SEÇİM SİSTEMİNİ KABUL EDİYOR MUSUNUZ?
[color=#1f497d][size=large][font=Segoe Print] [/font][/size][/color]
[color=#1f497d][size=large][font=Segoe Print]Ateş Bey,[/font][/size][/color]
[color=#1f497d][size=large][font=Segoe Print]Neden burada yazmaya karar verdim?[/font][/size][/color]
[color=#1f497d][size=large][font=Segoe Print]Abidin ÜNAL ve diğer adaylara saygısızlık ve adaletsizlik yapmamak için!
[/font][/size][/color]
[color=#1f497d][size=large][font=Segoe Print]Çünkü onun açtığı bir kutuda yazmaya devam etmek, gündemi Abidin ÜNAL ismini ön plana çıkarıp, bir nevi reklamını yaparak hem kendisine saygısızlık hem de diğer adaylara haksızlık olur diye düşünüyorum. Bunu sn. Erşan GÖKERMAN'IN uyarısına cevap verdikten sonra fark ettim.[/font][/size][/color]
[color=#1f497d][size=large][font=Segoe Print]...[/font][/size][/color]
[color=#1f497d][size=large][font=Segoe Print]İçimizde yaşayanlar kimler biliyor musunuz? Darbeyi eniştesinden öğrendiğini söyleyen bakanlar, MİT yerine TV kanallarından haber alan devlet adamlarıdır. Ülkemizin siyaseti de eğitimi de kültürü de budur. Yani işin başında iş bilen değil, o işi kendisine göre yönetebileceğini düşünenlerdir. Bunu toplumda bir çok iş alanındaki işleyişten görmüyor muyuz?[/font][/size][/color]
[color=#1f497d][size=large][font=Segoe Print] Genel tablo ne yazık ki budur![/font][/size][/color]
[color=#1f497d][size=large][font=Segoe Print]Bunun üzerinde çok durmayacağım. Satrançla ilgisiz gibi görünmekle beraber çok yakın bir ilişkisi de vardır.[/font][/size][/color]
[color=#1f497d][size=large][font=Segoe Print]Aynen M. BOTVİNNİK'İN dediği gibi: "Bir ülkede kültür değerini kaybederse her şey yozlaşır! Satranç da..." [/font][/size][/color]
[color=#1f497d][size=large][font=Segoe Print] [/font][/size][/color]
[color=#1f497d][size=large][font=Segoe Print]Bakınız,[/font][/size][/color]
[color=#1f497d][size=large][font=Segoe Print]Sn. Abidin ÜNAL mesajında :   "Adalet, dürüstlük ve liyakat temel ilkelerimizdir." diyor.[/font][/size][/color]
[color=#1f497d][size=large][font=Segoe Print] Ben bunu çok önemsiyorum! Bu ve diğer ilkeleri elbette aday olan her insan dillendirecektir. Önemli olan bu ilkelerin söylem aşamasından eylem aşamasına taşınması ve bu konuda söylem sahibine duyulan güven ve toplumu aydınlatacak yol haritasıdır.[/font][/size][/color]
[color=#1f497d][size=large][font=Segoe Print]Biz bu kutuda yazmanın yararsız olduğunu söylüyorsunuz ama yanılıyor olamaz mısınız? Bence en önemli zamandır. Yazmaya devam etmeliyiz. Yıllardır en öncelikli sorunları ve çözüm önerileri bu zeminde gündemde tutulmaktadır. Bence bir çok aday burayı ve FACEBOOK ÖZGÜR SATRANÇ FORUM'U takip etmektedir. Bence burada yazdığınız her bir yazıyı oraya da yapıştırmalısınız. En azından seçimlere kadar...[/font][/size][/color]
[color=#1f497d][size=large][font=Segoe Print]Kurullar hakkındaki görüşlerinize katılıyorum. Seçilen insanlar zamanla çalışma şevklerini kaybedebilirler. Bunun çeşitli iç ve dış sebepleri de olabilir. Ama inanın, farklı asli bir mesleğe sahip insanlar ne asıl mesleki çalışmalarından ne de ailelerine ayıracaklar zamandan yeterince çalışma fırsatı bulamamaktadırlar. O zaman niye oradalar? Kimisi hatırı kıramamak için geldi, kimisi farklı sebeple...Ama temel sorun satrancın meslek olamaması, satranç için yapılan çalışmaların ekonomik yaşantısını sürdürebilecek bir maddi karşılığı olmamasıdır. Bırakalım kurulları, ne seçilecek başkan, ne de yönetim kurulları içindeki her bir üye için de durum aynıdır.[/font][/size][/color]
[color=#1f497d][size=large][font=Segoe Print]Geçmişte başkanlık yapmış tüm saygıdeğer insanları hatırlayınız.[/font][/size][/color]
[color=#1f497d][size=large][font=Segoe Print]Her birisi de sadece satranca zaman ayırabilecek konuma, mesleki endişesizliğe ve aile huzuruna sahip insanlardı. Ama şimdi zaman ve olanaklar farklıdır. Aynı anda, aynı gün içinde 2-3 ilde olmanız gereken durumlar var.[/font][/size][/color]
[color=#1f497d][size=large][font=Segoe Print]Onun için önce ideal seçim sistemi hazırlanmalı ve sonra da başkan adaylarında aranacak gerçek nitelikler ortaya konmalıdır.[/font][/size][/color]
[color=#1f497d][size=large][font=Segoe Print]...[/font][/size][/color]
[size=large][font=Segoe Print]"Seçim sisteminin değişmesini beklemeyelim!Bu takdirde 50 sene bekleriz!Sürpriz bir değişme olsa bile bu değişiklik Satranç toplumunun aleyhine olur.Lehine olmaz!"[/font][/size]
[color=#1f497d][size=large][font=Segoe Print]diyorsunuz. O zaman siz de benim gibi devletin her zaman kendi koyduğu sistem içinde kendi kontrolünü sağlayacak kişileri seçtireceği sistemi işaret ediyorsunuz. Öyle mi anlıyorum?[/font][/size][/color]
[color=#1f497d][size=large][font=Segoe Print]Eğer bu sistem devam edecekse tüm federasyonlar için aynı devam edecektir. Şu an hepsinden hesap sorulacak ve istifaları istenecektir. Peki, bakanlık ve genel müdürlük şu soruları soruyorlar mı?[/font][/size][/color]
[color=#1f497d][size=large][font=Segoe Print]1-Yeterince alt yapı destekleri verildi mi?[/font][/size][/color]
[color=#1f497d][size=large][font=Segoe Print]2-Yeterli bütçe ayrıldı mı?[/font][/size][/color]
[color=#1f497d][size=large][font=Segoe Print]3-KENDİ KENDİLERİNİ SEÇMELERİNE İZİN VERİLDİ Mİ?[/font][/size][/color]
[color=#1f497d][size=large][font=Segoe Print]Tabi bu soruların cevaplarını da biliyorlar. Ama federasyonları kendi özlerinden kurulmasına izin vermek istemiyorlar. Rant dışı kalmak işlerine gelmiyor. Oysa bu konuda da çok yerinde düzenlemeler yapılabilir değil mi?[/font][/size][/color]
[color=#1f497d][size=large][font=Segoe Print]Halihazırdaki sistemi kabullenerek bu seçime girecek adaylar bence yol haritalarında bunu da açıklamaları gerekmektedir.[/font][/size][/color]
[color=#1f497d][size=large][font=Segoe Print]Güvenebileceğimiz adayların yapması gereken en öncelikli durumdur bu. Yoksa istediğiniz kadar liyakat sahibini getirin, dünya devlerini getirin... Kendi projeleri devletten döner! Sadece sözleşmelerindeki rakamları ödemek zorunda kalırsınız. Profesyonel çözüm arayışlarına girersiniz. Çünkü şu ana kadar ayırması gerekenin %5-10 unu ayırmamış bir devlet zihniyeti var. Satranç okullardan kalkmak üzere...Satrancı sadece açılış ve kapanış törenlerinde kitleye görünmek adına 3-5 kuruş koyan sponsorlar var. Tabi bu arada gerçekten samimi olan kurum ve kuruluşları bunlardan ayırmak gerek[/font][/size][/color][size=large][font=Segoe Print].[/font][/size]
[color=#1f497d][size=large][font=Segoe Print] "[/font][/size][/color][size=large][font=Segoe Print]Bakan düzeyinde siyasilerin katıldığı kurultaylar düzenlenerek Spor federasyonlarının sorunları bu kurultaylarda anlatılmalıdır.Ancak Satrancı bilenlerin oy kullanamadığı bir sistemde kurultay olsa ne yazar?"[/font][/size]
[color=#1f497d][size=large][font=Segoe Print]Demişsiniz..[/font][/size][/color]
[color=#1f497d][size=large][font=Segoe Print]Evet! Çözüm yollarından birisi bu olabilir. Çok etkili de olabilir. Ama satrancı bilenlerin, sorunlara hakim, ellerinde çözüm projeleri olan satranççıların önündeki en büyük engel yine bürokrasi yine siyaset ve yine yürütme organı olmaktadır. Siz her sorunu en ideal çözümleriyle ortaya koyunuz. Ama siyasi görüşü o yönde olmayan bir yönetim bunları elinin tersiyle iter. Ulus mu, ümmet mi? Zaten son dönem de bu olmadı mı?[/font][/size][/color]
[color=#1f497d][size=large][font=Segoe Print]İş Bankası olmasa devletin ayırdığı bütçe neye yeter ki? Devletin zaten İl Spor Müdürlüklerine gönderdiği satranç bütçesi, diğer spor dallarına ayrılan harcamalarla eriyip bitiyor. Bir kaç il dışında durum böyledir. Devlet, sponsor bul yap diyor![/font][/size][/color]
[color=#1f497d][size=large][font=Segoe Print]Sonuç olarak satrancın geleceğini bu zamanda ve bu şartlarda diğer federasyon seçimlerinden ve tabi oldukları seçim sisteminden ayrı düşünemeyiz.[/font][/size][/color]
[color=#1f497d][size=large][font=Segoe Print]Adayların gerçekçi çözüm yolları için düşüncelerini öğrenmek isterim. Ama şu ana kadar kararlı ve gerçekçi çözüm önerisi olan bir aday gör (e) medim.[/font][/size][/color]
[color=#1f497d][size=large][font=Segoe Print]Belki de henüz erken...[/font][/size][/color]
[color=#1f497d][size=large][font=Segoe Print]Selamlar.[/font][/size][/color]
- MATRANÇ -
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
RE: SEÇİM SİSTEMİNİ KABUL EDİYOR MUSUNUZ? - Yazar: M.Aşkın TAŞAN - 24-09-2016, 13:02

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi