmaları övgü ile sayarken üstümüze aldığımız yarışmanın bize sağlayacağı verimi hesaplamak gerekir.Bir yandan herhangi bir yarışmanın maliyeti sorgulanmalıdır.Diğer yandan herhangi bir yarışmada yerli ustaların yabancılarla kaç oyun oynadığına bakılmalıdır!Örneğin Dünya Gençler Birinciliğinde "diğer ev sahipliği yapan ülkelerin yaptığı şekilde" çok sayıda sporcu oynatabilirsek bize sağlayacağı yarar önemlidir!!Buna karşılık Avrupa Kulüpler Kupasında sadece 6 oyuncumuz 9 şar maç oynayacaktır!Önceliğimiz çok evsahipliği yapmak ve çok sayıda yabancı ustayı ağırlamak olmamalıdır!Önceliğimiz gelen yabancı ustalardan yararlanmak olmalıdır!!Özellikle açık bireysel turnuvalarda bu yarar fazla değildir.Bu son düşüncemi Satranç ile uğraşan herkes biliyor.Ama herkes kendi önceliğinin peşinde olduğu için konuşmak istemiyor!Yerli ile yabancının oyun sayısını (oynama imkanını) arttırmak çok önemlidir!!
Ateş Ülker
Ara
Adım anılarak belirtilen görüşlere ve sorulara teorik cevaplarımdır :
Benim yazdıklarım herkesin birkaç tuşa dokunmayla rahatlıkla ulaşabileceği bilgilerdir. Emek vererek çalışmak ! O apayrı birşeydir.
Döner sistemi, dönmeyen sistemi bilmem.
Şansa inanmam. Şans denilen şey insanın isteğiyle, çabasıyla ortaya çıkan sonuçtur.
Yarışma ortamında daha kolay rakibe bilerek yenilenin kendisine, satranca ve satranççıya saygısı yoktur.
Yazdıklarım (tüm bilgilere vakıf olarak yapılan) değerlendirme değildir, tahmindir. Herkesin isterse bilebileceği bilgilerin özet olarak yazılmasıdır. İsviçre Sistemini değerlendirmek, sorgulamak satranç bilgim ve tecrübem kapsamında haddim değildir.
Diğer takımlar ilgim ve bilgim kapsamında değildir.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi